Jump to content
Nikbs

Transalp 400

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος crussifier έγραψε:

ναι αλλά άσε κάτι να πάρει και το παιδί, με παίρνουν τηλέφωνα οι έμποροι , τι θα γίνει με ΤάσοΜέλι , με λένε, μας παίρνει όλα τα μηχανάκια, δεν βγαίνουμε 🤔

:cheers:

Θα τα μαζεψω ολα, δεν θα αφήσω τιποτα για τα λαμόγια αυτα! Αν και δεν ειμαι λατρης των ΒΜW αυτο το ατιμο μαζι με το 800αρι το GS εχουν μπει στιν wish list!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 4 ώρες, το μέλος Nikbs έγραψε:

Ναι αν γινεται θα το εκτιμούσα πολυ μερικες φωτο για το nx και δυο πληροφορίες . Ευχαριστω 

Λοιπόν, φωτό, τις έχω ανεβάσει σε googledrive εδώ, στην γνήσια ανάλυση. Κάνε ένα κόπο και κατέβασέ τες να τις δεις.

https://drive.google.com/drive/folders/1c26D9Ampfnha4oCwm5MLAiSTlZ5PJ0FU?usp=sharing

Ο ιδιοκτήτης του, μας το έφερε σήμερα το πρωί, για αλλαγή ελαστικών, για αλλαγή το πίσω δεξιά φλας που είχε σπασμένο και ένα γενικό έλεγχο σε λάδια-νερά-μπουζί-φρένα-αλυσίδα.

Τα λάστιχα που φόραγε είχαν ακόμα πάνω τους την έχρωμη γραμμή, τόσο τα είχε κυκλοφορήσει.

Μπήκαν νέα λάστιχα γιατί ο ιδιοκτήτης επέμενε ότι ''μην το δώσω με αυτά τα λάστιχα και πάει και σκοτωθεί κανεις'' και αντικαταστάθηκε το φλας.

Η εικόνα της μοτοσυκλέτας δείχνει να συμφωνεί με τα 5370 που λέει το ταχύμετρό του. Θα δεις και στις φωτογραφίες ότι τα μέταλα γυαλίζουν ακόμα, οι μπότες ας πούμε στο πηρούνι δεν έχουν την παραμικρή θαμπάδα. Τα πλαστικά στο τιμόνι, το τζαμπάκι των οργάνων είναι σαν καινούρια. Το ίδιο θα δεις στα φινιρίσματα στα καπάκια του μοτέρ, ακόμα και το λεκανάκι του καρμπυρατέρ είναι καθαρό που συνήθως μετά από κάποια χιλιόμετρα μαζεύει μούργα.

Στραβά βρήκαμε τα εξής: Του έχει πέσει στατικά, πρόσφατα όπως παραδέχθηκε ο ίδιος, και για αυτό έχει σημάδια στο δεξί μπροστά πλαστικό, το έχω βγάλει επί τούτου φωτό το πλαστικό να το δεις. Επίσης έχει μια φθορά στο χρώμα στο ψαλίδι, όχι σοβαρή,  από κάτι που το έχει ακουμπήσει, θα το δεις κι αυτό από την αριστερή μεριά. Τέλος θέλει ένα καλό πλύσιμο, έχει μια κάποια βρωμιά πάνω του, 

Κατά τα άλλα, είναι σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση. Μερικές φωτό αν σου φανεί κάτι θαμπό, είναι από την βρωμιά, όχι από φθορά, με ένα καλό πλύσιμο θα γίνει λες και τώρα βγήκε από αποθήκες Σαρακάκη.

Το δούλεμα του μοτέρ, ήταν άψογο, και δεν έκανε το παραμικρό σημάδι ότι κάνει δεν είναι σωστό. Φυσικά αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορούμε να το ελέγξουμε περισσότερο.

Δεν έχω εγώ κάποιο συμφέρον από όλο αυτό, το ποστάρω μια και είδα ότι κοιτάς για τέτοιο μοτό, και θεωρώ ότι είναι ιδεώδες για τα κριτήριά σου. Μπορεί να είναι παλιό μοντέλο, με ότι μειονεκτήματα έλλειψης ανταλλακτικών έγραψα πιο πριν οτι σημαίνει αυτό, αλλά το συγκεκριμένο είναι τόσο καινούριο, που για χρόνια, δεν θα σε απασχολήσει αυτό.

Αν σε ενδιαφέρει, σου στέλνω με ΠΜ ένα μήνυμα με τα στοιχεία του μαγαζιού, να κανονίσεις να έρθεις να το δεις.

Η θέση του είναι στο Κορωπί, στο οποίο μπορείς να έρθεις εύκολα με μετρό-προαστιακό αν δεν έχεις άλλο μέσο.

Μια και έχω προσωπικά το ξαδερφάκι του το ΑΧ-1, και ξέρω πόσο ελαφρύ και ευκολοδήγητο είναι, σου λέω ότι και για αρχάριο είναι πολύ καλό, ελαφρύ, ευέλικτο (καμία σχέση με την μαούνα transalp που σκεφτόσουν) , και για έμπειρο που θέλει κάτι πρακτικό για καθημερινό, έχει την δυναμή του και το νεύρο του. Και αν αποφεύγεις αττικές και εθνικές οδούς τέρμα, κατά τα άλλα είναι πολύ οικονομικό.

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Γουάο αυτό είναι Dominator, καλύτερο από ΑΧ (ακτίνες)

Ωωωω τι τουπεεεεε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να μη σας αφησω με την απορια χαχα, τελικα ειδα το nx 250 που ειπε ο φιλος flyinginadream και ηταν οντως πενα. Δεν το πηγα σε δικο μου μηχανικό, αλλα ελπιζω και πιστευω πως ειναι άρτιο. Οτι χρειαστώ θα στραφώ και στο θεμα με το rebuild του ax1 που μου παραθεσατε. Ευχαριστω το παιδι που μου το πρότεινε και θα ρωτησω μονο κατι τελευτεο, ρύθμιση βαλβίδων θα χρειαστεί μετα απο τοσα χρονια η μπα; Επισης αλυσοδογραναζα και τακάκια ηταν πενα, ελπιζω να μη θελουν αλλαγή λογω χρόνου. Κατα τα αλλα ευχαριστω και καλες βόλτες σε ολους. Α και τελευταιο βενζίνη ποσο τρώει και ένιωσα το αμορτισέρ πισω μαλακό λιγο παιζει να χει καμια διαρροή η φυσιολογικό λογω χρονων ;

Τροποποιήθηκε από τον Nikbs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τις βαλβίδες τις αφήνεις, είναι και μια αλφα διαδικασία (έχει καπελώτα). Ευτωχώς δε θέλουν συχνά.

Το αμορτισέρ τώρα, είναι και παλιό, δεν ήταν και τίποτα αξιόλογο ούτε καινούργιο, όταν το βαρεθείς θα βάλεις ένα καλύτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 ώρες, το μέλος Nikbs έγραψε:

ρύθμιση βαλβίδων θα χρειαστεί μετα απο τοσα χρονια η μπα; Επισης αλυσοδογραναζα και τακάκια ηταν πενα, ελπιζω να μη θελουν αλλαγή λογω χρόνου. Κατα τα αλλα ευχαριστω και καλες βόλτες σε ολους. Α και τελευταιο βενζίνη ποσο τρώει και ένιωσα το αμορτισέρ πισω μαλακό λιγο παιζει να χει καμια διαρροή η φυσιολογικό λογω χρονων ;

ρυθμιση βαλβιδων καθε 24000 χλμ. ειναι με καπελότα, και ειναι δυσκολη η ρυθμιση οπωσδηποτε συνεργειο (όποτε χρειαστει, το δικο σου αργει ακομη).

Η καταναλωση του ειναι στα επίπεδα παπιου (παλιού).

Το αμορτισερ αν εχει κάτσει, ταιριαζει απο DT 200. βεβαια, καλό ειναι να παρεις τιμη για το δικο του και να δασταυρωσεις αν χωρά και του DT. Ειχα MD 26 και μπηκε μια χαρα.

Να αλλάξεις ότι υγρο υπάρχει 9παραφλου, φρενων, λαδια) και να εισαι υποψιασμενος στις πρωτες βόλτες για τυχόν μπάμ απο κολάρα, κανας θερμοστατης κολλημενος, ρουλεμαν τροχών χωρις γρασο, κλπ.

Οι φωτο του flying, καταδεικνύουν εναν θησαυρό που ηταν κρυμμενος καλά.

Το καλυτερο 250ρι μονοκυλινδρο μοτερ, που βγηκε ποτέ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 21 ώρες, το μέλος Nikbs έγραψε:

Για να μη σας αφησω με την απορια χαχα, τελικα ειδα το nx 250 που ειπε ο φιλος flyinginadream και ηταν οντως πενα. Δεν το πηγα σε δικο μου μηχανικό, αλλα ελπιζω και πιστευω πως ειναι άρτιο. Οτι χρειαστώ θα στραφώ και στο θεμα με το rebuild του ax1 που μου παραθεσατε. Ευχαριστω το παιδι που μου το πρότεινε και θα ρωτησω μονο κατι τελευτεο, ρύθμιση βαλβίδων θα χρειαστεί μετα απο τοσα χρονια η μπα; Επισης αλυσοδογραναζα και τακάκια ηταν πενα, ελπιζω να μη θελουν αλλαγή λογω χρόνου. Κατα τα αλλα ευχαριστω και καλες βόλτες σε ολους. Α και τελευταιο βενζίνη ποσο τρώει και ένιωσα το αμορτισέρ πισω μαλακό λιγο παιζει να χει καμια διαρροή η φυσιολογικό λογω χρονων ;

Καλά έκανες και το πήρες, ήταν σαν να το έφερε μια ανώτερη δύναμη σε εσένα, έτσι όπως έκατσε. Την μια μέρα να βάζεις το θέμα εσύ, και την άλλη να σκάει αυτό στο μαγαζί. Τεσπα.

Επειδή λες είσαι νέος οδηγός, πρόσεχε πολύ τους πρώτους ενθουσιασμούς. Εκεί που θα πεις μέσα σου ''ενταξει, έμαθα, τόχω'' , ΕΚΕΙ θα είσαι στο πιο επικίνδυνο σημείο της μοτοκαριέρας σου. Γιατί ούτε θα το έχεις μάθει, ούτε θα ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις στους δρόμους. Μεγάλη προσοχή, κάθε φορά που οδηγείς. Ποτέ μην ανέβεις πάνω του σε φάση ''αυτοματος πιλότος''. Πάντα να είσαι σε εκρήγορση, πάντα να το σέβεσαι όπως τις πρώτες φορές που το οδήγησες.

Μην κάνεις κανά λάθος, επειδή έχει 20 και, 30 παρά, ίππους να πεις, σιγά μωρε τι να πάθω, αργό είναι. Για να γίνει το κακό, είναι υπεραρκετό, παρά την ''μικρή'' ιπποδύναμη.

Αυτά για το θέμα νέος στην οδήγηση. Είναι ένα καλό μηχανάκι, προσεξέ το, και θα σε προσέξει μια ζωή κι αυτό.

Πάμε σε αυτά που ρωτάς. Για ρύθμιση βαλβίδων είναι νωρίς ακόμα. Αν σου μπει ο διάολος κάποια στιγμή όμως να ξέρεις που είσαι, μια μέτρηση των διακένων δεν είναι μεγάλη δουλειά στο μοντέλο αυτό. Αν κάποια στιγμή, μετά από αρκετά χιλιόμετρα αρχίσει να γίνεται λίγο δύσκολο στην εκκίνηση, δεις να το παιδεύει λίγη ώρα η μίζα μέχρι να πάρει μπρος, μαζί με ότι άλλα πράγματα ελεγχθούν, ελέγχεις και βαλβίδες. Το ίδιο, αν δεις κάποια στιγμή, να μην κρατάει καλό ρελαντί, πάει να σβήσει κ.ο.κ.

Τα αλυσιδογράναζα τα είδα κι εγώ σε καλή κατάσταση. Υπόψιν το είχε μέσα ο προκάτοχος, οπότε δεν έχει φάει νερό, βροχή, σκουριά κ.ο.κ. Λάδωμα ανά 500χλμ και θα κρατήσουν για αρκετό καιρό. Γενικά αν δεν τρώνε βροχή και καιρικές συνθήκες παρατημένα τα αλυσοδογράναζα, δεν χαλάνε με τον καιρό, δεν είναι φάρμακο να λήγει.

Βενζίνη εγώ στο ΑΧ-1 μου, που δεν έχει καμία σχέση σαν κατάσταση με το δικό σου όπως θα δεις εδώ, καίω από 1 λίτρο 30+ χιλιόμετρα όταν κινούμαι χαλαρά σε επαρχιακούς, μέχρι 1 λίτρο 22 χιλιόμετρα σε Εθνική και Αττική οδό. Γενικά, αν είναι σωστά συντηρημένο το μοτέρ αυτό, και δεν το πηγαίνεις ψιλοτέρμα σε Εθνικές οδούς, είναι πολύ οικονομικό.

Τέλος για το αμορτισέρ, βάλε ένα φίλο σου, να το κρατάει όρθιο από το τιμόνι. Οσο το κρατάει ο φίλος, εσύ με τα χέρια σου, βάλε το βάρος σου στην ουρά, να βυθιστεί, και άστο απότομα. Αν μόλις τοαφήσεις επανέρχεται αμέσως και ξερά τελείως, και ακόμα χειρότερα αν με εσένα επάνω ταλαντεύεται πάνω-κάτω μέχρι να σταματήσει, έχει χάσει απόσβεση το αμορτισέρ και θέλει σέρβις. Αν όμως έρχεται γλυκά ή με εσένα επάνω κάνει μια επαναφορά και τέλος, τότε είναι εντάξει. Γενικά πάντως, το αμορτισερ στο μοντέλο αυτό είναι ΕΠΙΤΗΔΕΣ πολύ μαλακό, για να είναι τέρμα ευκολοδήγητο το μοτό στην πόλη, και για να γίνεται ''μαγικό χαλί'' σε γούβες και ανωμαλίες. Αν κάποια στιγμή το ''σκληρύνεις'' για να γίνει πιο σπορ, θα χάσει την ιδιότητα του μαγικού χαλιού.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Να ρίχνεις μια ματιά σε στάθμη λαδιών και ψυκτικού ανά μερικά χιλιόμετρα, ανά 1000 χλμ είναι καλά. Μην το αφήνεις χωρίς ούτε ένα έλεγχο, από σέρβις σε σέρβις, γιατί ενδέχεται να βρεθείς προ-δυσάρεστης- εκπλήξεως και είναι κρίμα.

Αυτά και να προσέχεις γενικώς, α κι ένα τελευταίο, αν θα το έχεις έξω, κλείδωνέ το, τα προτιμάνε οι κλέφτες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα