Jump to content
achilleasv

Honda hornet 600 πλησιάζει ο καιρός

Recommended Posts

@Tasos Meli δηλ τώρα με λες πως διάβασες τι γράφω πάνω και δε κατάλαβες που κολλαει το SS? Το οποίο είναι ξεκάθαρο πως κολλάει στους δημοσιογράφους που αναιρεις...

Έχω την εντύπωση πως οι απαντήσεις σου με επιβεβαιώνουν, κάνω λάθος? Σε ρώτησα απλές και ξεκάθαρες ερωτήσεις στις οποίες δεν έχεις δώσει απάντηση. Ξαναφερνω τη μπαλα στο γήπεδο αλλά εσύ ρίχνεις σουτ και τη στέλνεις κερκίδα γραφωντας κάτι γενικό και αόριστο.

Ναι έχω οδηγήσει hornet, το 1ο με ψεκασμό (2007 νομίζω, χρυσό με μαύρη ουρά). Το είχε φίλος στην παρέα και το οδήγησα σε δρόμο που γνώριζα καλά, ηταν αρχή όμως (2-3 χρόνια καβαλουσα) και δε γνώριζα πολλα. Καταλάβαινα πως το μοτέρ είναι υπερβολικό και το πλαισιο-φρενα-αναρτηση λίγα. Βαρύ γυροσκοπικο, αργή γεωμετρία κτλ...

Δε σου έδινε safe feedback πως να το πω. Ναι δεν είναι τόσο δυνατό όσο το Ζ750, ούτε τόσο χάλια το υπόλοιπο σύνολο αλλά οκ, δεν είναι ούτε πολύ καλο βέβαια. Gsr είχε στην παρέα καποιος, δε το οδήγησα για να έχω άποψη και από τα 3. Ότι τον ρωταγα διάφορα όμως μια και "φενοταν" πολύ πιο έμπειρος, οι απαντήσεις του ήταν "είναι καλό, μπήκα Σέρρες" κτλ οπότε δεν ασχολήθηκα.

Μετά οδηγησα το mt07 (αρχικα σε Tour ride, και αργότερα το ίδιο κάθε χρονιά αλλά και από φίλο που ερχόταν σε βόλτες). Κάθε φορα, έλεγα "ορίστε μια δυνατή μοτοσυκλέτα που είναι καλά στημένη και μπορείς να κάνεις τα πάντα πολύ καλά" κάτι που σε καμία περίπτωση δεν το λες με το Hornet.

Αν έχεις απαντήσεις σε αυτα που ρωτάω πιο πάνω, πολύ ευχαρίστως να διαβάσω. Αν όχι δεν έχει νόημα από μέρους μου η συζήτηση.

Ο καθένας μπορεί να πιστευει-νομιζει το οτιδήποτε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Γράφεις άσχετα σεντόνια με το θέμα και βαριέμαι να απαντήσω σε όλα, ούτε αυτή την απάντηση σου τη διαβασα ολόκληρη, χωρίς παρεξήγηση, δεν θέλω να μπω σε καμία διαδικασία διύλισης του κώνωπα, ρώτησε κάτι, είπα αυτά που από την εμπειρία μου γνωρίζω και τέλος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω την εντύπωση ότι ειδικά το Hornet αλλά και άλλα i4 "παλιάς κοπής" (παλιάς πλέον, στην 2Kύλινδρη new world order), υπερτερούσαν σε ποιότητα κατασκευής, χρώματα, συναρμογές, μέταλλα από τα περισσότερα σύγχρονα. 

Νομίζω πως καθότι ο μοτοσυκλετισμός αυτός καθ'αυτός είναι αντικειμενικά λάθος, υστερεί, αλλά είναι μια υποκειμενική επιλογή ζωής, έχει περισσότερο νόημα απ'όσο του δίνουμε το να βλέπουμε τα πράγματα υποκειμενικά. Και υποκειμενικά, το ρημάδι το μπλε το Hornet είναι μια πανέμορφη μηχανάρα που χαίρεσαι να τη βλέπεις να αστράφτει στον δρόμο. Προφανώς ο @achilleasv για να κοιτάζει τέτοιας λογικής/φιλοσοφίας i4 και να έχει ξεχωρίσει το Hornet δεν υπάρχει κάτι άλλο να σκεφτεί. Αλλιώς θα έλεγε "ποιό naked στρίβει καλύτερα στις τάδε συνθήκες" ή "ποιό naked τερματίζει πρώτο το 400άρι" κ.ο.κ.

Τροποποιήθηκε από τον A-nik-i

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@A-nik-i υπερτερούν σε ποιότητα συμφωνώ, αυτό που θέλω να πω εδώ και 2 σελίδες, πως όσο γ@μηστερο και να ναι το μοτέρ ,(που δεν είναι αλλά οκ) ήχος μπλα μπλα, σα σύνολο μοτοσυκλέτας δεν είναι τπτ σπουδαίο και σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερο από τα σύγχρονα naked. 

Η προσωπική-υποκειμενικη άποψη δεν είναι που αναιρει αυτή που πραγματικά ισχύει-αντικειμενικη. 

Έχουν εξελιχθεί τα πάντα, όπως και οι μοτοσυκλέτες γίνανε καλύτερες και πιο ασφαλείς για τον αναβάτη. 

Ο χ-ψ θέλει να αγοράσει gpz1200/whatever παλιό καβουρδιστηρι, δεν είναι καλύτερο από ένα σύγχρονο γιατί το θέλει αυτός, γιατί το είχε ο παππούς η δε ξέρω τι άλλο.

My 2 cents, over and out...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 21 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

@A-nik-i υπερτερούν σε ποιότητα συμφωνώ, αυτό που θέλω να πω εδώ και 2 σελίδες, πως όσο γ@μηστερο και να ναι το μοτέρ ,(που δεν είναι αλλά οκ) ήχος μπλα μπλα, σα σύνολο μοτοσυκλέτας δεν είναι τπτ σπουδαίο και σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερο από τα σύγχρονα naked

Η προσωπική-υποκειμενικη άποψη δεν είναι που αναιρει αυτή που πραγματικά ισχύει-αντικειμενικη. 

Έχουν εξελιχθεί τα πάντα, όπως και οι μοτοσυκλέτες γίνανε καλύτερες και πιο ασφαλείς για τον αναβάτη. 

Ο χ-ψ θέλει να αγοράσει gpz1200/whatever παλιό καβουρδιστηρι, δεν είναι καλύτερο από ένα σύγχρονο γιατί το θέλει αυτός, γιατί το είχε ο παππούς η δε ξέρω τι άλλο.

My 2 cents, over and out...

Πράγματι. Αλλά, με αφορούν εμένα τα πράγματα στα οποία είναι καλύτερο το MT από το Hornet; Διότι εγώ θέλω να φιλάω το τεπόζιτο και να μαρσάρω στατικά, να το πηγαίνω να βγάζουμε φωτογραφίες γάμου. Το πώς αξιολογείς λοιπόν τα πράγματα στα οποία είναι καλύτερο το MT και πώς αυτά που υπερτερεί το Hornet είναι προσωπικό ζήτημα, υποκειμενικό. Το MT είναι υποκειμενικά καλύτερο για σένα, διότι είναι αντικειμενικά καλύτερο στα πράγματα που εσύ αξιολογείς ως σημαντικά, και το Hornet είναι υποκειμενικά καλύτερο για μένα για τους αντίστροφους λόγους. Κάπως έτσι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 18 ώρες, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Πράγματι. Αλλά, με αφορούν εμένα τα πράγματα στα οποία είναι καλύτερο το MT από το Hornet; Διότι εγώ θέλω να φιλάω το τεπόζιτο και να μαρσάρω στατικά, να το πηγαίνω να βγάζουμε φωτογραφίες γάμου. Το πώς αξιολογείς λοιπόν τα πράγματα στα οποία είναι καλύτερο το MT και πώς αυτά που υπερτερεί το Hornet είναι προσωπικό ζήτημα, υποκειμενικό. Το MT είναι υποκειμενικά καλύτερο για σένα, διότι είναι αντικειμενικά καλύτερο στα πράγματα που εσύ αξιολογείς ως σημαντικά, και το Hornet είναι υποκειμενικά καλύτερο για μένα για τους αντίστροφους λόγους. Κάπως έτσι

Σε μοτοσυκλετιστικο φορουμ δεν εισαι? εχουμε πουθενα κουβεντα για ντραγκστεραδες η κοντρακιδες εδω?

Δεν αξιολογω τπτ γιατι ετσι μου ηρθε. 1000αδες αλλοι το λενε πως ειναι καλυτερες οι νεες μοτο σα συνολο.

καποιοι ξοδεψανε $$ στο R&D για να γινουν καλυτερες οι μοτοσυκλετες, δε μπορει να τους ανερει ο Χ η Ψ γιατι του αρεσει κατι αλλο και γιατι ετσι θελει.

ειναι δεδομενο πως γινανε καλυτερες οι μοτοσυκλετες, ας μην εχουν την αριστη βαφη και τα χοντρα πλαστικα του 2005...

ellada-ekseliksh.jpg

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 λεπτά, το μέλος noodles έγραψε:

1000αδες αλλοι το λενε 

ο μπάμπης ο σουγιάς, ο τάκης ο γκοτζίλας, ο πέτρος ο μπαλτάς, ο πεταλούδας ο νίκος,  όλοι το λένε

Φτάνει μωρέ, μας έσκασες με το ΜΤ, σιγά την μαλακία της Yamaha για κάγκουρες, πιο άσχημο κι από το να πέταξες τα ανταλλακτικά στον ουρανό κι όπως πέσανε τα δέσανε και το λένε μοτοσυκλέτα, φτάνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

ο μπάμπης ο σουγιάς, ο τάκης ο γκοτζίλας,

Το Κώστα το λεπίδα ξέχασες, το χει πει και αυτός. 

To χοντα το καλό το χορνετ, γ@μ@ει, 4κυλ @ρχιδατο εργαλείο για σκληρούς άντρες, και ωραία σχεδιασμένο... 🤣🤣🤣

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν θα στο πω για κακο, απλα κανε μια αυτοκριτικη...

Δεν υπαρχει θεμα στο MyBike που να μην εχεις μπει να σχολιασεις, εχεις γινει ο μαϊντανος του forum αν δεν το εχει παρει χαμπαρι, επισης η ημιμαθεια δεν ειναι το ημισυ του παντος, ειναι χειροτερη της αμαθειας, μην καθεσαι και υποστιριζεις μια αποψη γιατι απλα ειναι η δικη σου, ολα αυτα τα λεω γενικα αλλα με αφορμη ολα τα παραπανω, τον ξερολισμο πολυ αγαπησαν, τον ξερολα κανεις.

Οπως ειπα και παραπανω κανε μια αυτοκριτικη και αλλαξε για το δικο σου καλο.

Μην απαντησεις αδικα γιατι μολις τωρα θα σε βαλω στη λιστα με τους χρηστες που αγνοω, καλη συνεχεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

Το Κώστα το λεπίδα ξέχασες, το χει πει και αυτός. 

To χοντα το καλό το χορνετ, γ@μ@ει, 4κυλ @ρχιδατο εργαλείο για σκληρούς άντρες, και ωραία σχεδιασμένο... 🤣🤣🤣

Δεν λέω ότι λες κάτι λάθος, μην με παρεξηγήσεις. Ε ναι, μια μεσαίας κατηγορίας μηχανή του 2022, θα είναι καλύτερη από μια μεσαία μηχανή δεκαετίας 2000. Ακόμα περισσότερο, η μηχανή του 2022 θα είναι καλύτερη για την εποχή του 2022, από θα είναι η μηχανή του 2000 για το 2022.

Αλλά ο άνθρωπος για την παλιά ρωτάει, αυτήν θέλει, αυτήν ονειρεύεται, αυτήν έχει λόγους να πάρει. Δίκαια; Αδικα; Εχει καμιά σημασία;

Πρότεινες κάτι καλύτερο σαν επιλογή γενικά, το διάβασε ο ενδιαφερόμενος, θα το κρίνει αν το θέλει και αν το μπορεί, εντάξει φτάνει μέχρι εκεί. Δεν χρειάζεται να πείσεις όλο το Σύμπαν, γιατι έχεις δίκιο σε αυτό που λες.

Εγώ για παράδειγμα, έχω πιο παλιές μηχανές από το hornet. Τις οποίες δεν αλλάζω για ΚΑΜΙΑ σύχρονη, όσο καλύτερες και να είναι οι σύχρονες. Γιατί; Γιατί κάτι έχω βρει, κάτι μου αρέσει σε αυτές, σε κάτι μου ταιριάζουν, γιατί αυτές μπορώ. Δεν πάμε όλοι για το ''καλύτερο'' που έχουν επιλέξει και το λένε οι χίλιοι, δεν είμαι οι χίλιοι, είμαι εγώ, και ομοίως είναι και ο φίλος που γουστάρει hornet.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Δεν λέω ότι λες κάτι λάθος, μην με παρεξηγήσεις. Ε ναι, μια μεσαίας κατηγορίας μηχανή του 2022, θα είναι καλύτερη από μια μεσαία μηχανή δεκαετίας 2000. Ακόμα περισσότερο, η μηχανή του 2022 θα είναι καλύτερη γ

Αυτό είναι μια πολιτισμένη απάντηση, όπως και οι δικές μου πιο πίσω.

Έχω ξεκαθαρίσει από την αρχή πως δε αναφέρομαι στο θεματοθετη (έχει ήδη πάρει την απόφαση του), σε κάποιον σαν εσένα, η σε κάποιον που γνωρίζει πως είναι ανώτερο και καλύτερο το νέο μοτό αλλά θέλει κάτι άλλο για Χ η ψ δικούς του λόγους, καμία αντίρρηση σε όλα αυτά.

Στον Τάσο πήγαινε όλο αυτό που έχει κλειστεί σε μια δική του παλιά γυάλα και δε γνωρίζει πόσο έχουν εξελιχθεί τα 2τροχα. Φυσικά δεν είχε να μου πει τπτ που να χει βάση, γιατί δε γνωρίζει και what a surprise πιο ένοχος από πότε, το γυρναει στην προσωπική επίθεση προσβάλλοντας τον αλλο. 4χρονια πωλητής σε κατάστημα κινητής ήμουν, με έχουν βρίσει, με έχουν προσβάλει αμέτρητες φορές (αν είχα 1€ κάθε φορά θα χα παρει busa), σιγά μη με πτοήσει το κάθε φρούτο σε ένα φόρουμ στο νετ😆

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όπα 😂 καλημέρα σας.

Κατευθείαν στο λοιπόν.

1. Δεν μπορώ να ξεπεράσω τα 3.500€ (οπότε αμέσως αμέσως το 07 βγαίνει εκτός)

2. Το hornet μου αρέσει να το βλέπω πολύ περισσότερο από το 07. Η μάλλον το 07 δεν με πειράζει και να μην το βλέπω. 

3. Αν κοιτούσα για mt07 δε θα κοιτούσα 07 αλλά mt09. 

4. Θέλω τετρακύλινδρο. Γιατί μου αρέσει ο τρόπος λειτουργίας του, ο ήχος του και γενικά το hornet μου αρέσει σα σύνολο. Αργότερα θα ήθελα ένα 2κύλινδρο on off.

Τώρα, αν είναι καλό το στήσιμο του αν θέλει +2 μπουζί στα δύο χρόνια αν έχει λίγο πιο ακριβή συντήρηση (που θα είναι της τάξης 100€ το χρόνο) δε με ενδιαφέρει καθόλου. Προφανώς και δε θα είναι για τα μπάζα ούτε το στήσιμο ούτε η ανάρτηση του. Εξάλλου πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο. Και ναι θέλω να πηγαίνω και στην καφετέρια με αυτό. Πίστα δε θέλω να μπω. 

Να κάνω από κανένα μικρό ταξιδακι θέλω, να πάω μέχρι τη δουλειά, να κατέβω στο κέντρο για έναν καφέ... Έχω και ένα παπί έχω και αυτοκίνητο (και τα δύο οικονομικά σε κατανάλωση και συντήρηση).

Επίσης ένα ss δε θα με βόλευε καθόλου να κάνω αυτά που θέλω ενώ το hornet είναι η λύση. Έχω τον κινητήρα που ήθελα και ένα όμορφο σύνολο που το οδηγάω χωρίς να κουράζομαι στην καθημερινότητα.

Δεν αναιρώ κανενός άποψη. Λογικό μετά από 15 χρόνια να υπάρχουν πιο ολοκληρωμένες μοτοσυκλέτες αλλά δε μπορώ να διαθέσω τόσα χρήματα για το γούστο μου. Και δε θέλω κιόλας. Το hornet θα είναι μια χαρά για εμένα.

Θα ήθελα πολύ να μπορώ να πάρω και ένα πιο καινούργιο αυτοκίνητο με τα συστήματα ασφαλείας του και όλα τα καλά αλλά δε βγαίνει... 

Εγώ ρώτησα τι χρειάζεται να προσέξω για την αγορά του προαναφερθέντος μοτό.😁 Έχω καταλήξει για το τι θέλω για τους δικούς μου λόγους. 

Την 23/10/2022 at 11:13 ΠΜ, το μέλος nikolai έγραψε:

ε οχι και καλυτερο ρε παιδια το μτ07 μην τρελαθουμε , ενα τιμιο entry level μεσαιο κυβισμου ειναι , αυτες τις μαλακιες λεει ο κοσμος και η μεσαια κατηγορια εχει πεθανει στις μηχανες

εχω το cbr 600f toy 2011-13 που ειναι ιδιο με το χορνετ θα ακολουθησει σεντονι οταν γυρισω απ την δουλεια και θα εχω χρονο

Ευχαρίστως περιμένουμε 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την καλημέρα μου από τον κόσμο των εξαφανισμένων.

Πετάγομαι σαν την ψ@λή να πω και εγώ την βλακείες μου που θυμήθηκα γιατί διάβασα για Πήλιο και κυνηγητά και 4Κ και 2Κ και ότι δεν πάνε το ίδιο τα 4Κ όπως τα 2Κ και πρέπει να αλλάζεις συνεχώς ταχύτητες για να το κρατάς στην ροπή και τέτοια. 

Και μου ήρθε αυτόματα μια ανάμνηση από μια Πανελλήνια συνάντηση του φόρουμ, που ένας τρελαμένος αυτοκτονικός ΚΤΜάς με ένα ΚΤΜ 950 super Enduro με 17αρες με slick, και γαργάλημα με ανοιχτές ακράπες και δεν ξέρω τι άλλο, κηνυγούσε δίχως αύριο στα στροφιλίκια του Πηλίου ένα παλικάρι με ένα Bandit 650 ΔΙΚΑΒΑΛΟ και δεν τον πέρασε πουθενά. (Το πόση ώρα χρειάστηκε στην τουαλέτα μετά η κοπέλα στο bandit για να αλλάξει βρακί είναι άλλο θέμα)

Με λίγα λόγια θέλω να πω ότι ο ρόλος της μοτοσυκλέτας στο ποσό γρήγορα μπορεί να πάει σε οποιοδήποτε δρόμο εκτός από απόλυτες ευθείες, είναι αρκετά δευτερεύον. Αυτό για να μην ξεχνάμε. 

Και αν έχετε ενστάσεις, θα σας πω και μια άλλη βόλτα που περιλαμβάνει μια αρχαία μοτοσυκλέτα για τα δεδομένα των περισσότερων (και για τα δικά μου) των 500κ.εκ. , πολύ στροφιλίκι, και μια ορχήστρα από σύγχρονες μεγάλες και "γρήγορες" μοτό.

Καλή αγορά εύχομαι για το Hornet αν δεν έχει γίνει ήδη 

Τροποποιήθηκε από τον peterpan

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@peterpan ολοι μας εχουμε τετοια παραδειγματα πιστευω, ειναι καθαρα θεμα αναβατη στο 90%. το μοτο, τα λαστιχα κτλ δε πρεπει να σε απασχολουν οταν εισαι σε χαμηλο επιπεδο ικανοτητων, το οποιο πιστευω καταλαβε ο τυπακος με τα σκλικ 😆

κανε και εσυ το λαθος και γραψε "Bandit 650 vs Hornet 600", ο αλλος εχει ηδη ετοιμο παραπεμπτικο για ψυχιατρο, μονο τα στοιχεια θα αλλαξει να ξερεις 🤣🤣🤣

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο τυπάκος με τα σλίκ δεν ηταν σε καθολου χαμηλό επίπεδο ικανοτήτων, μια χαρά γρήγορος ήταν. 

Το νόημα που θέλω να δώσω είναι ότι με όλα μπορείς να οδηγήσεις γρήγορα.

Το Hornet που θέλει ο συμφορουμίτης μια χαρά ικανότατο για όλα είναι σε σχεση με το MT07 ας πούμε που ανέφερες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@peterpan τυχαινει να γνωριζω προσωπικα το θεματοθετη και εντελως τυχαια να εχει δει πως μπορει να παει ενα cbr 250r στη διαδρομη Χανια-Ζαγορα (αν δε κανω λαθος εκει ημασταν). πληροφοριακα, ειμαι απο αυτους που δεν εχει κατι να χασει (ευτυχως δεν εχω παιδια-σκυλια κτλ), αν μπορεσει να στο περιγραψει καλως.

Εσυ για ποιο λογος βαζεις το παραδειγμα σου, που θες να καταληξεις με αυτο?

δε "κερδισε" το ktm καλα στημενο κτλ με καλο αναβατη, αλλα το Bandit με 2πλο ατομο. ναι γινεται δεν αμφιβαλω (εχω κανει προσωπικα κατι πολυ πιο κουλο)

Ολο αυτο για να πεις πως ειναι καλυτερο το Hornet απο το MT? τι ακριβως? δεν εχω παρει γραμμη. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όλο αυτό το γράφω για να πω ότι σε κλειστές διαδρομές ειδικά, οι διαφορές των μοτοσυκλετών εξανεμίζονται. 

Και γενικότερα ναι, το Hornet είναι ένα ικανότατο σύνολο, ακόμα απέναντι και στο MT07.

Απαιτεί το καθένα τον δικό του τρόπο οδήγησης για να πάει γρήγορα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 29/10/2022 at 9:59 ΠΜ, το μέλος peterpan έγραψε:

Την καλημέρα μου από τον κόσμο των εξαφανισμένων.

Πετάγομαι σαν την ψ@λή να πω και εγώ την βλακείες μου που θυμήθηκα γιατί διάβασα για Πήλιο και κυνηγητά και 4Κ και 2Κ και ότι δεν πάνε το ίδιο τα 4Κ όπως τα 2Κ και πρέπει να αλλάζεις συνεχώς ταχύτητες για να το κρατάς στην ροπή και τέτοια. 

Και μου ήρθε αυτόματα μια ανάμνηση από μια Πανελλήνια συνάντηση του φόρουμ, που ένας τρελαμένος αυτοκτονικός ΚΤΜάς με ένα ΚΤΜ 950 super Enduro με 17αρες με slick, και γαργάλημα με ανοιχτές ακράπες και δεν ξέρω τι άλλο, κηνυγούσε δίχως αύριο στα στροφιλίκια του Πηλίου ένα παλικάρι με ένα Bandit 650 ΔΙΚΑΒΑΛΟ και δεν τον πέρασε πουθενά. (Το πόση ώρα χρειάστηκε στην τουαλέτα μετά η κοπέλα στο bandit για να αλλάξει βρακί είναι άλλο θέμα)

Με λίγα λόγια θέλω να πω ότι ο ρόλος της μοτοσυκλέτας στο ποσό γρήγορα μπορεί να πάει σε οποιοδήποτε δρόμο εκτός από απόλυτες ευθείες, είναι αρκετά δευτερεύον. Αυτό για να μην ξεχνάμε. 

Και αν έχετε ενστάσεις, θα σας πω και μια άλλη βόλτα που περιλαμβάνει μια αρχαία μοτοσυκλέτα για τα δεδομένα των περισσότερων (και για τα δικά μου) των 500κ.εκ. , πολύ στροφιλίκι, και μια ορχήστρα από σύγχρονες μεγάλες και "γρήγορες" μοτό.

Καλή αγορά εύχομαι για το Hornet αν δεν έχει γίνει ήδη 

Ευχαριστώ! Θα καθυστερήσει λίγο ακόμα λόγω ενός μικρού ατυχήματος με το αυτοκίνητο. Πιστεύω δύο τρεις μήνες πιο πίσω...

Την 2/11/2022 at 9:34 ΜΜ, το μέλος noodles έγραψε:

@peterpan τυχαινει να γνωριζω προσωπικα το θεματοθετη και εντελως τυχαια να εχει δει πως μπορει να παει ενα cbr 250r στη διαδρομη Χανια-Ζαγορα (αν δε κανω λαθος εκει ημασταν). πληροφοριακα, ειμαι απο αυτους που δεν εχει κατι να χασει (ευτυχως δεν εχω παιδια-σκυλια κτλ), αν μπορεσει να στο περιγραψει καλως.

Εσυ για ποιο λογος βαζεις το παραδειγμα σου, που θες να καταληξεις με αυτο?

δε "κερδισε" το ktm καλα στημενο κτλ με καλο αναβατη, αλλα το Bandit με 2πλο ατομο. ναι γινεται δεν αμφιβαλω (εχω κανει προσωπικα κατι πολυ πιο κουλο)

Ολο αυτο για να πεις πως ειναι καλυτερο το Hornet απο το MT? τι ακριβως? δεν εχω παρει γραμμη. 

Βαγγέλη με τη λογική αυτή αφού και το ινοβα πάει μια χαρά στον ίδιο δρόμο κανείς δε θα έπαιρνε κάτι μεγαλύτερο. Επίσης δε θέλω να κάνω χρονομέτρηση σε κανένα δρόμο. Θέλω να πάρω μια μηχανή που να την κοιτάω και να μου αρέσει και μετά όλα τα άλλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα