Jump to content
Lefteris1312

Θελω να αγορασω πρωτο μηχανακι!

Recommended Posts

Θα ηθελα να αγορασω μηχανη μεταχειρισμενη 125 κυβικα για να μαθω να οδηγαω καλα στον δρομο και να την πουλησω μετα απο εναν χρονο για να παρω κατι μεγαλυτερο. Θεωρω οτι μια μηχανη 125 δεν αξιζει παραπανω απο 2χιλιαρικα και ουτως ή αλλος δεν θα την κρατησω για πολυ οπως ειπα ενα χρονο θα ηθελα. Προφανως ψαχνω κατι με μεταπολιτικη αξια και να μην μου εμφανιζει πολλα προβληματα. Κοιταζα sym wolf 125 ηταν ολα χρεπια, μετα honda cbf 125 το παλιο και αυτα χρεπια, xt125 κλπ δεν το συζηταω ολα χαλια παρολλο που προτιμαω enduro/super motard. Κατεληξα να βλεπω το καινουργιο honda cbf 125 παρολλο που θεωρω πως εργοστασιακα για να περασει euro5 το εχουν σκουπιδιασει αρκετα ακομα μου φαινεται η καλυτερη επιλογη.. για παπι δεν το συζηταω. Τις προαλλες ειδα στις αγγελιες τυχαια derbi terra adventure 125 το ειδα και απο κοντα και μου αρεσε παρα πολυ αλλα το σκεφτομαι γιατι ειναι derbi. Εχετε κατι να μου προτεινετε γιατι ψαχνω εδω και μηνα μαι θα καταληξω να μην παιρνω τιποτα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 51 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Sym NH-T ισως; ΚΤΜ Duke (πιο εμπορικό) ;

Μαρεσει πολυ το nht τοχω οδηγησει κιολας και ρωταω ενα μαστορα και λεει δεν ειναι αξιοπιστη η sym

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος Lefteris1312 έγραψε:

γιατι ειναι derbi

Αν δεν κάνω λάθος τα Derbi έχουν κινητήρες της Piaggio. 

Ασχέτως του αν αξίζει παραπάνω από 2000€, πόσο budget διαθέτεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Αν δεν κάνω λάθος τα Derbi έχουν κινητήρες της Piaggio. 

Ασχέτως του αν αξίζει παραπάνω από 2000€, πόσο budget διαθέτεις;

Λενε οτι εχουν επισημη σφραγιδα της piaggio. Ανταλλακτικα με παραγγελιες κυριως βεβαια..

2000€ για να ειμαι ειλικρινης αλλα αν με επειθε καποιος οτι αξιζει ενα sym nht θα εδινα παραπανω δεν θα πω ψεματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος Lefteris1312 έγραψε:

Ανταλλακτικα με παραγγελιες κυριως βεβαια..

Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά για τα Derbi, μιας και δεν τα έχω ψάξει πολύ...

Όσον αφορά το NH-T, έχω πετύχει 2-3 125αρια στον Βόλο. Οπτικά φαίνεται καλό σαν ποιότητα, από αξιοπιστία δεν γνωρίζω...από SYM περισσότερο το VF185 βλέπω έξω, τα οποία βγήκανε καλά. 

Μιας και είπες για μοτάρντ πάντως, θα κοιτούσα και για αυτό: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/321737864-kawasaki-d-tracker-125

Όπως και για αυτό:

HM9B2eO.jpg

Suzuki DR125 SM. Αξιόπιστος κινητήρας, injection, την είχε συμφοιτητής μου στην σχολή. Απροβλημάτιστη και τίμια, αλλά δεν παίζει να βρεις εύκολα αυτό, και το Kawasaki που ανέφερα παραπάνω...

Από επιδόσεις πάντως, τα μοναδικά "δυνατά" 125αρια είναι Duke 125, R125, στα 15 άλογα δηλαδή. Όλα τα άλλα πάνω κάτω 11-12 ίππους παίζουν.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά για τα Derbi, μιας και δεν τα έχω ψάξει πολύ...

Όσον αφορά το NH-T, έχω πετύχει 2-3 125αρια στον Βόλο. Οπτικά φαίνεται καλό σαν ποιότητα, από αξιοπιστία δεν γνωρίζω...από SYM περισσότερο το VF185 βλέπω έξω, τα οποία βγήκανε καλά. 

Μιας και είπες για μοτάρντ πάντως, θα κοιτούσα και για αυτό: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/321737864-kawasaki-d-tracker-125

Όπως και για αυτό:

HM9B2eO.jpg

Suzuki DR125 SM. Αξιόπιστος κινητήρας, injection, την είχε συμφοιτητής μου στην σχολή. Απροβλημάτιστη και τίμια, αλλά δεν παίζει να βρεις εύκολα αυτό, και το Kawasaki που ανέφερα παραπάνω...

Από επιδόσεις πάντως, τα μοναδικά "δυνατά" 125αρια είναι Duke 125, R125, στα 15 άλογα δηλαδή. Όλα τα άλλα πάνω κάτω 11-12 ίππους παίζουν.

Γενικα μαρεσει παρα πολυ το συγκεκριμενο μηχανακι και ξερω οτι ειναι κατσικι πραγματικα....το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν πολλα. Το λινκ που εστειλες εχω παρει τηλ και τοχουν τσιμπισει δυστυχως. Και το dr125 εχει μονο στην μυτιλινη. Τωρα αν θεωρειται οτι αξιζει να το παρω χωρις να το δω απο κοντα με μαστορα θα το κανω αλλα γενικα εχω παει σε μαστορα 17 μηχανες και ηταν ολες αθλιες 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος Lefteris1312 έγραψε:

αν θεωρειται οτι αξιζει να το παρω χωρις να το δω απο κοντα με μαστορα

Προφανώς και όχι, δεν εννοώ αυτό. Το υποψήφιο όχημα (μηχανάκι/μηχανή/αυτοκίνητο/οτιδήποτε) το βλέπεις πάντα από κοντά πριν το αγοράσεις. Αν έχεις και μάστορα εμπιστοσύνης μαζί σου ακόμα καλύτερα, αλλιώς κανονίζετε να βρεθείτε στο συνεργείο που το πας.

Τώρα για το Kawasaki και το Suzuki, ναι...σπάνια εδώ πέρα στο Ελλάντα. 

Έχεις σκεφτεί για CBR125? Όχι του 2004, το επόμενο με injection εννοώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικά τίποτα απ όλα αυτά δε σου κάνει. Βρές να πάρεις ένα benelli, που είναι γνωστή μάρκα, και δεν έχει και σοβαρά προβλήματα, και αααααν δεν το κάνεις τρίμματα, το δίνεις σ ένα χρόνο σχεδόν όσο το πήρες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρίξε μια ματιά και εδώ:

CBR125 Injection: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/322291733-honda-cbr-125r

CBF125: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/319367369-honda-cbf-125

Όπως είπες, θα το κρατήσεις κάνα χρόνο και μετά θα πας σε μεγαλύτερο. Σε γκάζι ΚΑΝΕΝΑ από αυτά δεν θα βάλει φωτιά στην άφαλτο, βγήκανε για οικονομία και αξιοπιστία, όχι για επιδόσεις. Επιδόσεις σε 125cc, μόνο σε δίχρονα θα βρεις. Επίσης σε μεταχειρισμένο μηχανάκι των 1000κατι με ταβάνι 2000€, δεν θα περίμενα προσωπικά να είναι λες και βγήκε χθες από το εργοστάσιο.

Γνώμη μου: αφού ότι πάρεις θα το κρατήσεις για κάνα χρόνο, μην τρελένεσαι και υπεραναλυείς τόσο πολύ το θέμα. Βρες κάτι που να σου αρέσει σε καλή κατάσταση, να το χαρείς, και όταν έρθει η ώρα και έχεις μεγαλύτερο δίπλωμα στα χέρια σου, πας σε κάτι πιο δυνατό.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 9/5/2022 at 12:18 ΜΜ, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Ρίξε μια ματιά και εδώ:

CBR125 Injection: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/322291733-honda-cbr-125r

CBF125: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/319367369-honda-cbf-125

Όπως είπες, θα το κρατήσεις κάνα χρόνο και μετά θα πας σε μεγαλύτερο. Σε γκάζι ΚΑΝΕΝΑ από αυτά δεν θα βάλει φωτιά στην άφαλτο, βγήκανε για οικονομία και αξιοπιστία, όχι για επιδόσεις. Επιδόσεις σε 125cc, μόνο σε δίχρονα θα βρεις. Επίσης σε μεταχειρισμένο μηχανάκι των 1000κατι με ταβάνι 2000€, δεν θα περίμενα προσωπικά να είναι λες και βγήκε χθες από το εργοστάσιο.

Γνώμη μου: αφού ότι πάρεις θα το κρατήσεις για κάνα χρόνο, μην τρελένεσαι και υπεραναλυείς τόσο πολύ το θέμα. Βρες κάτι που να σου αρέσει σε καλή κατάσταση, να το χαρείς, και όταν έρθει η ώρα και έχεις μεγαλύτερο δίπλωμα στα χέρια σου, πας σε κάτι πιο δυνατό.

Τελικα cbf θα παρω τωρα και στο κοντινο μελλον ενα drz400sm 😁

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα