Jump to content
Cr3a7ur3

Δοχείο Καυσίμων πάνω στην Μηχανή

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, και καλή εβδομάδα.

Έχω μια ερώτηση, στην οποία δεν μου απάντησαν ούτε η Σχολή Οδηγών, ούτε τα κοντινά μου Βενζινάδικα, αλλά ούτε και οι Αστυνομικοί που με σταμάτησαν.

Πάνω στο Transalp, στην πίσω δεξιά πλευρά, έχω μια βάση με ένα δοχείο 5 λίτρων που δέχεται: Λάδι/Νερό/Βενζίνη (Έτσι γράφει και το ίδιο επάνω)
Το συγκεκριμένο δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, παρά να βάλω απιονισμένο νερό για να έχω πάνω για πάσα νόσο και κάθε μαλ@κία... 
Κάποια στιγμή στο αεροδρόμιο, όσο πήγαινα για δουλειά, είδα καπνό. Σταμάτησα λοιπόν και έβγαλα το δοχείο, έριξα νερό και ο καπνός σταμάτησε, κάποιος έριξε ένα αποτσίγαρο σε κάτι χόρτα, οπότε το κακό δεν θα αργούσε να γίνει.

Όταν έσκασε λοιπόν η Αστυνομία, με ευχαρίστησε και με ρώτησε αν κουβαλούσα πυροσβεστήρα, όταν τους απάντησα όχι και τους έδειξα το δοχείο, το ευχαριστώ έγινε ανάκριση.
Μου είπαν ότι δεν είναι νόμιμο να κουβαλάω τέτοιο δοχείο σε αντιπυρική περίοδο, και ότι κανονικά θα έπρεπε να μου κόψουν κλήση και να μου αφαιρέσουν το δίπλωμα. Όταν ρώτησα άμα επιτρέπετε να κουβαλάω το συγκεκριμένο, όπως καλή ώρα με νερό μέσα, δεν μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν, λέγοντας μου ότι αυτό το ξέρει καλύτερα το υπουργείο μεταφορών. Δεν μπήκαμε σε παραπάνω διαδικασίες, πήραν στοιχεία, δεν έκοψαν κλήση λόγο του ότι έκανα κάτι καλό και με έστειλαν να πάω στην δουλειά μου.

Στον γυρισμό, σταμάτησα σε βενζινάδικα, στην σχολή οδηγών μου, πήγα μέχρι και στο τμήμα στα Σπάτα να κάνω ερώτηση, αλλά δεν πήρα καθόλου απάντηση, όλοι απλά μου έλεγαν ότι το συγκεκριμένο ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να το κουβαλάω σε αντιπυρική περίοδο, ακόμα και άδειο.

Μήπως γνωρίζει κανένας τι νομοθεσίες υπάρχουν σχετικά με αυτό; Από που προκύπτει ότι στο συγκεκριμένο δεν κάνει να μεταφέρω νερό. Χρειάζεται κάποια άδεια, μήπως; (Ελλάδα 2.0)

Το δοχείο σκοπεύω να το γεμίσω με βενζίνη μόνο άμα πάω κάπου μακριά (Πάνω από 200χλμ) διότι ρεζέρβα δεν υπάρχει, και ο δείκτης στα Transalp είναι ότι να'νε.
Αν είναι όμως παράνομο στην αντιπυρική περίοδο, ακόμα και με νερό μέσα, καλύτερα να το αφαιρέσω εξ 'ολοκλήρου για να μην μπλέξω νομικά.

Επισυνάπτω φωτογραφία το δοχείο.

spacer.png

Τροποποιήθηκε από τον Cr3a7ur3
Ορθογραφία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν χρειάζονται στην Ελλάδα τα εξτρά δοχεία, γιατί έχει τόσο πυκνό δίκτυο βενζινάδικων, που δεν υπάρχει απόσταση απο βενζινάδικο σε βενζινάδικο που να είναι μεγαλύτερη της αυτονομίας.

Επίσης, ο ιδιοκτήτης μιας μοτοσυκλέτας, που είναι ιδιοκτήτης και χρήστης πάνω από μια εβδομάδα δλδ, ωφείλει να γνωρίζει την αυτονομία της μοτοσυκλέτας του, βάση των χιλιομέτρων. Να ξέρεις ας πούμε ότι με τον ρυθμό που πας συνήθως, το φουλάρισμα βγάζει 280km οπότε αν ο οδομετρητής εδειχνε ξέρω γω 65200km οταν φουλάρισες , ξέρεις ότι στο 65400 αρχίζεις να κοιτάς για βενζίνη.

Και χωρίς οδόμετρο ακόμα, μια ιδέα των αποστάσεων στην Ελλάδα, πρέπει να την έχεις. Αθήνα Λαμία 200km ας πούμε, οπότε κάνεις ενα σχέδιο στο μυαλό σου, πριν ακόμα ξεκινήσεις.

Σε κάθε περίπτωση τα εξτρά δοχεία βενζίνης, είναι παντελώς περιττά.

Εκεί που έχεις βάλει  εσύ αυτό στην φωτό, για βενζίνη είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ. Ακόμα και σε μια χαζοπτώση, θα βρει κάτω, θα σχιστεί και θα τρέχει βενζίνη στον δρόμο, αν τύχει και καμιά σπίθα εκεί....

Τους νόμους που ρωτάς, δεν τους ξέρω. Με βάση τα παραπάνω, χρειάζεται;

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εν τω μεταξύ σκεφτομουν να παρω ένα παρόμοιο για τυχόν μεγάλες διαδρομές στο μέλλον σε χωμάτινες μεγάλες διαδρομές στο βουνό. Η μόνη περίπτωση ίσως που μπορεί να χρειαστεί. 

Παρεμπιπτοντως flying, μετα απο μια εκδρομή με ανθρωπο που κάνει συνεχώς βουνό και κουβαλαει παρομοιο δοχείο και μαλιστα εκτεθειμένο σε πτώση, μας εδειξε οτι δεν σκίζεται η τρυπάει ετσι απλα.. Θελει υπερβολικη προσπαθεια καθώς εχει πολυ μεγάλη ανθεκτικότητα. Διότι είχαμε την ίδια απορία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος Deluxe έγραψε:

Εν τω μεταξύ σκεφτομουν να παρω ένα παρόμοιο για τυχόν μεγάλες διαδρομές στο μέλλον σε χωμάτινες μεγάλες διαδρομές στο βουνό. Η μόνη περίπτωση ίσως που μπορεί να χρειαστεί. 

Παρεμπιπτοντως flying, μετα απο μια εκδρομή με ανθρωπο που κάνει συνεχώς βουνό και κουβαλαει παρομοιο δοχείο και μαλιστα εκτεθειμένο σε πτώση, μας εδειξε οτι δεν σκίζεται η τρυπάει ετσι απλα.. Θελει υπερβολικη προσπαθεια καθώς εχει πολυ μεγάλη ανθεκτικότητα. Διότι είχαμε την ίδια απορία.

Την πήρα έτσι. Είχε δική του βάση και χωνί επάνω. Μου είναι λίγο αχρείαστο για Βενζίνη, αλλά για υδροφόρα ότι πρέπει. Μετά από Παραλία ειδικά...

Η αλήθεια να λέγεται, όταν έφαγα στάσιμη πτώση (και έγινα ρόμπα μπροστά στον Πατέρα μου.) τα πλαϊνά πίσω κάγκελα απέτρεψαν από το δοχείο να αγγίξει το έδαφος.

Για ολόκληρο με βάση δεν ξέρω που θα βρεις, αλλά στο σκρουτζ υπάρχουν κάτι μικρά 5λιτρα με πτυσσόμενο χωνί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Ναι μεν το βουνό έχει συχνές πτώσεις και πέτρες, που απειλούν ένα δοχείο, η άσφαλτος σε ταξίδι όμως μπορεί να έχει χιλιάδες φορές πιο σπάνια την πτώση, και να μην έχει πέτρες, αλλά έχει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες που το δοχείο μπορεί να βρεθεί να ακουμπάει και να σέρνεται για πολλά μέτρα. Ε εκεί θα τρυπήσει, εδώ τρυπάνε τα κανονικά ντεπόζιτα.

Για την νομοθεσία, ίσως να ρώταγες έναν δικηγόρο. Πραγματικά δεν έχω ιδέα γιατί τόσο μένος των αστυνομικών για ένα...δοχείο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα