Jump to content
Sign in to follow this  
warez

Ράμπα φόρτωσης μηχανής

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα,

έχω απηύδησει με μια ράμπα φόρτωσης μηχανής που έχω αγοράσει. Πρόκειται για αυτήν εδώ

Ενώ γενικά είναι οκευ δεν έχω καταλάβει πως στέκονται τα ποδαράκια της. Τα βιδώνω στο κατάλληλο ύψος άλλα κάθε φορά που πάω να περάσω την μηχανή από πάνω αυτά μαζεύουν. Δεν την χρησιμοποιώ για κάτι τρελό, ίσα ίσα να ανέβει 2 μικρά σκαλιά.  Προφάνως η τριβή μεταξύ αυτών και του εδάφους δεν είναι αρκετή για να τα κρατήσουν. Θα έπρεπε με κάποιον τρόπο να εμποδίζεται η περιστροφή τους όταν η ράμπα έχει στηθεί.

Όπως βλέπετε και από τις φωτογραφίες έχουν μια βίδα και ένα παξιμάδι που μέσω ενός μεταλλικού δακτυλίου σφίγγουν το πόδι. Ωστόσο όσο και να σφίξω την βίδα και το παξιμάδι αυτά συνεχίζουν να περιστρέφονται κανονικά.

Στις οδηγίες το μόνο που λέει είναι "Ο κοχλίας πρέπει να εισαχθεί και να βιδωθεί με το χέρι μέσα από τον μεντεσέ του κυλίνδρου".  Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό.

spacer.png

spacer.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αν την θες για στάνταρ δουλειά. Μέτρα καλά και βάλε 2 μονιμα ποδαρακια από κάτω. Η έναν τάκο με γωνία για να την στήνεις πάνω του.

Αν θες να την μαζεύεις η τον τάκο η 2 προεκτάσεις οριζόντια από πάνω πλευρά. Έτσι ώστε να κρατάει κόντρα όταν είναι ανοιχτή να μην λυγίζει. Θέλει καμία δοκιμή αν είναι εφικτό. Αλλά πιστεύω γινεται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 15 ώρες, το μέλος koukou έγραψε:

Αν την θες για στάνταρ δουλειά. Μέτρα καλά και βάλε 2 μονιμα ποδαρακια από κάτω. Η έναν τάκο με γωνία για να την στήνεις πάνω του.

Αν θες να την μαζεύεις η τον τάκο η 2 προεκτάσεις οριζόντια από πάνω πλευρά. Έτσι ώστε να κρατάει κόντρα όταν είναι ανοιχτή να μην λυγίζει. Θέλει καμία δοκιμή αν είναι εφικτό. Αλλά πιστεύω γινεται

Και εγώ κάτι τέτοιο είχα σκεφτεί αλλά υποτίθεται έχει κατασκευαστεί για να μην χρειάζεται να βάζεις εξτρα τάκους. Έλεγα να το ποστάρω εδώ μήπως χρησιμοποιεί και άλλος ράμπα με ποδαράκια για να μου πει τι κάνει. Μπορεί να είναι κάτι τελείως προφανές που να μην το βλέπω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πως χρησιμοποιείται η ράμπα αυτή;

Αν έχω καταλάβει καλά, είναι για να γεφυρώνει κάποιο χάσμα. Στις άκρες του χάσματος ακουμπάνε οι άκρες της, και στην μέση του χάσματος, βοηθητικά, στηρίζουν βάρος τα πόδια.

Αν είναι έτσι, δεν είναι για σκαλιά η κατασκευή αυτή, πως το χρησιμοποιείς σε σκαλιά εσύ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Πως χρησιμοποιείται η ράμπα αυτή;

Αν έχω καταλάβει καλά, είναι για να γεφυρώνει κάποιο χάσμα. Στις άκρες του χάσματος ακουμπάνε οι άκρες της, και στην μέση του χάσματος, βοηθητικά, στηρίζουν βάρος τα πόδια.

Αν είναι έτσι, δεν είναι για σκαλιά η κατασκευή αυτή, πως το χρησιμοποιείς σε σκαλιά εσύ;

Όχι δεν θα ήταν καλή για να γεφυρώσει κάποιο χάσμα γιατί οι μεντεσέδες που κρατάνε τα δύο μέρη της δημιουργούν μια μικρή κλίση. Επομένως και τελειώς να την ανοίξεις δεν θα δημιουργήσει ευθεία.

Πέρα από αυτό στις οδηγίες αναφέρει ξεκάθαρα ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για να φορτώσεις το όχημα σου κάπου (πχ να ανέβει σε μια καρότσα ή να ανεβει  κάποια σκαλάκια).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 31 λεπτά, το μέλος warez έγραψε:

Όχι δεν θα ήταν καλή για να γεφυρώσει κάποιο χάσμα γιατί οι μεντεσέδες που κρατάνε τα δύο μέρη της δημιουργούν μια μικρή κλίση. Επομένως και τελειώς να την ανοίξεις δεν θα δημιουργήσει ευθεία.

Και; Με μικρή κλίση, υποθέτω εννοείς ότι τα σκέλη κάνουν γωνία διάφορη των 180 μοιρών, είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω, δεν γεφυρώνεται ένα χάσμα;

πριν 37 λεπτά, το μέλος warez έγραψε:

Πέρα από αυτό στις οδηγίες αναφέρει ξεκάθαρα ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για να φορτώσεις το όχημα σου κάπου (πχ να ανέβει σε μια καρότσα ή να ανεβει  κάποια σκαλάκια).

Οι οδηγίες που το λένε αυτό, δεν λένε και πως γίνεται; Χαζή ερώτηση θα μου πεις, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Και; Με μικρή κλίση, υποθέτω εννοείς ότι τα σκέλη κάνουν γωνία διάφορη των 180 μοιρών, είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω, δεν γεφυρώνεται ένα χάσμα;

Οι οδηγίες που το λένε αυτό, δεν λένε και πως γίνεται; Χαζή ερώτηση θα μου πεις, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Ναι όντως θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις και απλά για να γεφυρώσεις ένα χάσμα.

Οι οδηγίες λένε:

1. Ο κοχλίας πρέπει να βιδωθεί με το χέρι μέσα από τον μεντεσέ του κυλίνδρου. (σημείωση: αυτό είναι το κομμάτι που δεν καταλαβαίνω)

2. Σταθμεύστε το όχημα σε επίπεδο και σταθερό εδαφος

3. Τοποθετήστε τις ράμπες (σημείωση: μπορείς να πάρεις 2 ράμπες και να κάνεις την ίδια δουλεία με αμάξι) στην καρότσα για να διευκολύνετε το μεταξόνιο του οχήματος φόρτωσης.

4. Βεβαιωθείτε ότι η πλάκα ή τα δάκτυλα της ράμπας είναι με ασφάλεια ασφαλώς (σημείωση: ναι 2 φορές η λεξη ασφαλεια) στην θέση τους.  (σημείωση: εδώ εννοεί ότι η μια άκρη της ράμπας έχει κάποια δάκτυλα που πιάνουν στην επιφάνεια που θελεις να ανεβει το οχημα)

5. Εγκαταστήστε και ασφαλίστε ιμάντες ασφαλείας στον προφυλακτήρα του οχήματος (αν πρόκειται για αμάξι). Εδω εχει και ενα σχεδιο που εξηγει πως δενεις την ραμπα πανω στον αμαξι για να μην φυγει.

6) Οδηγήστε αργά το προς φόρτωση όχημα στις ράμπες φροντίζοντας τα ελαστικά να είναι πάντα κεντραρισμένα στο κέντρο.

7) Η επιταχυνση πρεπει να ειναι αργη ελεγχομενη και σταθερη.

8 )  Χρησιμοποιήστε το φρένο για να ελεγξετε την ταχύτητα σας. Ξαφνικό φρεναρισμά ή επιτάχυνση θα προκαλέσουν τις ράμπες να απομακρυνθούν από την θέση τους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μου κάνει εντύπωση σε κάθε περίπτωση, τα πόδια που έχει η κατασκευή, να πρέπει να στηρίξουν βάρος και τάσεις, ενώ έχουν τόσο ελευθερία κίνησης στην άρθρωσή τους.

Εγώ αν το σχεδίαζα,θα είχα προβλέψει κάποιο μηχανισμό, με κάποια βίδα να σφίγγει ώστε τα πόδια να εγκλωβίζουν σε μια θέση που μας βολεύει και να μην μπορούν να κινηθούν.

Πάντως στο 1) καλά το έχεις κάνει, αν το έχεις όπως στην εικόνα. Μέσα από τον μεντεσέ είναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα