Jump to content
ALX™

Πόσο δυσκολεύτηκες να πείσεις τους γονείς ώστε να πάρεις το πρώτο σου μηχανάκι?

Recommended Posts

...κι αφού σου μπήκε το μικρόβιο και η ιδέα, έρχεται το μεγάλο πρόβλημα. Πως το λένε τώρα στους γονείς?

Κάθεσαι και φτιάχνεις σενάρια στο μυαλό σου. Τους λέω αυτό και μου απαντάνε έτσι. Εγώ όμως θα τους πω... αλλά μπορεί να μου απαντήσουν έτσι...

...και πάει λέγοντας.

Σε ποια ηλικία,...με πόση δυσκολία τελικά,...ποιες οι αντιδράσεις τους, και μέσα σε πόσο χρόνο περίπου κατάφερες να τους πείσεις?

Εγώ είχα ξεκινήσει την μουρμούρα αρχές ανοίξεως του 1986. (Τότε που η βενζίνη είχε 60 δρχ το λίτρο :baby: )

Εκείνο το διάστημα είχαν αγοράσει δυο φίλοι μου από ένα μηχανάκι (ένα μοτοποδήλατο με πετάλια κι ένα Suzuki RV50) κι ένας τρίτος "δανειζόταν" την παλιά φλορέτα του πατέρα του. Πάνω σε αυτά τα τρία είχα μάθει κι εγώ να οδηγώ. Πότε με το ένα πότε με το άλλο.

Τους έβαζα κι ερχόταν από το σπίτι να με παίρνουν (και καλά) για να τους βλέπουν οι γονείς μου.

Οι πρώτες αντιδράσεις ήταν απογοητευτικές. Μου το ξέκοψαν αλλά μέσα σε κανένα μήνα αφόρητου πρέσινγκ έγιναν πιο διαλλακτικοί :grin:

Αρχές Μαΐου μου είχε έρθει η φαεινή ιδέα να πω στον πατέρα μου πως θα πηγαίνω όλο το καλοκαίρι μαζί του να τον βοηθάω στην δουλειά μόλις θα έκλειναν τα σχολεία! Πόντος η κίνησή μου. Και από απλά διαλλακτικοί, έγιναν θετικοί στην ιδέα αφού στην ουσία θα δούλευα για να το πάρω κιόλας. :whistling:

Aρχές Ιουλίου του '86 βγήκαμε βόλτα στα μαγαζιά της Λαμίας στην ανεύρεση μια μεταχειρισμένης πάπιας!

80000δρχ στοίχισε το πρώτο μου μηχανάκι. Ένα χακί μονόσελο παπί Honda super cub 50 (που άμεσα μπήκε μονοκόμματη σέλα)

Μετά άρχισαν οι περιορισμοί στις ώρες που θα μπορώ να το παίρνω. Μόνο ημέρα.

Είχα μάθει κι όλους τους χωματόδρομους των περιχώρων για να πηγαίνω όπου ήθελα χωρίς να με τσιμπήσει η δαγκάνα του νόμου, αφού ήμουν χωρίς δίπλωμα. Ήθελα 2 μήνες ακόμα να κλείσω τα 16 ώστε να δώσω για δίπλωμα με την υπογραφή του πατέρα (τότε)

Μέχρι που έγινα νόμιμος. Λίγο αργότερα, κατάφερα να παίρνω και βράδυ πια το μηχανάκι και είχα μπει πλέον για τα καλά στον χώρο της μοτοσυκλέτας.

Μετά (στα 18μου) για να φύγω από το παπί δεν δυσκολεύτηκα και πολύ. Έβγαλα το δίπλωμα ανεξαρτήτων κυβικών μαζί με του αυτοκινήτου ενώ ένα μήνα πριν είχα αγοράσει ήδη το Honda CB125T και πάλι με δικά μου χρήματα αφού τα καλοκαίρια δούλευα σε ένα εμφιαλωτήριο νερών με αυτό το σκοπό :D Έτσι ήταν ακόμα πιο εύκολο αφού ο πατέρας μου είχε να δώσει μόνο την συγκατάθεσή του κι όχι να βγάλει και λεφτά από την τσέπη.

Eν ολίγοις μου πήρε 4 μήνες να τους καταφέρω για το πρώτο μου μηχανάκι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ δεν είχα τέτοια προβλήματα. Ο πατέρας μηχανόβιος, η μάνα κοιμόταν πίσω του στη CB 750 four τα βράδια που γύριζαν σπίτι, άρα η μαγιά υπήρχε. Όταν πήρα την RR τα είδε λίγο κωλυόμενα η μητέρα, αλλά πιστεύω πια πως το μεγάλο σοκ το έχει ξεπεράσει. Αν και σίγουρα ανησυχεί όταν ξέρει ότι είμαι για... "βόλτα"...

Επίσης, ο πατέρας μου στα 16 μου με πήγε στο λιμάνι να οδηγήσω το GSXR 750 ενός φίλου του, εκείνος μου πήρε το πρώτο αυτόματο (που ήταν και το μόνο ΜΟΥ δίκυκλο πριν την RR) και γενικά ήταν της άποψης να με μάθει αυτός να κάνω σωστά κάποια πράγματα, παρά να τα μάθω με δανεικά μηχανάκια φίλων, που ούτε την αξιοπιστία τους ήξερα, ούτε την ασφάλειά τους ούτε τίποτα. Γενικά πιστεύω είχε αποτέλεσμα. Και έτσι είμαι τώρα εδώ μαζί σας! :D

Είμαι σίγουρος ότι εκείνη τη βόλτα με το GSXR1100 στα 14-15 μου (που με έκανε να ερωτευτώ τις μηχανές), θα τη μετανιώνει ΚΑΙ αυτός τώρα όποτε με βλέπει με την RR, αλλά... ας πρόσεχε, χαχαχα...

Α, εννοείται ότι στα 28 μου που πήρα την RR, δεν υπήρχε θέμα ούτε συγκατάθεσης, ούτε οικονομικής στήριξης, αφού πλέον είμαι πολύ μεγάλος για να ζητάω οτιδήποτε απ' τα δύο. Απλά έγραψα τα παραπάνω για να αναφέρω τις αντιδράσεις (που ήταν ελάχιστες ευτυχώς).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να τους πείσω!!!

Πριν αρχίσω τα παρακαλητά και το ψήσιμο μου το πήραν οι ίδιοι!

Εκείνη τη μέρα δεν θα την ξεχάσω ποτέ!!!

Κατέβηκα μαζί με τον Bro και τον πατέρα μου στο Makina και πήραμε αυτή την κούκλα!!!

Προηγούμενη εμπειρία είχα μόνο απο παπάκια και μικρά σκουτεράκια φίλων που τα οδηγούσα κάθε μέρα για μήνες!!!

Οι δικοί μου δεν γούσταραν να με βλέπουν πάνω σε ξένα μηχανάκια,γιάυτο και μου πήραν δικό μου ¨μηχανάκι" :P μιας και βλέπανε οτι δεν συνετιζόμουν! :D

Ουσιαστικά με αυτήν έμαθα να οδηγώ μηχανή!!!

κατευθείαν στα βαθιά που λένε!!! :D

Ευτυχώς τα πήγα μια χαρά!!! :D :P

Το όλο σκηνικό έγινε τον Σεπτέμβριο του 1996!!!

Γαλουχήθηκα απο μικρός στο άθλημα! :)

Τροποποιήθηκε από τον snatch

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήγα σπίτι και τους είπα '' Κατεβήτε κάτω να μου ασημώσετε το όχημα και να του ρίξετε και λίγο αγιασμό''

Και ενώ περιμένανε να δουνε αμάξι είδανε το ''''''ΘΗΡΙΟ"""""

:D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν χρειαστηκε καθολου να τους πεισω....

Οταν πηρα το ktm...η πρωτη κουβεντα του πατερα μου ηταν....."καλα εισαι τρεληηηη...χειμωνιατικα το πηρες?"

και η ατακα της μανας μου...."κοπελα μου το φτανεις αυτο το πραμα????"" :_zeppelin:

Οταν πηρα το monster...το ασημωσανε και δεν ειπανε δευτερη κουβεντα.... :)

Τροποποιήθηκε από τον Miyu

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΡΕΛΑ ΤΟΝ snatch!!! ΕΙΣΑΙ ΩΡΑΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ ΛΕΜΕ!!!

(Αλλά την απιστία στη μαμά Honda, που ήταν και η πρώτη σου αγάπη, δεν ξέρω αν θα σου τη συγχωρήσουμε... <_< :P :P :P )

Χαχα, edit εδώ!!!

Και τη Miyu γουστάρω τρελά!!! Φοβερές αντιδράσεις οι parents!!! Καλόοοοοοοοοο!!!

Δεύτερο edit: Κοιτάξτε παρακάτω...

Τέτοια σοκ παθαίνει ο άνθρωπος μικρός, και όταν μεγαλώσει καταλήγει στις BMW!!! Προσοχή γονείς! Η καταπίεση των τέκνων βλάπτει σοβαρά τον προσανατολισμό της μοτο-βιομηχανίας! Χαχαχα!!!

Θανάση, πλάκα κάνω! :P

Τροποποιήθηκε από τον nasos79

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

..Πικρα.... Μεγαλη πικρα... :(

..Απο τα 20 μου, που εγινε η πρωτη σοβαρη "κρουση" για ΔΙΚΟ! μου μηχανακι(που εφτασε μεχρι την αποχωρηση μου! απο σπιτι!) μεχρι τελικα να το παρω, ( YAMAHA chaly, 'η καπως ετσι!) μου πηρε 6 χρονια! :wacko:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ είχα ήδη πάρει το παπάκι με δικά μου λεφτά (άρα δεν γκρινιάξαν) και όταν μου το κλέψαν τους είπα πάω να πάρω μηχανή. Όταν γύρισα με το ΤΑ η μάνα μου είπε την καλύτερη ατάκα...........

Άμα στο κλέψουνε και αυτό τι θα πάρεις???????? Κρουαζερόπλοιο????????

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δε με αφηνανε... και καλα κανανε αφου ιμουνα 15χρονων

αλλα εγω το πηρα στα κρυφα ενα Z125 και αργοτερα στα 18 συμβιβαστηκαν με τιν ιδεα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαχαα! ...καλο θεμα! :D

:meeting: ...λοιπον ο δικος μου ο πατερας καθοτι και αυτος παλιος μηχανοβιος και 20ετια τοτε πανω στο ταξι ηξερε τι παιζετε στη κινηση μεσα στη πολη και οτι σαν μηχανακι δεν σε υπολογιζουν ...ασε που εβλεπε τα παπακια ,ολη την ημερα στο τιμονι, με σουζες και σφήνες να περναν απο μπροστα του και οχι μονο ηταν αντιθετος με τη αποκτηση της πρωτης μου παπιας ...αλλα μου ορκιζοταν οτι αν με δει πουθενα στη Προξενου με κανα μηχανακι ....θα κατεβει απ το ταξι και θα με "τσακισει τα παϊδάκια!!!" ...χαχααα!

...μετα απο 2 μηνες στα 17 μου (...εκει γυρω στο 1988 με 1989 ) αρχισα να δουλευω σε μια πιτσαρια εκει στη γειτονια με ενα Townmate και αρχισε να συνηθίζει την μορφη μου πανω σε μηχανη !...αλλα συνεχισε να ειναι ανένδοτος!...μετα το καλοκαιρι και ενω δουλευα σε ενα αναψυκτήριο αγορασα με 160 χιλιαδες προκαταβολη και 4 γραμματια την πρωτη μου αγαπη ! Ηonda Astrea Prima 100! ...το αστερι μου !

...18 χρονων και 1 μερα ειχα κιολας το διπλωμα μου αλλα κλειδωνα την παπια στο διπλανο στενο απ το σπιτι μου !...οταν με εβλεπε ο πατερας μου στο δρομο ελεγα οτι ειναι της δουλιας ...μεχρι που μετα απο 7 περιπου μηνες ηρθε ενα φακελακι στο σπιτι απ το υπουργειο ηταν η καινουργια αδεια που ειχα αιτηθεί γιατι η παλιοτερη ειχε γινει θριψαλα (...ξερεις την εβαζα παντα χυμα στη κολοτσεπη και ετσι !)...ο πατερας μου το ανοιξε και ετσι γιναν τα αποκαλυπτήρια!

....με την καρδια στη κολοτσεπη μαζεψα το κουραγιο μου και με εντελως φυσιολογικο υφος του εξηγησα οτι ειναι του πρωην αφεντικου μου και το αγορασα για να πηγαινοέρχομαι! ...εγω νομιζα οτι θα σκοτωθουμε αλλα πες οτι εκεινη τη χρονια ειχα περασει στο ΤΕΙ της Σινδου πραγμα που ειχε χαροποιήσει τον πατερα μου ιδιαίτερα ...πες οτι κατα βαθος ηξερε οτι στο τελος θα ανεβω στη σελα...μεσ τα έκπληκτα ματια μου ετσι απλα μου ειπε μπραβο!

...παντως ακομα και σημερα δεν του μιλαω καθολου για τη μηχανη ....οταν πεφτει σε συζητηση και ειμαστε μαζι μου επαναμβανει οτι τις μηχανες δεν τις υπολογιζουν και εισαι εκτεθειμένος στο κίνδυνο !

2137659910101635583S500x500Q85.jpg

...ποιος ξερει τι εχουν δει τα ματια του 30+ χρονια ταξιτζής μεσα στη Θεσσαλονικη!!!!!

Τροποποιήθηκε από τον IoannisPanagiotidis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tελικά αν οι γονείς είναι μεγάλοι σε ηλικία και παλαιών αρχών γενικώς, δυσκολεύουν τα πράγματα. :/

ΟΙ δικοί μου όταν ήμουν 16 ήταν ήδη κοντά στα 60 (έχω αδερφό 50 χρονών πια) που δεν είχαν καμία σχέση με αυτοκίνητα μηχανάκια κτλ.

Ο πατέρας μου μάλιστα δεν έμαθε ποτέ να οδηγάει κι ούτε και επεδίωξε μάλιστα. Οπότε φαντάζεστε πόσο δύσκολο ήταν να πείσεις αυτόν τον άνθρωπο και ειδικά για μηχανάκι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η μητερα μου οντας γερμανιδα που ηρθε για διακοπες στην ελλαδα πριν 28χρονια και απο τοτε εμεινε για παντα ηταν αρκετα μπροστα για την εποχη της.

οδηγουσε V-MAX 750 πριν 25 χρονια!!!!!!!!!

απο οτι μου εχει πει οταν εβγαζε το κρανος και εβλεπαν ολοι γυναικα με μηχανη παθαιναν πλακα...ΧΕΧΕ!

επομενως δεν ηταν δυσκολο να την πεισω!μεχρι και δανειο στο ονομα της πηρε η γυναικα (που το ξεπληρωνα εγω βεβαια)!

μεσα λοιπον απο αυτο το μηνυμα θελω να της πω......ευχαριστω! :wub:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοντα στα 17 μου,κι ενω η αγαπη μου για τις μοτοσυκλετες ηταν εκδηλη,εκανα μια κουβεντα με τους δικους μου για μηχανακι...Η πρωτη αντιδραση ηταν η γνωστη της Ελληνικης οικογενειας... "Τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι;;;;;;;;;Ουτε να το σκεφτεσαι".... :o :o Ειχα ομως ενα πολυ μεγαλο οπλο...Ηξεραν οι γονεις μου οτι με οτι καταπιανομουν ημουν ΣΥΝΕΠΕΣΤΑΤΟΣ και ΤΕΛΙΟΜΑΝΗΣ...Ετσι με την κουβεντα και με ηρεμια συνηγορησε η μανα μου και μού αγορασε μια Vespa PK 50 μεταχειρισμενη.Για να κανω τη βολτα μου και να εξυπηρετουμαι στις δουλειες μου.Μετα απο 2 χρονια ηθελα μοτοσυκλετα... Χρηματα στην οικογενεια δυστυχως δεν υπηρχαν...Κι ετσι,συνηθισμενος στη δουλεια(πατερας ηλεκτρολογος και οι οικοδομες με ηξεραν απο τα 11 μου...)βρηκα μια δουλιτσα μπογιατζής και εβγαζα 5.000μεροκαματο...μηνιαιο μισθο δηλαδη με κατι εξτρα απογευματινα τα οποια και επεδιωκα γιατι γουσταρα να παρω μοτοσυκλετα ,επαιρνα 105.000 δρχ... Ετσι πηρα δανειο(στο ονομα της μανας μου γιατι δεν εκανα δηλωση)και συμφωνησα να πληρωνω 100.000 το μηνα για ενα χρονο....!!!Και πηρα απο φιλο μου τοτε μεταχειρισμενο ενα Tenere 600(μπλε κιτρινο- διπλοφαναρο με τα κιτρινα φωτα)... Αυτο ηταν...Δεν ξεκαβάλαγα ουτε για φαγητο στην αρχη..Ερωτας!!!Μολις το ειδαν οι δικοι μου τους αρεσε παρα πολυ μεν,ο πατερας μου μαλιστα μού ειπε "τι θηρίο ειναι αυτο ρε;"(αλλά για βολτα δεν ανεβηκε ποτέ...)αλλά το μονο που μου ειπαν ειναι "Να προσεχεις"...Ηξεραν ομως οτι θα προσεχω...Και το πρωτο δωρο θυμαμαι που μου πηραν,Χριστουγεννα ηταν ενα κρανος Bieffe...το οποιο και δεν ξαναβγηκε ποτέ οταν οδηγουσα...Σιγα σιγα η ιστορια μου προχωρα...Αυταααα :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ δεν είχα ποτέ καμία επαφή με μοτοσυκλέτες (ούτε παπί) μέχρι τα 25 μου. Τότε σε κάποια φάση μου καρφώθηκε η ιδέα.. που λίγο αργότερα έγινε "πόθος" και έπειτα "πάθος". :P

Ένα πρωί πήγα και πούλησα τον κουβά και πήγα και παρήγγειλα το FZ6.. το δέχτηκαν σιγά σιγά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν δυσκολεύτικα ιδιαίτερα. Βλέπνα εότι υπάρχει χοντρό πρόβλημα με την κίνηση, βλέπανε και την τρέλα μου για οτιδήποτε 2τροχο. Στα 15 μου μας πήρανε συναιτερικά με τον αδερφό μου το LEAD. Εγώ δεν είχα δίπλωμα ακόμα τότε οπότε δεν το είχα οδηγήσει και πολύ μέχρι που έκλεισα τα 16 και έβγαλα το δίπλωμα για 50άρι. Στα 18 μου μόλις έβγαλα δίπλωμα ανεξαρτήτων, και επειδή είχα περάσει και στο ΤΕΙ με βοηθήσανε και μου πληρώσανε το μισό XLR. Το άλλο μισό το πλήρωσα εγώ. :wub:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η δικη μου μοτοσυκλετιστικη ιστορια ξεκινα στα 15 οταν ενας γνωστος πηρε ενα ns 50 f και ενω μεχρι τοτε δεν με ενδιεφεραν οι μηχανες αρχισα

να πρηζω του δικους μου να παρω κι εγω ενα DT 50 lc μεγαλος ερωτας θυμαμαι.. :wub: Η μανα μου ουτε το συζητουσε, ο πατερας μου δεν ελεγε ουτε ναι ουτε οχι

και μετα απο ατελειωτα πρηξηματα ενω ειμασταν στη Βεροια βλεπουμε εναν τυπο που καβαλουσε ενα gsxr 50 με πωλειται επανω.(ειναι το εργαλειο στην υπογραφη μου)

Ποσο το δινεις ρε μεγαλε του λεει.200 χιλιαδες απαντα ο γρηγορος.Σου δινω 180 και το παιρνω τωρα του λεει..Ο.κ το πηρες.

Εγω παρακολουθω τωρα την συζητηση κι ενω ντρεπομαι που ειναι μινι και θα με κοροιδευουν,απο την αλλη ηθελα μηχανη οπωσδηποτε.

Οταν μου ειπε η αυτο η τιποτα φυσικα το δεχτηκα.Απο τοτε ενω εχω αλλαξει αρκετα μηχανακια θυμαμαι ολοκαθαρα τον παπισιο ηχο του οταν το εσκαγα

και εβγαζε 75 με ευνοικο ανεμο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω την εντυπωση οτι δεν ειχα αλλη επιλογη! Ο πατερας μου στο πανεπιστήμιο φοιτητης κυκλοφορουσε με ενα Suzuki Scrambler δικυλιδρο 250κ.εκ -δεν θυμαμαι το μοντελο- που χτυπουσε 180αρες για πλακα! (Το '68!). Ο Θειος μου ηταν δεινος εντουρας, εχουν περασει απο τα χερια τους διαφορα Bultaco, Puch και Suchs της εποχης και οι σαβουρντες ηταν στην ημερισια διαταξη!

Τα περιοδικα, οι βιβλιοθηκες για την μηχανολογια και τους μηχανισμους ηταν τα μικυ-μαους μου! Πρωτα εμαθα πως λειτουργει ενας εμβολοφορος κινητηρας και μετα την προπαιδεια!

Οταν το '87 -μετα απο χρονια αποχης, λογω υποχρεωσεων- πηρε το GSX-R, κατι μεσα μου εκανε κρακ! Κατι σαν ενα ρελε που ενεργοποιηθηκε και εβαλε σε λειτουργια ενστικτα και αισθησεις που δεν ηξερα οτι υπηρχαν. Οταν το εβαλε μπρος για πρωτη φορα νομισα οτι ακουσα τον ηχο της αναπνοης μου απ'εξω...Δεν θα ξεχασω ποτε εκεινη την στιγμη, στην αρχη το κοροιδευα λεω κανει σαν τον σκαραβαιο -αεροελαιοψυκτο γαρ- αλλα οταν πηγαμε βολτα και το ακουσα να δουλευει ψηλα... :dribble:

Φυσικα οσο απιστευτο κι αν ακουγεται η πρωτη μου πραγματικη οδηγηση με μοτο ηταν με το Suzuki, εστω μικρη αλλα ηταν.

Οταν ηρθε η ωρα για να διαλεξω κατι εγω -μικρο- επεσε το μεγαλο το γελιο! Ο δικος μου ηθελε να παρουμε για μενα το Aprilia AF1 ή το Cagiva Freccia που ηταν τα top 125αρια της εποχης (χωρις να μπορω να εχω διπλωμα φυσικα!) Μολις ειδε η μανα μου οτι πιανουν 165 χιλιομετρα τις σηκωθηκαν οι τριχες! Αφου φαγαμε μπινελικια κι δυο, καναμε μια πιο λογικη επιλογη και πηρα το Address 50 (Ναι, το σκουτερακι!) για να πηγαινω σαν ανθρωπος σχολειο. Βεβαια μονο σαν ανθρωπος δεν πηγαινα, γιατι οπως ηταν φυσικο εμπλεξα με την "καγκουρία" της περιοχης και το καημενο το suzuki πηγαινε με οτι ειχε και δεν ειχε παντου!

Για την ιστορια, το Aprilia το οδηγησα αργοτερα στην πιστα του Αιγινιου, οταν ο δικος μου ψαχνοταν με ενα ξαδελφο του χημικο, να βρουνε την τελεια αναλογια καυσιμου με κατι μεθανολες και καστορελαια! Πως δεν καρφωθηκε το πιστονακι του στα αρχ@δια μου ουτε εγω το ξερω..

Life is measured, by the number of times of your soul, is deaply stirred. Shohiro Honda

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στα 15 μου έπιασα την πρώτη μου δουλειά με έναν και μοναδικό σκοπό: να αγοράσω μοτοσυκλέτα.

2 μήνες πριν κλείσω τα 16 μετά από 8 μήνες δουλειάς τα απογεύματα κατά τη σχολική χρονιά γιατί πήγαινα πρωΐ σχολείο και μόνιμα όλο το καλοκαίρι να μαζέψω τα λεφτά αγόρασα το πρώτο μου μηχανάκι Δεκέμβριο του 1982 SUZUKI ER50 με 67.000 δραχμές μετρητά.

Δεν το ανάφερα καθόλου ότι θα αγοράσω μηχανή γιατί οι γονείς μου δεν το εγκρίνανε. Απλά τους την έδειξα μόλις την έφερα σπίτι, και ζήτησα από τον πατέρα μου την έγκρισή του για να βγάλω δίπλωμα μόλις κλείσω τα 16 (έτσι γινότανε τότε) αλλιώς θα την κυκλοφόραγα χωρίς δίπλωμα έως τα 17 που μπορούσα μόνος μου. Τελικά συμφώνησε και υπόγραψε να βγάλω δίπλωμα γιατί κυκλοφόραγα και μερικούς μήνες χωρίς...

Τροποποιήθηκε από τον ZZR1400

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σ'εμενα ξεκνησαν όλα το 86 με ένα ηρωίκό C50 ταυρί!!!!Μ'επαιρνε ο πατέρας μου πάνω στην πάπια (72cc πειραγμένη από τον ίδιο αφου δεν τραβούσε και καθότι ιπταμενος είχε μάθει σε άλλες ταχύτητες και G) και με έβαζε να "οδηγώ"!!!Το Puch του παπού αποτέλεσαι σχολείο για όλη την οικογένεια και ήρθε η σείρά μου!!!!Η πρώτη σαβούρα από σουζα ήρθε μ΄αυτο (εκολαπτώμενο καγκουράκι) :P :P !!!Σε κοντινές αποστάσεις η εμπιστοσύνη των δικών μου μου επέτρεψε να οδηγώ την πάπια μόνος,οπότε και είχα την πρώτη εμπειρία με τις αρχές(με πήγαν ποδαράτο μέχρι το σπίτι και με γράψανε σε ηλικία 12 ετών-η κλίση σβήστικε)Με το που μετακομοίσαμε σε άλλη πόλη το σχολείο ήταν μακριά από το σπίτι!!!!!!Να το αναγκαίο κακό(η ευκαιρία που περίμενα!!!!!!!) μεγάλη απόσταση"πάρε το μηχανάκι και προσεκτικά!!!!!οχι χαζομάρες σιγά΄-σιγα και πρόσεχε τους τροχονόμους"!!! Εφηβος και ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ :blowup: :blowup: !!!!!!!Τσακαλοπαρέα σουζες κόντρες κτλ.κτλ!!!!!

Αρκετές σαβούρες αλλα πάντα με ΚΡΑΝΟΣ!!!ΠΡΟΒΛΕΠΕ αλλα ΑΡΧΙΚΑΓΚΟΥΡΑΣ!!

Το παπί γίνεται Πυραυλος μοντιφιά στην μοντιφια και φουλ κόντρα και ολο το χαρτζιλίκι πέφτει εκεί!!!!Μέχρι και καρμπυρατέρ απο RM φόρεσε :taz: :taz: !!

Κάποια μέρα φέρνω στο σπίτι ενα GPZ φίλου,δανεικό,ειχαμε αποσπάσματα απο την ΗΛΙΑΔΑ του Ομήρου!!!!!!!Ανάλογα σκηνηκά επαναλήφθηκαν......

Με το που περνάω φοιτητής η μουρμούρα για 2κυκλο από πλευράς μου δεν βρίσκει αντυκρισμα........

ΑΠΟΧΗ και ΞΕΚ@ΥΛΩΜΑ ΜΕ ΔΑΝΕΙΚΑ!!!!!

Η προσπάθεια πριξηματος επαναλαμβάνεται μετα το στρατιωτικό.....τα ίδια"αυτοκίνητο ναι μηχανη ΞΕΧΝΑ το!!!!!

ΚΑΤΑΛΕΙΓΟΝΤΑΣ οι Δικοί μου δεν Γνωρίζουν οτι έχω μηχανή και μάλλον θα κάνουν πολύ καιρό να το μάθουν!!!!!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηταν 1992 εκει στο φθινοπωρο και προσπαθουσα να τους πεισω να παρω παπακι για να προλαβαινω αγγλικα, φροντιστηριο, κωπηλασια και τα ιδιαιτερα των μαθηματικων στην κατω Τουμπα Οι αποστασεις που διενυα καθε μερα ηταν μεγαλες και τα χιλιομετρα πολλα. Εφτασα να κανω 32 χιλ με το ποδηλατο σε μια μερα. Στην αρχη ουτε να ακουσουν αλλα γκρινια στη γκρινια αρχισαμε να το συζηταμε. Με τα πολλα ενα βραδυ μετα απο πολλα παρακαλητα ειπαν το μεγαλο ναι και εγω πηγα για υπνο ευτυχισμενος. Το ιδιο βραδυ ομως αλλαξανε γνωμη και ηθελαν να μου πουν οχι το πρωι που θα ξυπνουσα. Τοτε η γιαγια που και αυτη δεν ηθελε να παρω μηχανακι ειπε: ΤΩΡΑ ΤΟ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΤΕ Ο κοσμος να γυρισει πρεπει να το παρει. Ετσι την επομενη μερα με ενα θειο που το κατειχε το σπορ βγηκαμε στην αγορα και πηραμε townmate 50 πρασινο με 4 ταχυτητες. Καπως ετσι ηταν η αρχη και μετα ηρθαν και τα υπολοιπα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενικά δεν ασχολουμουν με τα motosports (αυτο / μοτο ) .Ο πατέρας μου μηχανόβιος από μικρός , μου πρότεινε να πάμε να μου δώσει την μηχανή να την οδηγήσω (ήμουν 18 χρονών και ήδη πανεπιστήμιο :P ) . E πηγαμε , και επομένη του ζήτησα να ξαναπάμε (κ.ο.κ :) ) απαντώντας " Εδώ και 2 χρόνια περίμενα την στιγμή να μου το ζητήσεις " :o (Για αυτό και 1 χρόνο τώρα δεν έχει μηχανή :D (την έχω Κέρκυρα) Ας πρόσεχε ! )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

-Πατέρα, ο Γιώργος μου είπε ότι αν δεν πάω να πάρω μηχανή είμαι φούστης.

-Και συ τι έκανες;;;

-Αγόρασα μια 1000άρα, να! Από εδώ ως εκεί!

-Μπράβο αγόρι μου, να του δείξεις του σ#@&0φουστα!

122567.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από όταν άρχισα να καταλαβαίνω τον εαυτό μου ήμουν με ένα τιμόνι (αυτοκινήτου) στα χέρια! Βλέπετε ο father είχε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της αγάπης μου Alfa Romeo!

Κάπου στα 16 έκανα την πρώτη κρούση για μηχανάκι. Η απάντηση ήταν κάθετη και αρνητική.

Από τότε μέχρι και τον Μάιο του 2007 λιγουρευόμουν τις μηχανές, αλλά η λογική του father ήταν καρφωμένη στον μυαλό μου.

Τον Ιούνιο του 2007 κατέθεσα τα χαρτιά για δίπλωμα, τους το ανακοίνωσα και… μετά το πρώτο σοκ… άρχισαν οι μικρο-αντιδράσεις!

Όταν έκανα την μεταβίβαση και έπρεπε να την παρκάρω σπίτι κάλεσα τον πατέρα μου στο κινητό και του ζήτησα να μου πει καλορίζικο!!!! …όταν επανήλθε η φωνή του μου είπε καλορίζική και να προσέχω!

Περιττό να σας πω ότι ακόμα (μετά από 6 μήνες) προσπαθεί να με πείσει να την δώσω!

Όπως καταλαβαίνετε ακόμα δυσκολεύομε να τους πείσω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Oταν ανακοίνωσα στα 19 μου ότι θέλω να πάρω μηχανάκι ο πατέρας μου με απείλησε ότι θα του βάλει φωτιά.

Με αποτέλεσμα να το πάρω εννοείται και να του ανακοινώσω ένα χρόνο αργότερα.ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ!!Το έκριβα... :P

Ετσι και τώρα με το ΧΤ το μεγάλο δε του το είπα απλά τον φώναξα να το δει όταν το είχα ήδη αγοράσει και απλά μου είπε ''είσαι Μ%^&%Ο''

Οταν ήταν μικρός είχε ΧΤ 500 με στυλ ''ρόδα τσάντα και κοπάνα'' και σούζες σκαλιά σούζες κυνηγιτά σκαλιά σούζες...και εννοείται πεσίματα.

Αντε τώρα να του εξηγήσω...ότι θα οδηγώ προσεκτικά.

Τώρα το κάνει και βόλτα... :P και θυμάται τα νιάτα του

Ποτέ όμως δε το δέχτηκε.

Κατά κάποιον τρόπο με έχει αποκληρώσει...(κομμένες οι χάρες)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα