38 μηνύματα σε αυτό το θέμα

BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Συγκρίνονται σε όλες τις συνθήκες 7 ελαστικά για ον οφ μοτοσυκλέτες.

1)Continental Contitrail attack

2)Dunlop Trailmax D607

3)Michelin Anakee II

4)Bridgestone Battle Wing BW501-502

5)Avon Distanzia

6)Pirelli Scorpion MT-90

7)Metzeler Tourance EXP

...και μαντέψτε ποιο κερδίζει συνολικά! Το Continental !!! (που εμένα δεν μου άρεσε και πολύ)

Περιληπτικά τα καλύτερα:

Στο στεγνό, το Continental

Στo στο βρεγμένο το Metzeler

Στη διάρκεια ζωής (χιλιομετρική αντοχή) το Continental

Τα χειρότερα:

Στο στεγνό τα Michelin

Στο βρεγμένο τα Avon

Στη διάρκεια ζωής (χιλιομετρική αντοχή) το Metzeler

Συνολικά:

1ο Continental

2o Metzeler

3o Pirelli

4o Dunlop & Bridgestone

6o Avon

και 7ο και τελευταίο...

το Michelin !!!! (χάλια μαύρα η Michelin μάγκες!)

Αναλυτικά στο pdf >>> cta_testwinner_en.pdf

ΕΔΩ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
BMW R1200GS 2011 Arai Viper GT BMW R1200GS 2011 (1170cc)

Δημοσιεύτηκε

είδες που σου λεγα ότι το Continental είναι το πιο τίμιο?

και βάλτε ότι έχει και την πιο προσιτή τιμή.

το επόμενό μου λάστιχο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

240? τα είχα βάλει! Ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω όμως. Τα είχα βάλει επειδή είχα δει καλές κριτικές σε ξένα φόρουμ (και πιθανότατα ήμουν από τους πρώτους εν Ελλάδι που τα έβαλα)

Τώρα όμως που βλέπω και το τεστ... :lipssealed: Φοράω τόσο καλό λάστιχο και δεν το ξέρω? :blink:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki V-Strom Ducati Multistrada (1200cc)

Δημοσιεύτηκε

Ευτυχώς εγώ με τα Bridgestone είμαι κάπου στη μέση... αν είχα πατώσει θα ξενέρωνα... :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ducati Multistrada (1000cc) Arai Chaser Ducati Multistrada (1000cc)

Δημοσιεύτηκε

240? τα είχα βάλει! Ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω όμως. Τα είχα βάλει επειδή είχα δει καλές κριτικές σε ξένα φόρουμ (και πιθανότατα ήμουν από τους πρώτους εν Ελλάδι που τα έβαλα)

Τώρα όμως που βλέπω και το τεστ... :lipssealed: Φοράω τόσο καλό λάστιχο και δεν το ξέρω? :blink:

Σε άσφαλτο του εξωτερικού σίγουρα θα αποδίδουν διαφερτικά. Στην Ελλάδα πως να αποδόσουν???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Πάντως στο θέμα "βρεγμένο" εγώ δεν έπεσα και πολύ έξω για τα Conti. Στο βρεγμένο όντως δεν μου άρεσε το κράτημά τους. Κι εκεί λέει είναι κορυφή το Metzeler. (κι έχω μια ψύχωση εγώ με το βρεγμένο. Μου αρέσει να οδηγώ (και οδηγώ) γρήγορα και με βρεγμένο τεραίν, αλλά αν δεν έχεις και τα κατάλληλα λάστιχα... :baby: Δεν με λέγανε τυχαία παλιότερα rainman :D )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fz1-S (1000cc) Shark RSI

Δημοσιεύτηκε

ρε παιδια...

continetal---->γερμανικη εταιρεια,νεοεισερχομενη στο χωρο της moto

motorrad--->εγκυρο ?:think: ?γερμανικο περιοδικο moto

τι αλλο θελετε δλδ να πουμε...?αν ενα λαστιχο σας εκατσε καλα το ξαναβαζετε.αν οχι δεν το ξαναβαζετε..απλα πραγματα..τι λενε τα περιοδικα :mB_faskelo: ποσως μ'ενδιαφερει..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Triumph Tiger SE Shoei XR 1000

Δημοσιεύτηκε

Από τη μία έχουμε τα BW 501-502 και τα tourance EXP και έβαλαν από Pirelli τα ΜT αντί των Sync.Δεν θα το δω το τεστ,σορυ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Honda CBR ΧΧ (1137cc) Honda CB (1300cc)

Δημοσιεύτηκε

ρε παιδια...

τι αλλο θελετε δλδ να πουμε...?αν ενα λαστιχο σας εκατσε καλα το ξαναβαζετε.αν οχι δεν το ξαναβαζετε..απλα πραγματα..τι λενε τα περιοδικα :mB_faskelo: ποσως μ'ενδιαφερει..

+1 απο μενα.Οταν πηρα το Strom ειχε Battlewing καινουρια που φοραει το 70% των Strom.Ε εμενα δε μ'αρεσε με τπτ!Την 4η μερα πηγα κι εβαλα Anakee και ειμαι υπερευχαριστημενος οπως κι ο πατερας μου που εχει αλλαξει ηδη 3 ζευγαρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R1200GS 2011 Arai Viper GT BMW R1200GS 2011 (1170cc)

Δημοσιεύτηκε

εγώ από την άλλη φοράω το Michelin Pilot Road και ως τώρα είναι πολύ καλό, ούτε κιχ δεν μου έχει κάνει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Yamaha Fz1-S (1000cc) Shark RSI

Δημοσιεύτηκε

εγώ από την άλλη φοράω το Michelin Pilot Road και ως τώρα είναι πολύ καλό, ούτε κιχ δεν μου έχει κάνει

πιο πανω δεν ειπες οτι το επομενο σου ειναι το conti? :_zeppelin:

αρα δεν εισαι ευχαριστημενος απο τα michelin :_thumbsup: :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Από τη μία έχουμε τα BW 501-502 και τα tourance EXP και έβαλαν από Pirelli τα ΜT αντί των Sync.Δεν θα το δω το τεστ,σορυ!

Μα νομίζω τα Sync είναι αυτά (το βλέπω από τη χάραξη) Εκτός κι αν κάνω λάθος.

Άλλο λάστιχο αυτό. Εντελώς στρητάδικο, κάτι σαν το Roadtec της Metzeler. Σε αυτή τη σύγκριση μπαίνει μοιραία το Anakee.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1100 GS (1100cc) Schuberth S1 Pro Ducati ST4 S (996cc)

Δημοσιεύτηκε

Τώρα όμως που βλέπω και το τεστ... :lipssealed:Φοράω τόσο καλό λάστιχο και δεν το ξέρω? :blink:

Αλεξη ,

Αυτό μεταφράζετε και " είμαι τόσο κουλός και δεν το ξέρω " ????? :lol: :lol: :lol:

Στο θέμα μας , και εγώ κατά κει με βλέπω να πηγαίνω !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
KTM 1190 Aventura Honda Το τελω Αννιτα

Δημοσιεύτηκε

ρε παιδια...

motorrad--->εγκυρο ? :think: ?γερμανικο περιοδικο moto

το οτι δεν ειναι 100 χρονια δεν παει να πει οτι δεν ξερουν τι κανουν οι γερμανοι.

το motorrad ειναι απο τα μεγαλητερα περιοδικα

αυτο που δεν ξερω κατα ποσο ειναι κρητιριο, ειναι για την διαρκεια ζωης. προφανως καποια να εχουν λιγο πιο μαλακη γωμα , δεν παει να πει οτι ειναι απαραιτητα παραλογο το οτι εχουν μικροτερη διαρκεια ζωης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW boGSer 1150

Δημοσιεύτηκε

Αλεξη ,

Αυτό μεταφράζετε και " είμαι τόσο κουλός και δεν το ξέρω " ????? :lol: :lol: :lol:

Στο θέμα μας , και εγώ κατά κει με βλέπω να πηγαίνω !!

Λες να είμαι τόσο κουλός και δεν το ξέρω? :tease: :lol:

το οτι δεν ειναι 100 χρονια δεν παει να πει οτι δεν ξερουν τι κανουν οι γερμανοι.

το motorrad ειναι απο τα μεγαλητερα περιοδικα

αυτο που δεν ξερω κατα ποσο ειναι κρητιριο, ειναι για την διαρκεια ζωης. προφανως καποια να εχουν λιγο πιο μαλακη γωμα , δεν παει να πει οτι ειναι απαραιτητα παραλογο το οτι εχουν μικροτερη διαρκεια ζωης

Για κάποιους είναι σοβαρό κριτήριο η χιλιομετρική τους διάρκεια. Για όλους όχι. Πάντως εγώ όπως το βλέπω (βάσει τεστ) πιστεύω πως το ιδανικό λάστιχο για μένα είναι το Metzeler. Καλύπτει αυτά που θέλω κατά πολύ. Καλό κράτημα και αίσθηση στο στεγνό, κορυφαία απόδοση στο βρεγμένο (που όπως είπα, έχω και μια ψύχωση στο βρεγμένο) Τώρα αν δεν βγάζει τα χιλιόμετρα που θα βγάλει το Conti, ποσώς με ενδιαφέρει. Έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα, τα λάστιχα δεν σώνονται τόσο εύκολα λόγω... καθρεφτέ δρόμων. Ποιος έχει φάει ας πούμε στην Ελλάδα τα Tourance σε 6200χιλ που λέει το τεστ? Κανείς. Ούτε κατά διάνοια δεν τρώγονται σε αυτά τα χιλιόμετρα! (τόσο κρατάνε ακόμα και τα ss λάστιχα στην Ελλάδα!) Άλλη η άσφαλτος στη Γερμανία, άλλη στην Ελλάδα. Οπότε τα 12-13Κ θα τα βγάλουν. Μια χαρά είναι για μένα που αλλάζω λάστιχα κάθε χρόνο πριν το 36ωρο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R 1200 GS BMW S1000 XR

Δημοσιεύτηκε (τροποποιήθηκε)

:yes: ....το ειχα γραψει και παλιοτερα σε αλλο δικο μου ποστακι! ...το ιδιο συγκριτικό ηταν και στο Motorrad του Μαιου 2008!

...

...

...

...το Γερμανικο περιοδικο MOTORRAD mrd_logo.gifτου Μαιου τα εχει βγαλει ........"test sieger" αναμεσα σε μια μεγαλη λιστα ελαστικων που ταιριάζουν στην καλη μας και μαλιστα με μεγαλη διαφορα απ τα δευτερα σε συνολικη βαθμολογια και στα 3 επιπεδα .....στεγνος ...1τη θεση, βρεγμενος ...3τη (...βρισκετε λιγο πισω απ τα Metzeler EXP και τα AnakkeII ), και διάρκεια/αντοχη ...1τη )....θα μου πεις τωρα ..."ενταξει Γιαννη .....Γερμανικο περιοδικο τεστάρει.... σε Γερμανικο μηχανακι ...ενα Γερμανικο λαστιχο....και το βγαζει πρωτο !...δεν ειναι και παραξενο !!!" θα σου απαντησω οτι ειναι "ναι" και αυτο ειναι μια αποψη και οτι θα προτιμήσω και γω να βγαλω μονος μου τα δικα μου συμπερασματα!!!

......φωτο απ τα τεστ του περιοδικου!

_J671767_${02716456}.jpg._J673079_${02708338}.jpg

11_08_Blickpunkt_Test%20Endu-5.jpg

...θα επανελθω οταν εχω νεοτερα!!! ;)

...το περιοδικο ειναι πολυ αξιοπιστο και με τεραστια ανταποκριση...αλλα οπως και να χει σιγουρα παιζονται και οικονομικες συμφωνίες και συνεργασιες!...εγω διαβαζω μεν αλλα βγαζω απ την εμπειρια μου τα δικα μου συμπερασματα! :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον IoannisPanagiotidis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αλλος Αλλος Μέχρι ποσες? (....cc)

Δημοσιεύτηκε

Παίδες, μην μπερδεύεστε. 'Αλλο πράμα η άσφαλτος στη γερμανική πίστα που γίνανε οι δοκιμές και άλλο η ελληνική άσφαλτος.

Και μην μου πεί κανείς πως στις πίστες του εξωτερικού έχουν και προσομοιώσεις κακής ασφάλτου, διότι δεν έχουν. Χαρακτηριστικά θα σας πώ πως όταν στην πίστα του VARANO μας έδειξαν την υποτιθέμενη προσομοίωση των ελληνικών δρόμων, γελούσαμε μέχρι δακρύων. Οι άνθρωποι είχαν ένα ελαφρά κυμματιστό οδόστρωμα με λίγο χαμηλότερο συντελεστή τριβής, πώς είναι ένα καλό κομμάτι της Εγνατίας Οδού την πρώτη βδομάδα μετά την παράδοση του, ένα και το αυτό. Τους εξηγήσαμε πως για να "πετύχει" η συνταγή χρειάζεται να το αναθέσουν με μειωδοτικό διαγωνισμό σε έλληνα εργολάβο με αλβανούς εργάτες........... Δεν έδειχναν να κατάλαβαν τι προσπαθούσαμε να τους πούμε.

Απόδειξη των διαφορετικών συνθηκών είναι και το παρακάτω: Την περασμένη εβδομάδα έβγαλα τα Πιρέλλι απο το Βαραντέρο. Το πίσω λάστιχο μου είχε βγάλει 16.500 χιλιόμετρα, καμμία σχέση με τα 5.500 που υπολογίζουν στο τέστ...

Άλλες συνθήκες παιδιά..........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

..... Τους εξηγήσαμε πως για να "πετύχει" η συνταγή χρειάζεται να το αναθέσουν με μειωδοτικό διαγωνισμό σε έλληνα εργολάβο με αλβανούς εργάτες........... Δεν έδειχναν να κατάλαβαν τι προσπαθούσαμε να τους πούμε.

...

:D ..... :P

...

...

...παντως πρεπει να βλεπουμε το θεμα και απ τη καλη του μερια !...οσο καλυτερη ασφαλτο τοσο περισσοτερο τρωγεται το ελαστικο!...καλα ακομα δεν το καταλαβατε το κρατος για την τσεπη σας δουλευει!...να τη βγαζετε οικονομικα προσπαθει! :_zeppelin:

....... :rolleyes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki v-strom 650 k8 Schuberth C2 Έλα μου ντε... (???cc)

Δημοσιεύτηκε

ρε παιδια...

Άσχετο πλην σχετικό: Τα dunlop στο αμάξι μου είναι ''made in Germany'', και σε σχέση με το απαράδεκτο Pirelli P6000 που είχα είναι κορυφή.

Θέλω να πω δηλ. ότι δεν νομίζω να σκέφτονται οι Γερμανοί σαν την ''ψαροκώσταινα μας'' και να υποστηρίζουν τα κοντινενταλ με πάθος. :blink:

Πάντως σαφώς αυτό το τεστ δεν αντικατοπτρίζει την Ελληνική πραγματικότητα μιας και ο χειρότερος δρόμος στην Γερμανία είναι η καλύτερη εθνική μας.

Επίσης στο ΧΤΧ που είχα τα Bridgestone είχαν καλύτερη συμπεριφορά με τα Pirelli ειδικά στο στεγνό, που σημαίνει ότι σώνει και καλά επειδή απέσπασε καλύτερη

βαθμολογία να μην ενδύκνειται το continental για ΧΤΧ (θεωρητικά μιλώντας πάντα γιατί δεν πρόλαβα να τα δοκιμάσω στο εν λόγω δίκυκλο).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Άσχετο πλην σχετικό: Τα dunlop στο αμάξι μου είναι ''made in Germany'', και σε σχέση με το απαράδεκτο Pirelli P6000 που είχα είναι κορυφή.

Ρε φίλε, λογικό είναι, τα Ρ6000 είναι λάστιχο 15ετίας στη σχεδίαση, και ακόμα και όταν είχε βγεί ήταν μάπα, καμμία σχέση το πού φτιάχνεται το λάστιχο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW R1100GS (1100cc) Shoei X-Eleven

Δημοσιεύτηκε

Απο προσωπικη εμπειρια (και κολητων φιλων),τα Πιρελι ειναι μακραν καλυτερα,μετα τα Μισελεν και επονται τα Μετζελερ.Οπως ανεφεραν οι προηγουμενοι φιλοι για της οδηγικες συνθηκες της Μπανανιας πρεπει να διαγραψουμε τις συνθηκες στεγνου-βρεγμενου κτλ.των Γερμανων και να κρατησουμε μονο την συγκριση σε Μπανανοδρομο. :giljotiini:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Σε άσφαλτο του εξωτερικού σίγουρα θα αποδίδουν διαφερτικά. Στην Ελλάδα πως να αποδόσουν???

.... Άλλη η άσφαλτος στη Γερμανία, άλλη στην Ελλάδα.

Παίδες, μην μπερδεύεστε. 'Αλλο πράμα η άσφαλτος στη γερμανική πίστα που γίνανε οι δοκιμές και άλλο η ελληνική άσφαλτος.

Πάντως σαφώς αυτό το τεστ δεν αντικατοπτρίζει την Ελληνική πραγματικότητα μιας και ο χειρότερος δρόμος στην Γερμανία είναι η καλύτερη εθνική μας.

....και να κρατησουμε μονο την συγκριση σε Μπανανοδρομο.

...εγω παντως πιστευω οτι τα πραγματα εχουν αλλαξει πολυ προς το καλο παιδες ή τουλαχιστον αυτα καταλαβαινω απ τις φωτο που βλεπω κατα διαστήματα απ τις εκδρομες σας!

...δηλαδη βλεπαμε πριν 10 χρονια τετοιους δρομους εν Ελλάδι?.....απλα πρεπει να βγεις απ τη πολη ....σιγουρα θα βρεις καλη ασφαλτο να παιξεις και να ευχαριστηθείς τη μοτο σου!

2019451890100787913S600x600Q85.jpg

.......... :_rock-on:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Suzuki v-strom 650 k8 Schuberth C2 Έλα μου ντε... (???cc)

Ρε φίλε, λογικό είναι, τα Ρ6000 είναι λάστιχο 15ετίας στη σχεδίαση, και ακόμα και όταν είχε βγεί ήταν μάπα, καμμία σχέση το πού φτιάχνεται το λάστιχο.

Ε, τότε γιατί τα βαζουν ακομη σε καινουργια μοντελα και μάλιστα σε σπορ εκδόσεις ρε Πάνο; Σε ρωτάω γιατί είχες σχέση με λάστιχα απ' ότι μου είπες στον καφέ.

...δηλαδη βλεπαμε πριν 10 χρονια τετοιους δρομους εν Ελλάδι?.....απλα πρεπει να βγεις απ τη πολη ....σιγουρα θα βρεις καλη ασφαλτο να παιξεις και να ευχαριστηθείς τη μοτο σου!

2019451890100787913S600x600Q85.jpg

.......... :_rock-on:

Γιάννη, κάθε χρόνο ειδικά στην δεξιά λωρίδα κάνουν επιδιορθώσεις σε διάφορα τμήματα της εγνατίας. Το κάνουν όχι για να έχουμε κάθε χρόνο φρέσκια άσφαλτο όσο για τις λακκούβες και το φαινόμενο ''ακορντεόν'' που δημιουργείται από τα φορτηγά στον ασφαλτοτάπητα. Τί σημαίνει αυτό?

Σημαίνει ότι κάποιοι δεν έκαναν σωστά τη δουλειά τους(εργολάβοι) σε συνεργασία πάντοτε με την ανοχή των ελεγκτικών μηχανισμών(ε, ρε μασαμπούκα που θα πέφτει).

Τροποποιήθηκε από τον nik_sgr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοσιεύτηκε

Ε, τότε γιατί τα βαζουν ακομη σε καινουργια μοντελα και μάλιστα σε σπορ εκδόσεις ρε Πάνο; Σε ρωτάω γιατί είχες σχέση με λάστιχα απ' ότι μου είπες στον καφέ.

1. Διότι έχουν πάρει (τότε) έγκριση τύπου για τα συγκεκριμένα αμάξια

2. Διότι, έχοντας εδώ και χρόνια αποσβέσει κόστη σχεδίασης και εξέλιξης, δίνουν πολύ μεγάλη έκπτωση στίς αυτοκινητοβιομηχανίες (υπολόγισε μία εξτρά έκπτωση 10-15? το λάστιχο Χ 4 λάστιχα Χ πόσα αμάξια το χρόνο....)

3. Στην Ευρώπη δεν είναι τόσο χάλια η συμπεριφορά τους, και βγάζουν χιλιόμετρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
BMW gs Shoei Hornet-DS

....

ΜΟΥΦΑ!

Κατα πρωτον

Γερμανοι, κρινουν ενα Γερμανικο λαστιχο, με αλλα, αλλων προελευσεων!

Κατα δευτερον

Προσωπικα, κοιταζω την ασφαλεια μου, και οχι το ποσα χλμ αντεχει ενα λαστιχο! (Θυμαμαι ενα ΧΤ 250 που ειχα, το πουλησα μετα απο 4 χρονια, χωρις να αλλαξω λαστιχα!! ( :_zeppelin: ) μιας και φαινονταν σαν καινουρια!! (Αλλα, ηταν "ΞΥΛΟ ΚΡΑΤΗΜΑ! Δεν τολμουσες να πλαγιασεις!!)

Απο τοτε, οτι πιο μαλακο, τοσο πιο καλο!! ;) )

Τριτον

Η "μαγκια" σ'ενα λαστιχο (= ασφαλεια!) ειναι η συμπεριφορα στο βρεγμενο! (Στο "στεγνο", ειναι ολοι "μαγκες"! Στα "δυσκολα" ομως φαινονται οι πραγματικοι ΜΑΓΚΕΣ!, βλεπε και "2" )

Τεταρτον

Εσφαλμενα, δειχνει τα Pirelli sync, αλλα τα οναμαζει ΜΤ... :wacko:

ΜΕΤΖΕLER EXP-PIRELLI SYNC (το ιδιο πραγμα) για μενα.. (Και επειδη, τα δευτερα τα εχω και ειμαι υπερικανοποιημενος! για τα δυο πρωτα χρονια, αρα παω EXP! :_thumbsup: :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον black_hawk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημιούργησε νέο λογαριασμό, ή συνδέσου, για να σχολιάσεις

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις σχόλιο

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχεις ήδη λογαριασμό; Συνδέσου εδώ.

Σύνδεση τώρα