Jump to content
Ταξιδευτής

It's time again...

Recommended Posts

Καλό δρόμο! Καλά κρασιά! Καλές σούζες :P ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ!

Τροποποιήθηκε από τον Scandal

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

:_w00t: ..μιλαμε η μερα ειναι μεγαλη σημερα...χεχε!...ειμαι εξω απ το μαγαζι και βοηθαω πελατη να βαλει τη παραγγελια του στο αυτοκινητο!...με την ακρη του ματιου μου βλεπω να ερχετε απ το φαναρι ενα τουμπανιασμενο κοκκινο μηχανακι ... λεω!..."κοιτα να δεις ρε φιλε ...στοιχημα να ειχα βαλει ......2 τετοια VFR δεν θα μπορούσα να δω την ίδια μερα. Χαχα!!!...αλλα προς μεγαλης μου έκπληξη ηταν ο Νικος!!!!!

ε ..να μην βγαλουμε ακομα καμια φωτογραφια?...χεχε!!!

2303630740101635583S600x600Q85.jpg

2468678510101635583S600x600Q85.jpg

...σπαταλησαν πολυ χρονο στο μαστορα που αλλαξε τα λαστιχα στις ζαντες ...και ειχαν ενα θέμα με μια μικρη ζημια που εκανε στο χρωμα, στη προσπαθεια του να τα αλλαξει!!! ...με τα λιγα με τα πολλα ...ο Νικος εφυγε απο μενα γυρω στις 7 το απογευμα και με την πρόγνωση του Gps ...γυρω στις 2 τα μεσανυχτα θα φτασει στο προορισμο του στη Δανια! Η Ελένη εριξε στον δρομο που μολις προλαβε να στεγνωσει απ τη βροχη ...ενα κουβα νερο , όταν ξεκινησε να φυγει ...και του ευχήθηκαμε και παλι ενα καλο υπολοιπο ταξίδι !

..... μην μασας ..... ολα ειναι δρόμος φιλε!!!!! :_rock-on:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Mathosala δεν παιζεσε!!!!Χα,χα,χα ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα οταν ειμαστε στον Γιαννη!!! :worthy:

Νικολα καλο δρομο φιλε και ο καιρος θα σου κανει το χατιρι,μην μασας Σε λεω.... :_thumbsup:

ΥΓ. Γιαννη η καλυτερη πιστα στην Γερμανια λεμε,παρολο που εισαι Bmwδακιας.... :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπραβο ρε παιδια!!

Για τον Νικο οτι ειχα να του πω,του τα ειπα απο κοντα!

Για εσας τους υπολοιπους που ζειτε μακρια απο την χωρα σας,δειχνετε για αλλη μια φορα πως εισαστε περισσοτερο ''Ελληνες'' απο πολλους απο εμας που ζουμε εδω...Συγχαρητηρια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

SMS απο τον Νικολα στις 14.05 ωρα Ελλαδος!!!

"Μολις μπηκα Νορβηγια.Τρελη λιακαδα.25 βαθμοι.Φευγω για τα πρωτα Φιορδ"....

Καλη συνεχεια φιλαρακι και ολα να σου πανε καλυτερα απο καλα! :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

SMS απο τον Νικολα στις 14.05 ωρα Ελλαδος!!!

"Μολις μπηκα Νορβηγια.Τρελη λιακαδα.25 βαθμοι.Φευγω για τα πρωτα Φιορδ"....

Καλη συνεχεια φιλαρακι και ολα να σου πανε καλυτερα απο καλα! :)

Το ίδιο μύνημα πήρα και γω από αυτόν τον παλιοχαρακτήρα...καλό δρόμο αδερφε... :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η ώρα στο ρολόι δείχνει 10.30. Έξω η νύχτα δεν λέει να πέσει.

Είμαι σε ένα μικρο κάμπινγκ ακριβώς μπροστά απο ένα συγκλονιστικό φιόρδ της νοτιάς Νορβηγίας, το Lysefjord.

Είναι δύσκολο να περιγράψω το τι νοιώθω... με το που πάτησα Νορβηγία μια απέραντη ηρεμία με έχει κυριεύσει.. η μάλλον όχι. Κάτι σαν μούδιασμα, μάλλον Δέος καλύτερά.!

Πέρασα ήδη πολλά που με εφτασαν σε όριά περίεργα... ο Κωστής όμως μου σταθηκε σαν αδερφός κ το ίδιο κ ο τρελακιας Γιάννης. Περισσότερα όταν γυρίσω γι αυτά...

Βροχη πολύ βροχή.. χθες εφυγα 7 απόγευμα από λεβερκουζεν κ εκανα 740 μέχρι το Argus της Δανίας.

Έφτασα με κρύο κ βροχή 2 το πρωί κ έφυγα 6.30 για το φερυ για Νορβηγία..

Γνώρισα ένα ζευγάρι σουηδους με μότο κ είμαστε παρέα τώρα.

Εδώ... Δεν μπορώ να περιγράψω το σκηνικό... τώρα έχω θέα το φιόρδ, ακούω Dire straits πίνω μια μπύρα κ απολαμβανω.... εξω άρχισε να βρέχει... αυριο συνεχίζω βόρεια...

Θα τα ξαναπουμε!

IMG_20120718_232034.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα πότε έφτασες κιόλας Νορβηγία? :D

Τό 'κανες να μοιάζει μια πατουσιά δρόμος........ :whistling:

Υ.Γ.

Δε θα ξαναπαραπονεθώ ότι μου πέφτει μακρύ το καθημερινό δρομολόγιο Αγία Παρασκευή-Καλλιθέα. :lipssealed:

.....................

Τράβα κοιμήσου βρε όργιο, γιατί σε βλέπω να γίνεσαι Ζόμπι !!! :scared::tease: :P

Καλή συνέχεια. :_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλη συνεχεια Νικόλα...και που'σαι.Για τις δυσκολιες δες το και θετικα...δεν ειναι βροχη αυτο που περνάς...σκεψου να ειχατε αρχισει το ταξιδι μαζι με τον Κωστα(κατα κοσμο μοτολοβερ,κατ'αλλους μοτοβροχοκαταιγιδας :crazy::mB_kalo_e: )...

Καλη συνεχεια και φορτωνε εμπειρια και ζωη!!! :_rock-on: Μαζι σου!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλη συνεχεια Νικόλα...και που'σαι.Για τις δυσκολιες δες το και θετικα...δεν ειναι βροχη αυτο που περνάς...σκεψου να ειχατε αρχισει το ταξιδι μαζι με τον Κωστα(κατα κοσμο μοτολοβερ,κατ'αλλους μοτοβροχοκαταιγιδας :crazy::mB_kalo_e: )...

Καλη συνεχεια και φορτωνε εμπειρια και ζωη!!! :_rock-on: Μαζι σου!!!

Αν είχα πάει μαζί του, παίζει να ζούσαμε και τη συντέλεια. :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ζητω συγνωμη που γυρναω μερικες σελιδες πισω αλλα...

"Και αν εχουμε εστω και μια ελαχιστη ευκαιρια να κανουμε το ονειρο πραγματικοτητα πρεπει να το κανουμε. Τωρα. Οχι αυριο, οχι μεθαυριο. Εδω και τωρα.

Τρομακτικο ε; Δεν ειναι ευκολο να πρεπει να κοιταμε τον εαυτο μας στα ματια. Ειναι ατιμο πραγμα το βολεμα. Βολευομαστε σε κουτακια... Σπιτι-κουτακι, σχεση-κουτακι, δουλεια-κουτακι, ζωη-κουτακι. Ολα τακτοποιημενα, ησυχα, βολικα.

Τα ονειρα ομως δεν χωρανε μεσα σε κουτακια ρε φιλε... Τα ονειρα θελουν τρελα, δυναμη, θαρρος.

Εδω και τωρα λοιπον. Γιατι αν οχι τωρα, ποτε -και οπως και να το τονισεις παλι το ιδιο κανει.

Αυτο ειναι το μεγαλο Ταξιδι. Αυτη ειναι η δικια μου προσπαθεια να κανω το Ονειρο πραγματικοτητα. Το χρωσταω σε ανθρωπους που δεν ειναι πια εδω... Που δεν μπορουν να κανουν αυτο το ταξιδι. "

...αυτο ειναι που λεμε "οταν συντασσει η ψυχη".

Καλη συνεχεια κι απο'μενα παλικαρε και καλη δυναμη.

ΥΓ.Αφιερωμενο και το κομματι που ετυχε ν'ακουω οταν διαβαζα τις παραπανω σειρες σου.

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=3mQffPBcQY8&feature=endscreen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μερα ξεκούρασης η σημερινή.

Είμαι στο Trondheim σε μια πολύ όμορφή ξύλινη έπαυλή από το 1940 που είναι φοιτητικη εστια κανονικά κ το καλοκαίρι λειτουργεί ως ξενώνας.

Έφτασα εδω χθες αργά το βράδυ έχοντάς ξεκινησει από το απίστευτο Geiranger fjord κ αφού πέρασα το δρόμο των τρολ κ τον Ατλαντικό Δρόμο κατέληξα στο Τροντχαιμ.

Το αρχικό σχέδιο ήταν σήμερα το πρωί να φύγω με σκοπο να είμαι στο Bodo αύριο βράδυ κ επειδή η απόστασή είναι 600 χλμ κ ήθελα να πάω από επαρχιακούς είπα να σπάσω την απόσταση σε 2 μέρες. Όμως σήμερα βρέχει δυνατα από το πρωί κ ο επαρχιακος δρόμος που θα βλέπαμε κ τα τοπία πήγε περίπατο.

Έτσι σκέφτηκα να κάτσω άλλη μια μέρα στο τόσο όμορφο ξενωνα για να ανακτησω δυνάμεις γιατί μετα από 10 μέρες σερι χιλιομέτρων είχα αρχίσει να φτάνω σε περίεργα όρια... πολύ δύσκολο ταξίδι αυτό....

Να δώσω εικόνα τώρα.

Έξω βρέχει κ είμαι στη παλια σαλα του ισογειου. Καθομαι αναπαυτικα σε μια παλιά δερμάτινη καρέκλα κ ακούω Pink Floyd παρέα με μια ζέστη σοκολάτα κ απολαμβάνω τις στιγμές κ κοιτάω τη βροχή που πέφτει.

Αύριο περνάω αρκτικό κύκλο μάλλον υπό βροχή κ συνεχίζω για ακρωτήρι.

IMG_3449.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο Νικόλας μας χαιρετά,είναι Αρκτικό Κύκλο κ απολάμβανε ζεστό καφεδάκι με θέα τα χιόνια τού σκληρού τόπου!Συνεχίζει απτόητος το ταξίδι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι πρωί Τέταρτης. Είμαι στο Τρομσο της βόρειας Νορβηγίας από χθες το βράδυ, 400 χλμ βόρεια του αρκτικού κύκλου.

Με φιλοξενεί ένας Νορβηγός φίλος στο σπίτι του.

Έξω βρέχει πολύ κ φυσάει. Οι προγνωσεις δίνουν κακοκαιρια τη περιοχή για όλες τις μέρες μέχρι ΣΚ.

Δεν με πειράζει, χθες έφαγα πολύ βροχή άλλα είμαι μαθημένος.

Σήμερα βγαίνω Ακρωτήρι, στο τέλος της Ευρώπης.

Το να πετυχεις το Νορντκαπ με ηλιο ειναι σπανιο κ πρεπει να εισαι τυχερος. οι ωριαίες προγνώσεις για εκεί πάνω δίνουν μερικές ώρες ηλιοφάνειας σήμερα. Ίσως σταθω τυχερός .

Κεφάλι κάτω κ πάμε. Σήμερα ειναι η μεγάλη μέρα....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα