Jump to content
mitsos84

ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ

Recommended Posts

αν απο πανω μας υπηρχε 24 ωρες το 24ωρο μια καμερα της τροχαιας πολοι απο εμας θα δουλευαμε για να πληρωνουμε κλησεις...!!!

τα περισσοτερο απο τα παραπανω παραπτωματα ειναι καθημερινα/συνιθισμενα/ακακα/ευκολια οπως θελετε πειτε το,

αλλα για τα περισσοτερα, ποτε δεν μας πιανουν...(η εστω σπανια)

εσενα? ποσα απο τα παραπανω σου εχουν γινει κουσουρι και τα κανεις συνεχεια???

για ομολογιστε τα ολα!!!με απολυτη ειλικρινια παρακαλω!!!

(συνχωρεστε με αν το θεμα εχει ξαναπαιξει)

θεωρω καλο(οχι ασφαλες)που περναμε αναμεσα απο τα αυτοκηνιτα,γιατι αν καθοντουσαν και τα μιχανακια την ουρα

το μποτιλιαρισμα θα ηταν διπλασιο...

Τροποποιήθηκε από τον ALX
Διόρθωση ορθογραφίας στην ψηφοφορία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μεσα στην πολη οδηγω ποιο γρηγορα απο το οριο οταν η συνθήκες το ευννοουν.Δηλαδη τα βραδυα που εδω στην Γερμανια μετα τις εντεκα το βραδυ δεν κυκλοφοραει ψυχη στους δρομους.

Εκτος πόλεως οδηγω σχεδον παντα 15-20 χιλ. πανω απο επιτρεπόμενο οριο.

Οσο ήμουνα στην Ελλαδα(μεχρι το '94)δεν ειχα διπλωμα και σπανια φορουσα κρανος!!Μεγαλη βλακεια εκ μερους μου αλλα και της τροχαίας που με σταματησαν για ελενχο αρκετες φορες και παντα μου την χαριζαν!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επρεπε να κανεις την ψηφοφορια με πολαπλες επιλογες

εγω θα ψηφιζα τα εξης...

-καβαλας πεζοδρομια

-ξεπερνας πανω απο 20χλμ/ω το οριο ταχυτητας(εκτος πολης)

-παιρνας αναμεσα απο τα αυτοκηνιτα(εδω γελαμε)

-οταν εισουν πιτσιρικας οδηγουσες(για πολυ λιγο φυσικα καιρο)χωρις διπλωμα

-κανεις αναστροφη(u-turn)σε σημεια που απαγορευεται

-μπαινεις αναποδα σε στενακι για να μην κανεις κυκλο(ναι προσεκτικα εννοειτε,οστοσο παρανομα!)

δεν θεωρω οτι ειναι καλο να κανεις παρανομιες απλα ειναι παρανομιες που δεν μπορουν να σε οδηγησουν σε ατυχημα αν προσεχεις και τις κανουμε για να κανουμε ποιο ευκολη τη ζωη μας

B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μark all επιλογή δεν έχει γμτο? :P

Κουράστηκα να κλικάρω :D Mόνο την επιλογή για την μεγάλη σκάλα δεν κλίκαρα γιατί αυτό πραγματικά δεν το κάνω.Τα άλλα τα κάνω από συχνά εώς πολύ συχνά :rolleyes: Mε την δέουσα προσοχή όμως πάντα,ώστε να μην έχουμε κανένα παρατράγουδο είτε από ατύχημα,είτε από εγγραφή στα κιτάπια της Αστυνομινίας (που λέει κι ο Ζήκος) :D

Όσο για το αν είναι σωστά όλα αυτά...τι να πω? Ότι είναι?Όλα παρανομίες είναι,αλλά αν είσαι πολύ προσεκτικός όταν τις κάνεις χωρίς να ενοχλείς άλλους οδηγούς με τις πράξεις σου,πιστεύω ότι δεν κινδυνεύεις από ατύχημα,αλλά μόνο από γράψιμο της Τροχαίας αν είναι πουθενά κρυμμένοι και δεν τους δεις.

Εγώ τουλάχιστον όταν τα κάνω είμαι πάρα μα πάρα πολύ προσεκτικός και γι αυτό δεν μπλέκομαι σε ατυχήματα.Τρία όλα κι όλα έχω στα 21 χρόνια που οδηγώ μοτοσυκλέτες εκ των οποίων τα δυο γιατί το ριμάδι Honda που οδηγούσα εκεί στα 18μου δεν είχε φρένα της προκοπής. Πάντως και στα τρία δεν έφταιγα εγώ. (Με αυτοκίνητο κανένα ατύχημα στα 19 χρόνια οδήγησης)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάνω σχεδόν τα 2/3 απο τίς παρανομίες αυτές!!! :P :D

Πάντα με προσοχή όμως και χώρις να προκαλώ!

Τι να κάνεις!Είναι και τόσο άθλιες οι συνθήκες μέσα στις μεγάλεις πόλεις(ειδικά στην Θεσσαλονίκη τώρα με τα έργα του ΜΕΤΡΟ) που πρέπει κάπως να κάνεις την ζωή σου πιο εύκολή!!!

Βέβαια δεν επικροτώ καμία παρανομία,άλλα πραγματικά μερικές ειναι επιβεβλημένες!

Για παράδειγμα ποτε σχεδον δεν παρκάρω ανάμεσα σε αυτοκίνητα γιατι εχω δει να ριχνουν πάρα πολλές φορές μηχανές κατα το παρκάρισμα!!!

Τώρα για το αν περνώ ανάμεσα απο αυτοκίνητα........................ΠΑΝΤΑ!!! :lol: :P

Για το μόνο που μετανιώνω όμως είναι για το γεγονός οτι οδηγούσα παράνομα για 4 ολόκληρα χρόνια!!!

Τι να κάνεις, ήμουν μαζί με όλους τους συνομήλικους μου απο τους πρώτους που έπιασε η αλλαγή τυ Νόμου και αυξήθηκε η μικρότερη ηλικία απόκτησης διπλώματος μοτοσυκλέτας απο τα 18 στα 21!!!!!Τι γκαντεμιά Θεέ μου!!!! :angry::ranting::ranting:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εκτός από τα φώτα, το κόκκινο και την προσπέραση από τα δεξιά, τα κάνω όλα τα άλλα.

Και δεν θεωρώ ότι είναι παράνομα, στον βαθμό που τα κάνω.

Απλώς είναι μία απόκλιση από την απόλυτη νομιμότητα, κάτι που δικαιολογείται ως έναν βαθμό και από τα δικαστήρια.... :_innocent: :_innocent:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εκτος απο την παραβιαση STOP, κοκκινου φαναριου, αντθετης πορειας σε μονοδρομο , σουζες κλπ, και ψηλη σκαλα φωτων,ολα τα αλλα γινονται.. :what:

(10 στα 15, μια χαρα!!) :grin:

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Εκτος απο την παραβιαση STOP, κοκκινου φαναριου, αντθετης πορειας σε μονοδρομο , σουζες κλπ, και ψηλη σκαλα φωτων,ολα τα αλλα γινονται.. :what:

Ακριβώς! (Τό'χει η γενιά μάλλον :D )

Αν μας έπαιρνε κάμερα σταθερά, κανείς μας δεν θα είχε δίπλωμα. :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

-Αλλαζεις λωρίδα χωρίς φλας (όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν -μεγάλη απόσταση απ' τον πίσω- ή όταν το απαιτούν -απότομο φρενάρισμα του μπροστινού)

-Ξεπερνάς πάνω από 20χλμ/ω το όριο ταχύτητας(εκτός πόλης) (Ε, με τέτοια όρια... και να ρολάρει να την αφήσω, πάλι θα τα περνάω...)

-Περνάς από στοπ(κοιτώντας και κόβοντας μεν,αλλά) χωρίς να ακινητοποιηθείς πλήρως (η ακινητοποίηση είναι για όταν δίνεις δίπλωμα ρε παιδιά. Σιγά μην κατεβαίνω και να κοιτάξω αν δεν είναι απαραίτητο)

-Περνάς ανάμεσα από τα αυτοκίνητα(εδώ γελάμε) (όταν είναι σταματημένα ή μποτιλιαρισμένα, φυσικά. Όταν κινούνται, όχι.)

-Προσπερνάς από τα δεξιά (Όταν δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, ναι. Συνήθως το αποφεύγω. Όταν όμως κρίνω πιο ασφαλή κίνηση το να περάσω από δεξιά, παρά να μένω πίσω απ' τον ηλίθιο, ναι το κάνω!)

-Περνάς με κίτρινο(η βαθύ πορτοκαλι-λολ-)ενώ προλάβαινες να σταματήσεις (με κίτρινο ΝΑΙ. με κόκκινο, ΠΟΤΕ)

-Όταν ήσουν πιτσιρικάς οδηγούσες(για πολύ λίγο φυσικά καιρό)χωρίς δίπλωμα (Ε, όπως όλοι, έτσι κι εγώ...)

-Κάνεις αναστροφή(u-turn)σε σημεία που απαγορεύεται :blush:

Και ναι, θεωρώ το να μην ακινητοποιούμαι στο στοπ εντελώς ανώδυνο, την "διήθηση" επίσης ανώδυνη (εκτός αν κάποιος αποφασίσει να ανοίξει πόρτα οπότε τη μάμησα) και την αναστροφή αρκετά ανώδυνη, εάν γίνει την ώρα που οι συνθήκες ευνοούν. Τώρα, όλα τα υπόλοιπα έχουν τον κίνδυνό τους. Τι να κάνουμε;

Τροποποιήθηκε από τον nasos79

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα τίκαρα όλα πλύν όριου ταχύτητας μέσα στη πόλη,κόκκινου και μεγάλης σκάλας φώτων(θα το...φροντίσω κι αυτό).Ζούμε σε ζούγκλα.Πρέπει να φεθούμε ανάλογα.

Θεωρώ υπερβολικό το παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο γιατί δεν έχω που αλλού να το αφήσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kαβαλάς πεζοδρόμια [όχι δεν τα καβαλάω]

Παρκάρεις σε πεζοδρόμια [όχι δεν παρκάρω]

Αλλαζεις λωρίδα χωρίς φλας [πάντα ανάβω φλάς]

Ξεπερνάς πάνω από 20χλμ/ω το όριο ταχύτητας(μέσα στην πόλη) [όχι δεν το ξεπερνάω]

Ξεπερνάς πάνω από 20χλμ/ω το όριο ταχύτητας(εκτός πόλης) [όχι δεν το ξεπερνάω]

Περνάς από στοπ(κοιτώντας και κόβοντας μεν,αλλά) χωρίς να ακινητοποιηθείς πλήρως [πάντα σταματάω]

Περνάς ανάμεσα από τα αυτοκίνητα(εδώ γελάμε) [όχι δεν περνάω ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα]

Προσπερνάς από τα δεξιά [όχι δεν προσπερνάω από τα δεξιά]

Αν βιάζεσαι περνάς το φανάρι μόλις ανάψει κόκκινο ανθρωπάκι και περάσει και το τελευταίο όχημα από την άλλη μεριά της διασταύρωσης (ωστόσο είναι ακόμα κόκκινο) [ποτέ δεν ξεκινάω με κόκκινο]

Περνάς με κίτρινο(η βαθύ πορτοκαλι-λολ-)ενώ προλάβαινες να σταματήσεις [ποτέ δεν περνάω με κίτρινο]

Όταν ήσουν πιτσιρικάς οδηγούσες(για πολύ λίγο φυσικά καιρό)χωρίς δίπλωμα [πάντα νομοταγής]

Κάνεις αναστροφή(u-turn)σε σημεία που απαγορεύεται [ποτέ]

Κάνεις σούζες/κολίδια/endo(όλα θεωρούνται επικίνδυνη οδήγηση) η κάνεις κοντρίδια(αυτοσχέδιους αγώνες που λένε και τα στρουμφ) [όχι ποτέ]

Μπαίνεις ανάποδα σε στενάκι για να μην κάνεις κύκλο(ναι προσεκτικά εννοείται,ωστόσο παράνομα!) [όχι ποτέ]

Έχεις αναμμένη την μεγάλη σκάλα στα φώτα σου χωρίς να έχεις πρόβλημα ορατότητας λόγω καιρικών συνθικών/δρόμου με κακό φωτισμό [όχι ποτέ]

;)

Τροποποιήθηκε από τον liz4rd

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξεπερνάς πάνω από 20χλμ/ω το όριο ταχύτητας(μέσα στην πόλη) [όχι δεν το ξεπερνάω]

Περνάς από στοπ(κοιτώντας και κόβοντας μεν,αλλά) χωρίς να ακινητοποιηθείς πλήρως [πάντα σταματάω]

Περνάς ανάμεσα από τα αυτοκίνητα(εδώ γελάμε) [όχι δεν περνάω ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα]

Αν βιάζεσαι περνάς το φανάρι μόλις ανάψει κόκκινο ανθρωπάκι και περάσει και το τελευταίο όχημα από την άλλη μεριά της διασταύρωσης (ωστόσο είναι ακόμα κόκκινο) [ποτέ δεν ξεκινάω με κόκκινο]

Περνάς με κίτρινο(η βαθύ πορτοκαλι-λολ-)ενώ προλάβαινες να σταματήσεις [ποτέ δεν περνάω με κίτρινο]

Όταν ήσουν πιτσιρικάς οδηγούσες(για πολύ λίγο φυσικά καιρό)χωρίς δίπλωμα [πάντα νομοταγής]

Κάνεις σούζες/κολίδια/endo(όλα θεωρούνται επικίνδυνη οδήγηση) η κάνεις κοντρίδια(αυτοσχέδιους αγώνες που λένε και τα στρουμφ) [όχι ποτέ]

Μπαίνεις ανάποδα σε στενάκι για να μην κάνεις κύκλο(ναι προσεκτικά εννοείται,ωστόσο παράνομα!) [όχι ποτέ]

Έχεις αναμμένη την μεγάλη σκάλα στα φώτα σου χωρίς να έχεις πρόβλημα ορατότητας λόγω καιρικών συνθικών/δρόμου με κακό φωτισμό [όχι ποτέ]

;)

Μήπως τόση ώρα που γράφεις μεγαλώνει η μύτη σου????????????? :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοίτα...για να κάνεις σούζα πρέπει να ξέρεις κιόλας :D

:2funny:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι όλα αυτά που έκανα μέχρι τώρα,ήταν παράνομα ?

...σοβαρά :doh:

...δεν το ήξερα. :what::whistling:

Απο τούδε και στο εξής,θα ξέρω !! :angel_not:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Κοίτα...για να κάνεις σούζα πρέπει να ξέρεις κιόλας :D

Αυτο, να λεγεται!! :lol:

(Μονο κατα λαθος, με πρωτη..) :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με παρακολουθείς ρε παληκάρι;Και πώς με φτάνεις;

Με τάραξες στο τσεκάρισμα λέμε.Αν και πρέπει να διατηρήσω το προφίλ του ORIMOS μεταξύ μας τα λέμε.Είμαι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ.Τι να κάνουμε έχουμε αδυναμίες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα μπορούσε να έχει και άλλο χαρακτήρα το τεστ….

Έχεις λιγότερα από 10 ναι

Ε τότε την γρασάρεις την αλυσίδα και μη μας κρύβεσαι….

;) ;) ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Kαβαλάς πεζοδρόμια - ποτέ γιατί θα σπάσει η μηχανή

Παρκάρεις σε πεζοδρόμια - χαλαρά αν δεν πιάνω όλο το χώρο (ούτως ή άλλως οι πεζοί πάνε απο το δρόμο...)

Αλλαζεις λωρίδα χωρίς φλας - δεν δουλεύουν τα φλας (ενίοτε το αριστερό, αλλά πρέπει να είναι η μέρα του)

Ξεπερνάς πάνω από 20χλμ/ω το όριο ταχύτητας(μέσα στην πόλη) - στη δουλειά κυρίως αλλά μόνο όταν θέλω εγώ να πάω γρήγορα

(και προφανώς το επιτρέπουν οι συνθήκες)

Ξεπερνάς πάνω από 20χλμ/ω το όριο ταχύτητας(εκτός πόλης) - μία φορά που βγηκά εκτός το ψιλοπέρασα, οπότε ναι

Περνάς από στοπ(κοιτώντας και κόβοντας μεν,αλλά) χωρίς να ακινητοποιηθείς πλήρως - σε στοπ που έχω βρει τρόπο να έχω ορατότητα δεν σταματάω καν

Περνάς ανάμεσα από τα αυτοκίνητα(εδώ γελάμε) - υπάρχει άλλος τρόπος;

Προσπερνάς από τα δεξιά - μερικές φορές περνάω και απο τα αριστερά :_zeppelin:

Αν βιάζεσαι περνάς το φανάρι μόλις ανάψει κόκκινο ανθρωπάκι και περάσει και το τελευταίο όχημα από την άλλη μεριά της διασταύρωσης (ωστόσο είναι ακόμα κόκκινο) - ναι

Περνάς με κίτρινο(η βαθύ πορτοκαλι-λολ-)ενώ προλάβαινες να σταματήσεις - ναι

Όταν ήσουν πιτσιρικάς οδηγούσες(για πολύ λίγο φυσικά καιρό)χωρίς δίπλωμα - πρώτα πήρα δίπλωμα και μετά μηχανή (βέβαια για να πάρω το δίπλωμα απο το υπουργείο πήγα με τη μηχανή :lol: )

Κάνεις αναστροφή(u-turn)σε σημεία που απαγορεύεται - αν δεν ενοχλώ (σοβαρά ενοχλώ, όχι όπως η bmw του alx)

Κάνεις σούζες/κολίδια/endo(όλα θεωρούνται επικίνδυνη οδήγηση) η κάνεις κοντρίδια(αυτοσχέδιους αγώνες που λένε και τα στρουμφ) - κολίδια μόνο, αλλά και γι αυτό δεν φταίω εγώ.

Μπαίνεις ανάποδα σε στενάκι για να μην κάνεις κύκλο(ναι προσεκτικά εννοείται,ωστόσο παράνομα!) - σπανίως

Έχεις αναμμένη την μεγάλη σκάλα στα φώτα σου χωρίς να έχεις πρόβλημα ορατότητας λόγω καιρικών συνθικών/δρόμου με κακό φωτισμό - ποτέ

Τροποποιήθηκε από τον veRzeVouliS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

;)

:rotfl::rotfl::rotfl::2funny::2funny::2funny::2funny::rotfl:

Τροποποιήθηκε από τον GFiotakis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ενας απο τους τεσσερης που ειπαν οτι αναβουν προβολης ειμαι και γω.. :_whistling:

δε ξερω γιατι,απλος ειδικα οταν ειμαι μεσα στην κηνηση και εχω τον προβολεα

εχω μια καπος μεγαλυτερη σιγουρια οτι με εχουν δει...

Kαβαλάς πεζοδρόμια - ποτέ γιατί θα σπάσει η μηχανή

εμ παρε ενα υβρ να αναιβοκατεβαινεις και σκαλες σαν εμενα!!! :P :P :D :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα