Jump to content
Sign in to follow this  
grigoris

Μεγάλα Naked :Πόσο χρηστικά είναι;

Recommended Posts

Αυτο το πραγμα που λες Γιωργο +Γρηγορη δεν αφορα μονο τα γυμνα...

Το ιδιο μη χρηστικο ειναι και ενα ss να πας την πολη η στην δουλεια

Το θεμα μεταφερθηκε στην χρηστικοτητα γενικα μιας μηχανης και οχι ειδικα για γυμνο.

Σωστός φίλε μου η απορία και ο προβληματισμός μου είναι κατά πόσο ο αγοραστής των μεγάλων ρετρό είναι γνώστες των χρηστικών ικανοτήτων τους (που είναι ίδιες )έναντι των μικροτέρων 400-600 πριν την αγορά τους και πως θα μπορούσαν να αποφύγουν μια λάθος αγορά.

Το ίδιο φυσικά ισχύει και γι αυτόν που αγοράζει ss δίχως να έχει επαφή με το άθλημα απλά γιατί του γυάλισε και εντυπωσιάστηκε από τις προδιαγραφές της!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αν συγρινεις τα 400-600 με μεγαλα θα δεις βασικα πολλα κοινα.

Μια διαφορα κανει την ουσια του παιχνιδιου.

Τα μεγαλα γυμνα βγαζουν πανω κατω τα ιδια αλογα με ενα 600.

Τι εχουν ομως που σε μαγευει κατα καποιο τροπο?

Η ΡΟΠΗ.

Αυθονη ροπη να ρεει.

Βαζεις μια 5η και την βγαζεις οταν πας στον προορισμο σου.

Εισαι φορτωμενος σαμαρακια/μπαγαζιερες/τανκμπακ/ διπλος και εχεις παντα γκαζι μεσα σε ολο το φασμα του κινητητρα.

Εννοητε τα ιδια πραγματα εχει και ενα μεγαλο ST.

Eννοητε οτι στα γυμνα δεν τους αρεσει και πολυ η Εθνικη.

Απο την αλλη ομως στα 140 Km/h εισαι πολυ ανετος χωρις να ζοριζεσαι και πολυ με τον ανεμο.

Οι περισσοτερες βολτες μας δεν ειναι σε Εθνικη.Ειναι επαρχιακοι δρομοι οπου εκει στεκει μια χαρα το μιχανακι.

Οι μεγαλες αυτες μηχανες δεν ειναι για 0-100 και σουπερ αλογα.

Ειναι μια στροφη προς το παλιο την νοσταλγια της μηχανης οπως ηταν παλια μια.

Δηλαδη ενα πλαισιο.δυο τροχοι κινητηρας και παμε!

Ουτε πλαστικα,ουτε πολλα αξεσουαρ.Ενα πραγμα ωμο,μεγαλο αλλα κατα τα αλλα ομορφο.Οπως λενε big is beautifull.

Δεν ειναι μηχανες για την 'μαζα' των ανθρωπων.Οι περισσοτεροι πανε σε αλλα μοντελα και αλλοι σε εμπορικα.

Αν το δουνε ομως κανεις δεν λεει οτι ειναι ασχημο η οτι δεν ειναι καλο.

Θα πουνε 'να μια μηχανη'

Το γυμνο ειναι καθαρα μια προσωπικη αποφαση και γουστο.

Μενει ανεξητηλο στον χρονο και κραταει την ομορφια και το στυλ του, οσα χρονια και αν περασουν.

Για την χρηστηκοτητα...

Πραγματικα γιατι το δικο μου μηχανακι ειναι το μονο μεσο που διαθετω δεν με προβλιματισε ουτε μια στιγμη μεσα στην πολη.Οσο και να φαινονται μεγαλα αυτα τα μηχανακια εχουν μια ωραια αισθηση στην πολη λες και καβαλας μικρο 400-600.Πιστεψτε με ετσι ειναι.

Στο ταξιδι εχουν μια ανετη θεση οδηγησης,αρκετο χωρο να φορτωσεις πραγματα και αρκετη ροπη για να τα μεταφερεις οπου θελεις ασχετα με την μοροφολογια του δρομου και ανεμου.

Σε ενα παλιο ποστ στο φορουμ ρωτουσε ποια ειναι η μεση ταχυτητα ταξιδιου μας.

Νομιζω οι περισσοτεροι απαντησαν 140.

Τα 140 ειναι μια πολυ ανετη ταχυτητα για αυτο το μηχανακι.

Και ακομη καλυτερα για τον κινητηρα που δεν σκυλιαζει ουτε στα 160-170.

Απλα γουργουριζει,στο ρελαντι πηγαινει ενω ενα μικροτερο θα πλυσιαζει κοκκινα σε τετοιες ταχυτητες αρα μεγαλυτερη στον χρονο φθορα στον κινητητρα.

Το θεμα ειναι αν καποιος κολλησει με τα γυμνα τοτε θα ειναι παντα η αγαπη του.

Αξιζει τον κοπο να τα δοκιμασεται!

:_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
για τη πολη (και το βουνο, αντε κ τπτ κοντινα καφεδακια) παιζει ενα εντουρακι. Δεν το αλλαζω με κανενα σκουτερ/παπι και παρεμφερει. καταναλωση παρομια, αλλη αισθηση. κανεις ο,τι θες, φρεναρεις οπως θες, γκαζωνεις οπως θες, πεζοδρομια κτλ ολα μια χαρα. φορτωνεις ο,τι σκεφτεις και το καλοκαιρι κυκλοφορεις με το εντουροκρανος και παιρνεις μια χαρα αερα! :spiteful:

Αλήθεια, τι εντουράκι δουλεύεις?? Το χω σκεφτεί και γω αντί για την πάπια να πιάνεις και κάνα χώμα αλλά τι να πάρεις? Ένα Honda AX που κοίταζα (σαν κάτι ενδιάμεσο) μου φάνηκε πως κόλλαγε τα τελευταία ένσημα!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Αν συγρινεις τα 400-600 με μεγαλα θα δεις βασικα πολλα κοινα.

Μια διαφορα κανει την ουσια του παιχνιδιου.

Τα μεγαλα γυμνα βγαζουν πανω κατω τα ιδια αλογα με ενα 600.

Τι εχουν ομως που σε μαγευει κατα καποιο τροπο?

Η ΡΟΠΗ.

Αυθονη ροπη να ρεει.

Βαζεις μια 5η και την βγαζεις οταν πας στον προορισμο σου.

Εισαι φορτωμενος σαμαρακια/μπαγαζιερες/τανκμπακ/ διπλος και εχεις παντα γκαζι μεσα σε ολο το φασμα του κινητητρα.

Εννοητε τα ιδια πραγματα εχει και ενα μεγαλο ST.

Eννοητε οτι στα γυμνα δεν τους αρεσει και πολυ η Εθνικη.

Απο την αλλη ομως στα 140 Km/h εισαι πολυ ανετος χωρις να ζοριζεσαι και πολυ με τον ανεμο.

Οι περισσοτερες βολτες μας δεν ειναι σε Εθνικη.Ειναι επαρχιακοι δρομοι οπου εκει στεκει μια χαρα το μιχανακι.

Οι μεγαλες αυτες μηχανες δεν ειναι για 0-100 και σουπερ αλογα.

Ειναι μια στροφη προς το παλιο την νοσταλγια της μηχανης οπως ηταν παλια μια.

Δηλαδη ενα πλαισιο.δυο τροχοι κινητηρας και παμε!

Ουτε πλαστικα,ουτε πολλα αξεσουαρ.Ενα πραγμα ωμο,μεγαλο αλλα κατα τα αλλα ομορφο.Οπως λενε big is beautifull.

Δεν ειναι μηχανες για την 'μαζα' των ανθρωπων.Οι περισσοτεροι πανε σε αλλα μοντελα και αλλοι σε εμπορικα.

Αν το δουνε ομως κανεις δεν λεει οτι ειναι ασχημο η οτι δεν ειναι καλο.

Θα πουνε 'να μια μηχανη'

Το γυμνο ειναι καθαρα μια προσωπικη αποφαση και γουστο.

Μενει ανεξητηλο στον χρονο και κραταει την ομορφια και το στυλ του, οσα χρονια και αν περασουν.

Για την χρηστηκοτητα...

Πραγματικα γιατι το δικο μου μηχανακι ειναι το μονο μεσο που διαθετω δεν με προβλιματισε ουτε μια στιγμη μεσα στην πολη.Οσο και να φαινονται μεγαλα αυτα τα μηχανακια εχουν μια ωραια αισθηση στην πολη λες και καβαλας μικρο 400-600.Πιστεψτε με ετσι ειναι.

Στο ταξιδι εχουν μια ανετη θεση οδηγησης,αρκετο χωρο να φορτωσεις πραγματα και αρκετη ροπη για να τα μεταφερεις οπου θελεις ασχετα με την μοροφολογια του δρομου και ανεμου.

Τα 140 ειναι μια πολυ ανετη ταχυτητα για αυτο το μηχανακι.

Και ακομη καλυτερα για τον κινητηρα που δεν σκυλιαζει ουτε στα 160-170.

Απλα γουργουριζει,στο ρελαντι πηγαινει ενω ενα μικροτερο θα πλυσιαζει κοκκινα σε τετοιες ταχυτητες αρα μεγαλυτερη στον χρονο φθορα στον κινητητρα.

Το θεμα ειναι αν καποιος κολλησει με τα γυμνα τοτε θα ειναι παντα η αγαπη του.

Αξιζει τον κοπο να τα δοκιμασεται!

Δεν είναι καλύτερα να δοκιμάσει με κάτι μικρότερο ώστε να μην χάσει περισότερα χρήματα σε κατοπινές μεταπωλήσεις;

Αλήθεια, τι εντουράκι δουλεύεις?? Το χω σκεφτεί και γω αντί για την πάπια να πιάνεις και κάνα χώμα αλλά τι να πάρεις? Ένα Honda AX που κοίταζα (σαν κάτι ενδιάμεσο) μου φάνηκε πως κόλλαγε τα τελευταία ένσημα!!

Baia 250 άσπαστος κινητήρας ,φθηνό ,γιαπωνέζικης αγοράς!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε Γρηγορη σου μιλαω σαν ατομο που ειχα πριν το 1300 αλλα 3 γυμνα!

2 400 και ενα 600!

Τα εχω δοκιμασει και εχω προσωπικη πειρα δεν τα λεω γενικα χωρις να τα εχω καβαλλησει ή να τα εχω ΖΗΣΕΙ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ouzo, τα 140 είναι άνετα και με το super4, στις 8500 στροφές τα δίνει, χαλαρά, πολύ πιο πολύ ζορίζομαι εγώ με τον αέρα παρά το μοτέρ

αλλά αν είναι να πάρω 1300άρι για να πηγαίνω με 140... παίρνω 1300άρι αυτοκίνητο...

για μένα από 400 και πάνω, fairing, μισό ή πλήρες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny::2funny:

:oops::offtopic:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ouzo, τα 140 είναι άνετα και με το super4, στις 8500 στροφές τα δίνει, χαλαρά, πολύ πιο πολύ ζορίζομαι εγώ με τον αέρα παρά το μοτέρ

αλλά αν είναι να πάρω 1300άρι για να πηγαίνω με 140... παίρνω 1300άρι αυτοκίνητο...

για μένα από 400 και πάνω, fairing, μισό ή πλήρες

Tην ταχυτητα 140 την ειπα γιατι ειναι μια ανετη ταχυτητα.

Φυσικα αν εχεις γινει ζωο και εχεις παθει ανοσια στον αερα(οπως εγω) μπορει και να κρατησεις μια ταχυτα των 160/170 σταθερη.

Το εκανα οταν πηγαμε Αθηνα τις προαλλες χωρις αερα.

Ενα καλο κρανος και εισαι σχετικα καλα.

Δεν νομιζω να ενα 400/600 στα 170 να δουλευει ο κινητηρας το ιδιο με ενα 1300.

Και αν παρει 1300 γυμνο δεν ειναι για να πηγαινει 200+ σταθερα.

Ας παρει ενα ST.

Τα 200+ για γυμνο δεν ειναι για ταχυτυτα ταξιδιου(ασυμφορο στην τσεπη,βασικα για πολλα μηχανακια ειναι ειτε εχουν καλυψη ειτε οχι) ειναι για να τα αρπαξεις μια φορα και μονο για την πλακα.

Για αυτο λεω η επιλογη γυμνου μεγαλου ειναι μια καθαρα πως να το πω ΄κομπλεξικη'(με την καλη εννοια) επιλογη.

Στα 140 + το 400 ρωτα τον κινητηρα σου ( :D ) πως νιωθει.Ειχα και εγω 400.

Δεν νομιζω να νιωθει τοσο χαλαρα οσο ενα μεγαλο.

Αναφερα και πριν το παν σε αυτα τα μηχανακια ειναι η ΡΟΠΗ.

Ενας παραγοντας που τελικα πιστευω ενθουσιαζει περισσοτερο απο τα αλογα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να κανω και μια παρατηριση..

Αναφερωμαι στα Naked ρετρο.

Λιγα αλογα πολλη ροπη.

Δεν μιλαω για Fz1000 γυμνο με 140+αλογα..

Εκει πραγματικα κριμα το μηχανακι που δεν μπορει να εκμεταλλευτει σωστα τα τοσα αλογα και τελικη που μπορει να βγαλει γιατι τον αναβατη με γερανο θα τον σηκωσουν απο την μηχανη.

Τροποποιήθηκε από τον Ouzo Power

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έχω κρατήσει κι εγώ 160-170 για πολλά χλμ , δεν θα πω όμως πως μου άρεσε κιολας!!

αλλά επαναλαμβάνω, το θέμα είναι ο αέρας κι όχι το μοτέρ

δεν έχω καμια αντιπάθεια προς τα φερινγκάτα, συνεπώς αν πάω σε μεγαλύτερα κυβικά, το πιο λογικό είναι να πάρω τέτοιο να χαρώ περισσότερο τον ανοικτό δρόμο, με το γυμνό κουράζομαι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
έχω κρατήσει κι εγώ 160-170 για πολλά χλμ , δεν θα πω όμως πως μου άρεσε κιολας!!

αλλά επαναλαμβάνω, το θέμα είναι ο αέρας κι όχι το μοτέρ

δεν έχω καμια αντιπάθεια προς τα φερινγκάτα, συνεπώς αν πάω σε μεγαλύτερα κυβικά, το πιο λογικό είναι να πάρω τέτοιο να χαρώ περισσότερο τον ανοικτό δρόμο, με το γυμνό κουράζομαι

Ακριβως οπως εγραψα πριν....

Ειναι γιατι το θελεις.

Αν θελεις πολλα αλογα και 200+πηγαινε για ST.

Aν θελεις γκαζι απο τις 2000 στρ/λ νορμαλ ταχυτητες ταξιδιου και σου αρεσει το γυμνο περνεις ενα μεγαλο.

Οι βολτες σου θα ειναι ποιο ανετες χωρις κατεβασματα ανεβασματα του λεβιε ταχυτητων.Απλο γκαζι παντου.

Δεν μιλαω για γυμνα της ταξης των 140+ αλογων...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κι όμως δεν υπάρχουν μόνο τα ST και τα γυμνά στους δρόμους...

υπάρχουν και τα SS...

υπάρχουν και τα τύπου fazer...

και τα τύπου στρώμ...

...και μάλιστα σε πολύ μεγάλους αριθμούς

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο τοπικ μιλαμε για τα μεγαλα γυμνα..

Αναφερες οτι για πολλα κυβικα και ταχυτητες= καλυψη.. για γυμνα(οχι για strom η οτι αλλο υπαρχει στους δρομους)

Δεν λεω οτι ενα strom δεν κανει δουλεια αλλα επανερχομαι στο θεμα γυμνο αν θα πρεπει να παρει καποιος μεγαλο η μικρο.

Εκει ειναι το θεμα.

Αν ολοι θελαμε τα ιδια πραγματα η να ζητουσαμε τα ιδια πραγματα ολοι την ιδια μηχανη θα καβαλουσαμε.

Οτι βλεπει καποιος στο δικο του μηχανακι και το λατρευει το ιδιο κανω και εγω.

Ειναι οι λεγομενες πινελειες λεπτομεριας και συναμα σε εξιταρουν.

Εγω εστιαζομαι στην ροπη.

Αυτο με γεμιζει στο μηχανακι που ειναι το + του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Tην ταχυτητα 140 την ειπα γιατι ειναι μια ανετη ταχυτητα.

Δεν νομιζω να ενα 400/600 στα 170 να δουλευει ο κινητηρας το ιδιο με ενα 1300.

Τα 200+ για γυμνο δεν ειναι για ταχυτυτα ταξιδιου(ασυμφορο στην τσεπη,βασικα για πολλα μηχανακια ειναι ειτε εχουν καλυψη ειτε οχι) ειναι για να τα αρπαξεις μια φορα και μονο για την πλακα.

Για αυτο λεω η επιλογη γυμνου μεγαλου ειναι μια καθαρα πως να το πω ΄κομπλεξικη'(με την καλη εννοια) επιλογη.

Στα 140 + το 400 ρωτα τον κινητηρα σου ( :D ) πως νιωθει.Ειχα και εγω 400.

Δεν νομιζω να νιωθει τοσο χαλαρα οσο ενα μεγαλο.

Αναφερα και πριν το παν σε αυτα τα μηχανακια ειναι η ΡΟΠΗ.

Ενας παραγοντας που τελικα πιστευω ενθουσιαζει περισσοτερο απο τα αλογα

\ :_rock-on::_rock-on::_rock-on: +1000

Συμφωνώ απόλυτα

Σ'αυτα τα τερατα 2 πραγματα σε μαγευουν!!!

1. Η ροπή

2. Η θέα του κινητηρα που μοιαζει στην κυριολεξια με καλοστημενο εργοστασιο και χορταινει το ματι σου να βλεπεις το ΘΗΡΙΟ να βρυχατε

Και για τα 2 αισθανεσαι δεος

Το να ταξιδευεις σε ορεινη επαρχιακη διαδρομη γεματη κλειστες στροφες και να εχεις μονιμα μια 5η στο κιβωτιο και να εχεις τη δυναμη και την επαναστατικη προθυμια του κινητηρα με καθε ανοιγμα του γκαζιου απο τις 2000 στροφες ειναι μοναδικη αισθηση. Το λεω γιατι το εχω δοκιμασει με ενα CB1300 και με εντυπωσιασε πολυ περισσοτερο κ απο το δικο μου FZ1 των 150 αλογων που για την ιδια διαδρομη για να εχω την ιδια προθυμια αναγκαζομουνα να παιζω με 3η-4η-5η

Και μην αμφιβαλετε οτι ενα 1300 των 120 αλογων εχει διαφορα με ενα 1000 των 150 αλογων στα 400μετρα

Τωρα σε εθνικες οδους σιγουρα υστερει για ταχυτητες 170+ αφου κουραζει και μαλιστα παρα πολυ. Αλλα συνηθιζεται κι αυτο

Και σιγουρα μπορει να πιασει και τα 240-250.... (αν δεθει πανω ο αναβατης :D :D :D )

Προσωπικα οταν εχω παρεα κ ταξιδευω συνηθως δεν παω πανω απο 150-160

Ακουγοντας την λεξη ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ το πρωτο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι αυτη η κατηγορια... ενα Cb1300, ενα GSX1400, ενα ZRX1200, XJR1200... αντε και ενα R1150R μου ερχονται σαν πεωτη εικονα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα γυμνά μηχανάκια είναι κάτι σαν τα αμερικάνικα αυτοκίνητα, όπως δηλαδή αυτό που λέμε American muscle... Δεν είναι για υψηλές ταχύτητες, ούτε κάνουν και την καλύτερη δουλειά όταν θέλεις να τα στρίψεις με πολλά.

Είναι αποκλειστικά για να τα παίρνεις μάτι και να φτιάχνεσαι, να τα οδηγείς στην πόλη επιδεικνύοντας τις οδηγικές σου ικανότητες και να γουστάρεις, και βέβαια για να σου θυμίζουν -κάθε φορά που τα καβαλάς- τον λόγο για το οποίο μετακινείσαι ακόμα -μετά από τόσα χρόνια ''ταλαιπωρίας''- πάνω σε δύο ρόδες....!!! :afro1:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
ούτε κάνουν και την καλύτερη δουλειά όταν θέλεις να τα στρίψεις με πολλά.

Αυτό πρέπει να μου το εξηγήσει κάποιος.

Γιατί δηλαδή ένα σούπερ στριφτερό μηχανάκι σαν το FZ1 ( :dribble: ) ξαφνικά χάνει τις χάρες του μόλις του βγάλεις το φαίρινγκ και το βαφτίσεις FZ1N; :shock:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

στην προκειμένη περίπτωση ΚΑΙ τα δύο λογίζονται ως γυμνά

πάντως το ΦΖ1 δεν είναι κλασσικο γυμνό, κλασσικά είναι τα XJR, CB, ZX (?)

τα φέιζερ είναι κάτι σαν "μοντέρνα γυμνά"

όταν κανείς λέει "τα γυμνά δεν στρίβουν πολύ καλά" μιλάει για τα παραπάνω μοντέλα σε αντιπαράθεση με SS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

xr650L. το "απλο" με τη μιζα.

το πηρα πριν κανα χρονο (λιγοτερο) με 3000 και κανω τη δουλεια μου. το μεγαλο βγαινει μονο σε βολτες εκτος Αθηνων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

xr650L. το "απλο" με τη μιζα.

το πηρα πριν κανα χρονο (λιγοτερο) με 3000 και κανω τη δουλεια μου. το μεγαλο βγαινει μονο σε βολτες εκτος Αθηνων.

Καλά ξηγιέσαι..

Αυτό πρέπει να μου το εξηγήσει κάποιος.

Γιατί δηλαδή ένα σούπερ στριφτερό μηχανάκι σαν το FZ1 ( :dribble: ) ξαφνικά χάνει τις χάρες του μόλις του βγάλεις το φαίρινγκ και το βαφτίσεις FZ1N; :shock:

Μάλλον αναφέρθηκέ σε πιο classic γυμνά όπως το cb1300 που χρησιμοποιούν συμβατικά αμορτισέρ μπροστά και διπλά κλασσικά αμορτισέρ πίσω που σε συνδιασμό με 230 kg βάρος τα κάνουν κα΄πως ράθυμα στη γρήγορη οδήγηση..

Μηχανές όπως το FZ1, Tuono κλπ με usd μπροστά, μοχλικά πίσω και 50 kg λιγότερο είναι μια τελείως διαφορετική ιστορία..

Αυτά όμως έχουν πιο κοφτερή αίσθηση, σαν να κάθεσαι πάνω σε ρουκέτα, ενώ με ένα CB φαντάζομαι θα είναι σαν να πιάνεις έναν τερατώδη ταυρό απ τα κέρατα :_zeppelin:

Τροποποιήθηκε από τον TC-drift

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα