Jump to content
Νικος Παλ

Α2 on/off - enduro

Recommended Posts

Καλησπέρα! 

Ψάχνω μηχανή για διπλωμα α2, τώρα έχω ένα xt 125r και θα ήθελα να πάρω κάτι μεγαλύτερο στην ίδια κατηγορία. Το χρηματικό ποσό που μπορώ να ξοδέψω είναι μέχρι 2.500€ όριο και η μηχανή που κοιτάω κυρίως είναι το tt 600r. Μου αρέσει το ύψος και το οτι έχει την δυνατότητα να πάει χώμα αλλά φοβάμαι λίγο ότι έχω ακούσει για την κατανάλωση του, και λίγο για την μανιβέλα σε καθημερινή χρήση. Μετά σε άλλες επιλογές έχω το xt 600 και το drz 400 (το οποίο δεν γνωρίζω τι γίνεται από αξιοπιστία και ανταλλακτικά). Έχει κάποιος πληροφορίες για αυτές τις μηχανές ή πρόταση για καμιά άλλη που μπορεί να μην έχω σκεφτεί που θα μπορούσε να με βοηθήσει? Ευχαριστώ!

Τροποποιήθηκε από τον Νικος Παλ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το DRz 400S θα ηταν μια πραγματικά καλή περίπτωση, επίσης μπορείς να δείς και κανένα ΧΤΧ660R αλλα στα 2,5Κ δεν θα βρεις κατι αξιόλογο πλεον, τωρα για ΤΤ600 ή ΧΤ600 δεν θα πηγαινα γιατι εχει και 20 χρονια που σταματησε η παραγωγη τους και σιγουρα θα εχουν περασει δια πυρός και σιδήρου στα χερια των αρκετων κατοχων τους, μονο αν ξερεις απο φιλο σου το μηχανακι. Εγω προτεινω να μαζεψεις τιποτα παραπανω και να παρεις κατι σχετικα καινουριο, εκτος αν πιανουν τα χερια σου και θελεις να το ρισκαρεις.

Α2 ειπες... το XTX βγαινει δυστυχως απο την λιστα των επιλογών.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε αυτά τα χρήματα νομίζω πωλούνται και κάποια -φαινομενικά- αξιοπρεπή KLE500. Που βέβαια είναι ένα περίεργο mix διότι έχει μεν αρκετά "off" μπροστινό τροχό 21" καθώς και ένα γενικότερο image, ωστόσο και ο κινητήρας του είναι πολύ streetάδικος (και θα βολέψει ας πούμε σε ανοιχτό δρόμο και ταξίδια) και η γενικότερη εργονομία δεν ευνοεί να πατήσεις σε μαρσπιέ και να οδηγήσεις όρθιος εκτός δρόμου. Αν σε ενδιαφέρει το πιο σοβαρό/γρήγορο/τεχνικό off, νομίζω το ξεχνάς το KLE. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχει καμια πενήντα κάτι άλογα το ΚΛΕ βεβαια, δεν ξέρω αν το καλύπτει η προδιαγραφή του Α2, από την άλλη παίζει λόγω παλαιάς άδειας, να μην αναγράφει ισχύ, οπότε είναι γκρίζα ζώνη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Το DRz 400S θα ηταν μια πραγματικά καλή περίπτωση, επίσης μπορείς να δείς και κανένα ΧΤΧ660R αλλα στα 2,5Κ δεν θα βρεις κατι αξιόλογο πλεον, τωρα για ΤΤ600 ή ΧΤ600 δεν θα πηγαινα γιατι εχει και 20 χρονια που σταματησε η παραγωγη τους και σιγουρα θα εχουν περασει δια πυρός και σιδήρου στα χερια των αρκετων κατοχων τους, μονο αν ξερεις απο φιλο σου το μηχανακι. Εγω προτεινω να μαζεψεις τιποτα παραπανω και να παρεις κατι σχετικα καινουριο, εκτος αν πιανουν τα χερια σου και θελεις να το ρισκαρεις.

Α2 ειπες... το XTX βγαινει δυστυχως απο την λιστα των επιλογών.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση όλων! Ναι το 660 έψαξα πολύ μήπως και γίνεται να το οδηγείς με α2 αλλά δεν έβγαλα κάποιο συμπέρασμα. Tasos Meli στο θέμα του drz γνωρίζεις μήπως για διαθεσιμότητα ανταλλακτικών και αξιοπιστία? Ήξερα πως στην Αμερική είναι το αντίστοιχο χτ επειδή συνεχίζει ακόμα η παραγωγή εκεί και 20+ χρόνια τώρα υπάρχουν πολλά ανταλλακτικά, αλλά Ευρώπη έχω ακούσει ότι είναι πιο ακριβό να έχεις drz

πριν 12 ώρες, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Σε αυτά τα χρήματα νομίζω πωλούνται και κάποια -φαινομενικά- αξιοπρεπή KLE500. Που βέβαια είναι ένα περίεργο mix διότι έχει μεν αρκετά "off" μπροστινό τροχό 21" καθώς και ένα γενικότερο image, ωστόσο και ο κινητήρας του είναι πολύ streetάδικος (και θα βολέψει ας πούμε σε ανοιχτό δρόμο και ταξίδια) και η γενικότερη εργονομία δεν ευνοεί να πατήσεις σε μαρσπιέ και να οδηγήσεις όρθιος εκτός δρόμου. Αν σε ενδιαφέρει το πιο σοβαρό/γρήγορο/τεχνικό off, νομίζω το ξεχνάς το KLE. 

Το KLE σίγουρα θα είναι από τις πιο πρακτικές λύσεις αλλά φοβάμαι πως δεν είναι ακριβώς για την χρήση που θα ήθελα, μου αρέσει να πιέζω και τις ικανότητες μου στο χώμα θα ήθελα κάτι λίγο πιο χωμάτινο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο τη στιγμή που υπάρχουν ανταλλακτικά, ας είναι και στην Αμερικη, μη φοβάσαι τίποτα, εδω βρίσκω οτι θέλω εγω για το XR400R του 97, πλέον υπάρχουν και κάποια πράγματα σε κινεζοSite.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε παρόμοια θέση ακριβώς με εσένα κατέληξα στο πολύ τίμιο Aprilia pegaso Trail. Ασε τις αρχαιοκαπηλείες και κοίταξε και αυτό. Μπορείς να το έχεις καθημερινό, μπορεις να το εχεις On off, μπορείς να ταξιδέψεις, μπορείς να πας στο βουνό! Ολα ταυτόχρονα.

Απο αποψη αλόγων και άδειας , δεν θυμάμαι τι αναγράφει αυτή την στιγμή, αλλα μπορώ να κοιτάξω αν θές. Ειναι μεν ενα οχι τόσο εμπορικό μοντέλο στην Ελλάδα, με λιγοστά θέματα , στα οποία έχουν δωθεί λύσεις και σε πολύ δελεαστική τιμη συνήθως. Εγω προσωπικά είμαι πολυ ευχαριστημένος. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Deluxe έγραψε:

Σε παρόμοια θέση ακριβώς με εσένα κατέληξα στο πολύ τίμιο Aprilia pegaso Trail. Ασε τις αρχαιοκαπηλείες και κοίταξε και αυτό. Μπορείς να το έχεις καθημερινό, μπορεις να το εχεις On off, μπορείς να ταξιδέψεις, μπορείς να πας στο βουνό! Ολα ταυτόχρονα.

Απο αποψη αλόγων και άδειας , δεν θυμάμαι τι αναγράφει αυτή την στιγμή, αλλα μπορώ να κοιτάξω αν θές. Ειναι μεν ενα οχι τόσο εμπορικό μοντέλο στην Ελλάδα, με λιγοστά θέματα , στα οποία έχουν δωθεί λύσεις και σε πολύ δελεαστική τιμη συνήθως. Εγω προσωπικά είμαι πολυ ευχαριστημένος. 

Ωραία επιλογή αλλά αν δεν κάνω λάθος φοράει το μοτέρ της Minarelli ίδιο με του XTX, και άρα είναι >35kw

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 27/4/2024 at 6:55 ΜΜ, το μέλος Deluxe έγραψε:

Ναι! φυσικά θα με ενδιέφερε να με ενημερώσεις για την νομιμότητα του, έχει πέσει τελευταία το μάτι μου και στο pegaso πρέπει να ναι αξιόλογο μηχανάκι 

Επίσης έχω αρχίσει να μπαίνω και στο τριπακι του xt 660r... και έχω τρελαθεί,, δεν μπορώ να βρω κάποια σίγουρη απάντηση με τα διπλωματα. Επίσης πολύ ωραία μηχανη όμως!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 ώρες, το μέλος Νικος Παλ έγραψε:

[......]

Επίσης έχω αρχίσει να μπαίνω και στο τριπακι του xt 660r... και έχω τρελαθεί,, δεν μπορώ να βρω κάποια σίγουρη απάντηση με τα διπλωματα. Επίσης πολύ ωραία μηχανη όμως!!

Αν δεν κάνω λάθος ο κινητήρας του 660 είναι εκτός Α2. Ξέρω, οι πληροφορίες είναι συγκεχυμένες αλλά εκεί έχω καταλήξει κι εγώ. Άσε που το συγκεκριμένο μοντέλο έχει κανιβαλιστεί αρκετά και γενικότερα τα XT κρατάνε μια τιμή αδικαιολόγητα υψηλή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 14/5/2024 at 3:56 ΜΜ, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Τροποποιήθηκε από τον Νικος Παλ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα