Jump to content
pindaros

Αγορά πρώτης μηχανής - KLE500; F650GS; Άλλο;

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Πρόκειται να αγοράσω άμεσα την πρώτη μου μηχανή. Η οδηγική μου εμπειρία με μηχανάκια είναι μικρή, ωστόσο κινούμαι πολλά χρόνια με ποδήλατο στην Αθήνα, οπότε έχω μια εικόνα της κατάστασης παρά τις προφανείς διαφορές. Γενικά απ' όταν ξεκίνησα να οδηγώ μηχανές τακτικά προσαρμόστηκα γρήγορα. Έχω δίπλωμα Α, 38 ετών, 185, 82 κιλά. Για διάφορους λόγους, σαφείς και ασαφείς (γούστο, στάση σώματος, τι έχουν οι φίλοι μου, je ne sais quoi) προσανατολίζομαι σε on/off.

Η χρήση θα είναι κυρίως μέσα στην πόλη, όχι πολλά χιλιόμετρα καθημερινά (τύπου 10-15), ωστόσο σιγά σιγά θα ήθελα να βγαίνω και παραέξω, να κάνω πού και πού και κάνα πιο γεμάτο ταξίδι, για παράδειγμα Θεσσαλονίκη, Γιάννενα, ή εκδρομές Πελοπόννησο, κ.ο.κ., συνήθως δικάβαλος. Επίσης καλοκαίρι πολύ πιθανό να βγάλω έναν μήνα σε νησί, οπότε ίσως και κάνας χαλαρός χωματόδρομος. Γενικά είμαι σε μια φάση αρχικής καύλας, με κάνα δυο δεκαετίες καθυστέρηση. 😋 Το μπάτζετ είναι 2.500 ευρώ μαξ, μιλάμε βέβαια για μεταχειρισμένο.

Βλέποντας τι παίζει και έχοντας δοκιμάσει κάμποσα μηχανάκια φίλων, είχα μισοκαταλήξει στο να πάρω ένα KLE500, γύρω στο '05 και μετά, ίσως το τελευταίο μοντέλο που είχε βγει κάπως πιο μοντέρνο, ίσως και το μεσαίο. Άρα κόστος 1500 με 2200, κατά πάσα πιθανότητα με κάμποσα έξτρας included που θα ήθελα οπωσδήποτε (μπαγκαζιέρα, κάγκελα, ίσως μεγάλη ζελατίνα, κλπ.). Στα KLE έχω καταλάβει ότι παίζει κι ένα στάνταρ πρόβλημα με το βολάν που θέλει αλλαγή όπως και νάχει.

Εναλλακτικά όμως σκέφτομαι τώρα μήπως θάταν καλύτερα να πάρω ένα F650GS πάλι γύρω στο '05 (κάπως από το κάτω ράφι). Δανείζομαι συχνά ένα G650GS του '10 (;) και μούχει κάνει καλή εντύπωση, ιδίως κάνα δυο φορές που βγήκα Αττική Οδό. Εδώ ξεκινάμε από εκεί που τελειώνουμε στα KLE, οπότε 2200 με 2700 τραβώντας το απ' τα μαλλιά, πάλι λογικά με κάποια έξτρας.

Από εκεί και πέρα ξεκινούν οι απορίες. Καταρχάς δεν είμαι σίγουρος ποια είναι τα τρέχοντα κόστη για το κάθε μηχανάκι και αν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις. Έχω καταλάβει ότι η BMW έχει ακριβότερη συντήρηση, αλλά πιο αραιή, κι ότι εντέλει βγαίνει χοντρικά μία η άλλη. Θα ήθελα επίσης να μάθω να κάνω κάποια βασικά πράγματα, τόσο για να γλιτώνω κάνα ψιλό όσο κι επειδή μ' αρέσει σαν φάση.

Από αξιοπιστία έχω την εντύπωση πως δεν τίθεται κάποιο χοντρό ζήτημα για κανένα από τα δύο. Πόση διαφορά έχει όμως το μονοκύλινδρο από το δικύλινδρο σε βάθος χρόνου και ως προς τα ταξίδια; Πόσο πιθανό είναι να βγάλει το καθένα κάποιες στάνταρ ζημιές και τι συνεπάγεται αυτό; Πόσο ικανοποιημένοι είναι οι κάτοχοί τους μετά από 3, 5 ή 10 χρόνια; Τι άλλα πράγματα πρέπει να σκεφτώ σοβαρά; Υπάρχουν άλλες βιώσιμες προτάσεις με ταβάνι το 2500άρι;

Ευχαριστώ πολύ και καλές βόλτες,

Στέφανος

Τροποποιήθηκε από τον pindaros

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 1 ώρα, το μέλος crussifier έγραψε:

για κυρίως μέσα στη πόλη Transalp ? Χλωμό 

F650 για αυτό το λόγο , με abs 

Εχεις ανεβει σε τρανσαλπ; ποδηλατάκι είναι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τρανζαλπ έχω ρε ζομπά , γι'αυτό του λέω πάνε αλλού 😆

ΥΓ ποδηλατάκι το Τρανζάλπ των 212 κιλών , τ'ακούσαμε κ αυτό 

Ξέρω ξέρω, ζύγισμα, τροχοί, μοχλός , Πυθαγόρειο κλπα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα και πάλι,

ευχαριστώ για τις απαντήσεις, το TA τόχω σκεφτεί αλλά τα δύο μηχανάκια που λέω κάπως μούχουν κάτσει καλύτερα. Επίσης θα παρακαλούσα να μη γίνονται άσχετα σχόλια και διάλογος, δεν εξυπηρετεί κάτι.

Πέρα απ' ό,τι αναφέρεται στο αρχικό ποστ, έχω και μια επιπλέον ερώτηση, εάν κάποιος γνωρίζει εμπεριστατωμένα: άκουσα ότι τα μοντέλα 2003 με 2008 (περίπου) της F650GS βγάζουν προβλήματα, κι ότι αξίζει να πάρει κανείς μόνο από '09 και μετά, έτσι όμως το μπάτζετ ανεβαίνει αρκετά πάνω από το δικό μου. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατοχος 2 gs με περίπου 150.000 χλμ, φίλος με kle. Ανώτερο το bmw σε απόδοση μοτερ ( rotax κορυφή) σε κατανάλωση, φρένα, λιγότερους κραδασμούς, μεγαλύτερη ροπη ( +150cc!!) Από προβήματα και τα 2 έβγαλαν  αντλία νερού μόνο (στανταρ πρόβλημα των gs!) . Προτίμησε το δίμπουζο (μετά το 2004) με τον ασημί κινητήρα, από το 2007 και μετά και με το μαύρο μοτερ αυτό είναι loncin (κίνα) χωρίς να γνωρίζω αξιοπιστία. Από τομ 2009 και μετά μιλάμε για το δικύλινδρο μοτέρ. άλλη μοτο είναι 800cc! Ελπίζω να βοήθησα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα φίλε μου, εννοείται βοήθησες και σ' ευχαριστώ πολύ!

Είδα ένα δίμπουζο GS σήμερα, ελαφρώς ταλαιπωρημένο και με αρκετά χλμ, περιμένω να δω και κάποια ακόμα εντός της εβδομάδας. Η αλήθεια είναι ότι ξαναπήρα κι ένα KLE φίλου για μια βόλτα αφού είχα κάνει το τόπικ και κάπως δεν με «γέμισε», οπότε προς το παρόν κοιτάζω τα BMW μόνο. Το μόνο που με απασχολεί είναι που οι μισοί λένε «ναι εννοείται ψηλέ μπέμπα γαμάει» και οι άλλοι μισοί «με τίποτα μόνο προβλήματα», είναι λίγο σχιζοφρενική η κατάσταση. 🤪

Όπως είπε παραπάνω κι ο costikos, ίσως να θέλω ΤΑ και να μην το ξέρω· ένας έμπιστος μάστορας μου είπε ότι ίσως να πωλείται το ΤΑ650 ενός αναποφάσιστου, που του το πάει πολλά χρόνια κι είναι σε πολύ κομπλέ κατάσταση με λίγα χλμ. Και η αλήθεια είναι πως εάν εμφανιστεί από γνωστούς κ.λπ. κάτι εγγυημένα καλό και σε καλά λεφτά ίσως το τσιμπήσω, παρότι το GS μ' έχει κάπως τραβήξει. Απλώς άμα μπλέξω να κοιτάξω όλα τα υποψήφια μηχανάκια θα πάθω overload, θέλω τύπου μέσα στον μήνα νάχω βγάλει άκρη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος pindaros έγραψε:

ξαναπήρα κι ένα KLE φίλου για μια βόλτα αφού είχα κάνει το τόπικ και κάπως δεν με «γέμισε»,

Ακριβώς την ιδια εντύπωση εχω για το KLE . ανοστο.

Τα μείον του ΤΑ να ξέρεις είναι τα συχνά σέρβις και η κάπως μεγάλη κατανάλωση. Κάνε το βόλτα να δεις ομως. Αλλος το λέει βαρετό, άλλος του αρέσει που είναι σαν ηλεκτρικό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το F650 το είχε ο πεθερός μου για κάποια χρόνια, δεν μου ανέφερε τίποτα για βλάβες, το μοναδικό που θυμάμαι είναι ότι έχει ακριβό φίλτρο βενζίνης, μετά το έδωσε και πήρε το 800αρι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα