Jump to content
Sign in to follow this  
salcon

mobile CB radio

Recommended Posts

Με mobile CB radio ασχολειτε κανεις?

Απο οτι διαβασα αλλοι λενε οτι δεν χρειαζετε αδεια μεχρι 4w ενω σε επισιμη σελιδα ειδα οτι βγαζεις αδεια χρησης.

Στην Ευρωπη εισαι καλυμενος αν εχεις βγαλει αδεια?

Αν θες να το εχεις στην μοτοσυκλετα περνει τροφοδοσια απλα απο την μπαταρια?

Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξουμε στην αγορα μιας τετοιας συσκευης?

Απο οτι ειδα τιμες εχει και πολυ προσιτους πομποδεκτες.

φυσικα οτι αλλο θετε να προσθεσετε γενικα για τα CB θα ηταν ενδιαφερον.

Οτι ισχυει για τα cb ισχυει και για τους πομποδεκτες VHF-UHF?

Αν ειναι κανεις και απο Θεσσαλονικη θα ηθελα πολυ να μου πει καποια πραγματα και απο κοντα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

"Απο οτι διαβασα αλλοι λενε οτι δεν χρειαζετε αδεια μεχρι 4w ενω σε επισιμη σελιδα ειδα οτι βγαζεις αδεια χρησης."

Ναι θέλει άδεια από την διεύθυνση μεταφορών και επικοινωνιών...

"Στην Ευρωπη εισαι καλυμενος αν εχεις βγαλει αδεια?"

Κάποτε η άδεια ήταν μονο για την Ελλάδα .Θα πρέπει να το ρωτήσεις στο γραφείο που βγάζουν τις άδειες.

"Αν θες να το εχεις στην μοτοσυκλετα περνει τροφοδοσια απλα απο την μπαταρια?"

Ναι

"Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξουμε στην αγορα μιας τετοιας συσκευης?"

Να είναι νόμιμη εισαγωγή με χαρτιά εκτελωνισμού ώστε να μπορείς να βγάλεις άδεια.

"Απο οτι ειδα τιμες εχει και πολυ προσιτους πομποδεκτες."

Είναι περισσότερο πρωτόγονης τεχνολογίας από ότι άλλοι πομποδέκτες

"Οτι ισχυει για τα cb ισχυει και για τους πομποδεκτες VHF-UHF?"

Τα V και τα U απαιτούν "ραδιοερασιτεχνικι" άδεια.Δεν έχουν πολλά παράσιτα όπως τα CB.Καλύπτουν πολύ μεγαλύτερες αποστάσεις επειδή υπάρχει η δυνατότητα αναμετάδοσης.Έχουν μικρότερη κεραία που τα καθιστούν ιδανικά για μοτοσικλέτα.Πονάνε όμως στο πορτοφόλι.

Ελπίζω να σε φώτισα λιγάκι :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι θα το κάνεις αυτό ορέ salcoγιαννη ? δεν έχεις με τι να ασχοληθείς για να περάσει η ώρα σου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κοιτα ,επειδη ταξιδευω συχνα και καλυπτω μεγαλες αποστασεις και οργωνω τα βουνα,ειναι ενα ειδος ασφαλειας,μπορει καποιος να σε ακουσει βρε παιδι.

:tease: ( αυτο για τα ταξιδια παει)

περαν της πλακας παντα ηθελα να ασχοληθω με το αντικειμενο και απο την στιγμη που υπαρχουν διαθεσιμα και σε χαμηλες τιμες ειπα να κανω μια προσπαθεια για μια πρωτη γευση.Πιστευω οτι ειναι χρησιμο σε πολλες περιπτωσεις ομως.

GR_tts ευχαριστω για την απαντηση.Για μια πρωτη επαφη μια χαρα.Αρχιζω και διαβαζω στο νετ για παραπανω.Δεν εχω ασχοληθει μεχρι τωρα και ειμαι στα χαμενα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
κοιτα ,επειδη ταξιδευω συχνα και καλυπτω μεγαλες αποστασεις και οργωνω τα βουνα,ειναι ενα ειδος ασφαλειας,μπορει καποιος να σε ακουσει βρε παιδι.

:tease: ( αυτο για τα ταξιδια παει)

περαν της πλακας παντα ηθελα να ασχοληθω με το αντικειμενο και απο την στιγμη που υπαρχουν διαθεσιμα και σε χαμηλες τιμες ειπα να κανω μια προσπαθεια για μια πρωτη γευση.Πιστευω οτι ειναι χρησιμο σε πολλες περιπτωσεις ομως.

GR_tts ευχαριστω για την απαντηση.Για μια πρωτη επαφη μια χαρα.Αρχιζω και διαβαζω στο νετ για παραπανω.Δεν εχω ασχοληθει μεχρι τωρα και ειμαι στα χαμενα.

Ρότα τους μπεμβεδάκιδες που φάγαμε παρέα αυτοί είναι ειδήμονες ραδιοερασιτέχνες με παπύρους κλπ κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτοι απο οτι καταλαβα διαλυμενο το εχουν το μαγαζι,δε ξερω τι γινετε με τα φορουμ τους.χιλια δυο φορουμ ανοιξανε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"brake στο κανάλι brake" . . .

καλά τα είπε ο GR_tts με ένα απλό σαραντακάλο θα κάνεις την δουλειά σου.

μάρκες και ποιότητες πολλές με κορυφαία όλων την motorola σε devices και antennas.

*tip*

channel 13 , εάν είσαι mobile οι έλληνες μεταφορείς θα ανταποκριθούν σίγουρα σε κάθε "brake" που θα κάνεις.

Αν ειναι κανεις και απο Θεσσαλονικη θα ηθελα πολυ να μου πει καποια πραγματα και απο κοντα.

εχχ . . . pm me

Τροποποιήθηκε από τον liz4rd

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τι θα το κάνεις αυτό ορέ salcoγιαννη ? δεν έχεις με τι να ασχοληθείς για να περάσει η ώρα σου?

+1

Παρε καλυτερα μια εντουροστολή και μτα θα σου πω τι θα κανεις(κανουμε)...και χεστ@ τα VHF...κι απο βουνα μη σε νοιαζει,αμα χαθουμε ακομα καλυτερα...εκει να σε δω με το χαρτη πόσα απιδια πιανει ο σακος... :D Ασε που θα γουσταρεις κιολας και το επομενο βημα ειναι ...Karoo 2 μόνιμα στο GS B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
+1

Πως με πιάνεις πως με πιάνεις πρέπει να φιλοσοφήσουμε με τα jack μας κάποια στιγμή ...

προβλέπω να γινόμαστε κουρούμπελα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χμμμ οσο ενημερωνομαι τοσο μου αρεσει και κυριολεκτω (κυριως γτ μαθαινω κατι που δε ξερω καθολου)

"Ανησυχιες των 40 λετε?" :D

και μετρηστε οσο θελετε εσει +1 +2 +3 :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
χμμμ οσο ενημερωνομαι τοσο μου αρεσει και κυριολεκτω (κυριως γτ μαθαινω κατι που δε ξερω καθολου)

"Ανησυχιες των 40 λετε?" :D

και μετρηστε οσο θελετε εσει +1 +2 +3 :P

Ανήλικο :P :P παίξε ρε παίξε έλα να σου δώσω και κανένα CB έχω κάνα δυο αλλά πήγαινε και για ψάρεμα που προπαντός είναι τσάμπα :whistling::tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ααχχ τελωωωω τελωωωω δωσε δωσε

μπαμπακο ...φανταστικε μπαμπακο.....θα μου τωσεις? μη ξοδευομαι ??? :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατάλαβα που το πάει ο salcon.Είχα πετύχει πέρσι ένα "κοπαδακι" Γερμανούς με τα GPS στα τιμόνια VOX στα κράνη και κεραία στις μπαγκαζιέρες.Καλή φάση να ταξιδεύεις και να μπορείς να μιλάς με τους κολλητούς ταυτόχρονα. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ααχχ τελωωωω τελωωωω δωσε δωσε

μπαμπακο ...φανταστικε μπαμπακο.....θα μου τωσεις? μη ξοδευομαι ??? :lol:

Πηγαινε εδω http://users.otenet.gr/~agrnet/

Γραψε email θα σου απαντησει ξερει ειναι στο ΥΓΜΕ και εχει ασυρματο VHF-UHF στη μηχανη του οπως και εγω και μαλιστα γυριζοντας σημερα απο Βουργαρελι στην Αρτα μας εκαναν και σχετικο ελεγχο .

ΕΔΩ παλι http://62.103.213.195/

Αδεια χρειάζεται.

Τροποποιήθηκε από τον DPF

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η αδεια ειναι απλη υποθεση απο οτι εμαθα για το cb ,αυτο δηλαδη που θελω να ασχοληθω για αρχη εγω.

Στα vhf-uhf παμε αλλου απο οτι καταλαβα με εξετασεις και αδεια για ραδιοερασιτεχνες κτλ. Πραγμα που σαν ασχετος ουτε καν το κοιταω προς το παρον.

Αυριο θα δω τα λινκ που μου δωσατε.

Απο οτι βλεπω δεν ειναι και λιγοι αυτοι που ασχολουντε. :)

GR_tts ειναι και αυτος ενας λογος που μου αρεσει εκτος των αλλων.

Το βρισκω παρα πολυ ενδιαφερον τελικα οσο προχωραω και μαθαινω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μια ερωτηση

πια η διαφορα απο το πρωτο της φωτο που ειναι σταθερο απο αυτο που ειναι χειρος? εννοω σε εμβελεια και αποδοση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://users.tri.sch.gr/sv4km-ert/radioerasitexnika.htm

για περισσότερη κι εύκολη πληροφόρηση...

αξίζει κανείς να γίνει ραδιοερασιτέχνης πάντως....

Πολλά 73 από το SV3CGS!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
μια ερωτηση

πια η διαφορα απο το πρωτο της φωτο που ειναι σταθερο απο αυτο που ειναι χειρος? εννοω σε εμβελεια και αποδοση?

Γιαννη,αν και προσωπικα δεν προτεινω τα VHF για ιδιωτικη χρηση,για δικους μου λογους,προσωπικους αλλά και επαγγελματικους,αν παρ'ολ'αυτα επιμενεις για αγορα VHF ειτε φορητο ειτε βασης,εχε υποψη οτι υπαρχουν πολλοι παραγοντες που θα πρεπει να ψαξεις επισταμενα...οπως πχ την εκπομπη τυχον ραδιοκυματων και πόσο,την νομιμοτητα μιας συσκευης,την χρηση της εις βαρος μιας συχνοτητας ασφαλειας κλπ κλπ... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κωστη επαναλαμβανω,ψαχνομαι καταρχην για πομποδεκτες CB ( απλους 4w ,με απλη αδεια απο νομαρχια) για να μπω στο κλιμα και να μαθω και οχι πομποδεκτες στα VHF-UHF.

ΠΓΑ αυτο το SV3CGS το συναντησα αρκετες φορες νομιζω στο νετ απο διαφορες αναζητησεις που κανω εδω και δυο μερες. :D

Παντως εκανα μια πρωτη γυρα στα μαγαζια και δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος απο την αντιμετωπιση τους.Ουτε να μου εξηγησουν καποια βασικα ( δεν ηθελα και πολλα να μαθω και να φαω τον χρονο τους) και ενω δεν ειχαν δουλεια με ειχαν μονο μου εκει απλα να χαζευω.

Η ερωτηση μου ισχυει : Τα χειρος μιας και ειναι πιο βολικα για μοτο και μεταφορα γενικα εχουν τεραστιες διαφορες απο το αν παρω ενα βασης?οπως αυτα στην 1η φωτο?

Ειδα παντως και ορισμενα οπως αυτο τα οποια ειναι αρκετα μικρα σε μεγεθος και βολικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το φορητό σε βολεύει ξεκάθαρα στο μοτοσακό σου ασύγκριτα...

είναι αυτόνομο με εγκατεσημένη κεραία και δε χρειάζεται τίποτα παραπέρα από το να το γυρίσεις στο on για να λειτουργήσει...

τα επιτραπέζια χρειάζονται παροχή ρεύματος και φυσικά κεραία...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τελικα πηρα το Alan 42 multi και μια εξωτερικη κεραια sirio

και μια εξωτερικη κεραια sirio

Για αρχη και 1η επαφη με το αντικειμενο πιστευω ειμαι μια χαρα

πηγα να βγαλω και αδεια οπου τα απλα τα καναν δυσκολα, με αποκορυφωμα να μου λεει παρε τηλ Δευτερα γιατι αναλογως την δουλεια θα βγει και φευγωντας ακουω να λεει η κοπελα ψυθιριστα στον τυπο <<γτ δε πας μια στιγμη τωρα να την κανεις? και απανταει ....βαριεμε!!!!! :wacko: :wacko: :wacko:

Τεσπα τωρα ψαχνω βασουλες να κανω για να τα τοποθετησω,ποτε συνεχιζω να δω και τι γινετε και ολα καλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ερωτηση

εχει ενα κουμπι το H/L το οποιο λεει αλλαζει απο 1w σε 4w .To H ειναι το 1 ή το 4?

ποτε το χρησιμοποιω αυτο?

Στα fm ειναι το 1w ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα