Jump to content
Παναγιώτης Κ.

Παιδιά και μηχανές:

Recommended Posts

Όταν οι άλλοι πιτσιρικάδες θα είναι σε ηλικία που κάνουν καγκουιές το εκπαιδευμένο πιτσιρίκι έχει απομυθοποιήσει το μηχανάκι και δεν το βλέπει σαν παιχνίδι μα σαν εργαλείο.

Τσίμπα έναν πόντο από εμένα, γιατί μιλάς ωραία. _thumbsup.gif

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Η απαντηση ειναι κατηγορηματικα ΝΑΙ

Προτιμω να εχω μαθει εγω τα παιδια να οδηγουν τηρωντας τους κανονες ασφαλειας και να εχουν χορτασει το μηχανακι απο μικρα ετσι ωστε να μην εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο τον καθε ξεκρανωτο καγκουρα.

+100000

αυτα ακριβως ακουσα κ εγω απο τον father μου..."Προτιμω να σε μαθω εγω να την καβαλας σωστα,παρα να καβαλας των φιλων σου χωρις να εχεις ιδεα..."

εγω ξεκινησα με τα διτροχα στα 19 μου με ενα speed fight 2 50 cc τησ Peugeot...

Αυτο το εχω παρει στην Πατρα οπου και σπουδαζω...

και tωρα,στα 21 μου εδω στην αθηνα πλεον κυκλοφορω με το Bandit,οδηγωντας ηρεμα και προσεκτικα οπως μ εμαθε ο πατερας...

Ειναι λογικο καποιες φορες βεβαια να νιωθω κ εγω λιγο τη ροπη της μηχανης,αλλα οταν γινεται αυτο ο δρομος παντα ειναι αδειος,για τον λογο οτι ακομα δεν εχω εμπειριες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δικαιωμα σου να κάνεις αυτό που κρίνεις σωστό για το παιδί σου. ΣΕΒΑΣΤΟ. ΑΝ το παιδί σου δεν θέλει μοτό όλα είναι οκ. Αν όμως θέλει έστω και λίγο τότε σύντροφε πατέρα με την απόλυτη άρνηση που έχεις την ΠΑΤΗΣΕΣ. ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ :bye::bye:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το θέμα δεν είναι να το αφήσεις το παιδί να οδηγήσει,αλλά να το έχεις ήδη αφήσει να μιλήσει και να εκφράσει την επιθυμία του για μηχανή. Έτσι θα προλάβεις και να μην ανέβει σε άλλου άσχετου αλλά και να του μάθεις το σωστό. Προσωπικά έχω ήδη πει στα παιδιά μου πως όταν θα είναι ικανοί να βγάλουν δικά τους λεφτά κι έχουν μυαλό θα μπορούν να πάρουν...πρώτα κράνος και μετά μηχανή. Γενικά δε μου αρέσει να αποκλείω τίποτα επειδή ήμουν κι εγώ αντιδραστική σαν έφηβη κι ότι μου απαγόρευσαν το έκανα έτσι κι αλλιώς. Και το πρώτο μηχανάκι κρυφά το πήρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δικαιωμα σου να κάνεις αυτό που κρίνεις σωστό για το παιδί σου. ΣΕΒΑΣΤΟ. ΑΝ το παιδί σου δεν θέλει μοτό όλα είναι οκ. Αν όμως θέλει έστω και λίγο τότε σύντροφε πατέρα με την απόλυτη άρνηση που έχεις την ΠΑΤΗΣΕΣ. ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ :bye: :bye:

για το δεύτερο σκέλος ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως αλλάζουν τα πράματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαν πατέρας δεν θα ήθελα να καβαλάει μοτοσυκλέτες.Εάν όμως ήθελε,θα φρόντιζα να μάθει όσο περισότερα γίνεται γύρω από την ασφάλεια.

Κακά τα ψέματα,πολλά ατυχήματα με θύματα νεαρούς και νεαρές.

Είναι ένα θέμα που πονάει και πολλοί από εμάς δεν θα ήθελαν να το σκέπτονται.........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον εγω ειμαι μικρος ακομα για παιδια γιατι ειμαι ακομα παιδι(20)με το συμπαθιο.... :dribble: :lol: :lol: πιστευω οτι θα του εδινα τα πρωτα ερεθισματα και θα το ωθουσα προς τα δικυκλα αλλα με γνωσεις περι ασφαλειας...

ενας μεγαλυτερος φιλος εχει ενα γιο 3 χρονων.αυτος ο φιλος απο τις μεγαλυτερες αλητρες με τα μηχανακια καποτε τωρα δεν θελει να ακουει για αυτα.και λεει οτι ο μικρος πριν τα 18 δεν θα καβαλησει ουτε παπι.τελος παντων με τα λιγα με τα πολλα με την παρεα πηραμε εναν μπομπο για τον μικρο και ττον παμε στο γηπεδο να κανει καμια βολτισα και τα παει περιφημα.ε...ε αν ηταν γιος μου στα 16 θα του επερνα εγω μηχανακι αλλα θα πρωτημουσα να πηγενει μονο για εντουρο η πιστα φαση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αμα θέλεις να κάνει κάτι το παιδί σου, απαγόρεψέ του το! Έτσι είναι και αφορά ποοοολλλάαάάάάά θέματα στην εφηβεία. Μηχανάκι, τσιγάρο, φούντες, να πάρω μια βόλτα το αμάξι του μπαμπά κλπ Εγώ πλέον λέω "ευτυχώς" που δεν μου το πήραν τότε το παπί γιατί δεν είχα μυαλό τίποτα και ίσως να μην έγραφα καν τώρα. Επειδή όμως τα είδα απ'τον εαυτό μου, θα ήθελα να'χω το παιδί μου από κοντά για τέτοια ερεθίσματα. Πχ "Θες να οσηγήσεις το αμάξι μου? Ωραία, πάμε στο Carrefour το βράδυ και πάμε να σου μάθω"

"Θες να δοκιμάσεις τσιγάρο? Πάρε από μένα ένα τσιγάρο και πάρε και την ακτινογραφία θώρακος να δεις το κατόρθωμά μου"

"Θες να πας να δεις κόντρες? Πάμε μαζί"

"Θες χειρόφρενα? Πάμε να σου μάθω αλλά κοίτα και τη φωτογραφία του πρώτου μου αυτοκινήτου που το'βγαλα ολική με τις μλκίες που έκανα και ρώτα τους δικούς μου πως ένιωσαν"

"Θες μηχανάκι? Πάμε με το δικό μου να σου μάθω, αλλά δε θέλω να σε δω καβάλα σε άλλον"

Ελπίζω πολύ να καταφέρω να κάνω αυτά που λέω. Θα είχαμε αποφύγει πολλά ντράβαλα στην οικογένειά μου και θα ήθελα να τα αποφύγω με τα δικά μου παιδιά γιατί κάποια συναισθήματα δεν περιγράφονται ούτε με λόγια ούτε με τίποτα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δικαιωμα σου να κάνεις αυτό που κρίνεις σωστό για το παιδί σου. ΣΕΒΑΣΤΟ. ΑΝ το παιδί σου δεν θέλει μοτό όλα είναι οκ. Αν όμως θέλει έστω και λίγο τότε σύντροφε πατέρα με την απόλυτη άρνηση που έχεις την ΠΑΤΗΣΕΣ. ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ :bye::bye:

Αυτό δεν καταλαβαίνουν πολλοί γονείς...(τόσο εύκολα ξεχνάμε όταν μεγαλώνουμε πως συμπεριφερόμαστε σαν έφηβοι-παιδιά?)

Σε ηλικία 15-17 ανέβαινα σε μηχανάκια φίλων (ευτυχώς ο ένας με περισσότερο μυαλό από εμένα!!!)

Εκεί γύρω στα 16 έφαγα μια καλή τούμπα με ένα σκουτεράκι ενός φίλου που μου το είχε δώσει...

Μετά τα 17 δεν πολύανέβαινα...Ίσως ήταν και ότι ήξερα ότι στα 18 θα έχω μηχανή δικιά μου και προσπαθούσα να κάνω υπομονή!!!

Τώρα μετά από αυτά(πάνω κάτω τα ίδια με αυτά που είπατε πολλοί...) αν κάποια στιγμή το παιδί μου μου ζητούσε μηχανάκι στα 16 λέτε να μην του το έπαιρνα;!(χωρίς δίπλωμα βέβαια δεν υπάρχει περίπτωση!)

Το σίγουρο είναι πως θα προσπαθούσα να το κάνω να καταλάβει πως είτε μηχανή είτε αυτοκίνητο δεν είναι προέκταση των γενητικών μας οργάνων όπως πιστεύουμε εμείς τα αγοράκια από τις μικρές ηλικιές και πολλές φορές μέχρι να γεράσουμε...!!!

Ελπίζω βέβαια επειδή αυτή τη στιγμή είμαι εγώ στο ρόλο του παιδιού να έχω τα μυαλά μου "μέσα στο κεφάλι" για το δικό μου το καλό!

(Πάντως ποτέ δεν θα κακολογούσα τους γονείς μου που δε μου παίρναν μηχανάκι στα 16 που τους είχα πρήξει για τον πολύ απλό λόγο,ότι κάναν το κάναν θέλωντας να με προφυλάξουν! Αν η επιλογή τους ήταν λάθος ή όχι είναι άλλο θέμα που αφού πέρασε δεν έχει νόημα πια για μένα, αλλά και η δικιά μου επιλογή να κάνω του κεφαλιού μου δεν ήταν και η πιο σωστή βέβαια!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

συμφωνουμε ολοι για το μπαχαλο των δρομων μας...και για την παιδεια και τηρηση του κ.ο.κ.

λοιπον στην ελλαδα αν ειχα παιδια θα φροντιζα απο μικρα να τα μαθω οτι μπορω για να τα προφυλαξω, εγω και λιγοι ακομα γονεις στο πανελληνιο. ναι θα τους επερνα μοτο

στην αμερικη που ειμαι αν κανω παιδια, θα φροντισω να τα μαθω οτι μπορω για να τα προφυλαξω, εγω και οι περισσοτεροι γονεις στη χωρα. ναι θα τους επερνα μοτο

το που θα κοιμομουν πιο ησυχος νομιζω το καταλαβαινετε.

υγ- δυο χρονια στην αμερικη δεν εχω δει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ , ΚΟΚΚΙΝΟ ΦΑΝΑΡΙ Η ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΣΤΟΠ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΛΥΣΤΡΗΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΥΤΕ ΣΕ ΛΑΚΟΥΒΑ ΕΠΕΣΑ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

υγ- δυο χρονια στην αμερικη δεν εχω δει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ , ΚΟΚΚΙΝΟ ΦΑΝΑΡΙ Η ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΣΤΟΠ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΛΥΣΤΡΗΣΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΥΤΕ ΣΕ ΛΑΚΟΥΒΑ ΕΠΕΣΑ.

Και τοτε ΠΩΣ γεμίζεις ευχάριστα τα κενά της ημέρας σου ή τις ώρες που αποφασίζεις να βγεις βόλτα με τα οχήματά σου??? :uglystupid2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απλα ακουγοντας μουσικουλα :whistling: , οχι λαστιχα να στριγγλιζουν, λαμαρινες να σερνονται και κορνες :surrender:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προτιμώ σαν πατέρας να χρεωθώ να του πάρω mercedes παρά να πάρει ο ίδιος του μηχανή.

Ενώ εσύ οδηγείς μηχανή (Gilera Runner έστω και 50άρι, απ' ό,τι βλέπω).

Δηλ. τον εαυτό σου τον εμπιστεύεσαι για να οδηγεί δίκυκλο αλλά το παιδί σου όχι.

Πώς θα συμφωνήσει με αυτή τη θεωρία το παιδί σου και τί θα καταλάβει; Οτι εσύ "ξέρεις" ενώ εκείνο "δεν ξέρει";unsure.gif Οτί εσύ είσαι ικανότερος και εκείνο όχι; nono.gif

Και μη μου πεις, ως επιχείρημα, ότι αγαπάς το παιδί σου περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στον κόσμο, διότι είμαι σίγουρος ότι και το παιδί σου σε αγαπάει όσο τίποτε άλλο στον κόσμο. Οσο ανησυχείς εσύ για εκείνο (και γι' αυτό δεν του παίρνεις μηχανή) άλλο τόσο ανησυχεί κι εκείνο για σένα. Μόνο που δε σου λέει "σταμάτα να οδηγείς για να μην ανησυχώ".

Φιλικά τα παραπάνω. Ελπίζω να με εννόησες _thumbsup.gif

Τροποποιήθηκε από τον Αιγαιοπλόος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τσίμπα έναν πόντο από εμένα, γιατί μιλάς ωραία. _thumbsup.gif

Ταπεινή μου άποψη είναι πως, όταν απομυθοποιήσει κάποιος το μηχανάκι του, στην καλύτερη περίπτωση έχει έρθει η στιγμή να αλλάξει μηχανάκι, στην χειρότερη, να πάρει το λεωφορείο. Όταν απομυθοποιήσεις κάτι δεν το κάνεις πλέον κέφι. Όποιος θέλει ας προσπαθήσει να με βγάλέι ψεύτη. Για να μην κάνει κάποιος καγκουριές, το μόνο που χρειάζεται είναι να έχει λίγο μυαλό και, δυστυχώς, το συγκεκριμένο είδος δεν το πουλάνε στο σούπερ μάρκετ. Ή το 'χεις ή δεν... Ούτε με την εκπαίδευση γλυτώνεις το να γίνει κάποιος κάγκουρας. Το περισσότερο που θα καταφέρεις είναι να γίνει εκπαιδευμένος κάγκουρας. Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί τη μηχανή του όπως κάνει κέφι, σαν παιχνίδι ή σαν εργαλείο, δικαίωμά του. Άλλος απλώς μετακινείται και άλλος διασκεδάζει. Η εκπαίδευση βοηθάει στο να αντιδρούμε καλύτερα. Και η εφαρμογή των νόμων στο να σεβόμαστε τους άλλους. Η απαγόρευση φέρνει το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα και η απομυθοποιήση τη βαρεμάρα... Ελπίζω να βοήθησα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φιλε μου καθως περασα αυτο το λουκι πριν κανα χρονο :) ως το παιδι που θελει διπλωμα και μηχανακι εχω να σου πω οτι καλητερα να εισαι διπλα του και να εισαι σιγουρος οτι δεν καβαλαει ξενα ητε ως συνεπιβατης ητε ως οδηγος ,και να του πεις οτι τα μυαλα μεσα στο κεφαλι πρωτα απ ολα και τα υπολοιπα ερχονται γιατι θελει πολυ προσοχη να του παρεις για αρχη ενα 50αρι :)

Γιατι το να του πεις θα στο παρω αλλα δεν θα κανεις M@@@@κιες δεν προκειται να γινει οι δυο τροχοι ειναι οπως και να το κανεις ειναι παιχνιδιαρικοι .

Γι αυτο οσο μπορεις καθιστερισε το να πιξει λιγο το μιαλο :D

Ξερω τα λεω λες και ειμαι κανας 30αρις αλλα ενταξει απο μικρος στον χωρο και εχω δει πολλες Μ@@@κιες που κανουν πιτσιρικαδες στην ηλικια μου οι οποιοι ειναι μονο στα @@@ τους και δεν τους νοιαζει αν υπαρχουν αλλοι στους δρομους η δεν σκεφτονται καν τι μπορει να συμβη .

:victory::victory::victory::victory: αντε και τα μυαλα μεσα στο κεφαλι :D

Ταπεινή μου άποψη είναι πως, όταν απομυθοποιήσει κάποιος το μηχανάκι του, στην καλύτερη περίπτωση έχει έρθει η στιγμή να αλλάξει μηχανάκι, στην χειρότερη, να πάρει το λεωφορείο. Όταν απομυθοποιήσεις κάτι δεν το κάνεις πλέον κέφι. Όποιος θέλει ας προσπαθήσει να με βγάλέι ψεύτη. Για να μην κάνει κάποιος καγκουριές, το μόνο που χρειάζεται είναι να έχει λίγο μυαλό και, δυστυχώς, το συγκεκριμένο είδος δεν το πουλάνε στο σούπερ μάρκετ. Ή το 'χεις ή δεν... Ούτε με την εκπαίδευση γλυτώνεις το να γίνει κάποιος κάγκουρας. Το περισσότερο που θα καταφέρεις είναι να γίνει εκπαιδευμένος κάγκουρας. Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί τη μηχανή του όπως κάνει κέφι, σαν παιχνίδι ή σαν εργαλείο, δικαίωμά του. Άλλος απλώς μετακινείται και άλλος διασκεδάζει. Η εκπαίδευση βοηθάει στο να αντιδρούμε καλύτερα. Και η εφαρμογή των νόμων στο να σεβόμαστε τους άλλους. Η απαγόρευση φέρνει το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα και η απομυθοποιήση τη βαρεμάρα... Ελπίζω να βοήθησα...

++++ 1000 :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΑ

αλλά ΘΑ ΗΘΕΛΑ ό,τι κάνει να είναι νόμιμο καταρχήν

επιπλέον, καλά να είμαι, τα πρώτα 2000χλμ τουλάχιστον θα τα κάναμε μαζί με το παιδί μου και μετά αφου θα του εξηγήσω (και αν καταλάβει καλώς) ότι με τις μοτοσυκλέτες οι άνθρωποι πέφτουν και οι μοτοσυκλέτες θα υποστούν φθορές και να μην στεναχωριέται.

Το κράνος και γενικά τον εξοπλισμό θα ήθελα να τον διαλέγαμε μαζί. Γενικώς και για να μη λέω πολλά θα αντιμετώπιζα το παιδί μου ως φιλό που μπαίνει στο χώρο της μοτοσυκλέτας και επειτα σαν παιδί μου. Θα του έδειχνα το πόσο πρέπει να σέβεσαι αυτό που καβαλάς και όταν θα το καταλάβαινε θα ήμουν ήσυχος.

Θεωρητικά όλα αυτα βέβαια...αλλά κάτι είναι και αυτό..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΑ

αλλά ΘΑ ΗΘΕΛΑ ό,τι κάνει να είναι νόμιμο καταρχήν

επιπλέον, καλά να είμαι, τα πρώτα 2000χλμ τουλάχιστον θα τα κάναμε μαζί με το παιδί μου και μετά αφου θα του εξηγήσω (και αν καταλάβει καλώς) ότι με τις μοτοσυκλέτες οι άνθρωποι πέφτουν και οι μοτοσυκλέτες θα υποστούν φθορές και να μην στεναχωριέται.

Το κράνος και γενικά τον εξοπλισμό θα ήθελα να τον διαλέγαμε μαζί. Γενικώς και για να μη λέω πολλά θα αντιμετώπιζα το παιδί μου ως φιλό που μπαίνει στο χώρο της μοτοσυκλέτας και επειτα σαν παιδί μου. Θα του έδειχνα το πόσο πρέπει να σέβεσαι αυτό που καβαλάς και όταν θα το καταλάβαινε θα ήμουν ήσυχος.

Θεωρητικά όλα αυτα βέβαια...αλλά κάτι είναι και αυτό..

Με ιοθετειιιις ??????:mB_kalo_e::mB_kalo_e::mB_kalo_e::mB_kalo_e::mB_kalo_e::mB_kalo_e::mB_kalo_e: εεε??? φανταστικε πατερουλιιι ????:mB_kalo_e::mB_kalo_e::mB_kalo_e:

εμενα το μονο που ειχε να μου πει ητανε οπα ρε μαγκα τι εγινε θα γινεις μηχανοβιος ?? και τι θα καβαλας ???

(δεν το πενευομαι αυτο απλα ελπιζω κανενας απο εσας να μην αντιδρασει ετσι ειναι παρα πολυ ασχημο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αναλογα το μυαλο που θα ειχε ! σιγουρα ολοι μπορει να την πατησουν εκει εξω απλα αυτος που θελει να κανει το μαγκα εχει πιο πολες πιθανοτητες να παθει κατι....κι επισης αν του καρφωθει να παρει μηχανη θα το κανει και κρυφα αν ειναι οποτε καλυτερα να τον μαθω εγω παρα ο καγκουρας φιλος !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν και ακομα αργω για παιδι -παιδια. αυτην τη στιγμη της ζωης μου και γενικα λεω πως θα ηθελα να μαθω στο παιδι μου να οδηγαει και γενικα να το μυησω στον κοσμο του μοτοσυκλετισμου. Επειδη ομως οταν γινεις γονιος αλλαζει τελειως ο τροπος σκεψης και το πρωτο που σκευτεσαι ειναι η ασφαλεια του παιδιου σου και μετα η δικη σου δεν ξερω τι θα κανω τοτε.

Εγω λογικα και αν ειμαι καλα απο υγεια θα οδηγω μοτοσυκλετα οποτε πιστευω πως θα μαθω το παιδι μου να οδηγαει μοτοσυκλετα- παπακι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εαν ήθελε πολύ και όχι απο περιεργια μονο θα το άφηνα

...απο τη στιγμη που συνειδητοποιεις ότι φέρνεις στον κόσμο μία ελεύθερη και ανεξάρτητη ζωή που δεν είναι στεγνά ιδιοκτησία σου

ελπίζω να έχει βγει κανα καινούργιο ΜΤ (MT-02???) μέχρι τότε να το στρώσω εγώ για τον γιόκα μου :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα