Jump to content
Sign in to follow this  
JasonXT

Αναρτησεις και κ.α. για kaze-r

Recommended Posts

Χελοου γκαϊς!

Η κοπέλα μου μόλις αγόρασε ενα kazer του 2006 και εχω αναλάβει να το σενιάρω λίγο.

Για αρχη ψάχνω να του αλλάξω τις πισω αναρτήσεις με κατι λιγο πιο στιβαρό, αλλα δεν ξερω απο που να αρχίσω να ψαχνω και τι παιζει με τις εταιριες.

Επίσης ψαχνω το μανιουαλ και δεν μπορω να το βρω πουθενά, το εχει κανεις?

Και τέλος μήπως ξερει κανεις τι νούμερα γρανάζια φοράει απο την μανα του γιατι κανεις που εχω ρωτήσει δεν ειναι σιγουρος (απο οτι κατάλαβα καθε μοντελο φοραει διαφορετικά...).

Θενκ γιου φορ γιορ ταϊμ!

υ.γ. Ξερω οτι ειμαι σε λάθος σεξιον του φόρουμ αλλα δεν ηθελα να αρχίσουν να μου λενε για εξατμίσεις υπερκυβισμους κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Οι μανισιες αναρτησεις του ΚΑΖΕ R ειναι ρυθμιζομενες, δοκιμασε τα 1, 2 σκαλες στο σκληροτερο & ισως καλυφθεις. Τα πισω αμορτισερ του KAZE ειναι SHOWA που ειναι πολυ καλά. Αν δε σε καλυπτει ετσι δοκιμασε τα YSS εχουν & αυτα ρυθμιση προφορτισης. Αν δεν τα θες τα παλια, πολυ ευχαριστως να σε αλαφρυνω..χωρίς πλακα

Το μανιουαλ λιγο δυσκολο να το βρεις ,το χω ψαξει κι εγω στο internet αλλα τιποτα..

Τα μανισια γραναζια αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι : .γρανάζι εμπρός 14Δ και γρανάζι πίσω 42Δ.

Τροποποιήθηκε από τον Chriscrypton

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι ειδα τις ρυθμίσεις απλά δεν εχω κάτσει ακόμα να ασχοληθώ να πειραματιστώ. Τα YSS που μπορώ να τα βρω υπάρχει κάποιο site ή μαγαζί συγκεκριμένο ή ψάχνω στα κουτουρού? Επίσης τι χαρακτηριστικά εχουν οι αναρτήσεις των παπιών? Δηλαδή πως θα ξέρω αν κάποιες αλλες κουμπώνουν στο kazer ή ειναι universal?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα YSS πιστευω οτι μπορείς να τα βρεις σε οποιοδηποτε καταστημα με ανταλλακτικα μοτοσυκλετων, ειναι απο τα ποιο κοινα για παπια.Γενικα υπαρχουν αρκετες εταιρειες που κατασκευαζουν αμορτισερ(KAYABA,KAYATA,BULL,KRAMMER,GALLOP,TAKEGAWA κτλ) συμβατα με καθε λογης παπι,

αρκει να ξερεις τις σωστες διαστασεις, το μηκος για την ακριβεια., πχ στο Crypton 105 που χω, το εργοστασιακο ειναι 26cm. Για το kaze r ειναι 33cm αν δεν κανω λαθος.Σε after market θα βρεις αρκετα.

πχ

http://www.moto-rider.com/product-view.aspx?pid=29561

& εδω εχει ολοκληρη σειρα με ανταλλακτικα για το kazer

http://www.moto-rider.com/search-results.aspx?term=kazer

Τα μανισια αν δεν τα θες τα αγοραζω,αλλα δοκιμασε πρωτα να τα ''σκαλισεις΄΄λιγο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα YSS πιστευω οτι μπορείς να τα βρεις......

........αμορτισερ(KAYABA,KAYATA,BULL,KRAMMER,GALLOP,TAKEGAWA κτλ) συμβατα με καθε λογης παπι,

αρκει να ξερεις τις σωστες διαστασεις, το μηκος για την ακριβεια., πχ στο Crypton 105 που χω, το εργοστασιακο ειναι 26cm. .......

Απο περσι σχεδιαζα να τ αλλαξω και γω, και τελικα δεν εκανα τπτ.

Εχω Crypton T110 του 2006.

Εχεις δοκιμασει τα yss ή καποια αλλα του εμποριου?

Δεν ξερω αν ειναι πολυ μαλακα και ΔΕΝ θελω να παω στη λυση "φουλ προφορτιση", μια και ετσι θα χασουν τη προοδευτικοτητα τους.

Επισης τα yss κυκλοφορουν απ οτι ειδα στα 280mm αντι 260mm που ειναι τα μανισια, και αναρωτιεμαι μηπως το βαρος πεσει στα ηδη αναιμικα μπροστινα καλαμια-ελατηρια!

Αν και ειναι απαραδεκτη η Yamaha που εβαλε πισω αμορτισερ με τοση μικρη διαδρομη, οταν ολες οι αλλες μαρκες εχουν απο +2cm - +6cm.

Ψαχνοντας (και παιζοντας) στο ιντερνετ, βρηκα και τα Fastace, Ταιβανεζικα και επωνυμα.

Με ενα 120αρι€ απο Αγγλια το ζευγαρι, αλλα σε διαφορα ξενα φορουμς ελεγαν οτι δεν κρατησαν πολυ! Δυστυχως τα ειχαν σε pit-bikes και οχι σε παπι, και δεν ξερω αν οι πιτσιρικαδες αυτοι τους εβγαλαν το ζουμι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα