Jump to content
Jimissatelis

Peugeot 500 nexus 500 Beverly 500

Recommended Posts

Φίλοι μου καλημέρα σαν νέος εδώ πέρα δεν ήξερα καν ότι υπάρχει κάτι τέτοιο ασχολούμαι πολύ με κινητά τα τελευταία 10 χρόνια 40 είμαι με μηχανάκια ασχολούμαι από 9 10 χρόνων αλλά δεν είχα μπει στη διαδικασία να ψάξω για ένα τέτοιο forum χαίρομαι που σας βρήκα ήθελα να κάνω αυτό το topic για μάρκες που μοιράζονται την ίδια μηχανή μία γενική συζήτηση για το οποιοδήποτε πρόβλημα απορίες είναι καλό να βοηθάμε ο ένας τον άλλον 👍❤️

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Έβαλα το πιο γνωστά ήξερα ότι υπάρχουν και άλλα αλλά δεν πειράζει οποίος έχει αυτόν τον κινητήρα θα καταλάβει πιστεύω👍

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όλα καλά είναι και τα κινέζικα ακόμα το πρόβλημα υπάρχει στα (νέα) πρώτα, στο στρώσιμο μετά στο (χέρι) η για αυτοκίνητο στο ποσό (βαρύ πόδι) έχει ο καθένας, και αν συντηρεί η όχι το οχημα του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι φίλε μου μόνο αυτό σε σώζει. Μην ακούτε κανέναν για στρωμένα μοτέρ.παρε ενα οτι θες καινούργιο και σπαστο,παρε ενα ιδιο και στρωσε το μερικές χιλιάδες θα δεις την διαφορά πολύ γρήγορα.. No oil burn, no less power, no leaks.. and list go on.... 👍

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την λέξη "ανοχες" την εχεις ακουσει? μιλαω για τις μηχανουργικες κατεργασιες που εχουν δεχτει τα μηχανικα μερη που φερει το μοτερ, το σαζμαν και γενικα ολα τα κινουμενα μερη..?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου τασο αυτα τα ακουω 25 χρόνια ειμαι καθετος και είναι επιβεβαιωμένο από εμένα προσωπικά από φίλους μου που είναι μερακλήδες σαν και μένα τα αυτοκίνητα που έχουν στρωθει μπορούν να βγάλουν μισό εκατομμύριο χιλιάδες χιλιόμετρα άνετα αλλα και με σωστή οδήγηση και συντήρηση έτσι?

Σχεδόν προσωπική εμπειρία του αδερφού μου hyundai accent 2004 καινούργιο βγαίνει από την αντιπροσωπεία 5η Τέρμα το γκάζι φίλος μου 2005 accent καινούργιο βγαίνει από την αντιπροσωπεία 10.000 χιλιόμετρα στρώσιμο αλλά με μερικά ανοίγματα ενδιάμεσα του φίλου μου τα 200 τα χει τι να σου πω για πλάκα του αδερφού μου από τις πρώτες χιλιάδες χιλιόμετρα έπεσε κάτω από 180 μετά άρχισε να τσιμπάει και λάδι ενώ το άλλο τίποτα ακόμα και σήμερα τίποτα και άλλες εμπειρίες από άλλα αυτοκίνητα. Και μηχανάκια δικά μου

Εντελώς φιλικά μην πιστεύετε τις αντιπροσωπείες ότι τα λάδια πάνε 20κ μπουζιά πάνε 40 μην ακούτε κανέναν φθηνό λάδι πεταμα γρήγορα , μπουζί πέταμα γρήγορα αυτά κράτανε τον κινητήρα.

Το 99 αγοράζω ένα astrea grand καινούργιο το στρώνω 3.000 km πάντα άλλαζα λάδια κάθε 500 χιλιόμετρα και μπουζί κάθε 1.000 το πουλήσα με 25.000 και μέχρι και να το πουλήσω η βελόνα του κοντέρ κολλούσε κάτω από 120 τερμάτιζε δηλαδή

Κάτι τελευταίο αυτά που λέμε εδώ πέρα είναι άσχετα με το όλο θέμα που έγραψα στον τίτλο οπότε ας μη δώσουμε συνέχεια ο καθένας κάνει ότι νομίζει 👍

Τροποποιήθηκε από τον Jimissatelis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποτέ δεν έστρωσα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με λάδια και επιδόσεις, η σωστή χρήση και συντηρηση κρατάει ένα όχημα και όχι το στρωσιμο.

Φυσικά και δεν θέλω να σου αλλάξω την άποψη που έχεις για το στρωσιμο, επειδή όμως διαβάζουν και νέοι αναβάτες είναι κρίμα να χάνουν το χρόνο τους στρονωντας, αν έχεις κανένα μισάωρο κενό στη μετά σου δες το παρακάτω βίντεο:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σαι καλά Τάσο για την απάντησή σου την όμορφη και σωστή αλλά ο καθένας όπως καταλαβαίνεις έχει την άποψή του που για πολλούς πιστεύω δεν αλλάζει έχω τύχει και το ανάποδο yamaha f1 2001 καινούργιο το αγοράζει φίλος μου δεν το στρώνει αγοράζω και εγώ το ίδιο το στρώνω το δικό του πήγαινε καλύτερα άλλα ποιος ξέρει για πόσο καιρό? εμένα είχε 30.000 και ξεσκίζε, εκείνο βέβαια το κλέψανε πολύ νωρίτερα οπότε δεν θα μπορούσαμε να καταλάβουμε τι κάνουν τα χρόνια και το μη στρώσιμο. Το πιο σημαντικό στο δίχρονο ήταν το λάδι του ήταν όλη του η ζωή έβαζα το καλύτερο δεν έβγαζε από πίσω τίποτα ούτε καν μύριζε..

Τέλος πάντων πάρα πολλά παίζουνε το ρόλο τους να σαι καλά τασούλη 👍

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά σήμερα πήγα ένα μικρό ταξιδάκι και σε κάποια σημεία που πήγαινα σιγά ο δρόμος είχε κάτι πετραδάκια κάτι σκόνες και τα λοιπά σταματάω λίγο κάπου μετά από λίγη ώρα φεύγω και σφύριζε λίγο ο πίσω τροχός πηγαίνω σπίτι 60 χιλιόμετρα απόσταση ρίχνω εκεί που γυρνάει ο τροχός που έχει μέσα αυτά τα πώς τα λένε δεν ξέρω ρίχνω spray σιλικόνης και κάτι άλλα που είναι για μαλάκωμα και καθάρισμα και από ότι μπόρεσα να δω όσο τον γύριζα έτσι με το χέρι σταμάτησε υπάρχει περίπτωση να μπει κάτι μέσα ή να με το καιρό να στεγνώσει να ξεραθεί εκεί που γυρνάει ο τροχός και να έστρωσε έτσι ξέρει κανείς? Ευχαριστώ

Όταν λέω σφύριγμα αυτό το σπαστικό το ιιιιι σαν κάτι λίγο να βρίσκει κάτι να το εμποδίζει αλλά μετά τα spray από ότι μπόρεσα να δω με το χέρι που το γυρνούσα και δουλεύανε τα spray νομίζω σταμάτησε. Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει να είστε καλά ευχαριστώ πάρα πολύ.

Κάτι τελευταίο το μηχανάκι το πλένω πάρα πολύ σπάνια γιατί δεν το κυκλοφορώ με βροχή οπότε πιάνει μόνο σκόνη και το κάνω στεγνό καθάρισμα μωρομάντηλα, spray γιαλιστικα, μήπως επειδή εκεί μέσα είχα να το πλείνω καιρό αυτό εννοώ μήπως κάτι μπήκε συγνώμη αν έγινα κουραστικός.

Τροποποιήθηκε από τον Jimissatelis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα απαντήσω, αλλά ας γίνω λίγο αρνητικός πρώτα.

Πως περιμένετε καλέ μου κύριε, να γίνονται δεκτές οι απόψεις σας περί στρωσίματος και χρήσης των οχημάτων αν δεν ξέρετε πως ονομάζονται βασικά μέρη του δικού σας οχήματος;

Λοιπόν, αν κατάλαβα από την περιγραφή, δυο είναι τα πιθανά σημεία που μπορεί να τρίβουν και σφυρίζουν πίσω:

1. Τακάκια πίσω δισκόφρενου (δε μας πειράζει)

2. Ρουλεμάν τροχού (μας πειράζει)

Ιιιισως και οι σιαγώνες του φυγοκεντρικού συμπλέκτη, αλλά δεν νομίζω.

Πηγαίνετε σε κάποιο συνεργείο που ασχολείται με τέτοια σκούτερ και θα σας πουν αμέσως.

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο τον τροχό μεσα ακουγόταν οχι απο τα τακάκια μετα το w40 έστρωσε θα δουμε.

Πάντος καμία σχέση αυτό που λες άποψη περί στρωσίματος και πώς προσέχουμε κάτι επειδή δεν είχα ποτέ μεγάλα scooter δεν ξέρω τι μπορεί να έχει μέσα στον τροχό τον πίσω εκτός το ρουλεμάν που λες ακούγεται ηχος σφυριγματος (ελαστικός)(καουτσενιος) πχ.    Ευχαριστω για τη βοήθεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα