Jump to content
Tort

Καλησπέρα. Σας βλέπω ενεργούς κι έκανα account

Recommended Posts

Χαίρετε στα 2-3 άτομα που θα τσεκάρουν το post 😆 . Με θεματάκια που έχω κατα καιρούς και googlάρω, βρίσκω συχνά σχετικά θέματα ή/και λύσεις εδώ. Αποφάσισα κι επισήμως να μπω λοιπόν, να κάνω τις noobοερωτήσεις μου όταν χρειάζεται, αντί για hit and run (too soon?).

Οδηγώ motos απο το 04-05 περίπου, ξεκάθαρα ο αγαπημένος τρόπος μεταφοράς. Τα νιώθω προέκταση του σώματος θα έλεγα, όχι οχήματα. Η εμπειρία μου είναι με μικρού κυβισμού κυρίως, κάτοχος XT 125 X πολλά χρόνια και παπιού πιο πριν. Έχω κάνει αρκετές βόλτες με 600άρες μηχανές, δεν είχα θέμα, ιδανικά κοιτάω να πάω προς τα εκεί κάποια στιγμή.

Δεν μου αρέσουν πλέον τα παπιά. Επίσης δεν συμπαθώ τα scooter λόγω μεγάλου κόστους επισκευής και συμπεριφοράς οδήγησης, το αυτόματο κομμάτι *αμάει όμως.

Δεν τα πάω καλά με κινητήρες, συνεργεία, επισκευές γενικότερα. Αυτά που ψάχνω είναι για να μην με πιάνουν κότσο, ή για να πάρω υλικά να τους τα πάω. Πιάνουν τα χέρια μου για μικροπράγματα, έχω αλλάξει λάμπα, τιμόνι, χερούλια π.χ., αλλά δεν θέλω να αναλάβω κι άλλο hobby, ούτε έχω χώρο, εργαλεία, χρόνο και όρεξη για κάτι παραπάνω. Δεν έχω καλές εμπειρίες με συνεργεία γενικότερα δυστυχώς, ο καθένας βάζει/βγάζει ότι του καπνίσει χωρίς να ρωτήσει.

Αυτά τα ολίγα, καλωσόρισα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλώς τον!

Καλώς ήρθες στο mybike και καλή συνέχεια με τις κουβέντες κ αναζητήσεις σου.

Κανείς δε ξέρει τα πάντα κ καμιά ερώτηση δεν είναι χαζή. Κι αυτό επίσης ισχύει για όλους μας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ποιό Hobby έχεις;

PC building/modding, console modding, theme design, vaping, gaming, σειρές. Γενικά προς τα τεχνολογικά τείνω. Λόγω τενοντίτιδας, δυστυχώς έχω μειώσει το χρόνο που αφιερώνω και στα περισσότερα απο αυτά. Εσύ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλώς ήρθες.

Πέρα από τις noobο-ερωτήσεις πάντως, να ξέρεις ότι η "γνωσιακή βάση" του mybike είναι πάρα πολύ πλούσια. Τόσο σε τεχνικά θέματα, όσο και σε ταξιδιωτικά, συζητήσεις κ.α. (θα μου πεις ποιός κάθεται να διαβάσει τη σήμερον αλλά τέλος πάντων). Μπορεί να έχει ατονήσει η συμμετοχή, αλλά διαχρονικά έχουν υπάρξει μέλη με πολύ μεγάλη συνεισφορά στο φόρουμ (present company included) και μπορείς να μάθεις πολλά (κατά τη γνώμη μου πάντα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 ώρες, το μέλος Tort έγραψε:

vaping, gaming, σειρές

To vaping τι είναι;

Το gaming (υποθέτω=παίζεις παιχνίδια στον υπολογιστή) και το να βλέπεις σειρές, δεν νομίζω ότι είναι hobby. Το hobby έχει την έννοια της εργασίας-κατασκευής-παραγωγής που κάνεις για ένα σκοπό, χωρίς όμως να πληρώνεσαι ή να αποσκοπείς σε πληρωμή για αυτόν. Τα προηγούμενα που αναφέρεις σαφώς έχουν τα γνωρίσματα του hobby.

Τέσπα, οτι ερώτηση τεχνικής φύσεως έχεις, ρίχτην και εδώ θα είμαστε, πολύ ευχαρίστως να απαντήσουμε σε ότι ξέρουμε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα