Jump to content
ducduc

Πως τα πάτε με το διάβασμα?

Recommended Posts

Για εμενα ηταν μεταξυ πολλων αλλων εδω και πολλα χρονια "Ο αρχοντας των δακτυλιδιων" του Τολκιεν . Σαν βιβλιο ηταν συνταρακτικο .Σαν ταινια μια απο τις κορυφαιες σκηνοθετικα αλλα το βιβλιο με συγκινησε περισσοτερο .

Ενα αλλο ηταν το "Η θεα απο τα χτισμενα παραθυρα" του Φλωρακη(οχι του Χαριλαου) και το "Ιστοριες δυναμης" του Καρλος Καστανεδα.

Τροποποιήθηκε από τον ducduc

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δύο βιβλία που έγιναν ταινίες.

"O εξορκιστής"...Δεν θυμάμαι συγγραφέα γιατί έχω χρόνια που το διάβασα και ήταν δανεικό. Πάντως ξέρω ότι ο ίδιος ο συγγραφέας ήταν και σεναριογράφος της ταινίας.

"Το Αυτό" του Stephen King. 1000+ σελίδες. Δεν χόρταινες να το διαβάζεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"1984 Ο Μεγάλος Αδερφός" του Τζορτζ Όργουελ

Απίστευτο βιβλίο, ειδικά για την χρονιά που το έγραψε!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για το καλυτερο θα συμφονισω με τον "συνταξιδιωτη" ducduc,το μονο βιβλιο που το εχω διαβασει (με ολη τη σημασια της λεξης <διαβαζω>) 5 φορες.

Ενα αλλο που αλαξε τον τροπο που σκεφτομαι για πολα πραγματα ειναι το "Σινταρτα" του Εσσε.

Κι ενα τριτο (για να τιμησουμε και κανα Ελληνα) το οποιο επισης με εκανε να αναθεωρησω αρκετα πραγματα ,που ειχαν βγαλει ριζες στο μυαλο μου,ειναι το "Γιουγκερμαν" του Καραγατση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Catch22.

Ξεκίνησα να γράψω μια περίληψη αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι είναι αδύνατο να συνοψίσεις το μεγαλείο αυτού του έργου σε μια παράγραφο, οπότε και την έσβησα. Όποιος το διαβάσει, δε θα χάσει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΒΙΒΛΙΑ

1)Γλαρος Ιωναθαν..

2)Αλχιμιστής...

3)Aνεμοι πολέμου....

4)Ένα παιδί μετράει τα άστρα.....

5)11 λεπτά......

6)Ο δρόμος για τον νότο.......

7)Η σφαίρα........

8)Πύλες της φωτιάς.........

9)Η πλωτή πόλη.........

10)Ο έφηβος με τα αθάνατα μάτια..........!

Τροποποιήθηκε από τον ktm-isa

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω αν είναι το αγαπημένο μου, αλλά είναι το μόνο βιβλίο που διάβασα χωρίς διάλειμμα, μέσα σε λίγες ώρες.

Απόστολος Δοξιάδης - Ο θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπαχ.

doxiadis_peter.jpg

Η περίληψη στο πίσω μέρος γράφει:

Ο θείος Πέτρος είναι ένα αίνιγμα. Οι πρεσβύτεροι της οικογενείας Παπαχρήστου τουν απορρίπτουν ως "αποτυχημένο της ζωής". Ωσότου ο αφηγητής-ανιψιός του ανακαλύπτει ότι ήταν κάποτε φημισμένος μαθηματικός, τόσο ιδιοφυής και παράτολμος ώστε να αφιερώσει τη ζωή του στην περιβόητη "Εικασία του Γκολντμπαχ", ένα πρόβλημα που προσπαθούσαν εις μάτην να επιλύσουν γενεέες μαθηματικών. Η ανακάλυψή του αυτή θα οδηγήσει σε αλυσιδωτές αντιδράσεις...

Αν μισείτε τα μαθηματικά δεν ξέρω κατά πόσο μπορείτε να τα συμπαθήσετε με το συγκεκριμένο βιβλίο, πάντως πιστεύω ότι διαβάζεται ευχάριστα και από μαθηματικά αστοιχείωτους.

Η "εικασία του Γκολντμπαχ" είναι όντως ένα από τα παλιότερα άλυτα προβλήματα στη θεωρία αριθμών και σε όλο τον κλάδο των μαθηματικών γενικότερα. Σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται, το πρόβλημα λέει ότι κάθε ζυγός αριθμός μεγαλύτερος του 2 μπορεί να εκφραστεί ως άθροισμα δύο πρώτων αριθμών.

Αυτά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δήμου - Η δυστυχία του να είσαι έλληνας

Τσιφόρος - Νικ δε Γκρίκ, Ο κόσμος και ο Κοσμάς, (και ότι άλλο έχει γράψει ο Τσιφόρος)

Ζώρζ Ονε - Αρχησιδηρουργός (σημάδεψε τα νεανικά μου χρόνια ...)

Πηνελόπη Δέλτα - Τα μυστικά του βάλτου

Από ξένους τώρα τελευταία πηγαίνω σήμφωνα με τη μόδα,....

Κώδικας Νταβίντσι

Ο Κανόνας των τεσσάρων και

ολόκληρη η σειρά του Πρεσφιλντ (άνεμοι πολέμου, πύλες της φωτιάς...και τα άλλα, αλλά μόνον για τις περιγραφές των μαχών και το ωμό ύφος) (αλλά και πάλι μερικά από αυτά περιέχουν στοιχεία από Καρκαβίτσα.... :( )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"ΤΟ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΓΟΝΙΔΙΟ"(the selfish gen,Richard Dawkins)

"Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ"(John Young)

"ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ"(Stephen Hawking)

"H ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ"(Peter Atkins)

"Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΝΟΗΣΗΣ"(Μarvin Minsky)

....και ...ΦΥΣΙΚΑ(!!!)..."Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ,ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ"(ΦΡΙΝΤΡΙΧ ΕΓΚΕΛΣ..)

.....και.....ΑΑΑΑΑΑΛΛΑ .. ΠΟΛΛΑ!!!! :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

- Όλα τα βιβλία του OSHO

- Συναισθηματική Νοημοσύνη = Ιsabelle Filliosat

- Εισαγωγή στην Ψυχολιγία = Σιγκουμντ Φρόϋντ

- Αφού μεγάλωσες καλά να πάθεις = Γιώργος Βενέτης

- 100 ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ = Peter J. King

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Για εμενα ηταν μεταξυ πολλων αλλων εδω και πολλα χρονια "Ο αρχοντας των δακτυλιδιων" του Τολκιεν . Σαν βιβλιο ηταν συνταρακτικο .Σαν ταινια μια απο τις κορυφαιες σκηνοθετικα αλλα το βιβλιο με συγκινησε περισσοτερο .

Αν σου αρεσουν αυτα τα βιλια σου προτεινω κ της Ουρσουλα λε γκεν το "Ιστορίες από τη γαιοθάλασσα" 4 βιβλια που πιστευω οτι θα σε ενθουσιασουν.Εχω διαβασει ολοι την τετραλογια κ ηταν απιστευτα καλο.Ψαξτο...

Ενα βιβλιο που το διαβαζω απο μικρος ειναι το "ο μικρος πριγκιπας".Ακομα κ σημερα διαβαζοντας αυτο το παιδικο βιβλιο ανακαλυπτω νοηματα που μονο σε αυτην την ηλικια θα μπορουσα να καταλαβω.Τελικα δεν ειναι κ τοσο παιδικο.

"το χρονικο του χρονου" του Hawkings το εχω διαβασει πανω απο 5 φορες κ πιστευω πως ακομα θελω αλλες 100 για να μπορεσω να εκφερω γνωμη.

"το αρωμα" ΠΑΤΡΙΚ ΖΙΣΚΙΝΤ εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε που το διαβασα κ ακομα το θυμαμαι.

"το ονομα του ροδου"του Umberto Eco,ειχα την τυχει να τον γνωρισω απο κοντα κ να μιλησουμε εξαιρετος ανθρωπος κ αυθεντια στην σημειολογια.

Αυτα,ειναι τοσα αλλα που δεν αξιζει να μακρυγορω....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

..και εγω, θα επιμενω!!! :P το "εγωιστικο γονιδιο", το'χει διαβασει,'η το'χει εστω ακουστα!,κανεις???

.....το "ευαγγελιο" της ΥΠΑΡΞΗΣ, και του "διοτι" της....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ενα βιβλιο που το διαβαζω απο μικρος ειναι το "ο μικρος πριγκιπας".Ακομα κ σημερα διαβαζοντας αυτο το παιδικο βιβλιο ανακαλυπτω νοηματα που μονο σε αυτην την ηλικια θα μπορουσα να καταλαβω.Τελικα δεν ειναι κ τοσο παιδικο.

<{POST_SNAPBACK}>

:blush: τέλειο. Σε κάθε ηλικία το ερμηνεύεις διαφορετικά, και προσφέρει τροφή για σκέψη όσο μικρός ή μεγάλος κι αν είσαι, γι'αυτό δεν μπορώ να πω ότι το θεωρώ παιδικό, αλλά αριστούργημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημερα,

Προσωπικα, θα ηθελα να αναφερω τα ακολουθα βιβλια (η σειρα εμφανισης δεν συσχετιζεται με σειρα επιλογης),

Βιβλια Στρατηγικης> "Η τεχνη του πολεμου" , Σουν Ζου

Βιβλια Φανταστικης Λογοτεχνιας> "Το Σιλμαριλλιον" , Τζ. Ρ.Ρ. Τολκιν

"Η καταιγιδα", Μ. Μουρκοκ

Βιβλια Μυθιστορηματικου Περιεχομενου> "Το θεωρημα του παπαγαλου", Ντανι Γκειτζ

Βιβλια Ιστορικου Περιεχομενου> "Συντομη Ιστορια της Ελληνικης Επαναστασεως", Τασος Βουρνας

Βιβλια Φιλοσοφικου Περιεχομενου> "Ταο Τε Τσινγκ", Λαο Τσε

υγ> Οποιος ενδιαφερεται για καποιο απο τα παραπανω βιβλια, μπορω να αναφερω περισσοτερα σχολια...παντα πληροφοριακα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

<{POST_SNAPBACK}>

καταπληκτικό! που το θυμηθηκες? το βιβλίο της αθωότητας πραγματικά!!

τελευταία έχω κολήσει με τα βιβλία του Ιρβιν Γιάλομ. Ψυχίατρος στο επάγγελμα άρχισει να γράφει και μετά να διδάσκει με τα μυθιστορήματα του.

Καταπληκτικά τα βιβλία του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

-Ο άνθρωπος που κοιμάται (το διάβασα πριν απο πολλά χρόνια δεν θυμάμαι συγγραφέα αυτή τη στιγμή)

-Η αυτοκρατική μνήμη του αίματος,Ραπτόπουλος Βαγγέλης

-Ο εργένης ,Ραπτόπουλος Βαγγέλης

-Δίψα για αίμα (Την ημέρα που τρελάθηκε ο κοσμος, οι γονείς σκότωναν τα παιδιά τους),SIMON CLARK

-Ο καθρέφτης μες στον καθρέφτη, Εντε Μικαελ

-Τα βουνά της τρέλας, Λάβκραφτ, Χάουαρντ Φίλιπ

κτλκτλκτλ να μην τα γράψω όολα :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Σιντάρτα" του Έρμαν Έσσε

"Δράκου Γέννα" της Πέρλ Μπάκ

"Το καπλάνι της βιτρίνας" της Άλκης Ζέη

"Έγκλημα και Τιμωρία" του Ντοστογιέφσκι

" Ο άρχοντας των δαχτυλιδιών" του Τόλκιν

"Η μεγάλη Χίμαιρα" του Καραγάτση

"Σαν νερό για ζεστή σοκολάτα¨της Λάουρα Εσκιβέλ και πολλά άλλα! :)

Τροποποιήθηκε από τον blackrose

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Steven King.......no comments

mexri stigmis to kalitero gia mmena eina to THE STAND i sta ellinika to koraki.

p.s. Ama boreite diabaste ta sta agglika einai poli pio cool :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν διαβάζω πολύ αλλά....

"Το Λάθος" Α.Σαμαράκη

και αυτά το δύο επειδή μου τα θύμισε το post

"Ο Γλάρος" Bach.

"Εγκλημα και Τιμωρία" Ντοστογιέφσκι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δάκρυα και Αίμα (Ναζίμ Χικμέτ)

Δυο φορές Έλληνας (Μένης Κουμανταρέας)

Έγκλημα και Τιμωρία (Ντοστογιέφσκι)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν σου αρεσουν αυτα τα βιλια σου προτεινω κ της Ουρσουλα λε γκεν το "Ιστορίες από τη γαιοθάλασσα" 4 βιβλια που πιστευω οτι θα σε ενθουσιασουν.Εχω διαβασει ολοι την τετραλογια κ ηταν απιστευτα καλο.Ψαξτο...

"το χρονικο του χρονου" του Hawkings το εχω διαβασει πανω απο 5 φορες κ πιστευω πως ακομα θελω αλλες 100 για να μπορεσω να εκφερω γνωμη.

"το αρωμα" ΠΑΤΡΙΚ ΖΙΣΚΙΝΤ εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε που το διαβασα κ ακομα το θυμαμαι.

"το ονομα του ροδου"του Umberto Eco,ειχα την τυχει να τον γνωρισω απο κοντα κ να μιλησουμε εξαιρετος ανθρωπος κ αυθεντια στην σημειολογια.

Αυτα,ειναι τοσα αλλα που δεν αξιζει να μακρυγορω....

<{POST_SNAPBACK}>

Ωραιος ο mastgeo.Τα εχω διαβασει ολα και ειναι υπεροχα.

Να προσθεσω το "Το δεντρο του καλοκαιριου" του Πουλμαν,ειναι τριλογια και ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!Το συστηνω ανεπιφυλακτα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειχα εντυπωσιαστει απο "Το ονομα του Ροδου" του Ουμπερτο Εκο (Πριν γινει ταινια φυσικα που και αυτη μου αρεσε οταν την ειδα)

Επισης πολυ καλο ηταν το "Χορευοντας με τους λυκους" (Κι αυτο πριν γινει ταινια)

Τhe lord of the rings (το μονο βιβλιο που εχω διαβασει στα Αγγλικα και δεν το ξανακανω) :blush:

Ομως ηταν απλα φανταστικο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα