Jump to content
pointerst

Νεος στο χωρο

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Ειμαι νεος στο χωρο και δεν εχω πολλες γνωσεις. Οποτε καπου εδω μπαινουν οι ερωτησεις. Τη μαρκα motron την ξερετε? Αξιζει η αγορα της? Η daytona καλη? Καπου προς το καλοκαιρι θελω να κινηθω προς αγορα μιας μηχανης 125 cc,οχι παπι γιατι εχω. Μαλλον κατι προς on off.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 3 ώρες, το μέλος pointerst έγραψε:

Καλησπερα παιδια! Ειμαι νεος στο χωρο και δεν εχω πολλες γνωσεις. Οποτε καπου εδω μπαινουν οι ερωτησεις. Τη μαρκα motron την ξερετε? Αξιζει η αγορα της? Η daytona καλη? Καπου προς το καλοκαιρι θελω να κινηθω προς αγορα μιας μηχανης 125 cc,οχι παπι γιατι εχω. Μαλλον κατι προς on off.

Καλωσόρισες!

Την Motron, πρώτη φορά την άκουσα μόλις τώρα...φαίνονται ενδιαφέρον μεν. Για τα 125αρια Daytona, δεν έχουν ακουστεί και τα καλύτερα από θέμα αξιοπιστίας πάντως, ειδικά στα ηλεκτρικά τους. Την δε Motron, κυριολεκτικά δεν είχα καν ιδέα πως υπήρχε...

Στην θέση σου θα κοιτούσα σε ένα καλό μεταχειρισμένο ιαπωνικό μηχανάκι. Υπάρχουν πολλές επιλογές, αλλά εσυ ΤΙ ακριβώς μοτοσυκλέτα θες;

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος pointerst έγραψε:

Γεια σου και εγώ καινούργιος, μόνο για την Daytona μπορώ να σου πω ότι σε βίντεο από Έλληνες στο YT που έχω δει λένε ότι τρέμουν / τρίζουν τα πλαστικά σε παπάκια πάνω από κάποια ταχύτητα. Βέβαια η Daytona Monster 125 ίσως είναι η φθηνότερη επιλογή για καινούργια μοτοσυκλέτα στα 125 με 2000 ευρώ, κάτι δίνεις κάτι παίρνεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Καλωσόρισες!

Την Motron, πρώτη φορά την άκουσα μόλις τώρα...φαίνονται ενδιαφέρον μεν. Για τα 125αρια Daytona, δεν έχουν ακουστεί και τα καλύτερα από θέμα αξιοπιστίας πάντως, ειδικά στα ηλεκτρικά τους. Την δε Motron, κυριολεκτικά δεν είχα καν ιδέα πως υπήρχε...

Στην θέση σου θα κοιτούσα σε ένα καλό μεταχειρισμένο ιαπωνικό μηχανάκι. Υπάρχουν πολλές επιλογές, αλλά εσυ ΤΙ ακριβώς μοτοσυκλέτα θες;

θελω μια μηχανη για να πηγαινοερχομαι στη δουλεια μου,περιπου 20χλμ καθε μερα.Αν μου βγει καμια μικρη περιπετεια ίσως και αυτη(εξ ου και το on off).Θελω να έχει ανετη οδηγηση(όχι σκυφτη).Μέχρι 125 κυβικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα κοιτούσα κάτι σαν αυτό: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/318599322-yamaha-xt-125x

Ή και αυτό... https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/319087351-honda-xr-125

Υπάρχει και το DR125SM: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/319005839-suzuki-dr-125

Αν και είναι μοτάρντ βέβαια, όχι on-off

Γενικά, θα πήγαινα σε ΧΤ125 ή XR125. Αξιόπιστα μηχανάκια και οικονομικά. Και στα δυο, η θέση οδήγησης είναι όρθια, δεν θα σε κουράσει ή το οτιδήποτε και φυσικά μπορείς να μάθεις και χώμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κακά δεν είναι....από ανταλλακτικά όμως δεν ξέρω τι παίζει, να σου πω την αλήθεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά, αυτό το φαινόμενο, νέα παιδιά να προτείνουν μηχανάκια 20+ ετών με ξεπερνάει. Να τα γουστάρω εγώ που τα θυμάμαι καινούργια, οκ είναι αρχαιολαγνεία (και πάλι λάθος να προτείνουμε κάτι που κανείς δε ξέρει πόσοι μάστορες το χουν περάσει, σε κάποιο νέο). Αλλα ρε φίλε @ShapeshifterGR98 , πόσων ετών ήσουν όταν το ΧR 125L ήταν καινούργιο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 32 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

πόσων ετών ήσουν όταν το ΧR 125L ήταν καινούργιο;

Το 2003, ήμουν 5 χρονών 🤣

Εγώ, τα πρότεινα ως μια αξιόπιστη λύση. Εν τέλει, στο μέλλον μπορείς να πας και σε κάτι καλύτερο και πιο εξελιγμένο, τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου.

Αλλά έστω, πως αποκλείουμε τα "αρχαία" μοντέλα....το παιδί θέλει κάτι σε on-off....από τα πιο καινούρια, τότε υπάρχει το Kawasaki KLX125. Αλλά ζήτημα να έχω δει μόνο ένα από κοντά στον δρόμο, δεν παίζει να πούλησε πολύ. Μου άρεσε φουλ ποιοτικά όμως από το λίγο που το είδα στο φανάρι. Μετά πας σε κινέζικα μοτό....SYM NH-T 125  και από Daytona, υπάρχει αυτό εδώ: https://www.daytonamotors.gr/model/explorer-125/

Στα δε, Daytona όμως έχω ακούσει πως παίζουν προβλήματα με τα ηλεκτρικά τους. Το δε, NHT125 μόνο ένα κυκλοφορεί εδώ στον Βόλο. ΑΝ ήτανε να επιλέξω πάντως, ένα από τα 3 που έστειλα στο προηγούμενο ποστ, εγω θα πήγαινα στο DR125SM...φαντάζομαι και αυτά δεν θα έχουν θέμα στο χώμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα