Jump to content
sitarkos

θερμοκρασια κινητηρα DL650 Vstrom

Recommended Posts

Καλημερα παιδια,

Αντιμετωπιζω την εξης απορια (και ισως προβλημα) με το DL650 2006 μου.

Τις τελευταιες 2 εβδομαδες παρατηρω οτι η θερμοκρασια του κινητηρα αυξανεται αποτομα (κατα την γνωμη μου). Συγκεκριμενα λιγα δευτερολεπτα μετα την εκκινηση του κινιτηρα αναβει η 1η παυλα στο καντραν, περιπου στα 2 λεπτα η 2η και σε λιγοτερο απο 4 λεπτα η 3η, χωρις ομως ποτε μεχρι τωρα να υπερβαινει την 3η παυλα αφου φτασει εκει. Η διαδρομες αφορουν το κεντρο της πολης, χωρις ζορι και σε χαμηλες στροφες (μεχρι 4000 στρ.) με εξωτερικη θερμοκρασια απο 20 εως 30 βαθμους. Επισης παρατηρω οτι σε περιπτωσεις που η λειτουργια του κινητηρα ξεπερνα τα 20 λεπτα αρχιζω να αισθανομαι τον κινητηρα να αποβαλει θερμοκρασια στα ποδια μου και ακομη και κατω απο την σελα οπου αν βαλω το χερι μου γινεται αισθητο οτι ειναι ζεστη.

Γνωριζω απο παρομοια μυνηματα στο φορουμ οτι οι 3 παυλες θεωρουντε νορμαλ και οτι στιν 4η αρχιζουμε να ανησυχουμε απλα θεωρω οτι η αυξηση μεχρι τις 3 παυλες ειναι πολυ αποτομη και μαζι με τα αλλα συμτωματα (που μπορει να ειναι και ιδεα μου) με εχουνε θορυβησει.

Επειδη την συγκεκριμενη την εχο σχεδον 1 χρονο και δεν γνωριζω πολλα, η ερωτηση ειναι αν ολα αυτα σας ακουγοντε νορμαλ η αν πρεπει να επισκευθω συνεργειο. Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τροπος να ελεγξω την λειτουρχεια του ψυγειου μονος μου (π.χ. θερμοκρασια σωληνων κλπ) πριν αποφασησω την επισκεψη στο συνεργειο.

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

αρχισανε ολοι τωρα το καλοκαιρι, εχει τοσες παυλες και τοσους C...

Ε παρτε ενα αεροψυκτο να ησυχασετε.. :mB_kalo_e:

1 χρονο και δεν γνωριζω πολλα,

Ανεξαρτητως τι θα σου απαντησουν οι κατοχοι, δες/κατεβασε το manual της μοτοσυκλετας σου να ξερεις ποια ειναι η σωστη απαντηση, για να μην εξαρτασαι απο τη γνωμη του καθενος.

Νορμαλ μου ακουγονται ολα αυτα παντως.. 

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπερα Αν θα έχει κάτι θα έχει χαλάσει ο θερμοστάτης του ....

Ή θερμοκρασία φτάνει στα επιθυμητά επίπεδα γρήγορα αργεί δηλαδη να ανοίξει ο θερμοστάτης 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρα μου ακουγεται κ εμενα.

Πρεπει να σου δωσω το δικο μου να πηγαινεις σχεδον μονο με βεντιλατερ στο κεντρο να δεις γλυκα:laugh:

Στο δικο μου τωρα το καλοκαιρι, η πρωτη παυλα ειναι ηδη αναμμενη με το που γυρισω το κλειδι στον διακοπτη για να το βαλω μπροστα παρ' ολο που ειναι πληρως κρυο(καθε 4-5 μερες το βγαζω). Οποτε μη σκας καθολου. Φιλος με vstrom, το ιδιο δουλεμα με εσενα εχει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απόλυτο φυσιολογικό είναι τώρα το καλοκαίρι...
οι v κινητήρες έχουν τον έναν κύλινδρο πίσω(ανάμεσα στα μπούτια μας)
και το καλοκαίρι γίνεται πολύ πιο αισθητο και εύκολα αντιληπτό
απο ότι να είχες έναν μονοκύλινδρο ή σε σειρά κινητήρα.
Φοράω παρόμοιο κινητήρα με εσένα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μια χαρά είναι φίλε, το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος το μοτέρ φτάνει πολύ γρήγορα στην σωστή θερμοκρασία λειτουργίας. Το Χειμώνα αυτό ο χρόνος είναι πολλαπλάσιος γιαυτό ίσως σε θορύβησε η διαφορά..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άλλαξε υγρά ψύξης το συντομότερο. Κάθε δύο χρόνια θέλουν αλλαγή. Βγάλε θερμοστάτη που είναι από την αριστερή πλευρά κ βγαίνει πανευκολα και βαλτον σε ζεστό νερό να δεις αν ανοίγει. Το κόστος είναι περίπου στα 30€. Εννοείται ότι λάδια έχει το μοτέρ εεε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα