Jump to content
CryptonXuser

Καλημερα μαγκες και χρονια πολλα crypton x 54mm βελτιωση

Recommended Posts

Για 54mm crypton x τι ελατήρια βαλβίδων και εκκεντροφόρο θα προτείνατε; (Εννοείται θα γίνει πρόγραμμα)

Εγώ εχω στο νου μου γνησια σκληρα ελατηρια και για εκκεντροφορο τον uma s1 η τον γνησιο που εχει για 150cc

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά πρόκειται ξεκάθαρα για βόλτες… απλά θέλω πιο ξύπνιο το μηχανάκι όσο γίνετε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τότε βάλε τον Uma. Ελατήρια και τα ίδια μπορείς να αφήσεις εάν είναι εντός προδιαγραφών. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εφόσον δεν σκοπεύεις να ανεβάσεις κυβικά, δεν βρίσκω λόγο να βάλεις τον εκκεντροφόρο για 150cc. Ο UMA θα δουλέψει μια χαρά, ελατήρια δεν νομίζω να χρειαστεί.

Μαζί με πρόγραμμα επίσης θα πρέπει να πας και σε μια πιο ελεύθερη εξάτμιση όπως και σε ένα aftermarket φίλτρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 29/12/2021 at 11:45 ΠΜ, το μέλος CryptonXuser έγραψε:

Για 54mm crypton x τι ελατήρια βαλβίδων και εκκεντροφόρο θα προτείνατε; (Εννοείται θα γίνει πρόγραμμα)

Εγώ εχω στο νου μου γνησια σκληρα ελατηρια και για εκκεντροφορο τον uma s1 η τον γνησιο που εχει για 150cc

Φάτα σουβλάκια άνθρωπέ μου, που πας να πετάξεις λεφτά να κάνεις τα 9.8 άλογα 10.1, κι αυτά ΑΝ πετύχει, και ΑΝ ΔΕΝ θα είναι όλη την ώρα χαλασμένο, λες και θα έχει καμιά σημασία αυτό σε οτιδήποτε.

Αμα θες γκάζια, πήγαινε πάρε κάτι άλλο, δεν έχει κανένα νόημα η βελτίωση σε παπάκια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Φάτα σουβλάκια άνθρωπέ μου

με μπόλικο τζατζίκι....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εάν είναι να το αφήσεις 54 μην το πειράζεις καθόλου, οι βελτιώσεις που θα κανείς δεν θα αποδίδουν, κάνε κάτι ολοκληρωμένο κοντά στα εργοστασιακά του πλαισια, κιτ 150cc, uma εκκεντροφόρο, σκληρά ελατήρια αν θέλεις να το στροφάρεις στα ψηλά και φυσικά το κατάλληλο προγραμμα με φίλτρο ελεύθερης ροής και εξατμηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά, να ρίξω μια εναλλακτική ιδέα;

Τι να το κάνω, πχ να έχω ένα μηχανάκι φτιαγμένο 150cc με ΦΠΕ και εκκεντροφόρο, αλλά με αναρτήσεις σώβρακα και να έχει ταλάντωση σε στροφές; Ή να θέλω να πάω κάπου την νύχτα, και τα φώτα του να μην φτάνουν; Ειδικά στα παπιά, που τα μικρά κάτοπτρα και οι 35W λάμπες δεν φωτίζουν και πάρα πολύ.

Θες να ρίξεις €€ στο μηχανάκι σου, δεκτό. Γιατί να μην επενδύσεις σε καλύτερες αναρτήσεις, φώτα και φρένα; Προτιμότερο να βελτιώσεις, φωτισμό, κρατήματα, σταθερότητα και ασφάλεια (να πατάει πιο σίγουρα στον δρόμο), παρά να τα φας σε προγράμματα και εκκεντροφόρους. Θα σου μείνουν και λεφτά στην άκρη τα οποία φάτα σε βενζίνες....ή και πιτόγυρα....ή και μπύρες με τους φίλους/γκόμενα κλπ. Παπί είναι εν τέλει, δεν θα γίνει μηχανή.

Βέβαια αυτή είναι η δικιά μου γνώμη....δεν πα να χτυπιέμαι και να φωνάζω, θα το κάνεις ότι θες. Απλά να ξέρεις, πως δεν περιστρέφονται όλα γύρω από το μοτέρ. Ειδικά αν μιλάμε για παπί.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άντε και εβαλες ένα καλύτερο αμορτισέρ πίσω και 2 καλύτερα ελατήρια μπροστα, τι άλλαξε νομίζεις? Εκεί δεν θα είναι πεταμένα λεφτά το να βάλεις μια ανάρτηση με 150-200 ευρώ που ίσως να είναι ελάχιστα καλύτερη από τη μαμα? Γιατί θα βγάλεις ένα αμορτισέρ που δεν ρυθμίζεται και θα βάλεις ένα άλλο που επίσης δεν ρυθμιζεται (δεν εννοώ την προφόρτιση) το ίδιο ισχύει και για το μπροστινό, επίσης από φρένα τι βελτίωση να κάνεις στο Χ? Να βάλεις ένα αχρείαστο δισκόφρενο πίσω ή να βάλεις 320 δίσκο μπροστα που θα μπλοκάρει με το καλημέρα..?

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 38 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Άντε και εβαλες ένα καλύτερο αμορτισέρ πίσω και 2 καλύτερα ελατήρια μπροστα, τι άλλαξε νομίζεις? Εκεί δεν θα είναι πεταμένα λεφτά το να βάλεις μια ανάρτηση με 150-200 ευρώ που ίσως να είναι ελάχιστα καλύτερη από τη μαμα? Γιατί θα βγάλεις ένα αμορτισέρ που δεν ρυθμίζεται και θα βάλεις ένα άλλο που επίσης δεν ρυθμιζεται (δεν εννοώ την προφόρτιση) το ίδιο ισχύει και για το μπροστινό, επίσης από φρένα τι βελτίωση να κάνεις στο Χ? Να βάλεις ένα αχρείαστο δισκόφρενο πίσω ή να βάλεις 320 δίσκο μπροστα που θα μπλοκάρει με το καλημέρα..?

Από δική μου εμπειρία πάντως, στο Address με νέα αμορτισέρ πίσω (ρυθμιζόμενη προφόρτιση) και σέρβις στα μπροστά (χοντρότερο λάδι και τσιμουχάκια), είδα καλή διαφορά. Αν και να σου πω την αλήθεια, μου διέφυγε πως εγώ για ένα ζευγάρι YSS έδωσα 40-50€, ενώ τα monoshock κοστίζουν πολύ παραπάνω....

Φώτα πάντως, αξίζει να βελτιώσει κάποιος στο παπί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 50 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Από δική μου εμπειρία πάντως, στο Address με νέα αμορτισέρ πίσω (ρυθμιζόμενη προφόρτιση) και σέρβις στα μπροστά (χοντρότερο λάδι και τσιμουχάκια), είδα καλή διαφορά. Αν και να σου πω την αλήθεια, μου διέφυγε πως εγώ για ένα ζευγάρι YSS έδωσα 40-50€, ενώ τα monoshock κοστίζουν πολύ παραπάνω....

Φώτα πάντως, αξίζει να βελτιώσει κάποιος στο παπί.

Ειναι λογικο να ειδες μεγαλη διαφορα γιατι τα διπλά αμορτισερ της παπιας γινονται σωβρακο με 2-3 χρονια χρησης, επισης αν θελεις να βελτιωσεις αυτα που λες σε ενα συμβατικο παπι το κανεις με λιγοτερο απο 100 ευρω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

με λιγοτερο απο 100 ευρω

Αμορτισέρ: 40-50€

Ένα ζευγάρι καλά τακάκια πάνω από 20€ δεν έχει ποτέ

Φώτα: ένα ζευγάρι Novsight LED γύρω στα 40-50 είναι και αυτά...άρα ναι κοντά στο 100αρικο το πολύ. Αλλά έχεις ένα καλύτερο μηχανάκι, έστω και λίγο.

Και για να μην ξεχνιόμαστε....

Καλή χρονιά παιδιά! Υγεία και ασφαλή χιλιόμετρα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 31/12/2021 at 9:26 ΜΜ, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Βασικά, να ρίξω μια εναλλακτική ιδέα;

Τι να το κάνω, πχ να έχω ένα μηχανάκι φτιαγμένο 150cc με ΦΠΕ και εκκεντροφόρο, αλλά με αναρτήσεις σώβρακα και να έχει ταλάντωση σε στροφές; Ή να θέλω να πάω κάπου την νύχτα, και τα φώτα του να μην φτάνουν; Ειδικά στα παπιά, που τα μικρά κάτοπτρα και οι 35W λάμπες δεν φωτίζουν και πάρα πολύ.

Θες να ρίξεις €€ στο μηχανάκι σου, δεκτό. Γιατί να μην επενδύσεις σε καλύτερες αναρτήσεις, φώτα και φρένα; Προτιμότερο να βελτιώσεις, φωτισμό, κρατήματα, σταθερότητα και ασφάλεια (να πατάει πιο σίγουρα στον δρόμο), παρά να τα φας σε προγράμματα και εκκεντροφόρους. Θα σου μείνουν και λεφτά στην άκρη τα οποία φάτα σε βενζίνες....ή και πιτόγυρα....ή και μπύρες με τους φίλους/γκόμενα κλπ. Παπί είναι εν τέλει, δεν θα γίνει μηχανή.

Βέβαια αυτή είναι η δικιά μου γνώμη....δεν πα να χτυπιέμαι και να φωνάζω, θα το κάνεις ότι θες. Απλά να ξέρεις, πως δεν περιστρέφονται όλα γύρω από το μοτέρ. Ειδικά αν μιλάμε για παπί.

Δεν έχεις δικαίωμα να μιλάς. Πρόσεχε τι λες γιατί έχω φωτογραφίες που σε καίνε στις μετατροπές 🤣🤣🤣 (biφιλιτρο γκουχγουχ)... Που αν έβγαινε για το Σουζούκι κυλινδροπιστονο σαν το κεφάλι μου θα το είχες βάλει πάνω 😂

Στο θέμα... Βάλε έναν πιο άγριο εκκεντροφόρο με πρόγραμμα και εξάτμιση φίλτρο. Από περιφερειακά είσαι μια χαρά δε θες κάτι άλλο. Αν και εγώ θα του έκανα και μια αύξηση κυβισμού. Ότι και να κάνεις ρωτά σε ένα μαγαζί να σου πούνε έτοιμες λύσεις... Θα πετύχει γιατί έχουν δοκιμαστεί ένα σωρό καταστάσεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος achilleasv έγραψε:

Δεν έχεις δικαίωμα να μιλάς. Πρόσεχε τι λες γιατί έχω φωτογραφίες που σε καίνε στις μετατροπές 🤣🤣🤣 (biφιλιτρο γκουχγουχ)... Που αν έβγαινε για το Σουζούκι κυλινδροπιστονο σαν το κεφάλι μου θα το είχες βάλει πάνω

Ποιος; Εγω;

Δεν ξέρω για ποιον μιλάς, κάποιο λάθος κάνεις 🤣

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα