Jump to content
kwstas100

Για να δούμε πόσοι απο εδώ έχετε οδηγήσει δίχρονο και τις εντυπώσεις σας ;)

Recommended Posts

Έμαθα να οδηγώ σε ένα Kawasaki τρίτροχο με κινητήρα KX250, και μεταπήδησα στους δύο τροχούς πάνω σε ένα YZ125 1991.

Είμαι γέννημα θρέμμα διχρονάκιας δηλαδή, και ακόμα αναπολώ το ξέσπασμα του δίχρονου που δίνει συγκινήσεις δυσανάλογα μεγάλες με το μέγεθος του κινητήρα.

Το DRZ ενώ είναι πολύ γρηγορότερο του YZ125 έχει αίσθηση πιο ήπια.

ειδικα με το CR250 παραλιγο σε μια στιγμη "ξεψαρωματος" να φαω καπακι με 5η ταχυτητα !

Oh yes, τα δίχρονα ΜΧ των αρχώ της δεκαετίας του 90 ήταν γνωστά για την ικανότητα τους να ξεχειλώνουν τα χέρια!

Ο τρόπος με τον οποίο σηκωνόταν σούζα εκείνο το πράσινο γουρούνι με την 5η είναι κάτι το οποίο ακόμα στοιχειώνει τα μοτοσυκλετιστικά μου όνειρα.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

NSR και το σταυρο!

τα υπολοιπα ερχονται μονα τους με το ανοιγμα του γκαζιου :burn:

Warp speed Mr Data! :P

WarpSpeed.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τυρί! :tooth:

Warp speed mr Zoulou είναι το σωστό...

Ο Data είναι πολύ, πολύ μετά...

Ε αυτό έβλεπα εγώ! :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σιγα μην βλεπω μακακιες

Ε βέβαια αφού το εντερπράις δεν είναι χόνδα, ούτε καν τζαπάνι...:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καμία σχέση αυτά που λές.Ένα 50αρι δύχρονο πιάνει τα 80+ ένα 125 4t τα 100+

Ενα 125 2t θα πιάσει 130 με το ζόρι ένα 250 4T θα πιάσει 160 σχετικά άνετα. κ.ο

Μήν συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Δεν αντιλέγω ότι τα δίχρονα έχουν πολύ περισσοτερο νεύρο αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις τώρα κατηγορίες με τέτοια διαφορά κιβικών και να τα θέτεις σαν όμοια.

4Τ για να μήν βρομάς λές κ βγήκες από το συνεργείο και να μην σε περνάνε για κουνούπι:Ρ

καμια σχεση μου φαινετε εχουν αυτα που λες εσυ.

με μοταρντ 50αρι ελαχιστα φτιαγμενο πηγαινα 100xm/h που τα μοταρντ δεν ειναι και για τελικες.

και υπαρχουν καποια παλαιοτερα μοντελα που πανε και 110 ανετα. υπαρχουν και αγωνιστικα που πανε 120-130. στα 50cc παντα.

το aprilia rs125 να σου θυμισω οτι παει 170. οπως και πολλα αλλα μοντελα της δεκαετιας του 90 που οι πιτριρικαδες δεν ξερουν καν την υπαρξη τους.

ξερω πολλα 250 4τ που δεν πανε πανω απο 140.

οσο για την βρομα εξαρτατε παλι απο το μηχανακι. προσοπικα δεν βρομαω παρα μονο ελαχιστες φορες που τυχαινει να ειναι μπουκομενο ή να φυσαει δυνατος αερας απο πισω. ασε που μ αρεσει κιολας.

Υ.Ρ παρτε κανα διχρονακι τρ που ειναι καιρος γιατι αρχιζουν και λιγοστευουν. ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ενα διχρονο οσα κυβικα και να ειναι (η αμσεση συγκριση πλεον στεκεται αναμεσα σε μονοκυλινδρα) ειναι το ατιμο μονο 2 καλες γκαζιες ...ανοιηεις ...κλεινεις για να γλιτωσεις το καπακι επαναλαμβανεις και τελειωσες ...παμε στην επομενη ταχυτητα ...ενα μαμημενο 4τ ομως ...με αντερα και οχι κατι χτ ...

ανοιγεις το γκαζι , παθαινεις μουνοπλακεξ απο την κλωτσια και εκει που περιμενεις να τελειωσει , αυτο δινει και δινει και δινει και δινει και εσυ απλα προσπαθεις να κρατηθεις απο το τιμονι...

τωρα αν παιξουμε μεχρι και δικυλινδρα , παρτε ενα ρς250 παρτε και ενα λιγο πειραγμενο sxv 550 και το ξανασυζηταμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...

το μονο μηχανακι που πιστευω μπορει να ανταγωνιστει 2τ ειναι κατι cbr250rr τετρακυλινδρα που πηγαιναν μεχρι 20.000rpm.

Κακως το πιστευεις. Το πρωτο μου ηταν ενα FZR 250 του 1988. Μπορει να εχει (λιγοτερη μεν) αλλα παραπλησια ιπποδυναμη με το TZR 250 πχ αλλα δεν εχει καμια σχεση το πως την εβγαζε στο δρομο. Στο δικο μου ενιωθες ενα μικρο κλωτσημα οταν ανοιγε το EXUP, αλλα το TZR μετα το YPVS λυσσαγε. Τελικη είχα δει 190+ στο δικο μου. Βεβαια εκει που τα διχρονα κολλαγαν κ εκανες ενα ρεκτιφιε κ ειχες παλι μηχανη, εμενα κοπηκε η μπιελα και ξυρισε το καρτερ... Πεταμα κοινως... Anyway ειναι δυο εντελως διαφορετικα μηχανακια.

Στο θέμα τώρα, εμαθα συμπλεκτη (μετα κοπων και βασανων) με ΚΧ80. Φιλαρακια ειχαν TZR 250 και TDR 250. Εκει που πραγματικα αρρωστησα και κολλησα με street/SS ηταν το 1996 που πηρα για καμια 10αρια χλμ σε ορεινο φρεσκοστρωμενο στροφιλικι ενα ξηροκαμπανο NSR 250 του 1995... Δεν περιγραφεται το μηχανακι...

Οσο για το αν θα επαιρνα 2Τ τωρα, δε νομιζω Τακη... Μονο στην περιπτωση που ηθελα track-bike και εβρισκα καποιο καλοδιατηρημενο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολυ σωστα απαντησες στο παλικαρι πιο πριν..εκανα σε προηγουμενο ποστ αναλυση με το τι παιζει,με τι τελικες των διχρονων...δυστυχως οι νεοι απαντουν με τα τωρινα δεδομενα...

Τροποποιήθηκε από τον daytonaman

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και γω σαν πιστός διχρονάκιας έχω αλλάξει διάφορα, πάντα έβαζα καλά λάδια με αναλογίες λίγο κάτω από 2% και ποτέ δεν μύριζα ρε γαμώτο, και άντε πες εγώ τοχω συνηθίσεις, και όποτε ρωτούσα τους άλλους ποτέ δεν μουπαν οτί μύριζα, εκτός από περιόδους στρωσίματος ή κάποιας βλάβης που πήγαινα χαλαρά, και ψιλομπούκωνε, κατα τάλλα τοχω τέρμα όλη την ώρα και δεν έχω θέμα ποτέ..

Τώρα έχω αυτό το WR

alexstyle2002.jpg

έχω αλλάξει διάφορα, κυρίως ψηλόφτερα αλλά έχω εμπειρίες και από ss 250 2T, κατα τάλλα μαρέσει τρελά και ένα RS250 και άμα η βενζίνη δεν έφτανς εκεί που είναι θα είχα ίσως ένα..

Και φυσικά δεν συγκρίνονται τα 2Τ με τα 4Τ, άλλο το ένα άλλο το άλλο. Και για τις ανάγκες μου βλέπω οτί χρειάζομαι και ένα 4Τ μοταρ (wrf-crf κυρίως :P)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν το πηγαίνω κανονικά και όχι συνέχεια τέρμα καμιά 6-7 λίτρα στα 100χλμ καίει, αλλιώς πατάει και τα 8 αλλά μέσο όρο γύρω στα 7 είναι..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

modenas dynamik μαμα - ωραίο γκάζι και δυνατό μηχανάκι

yamaha z 72mm - νταξ αντε γεια

tdr 250 - :lipssealed:

εκεί που έγλυψε το σκατό σώβρακο ήταν με RD 350 :shoot::hunter:

και εκέι που καταλάβα ότι υπαρχει Θεός μιας και είμαι ακόμα ζωντανός ήταν με το ένα και μοναδικό RD 500

μιλάμε τα είδα όλα δεν έχω καβαλήσει και δεν ξέρω αν πρόκητε ποτέ να καβαλήσω κάτι τοσο δυνατό

είχα γράψει και σε άλλο ποστ το εξής:

.....πληροφοριακά έχω ανέβει σε busa με φίλο που έγραψε το κοντέρ 299 στην συγγρού

έχω ανέβει σε παιδί τρελό ινδιάνο με ktm 690 duke

έχω οδηγήσει gsxr 1000 και το κατευχαριστήθηκα αν και πήγαινα αργααα

αλλά αν και δεν πιάνετε γιατί φεύγει απ το όριο των 400cc που λες.

όταν οδήγησα rd 500 έκανα ''κακά'' και δεν άφηνα με τιποτα να με πάνε βόλτα με αυτό....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχω οδηγησει

YAMAHA DT200 DT200R DT200WR WR200 και 50αρακι

ΥΑΜΑΗΑ TZR250 87 RD125LC 82 και RD350YPVS στα 400cc

SUZUKI RM125 92 RMX250R 89-90 και RMX250S του 92 περιπου

HONDA NSR250R 1987 CRM250 92 και 96

KAWASAKI KDX250S 92

και διαφορα αλλα που δεν τα εδωσα και σημασια καi τα θυμαμαι τωρα

μεγαλυτερη εντυπωση μου ειχε κανει το SUZUKI RMX250R 89-90 γιατι ηταν εκδοση R και ειχε 50 αλογα μανισιο

αλλα και το RD350YPVS 400cc γιατι ειχε πολυ δυναμη

παλια ειχανε πολλοι γνωστοι και φιλοι διχρονα

αλλα δεν ειμαι ατομο που κανει και πολλες βολτες με "ξενα" μηχανακια

να φανταστεις απο αυτα που γραφω

το CRM250 96 το ειχε ο κουμπαρος μου και το εστειλε στην αθηνα σε ενα φιλο του να το φτιαξει

το dt200wr το ειχα αγορασει το 99 και ακομα το εχω

και το RMX250S το ειχε μια φιλη μας , το παρατησε καμια 10αρια χρονια και το πηρε μετα φιλος και το εφτιαξε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχω οδηγησει

YAMAHA DT200 DT200R DT200WR WR200 και 50αρακι

ΥΑΜΑΗΑ TZR250 87 RD125LC 82 και RD350YPVS στα 400cc

SUZUKI RM125 92 RMX250R 89-90 και RMX250S του 92 περιπου

HONDA NSR250R 1987 CRM250 92 και 96

KAWASAKI KDX250S 92

και διαφορα αλλα που δεν τα εδωσα και σημασια καi τα θυμαμαι τωρα

μεγαλυτερη εντυπωση μου ειχε κανει το SUZUKI RMX250R 89-90 γιατι ηταν εκδοση R και ειχε 50 αλογα μανισιο

αλλα και το RD350YPVS 400cc γιατι ειχε πολυ δυναμη

παλια ειχανε πολλοι γνωστοι και φιλοι διχρονα

αλλα δεν ειμαι ατομο που κανει και πολλες βολτες με "ξενα" μηχανακια

να φανταστεις απο αυτα που γραφω

το CRM250 96 το ειχε ο κουμπαρος μου και το εστειλε στην αθηνα σε ενα φιλο του να το φτιαξει

το dt200wr το ειχα αγορασει το 99 και ακομα το εχω

και το RMX250S το ειχε μια φιλη μας , το παρατησε καμια 10αρια χρονια και το πηρε μετα φιλος και το εφτιαξε

εγω παλι εχω οδηγησει το δικο μου σιγουρα :P

και ενα φ1 μαμα ενος φιλου μου το φ1 για μαμα εχει τρελο γκαζι :shoot:

Υ.Γ ειμαι ακομα 16 για αυτο μονο παπια ακομα :crazy:

εγω παλι εχω οδηγησει το δικο μου σιγουρα :P

και ενα φ1 μαμα ενος φιλου μου το φ1 για μαμα εχει τρελο γκαζι :shoot:

Υ.Γ ειμαι ακομα 16 για αυτο μονο παπια ακομα :crazy:

φανταζομαι ολα αυτα που λετε εσεις τι δυναμη θα εχουν κατι nrg 500 μονο που τα ακουω φοβαμαι :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα