Jump to content
voyager2007

Επίδοξος Μοτοσυκλετιστής

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την άποψή σας για ένα θέμα που έχει συζητηθεί πολύ κατά περίπτωση και θα ήθελα τις ειλικρινείς σας γνώμες. Σκοπεύω να αγοράσω μοτοσυκλέτα. Οδηγώ αυτοκίνητο εδώ και 26 χρόνια (είμαι 45) και έχω κάνει συνολικά πάνω από 800.000 χλμ  σε Ελλάδα και στο εξωτερικό με διάφορα αυτοκίνητα. Δεν έχω εμπειρία παρά μόνο κάποιες βόλτες με δανεικό παπάκι και σε κάποια χιλιόμετρα με μια transalp 650 σε ελεγχόμενη περιοχή. Δεν είχα παλιότερα τέτοια σχέδια, αλλά λίγο διάφορα moto vlogs, λίγο διάφορες αφηγήσεις από μηχανόβιους, με έβαλαν στο τρυπάκι να θέλω κι εγώ να το ζήσω !!!! Αυτό που ονειρεύομαι είναι μεγάλο ταξίδι με μηχανή. Βεβαίως δεν ξεκινάει κανείς από τη μια μέρα στην άλλη. Γενικά είμαι σπαστικός οδηγός αυτοκινήτου. Δεν τρέχω, δεν κάνω επικίνδυνα πράγματα, δεν είχα ποτέ ατύχημα ή κλήση όλα αυτά τα χρόνια και θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά προσεκτικό και προσγειωμένο. Σκοπεύω να διαθέσω περί τα 3.500 – 4.000 € για μια μεταχειρισμένη μηχανή on-off, με δίπλωμα κατηγορίας Α. Είμαι 1,85 και 100 kgr. Με ενδιαφέρει η ασφάλεια αλλά και η αξιοπιστία της μηχανής, να μην είναι δηλαδή ζημιάρα, όπως επίσης και να είναι όσο το δυνατόν πιο οικονομική σε service και κατανάλωση. Προφανώς στην τιμή που προανέφερα δεν υπολόγισα τον προστατευτικό εξοπλισμό που τον θεωρώ δεδομένο. Θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας, τόσο για το μοντέλο που προτείνετε, όσο και για τα μέτρα αντικλεπτικής προστασίας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν έγραψα πολλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/30264599-kawasaki-zx-7r-ninja

30264599_l_b.jpg

Είναι ότι πρέπει για εσένα και αυτά που ζητάς!

Ντάξει, πλάκα κάνω. Δεν ταιριάζει σε τίποτα με εσένα ή αυτά που περιγράφεις.

Θα σου δώσουν άλλη μέλη πραγματικές συμβουλές.

Καλώς ήρθες και προχώρα με σύνεση και λογική σε αυτό που θέλεις να κάνεις.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 35 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Έχω την εντύπωση ότι οι φωτογραφίες το αδικούν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απο αυτά που βλέπω https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=used&category=30&price-from=>3000&price-to=<4000&significant_damage=f&features=50&pg=1

αν ήμουν στη θέση σου θα τσέκαρα το Voge 300DS , ως εισαγωγή.

Αν πιστεύεις οτι είσαι έτοιμος για περισσότερα κυβικά και βάρος ανοίγει ο δρόμος , 

Transalp 700 , Versys 650 (με κάποια επιφύλαξη για κάποιες παρτίδες μοτέρ που είχαν θέματα).

Το V-Strom το εκτιμώ για το μοτέρ του, δεν μου αρέσει εμφανισιακά καθόλου (όχι ότι το Transalp ή ο κύκλωπας είναι χάρμα οφθαλμών προφανώς 😆)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα σου προτείνα να ξεκινήσεις με μια KLE 500 (που ειναι στο δίπλωμα Α2) ή με μια V-Strom 650 (αν θέλεις να πας κατευθειάν στο Α). Θα βρεις πολλά μεταχειρισμένα.  Και τα 2 θα σε καλύψουν, βέβαια αν θέλεις πιο μακρινά ταξίδια το KLE 500 ίσως έχει λίγο μικρό κινητήρα. Παρόλα αυτά μπορεί να κρατήσει μια ταχύτητα των 120km/h έχοντας κάποια διαθέσιμη ροπή για προσπεράσματα.

Ωστόσο να σου ξεκαθαρίσω ότι τα ταξίδια με την μηχανή δεν είναι όπως στα βίντεο. Είναι άβολο, κουραστικό, έχει κινδύνους και πρέπει να φοράς όλο τον μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό που υπάρχει. Από την άλλη είναι πανέμορφη και απίστευτη εμπειρία.

Επίσης πολύ σημαντικό: μετά το δίπλωμα να πας αμέσως να κάνεις ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης, θα σε βοηθήσει παρά πολύ.

Για αντικλεπτική προστασία, έχεις γκαράζ ή θα το αφήνεις στον δρόμο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα κοιτούσα το μέτριο σε όλα Transalp 700, νομίζω είναι το μηχάνημα που μπορεί να σε παει πραγματικά παντού, ειδικά αν έχεις και χώμα στα πλάνα σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

cbf 600.  vstrom. xj6 το ντυμενο, (αν θες πιο παλια kle 500 suzuki freewind 650 ) αν και σου συνιστω να δεις τα πρωτα με abs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα