Jump to content
greggiak

Βοηθεια με αγορα πρωτης μηχανης μεχρι 400 cc

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολα τα μελη. Θα ηθελα λιγη βοηθεια οσον αφορα την αγορα πρωτης μηχανης, κοιταω μεχρι 400 κυβικα λογω διπλωματος α2 και το budget μου ειναι μεχρι 2000. Κοιτουσα για virago 250, bros 400 στο car και με ψησαν λογω τιμων και σαν μηχανακια μου αρεσουν πολυ αλλα πηγα μιλησα με μηχανικους εδω στο βολο και μου λενε οτι δεν βρισκεις ανταλλακτικα ευκολα για virago 250 (πραγμα το οποιο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει γιατι λιγο που ψαχανομαι εχω καταλαβει οτι ειναι ενα πολυ γνωστο μηχανακι στην ελλαδα). Τα ιδια μου ειπε και για το bros και ακομη χειροτερα επειδη ειναι παραεισαγωγης απο ιαπωνια. Σε ενα αλλο συνεργειο που πηγα μου ειπαν τα ιδια αλλα οτι γενικα ολο και καπου θα βρεις. Στο δευτερο συνεργειο μαλιστα μου διεξαν ενα μηχανακι που πουλανε dr 250 djebel και αυτο ειναι εισαγωγης στην ελλαδα αν δεν κανω λαθος και δεν λεω μου αρεσουν και τα enduro, motard και αυτα απλα με αγχωνει το δικαβαλο και η δυναμη του γιατι ειναι και δυομισαρι δεν εχει πολυ χωρο απο οτι ειδα και σκεφτομαι οτι ειναι και σαν ενα λιγο μεγαλυτερο παπι αν βγεις εθνικη περιφερειακο θα σε κουναει ο αερας και θα πρεπει να καθεσαι τερμα δεξια. Καταλαβαινω οτι με το budget που εχω και ειδικα με τον περιορισμο του διπλωματος δεν εχω πολλες επιλογες απλα ειπα να κανω και εδω μια ερωτηση μπας και βρεθει ενας ανθρωπος που να ξερει και να μην μου πουλαει μπαρουφες επειδη προσπαθει να μου πουλησει ενα μηχανακι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κάνεις υποθέσεις που δεν ισχύουν και θα βρεθείς σε αδιέξοδο

πριν 37 λεπτά, το μέλος greggiak έγραψε:

μεχρι 400 κυβικα λογω διπλωματος α2

δεν ισχύει, δεν έχει περιορισμό κυβικών το Α2

πριν 38 λεπτά, το μέλος greggiak έγραψε:

δεν εχει πολυ χωρο απο οτι ειδα και σκεφτομαι οτι ειναι και σαν ενα λιγο μεγαλυτερο παπι αν βγεις εθνικη περιφερειακο θα σε κουναει ο αερας και θα πρεπει να καθεσαι τερμα δεξια.

ούτε αυτό ισχύει. Και ο πίσω κάθεται πολύ καλύτερα από τη σέλα-σερβιέτα του Virago.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αααααλλος ενας που δεν ξερει τι σημαινει το διπλωμα οδηγησής του.

Κάτι είναι απίστευτα λάθος στο σύστημα της παιδείας μας.

Μάθε ανθρωπε μου τι ορια έχει το Α2, πριν αρχίσεις να ψαχνεις τι μοτο να παρεις.

Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Αααααλλος ενας που δεν ξερει τι σημαινει το διπλωμα οδηγησής του.

Κάτι είναι απίστευτα λάθος στο σύστημα της παιδείας μας.

Κλασική περίπτωση σχολής οδήγησης, που ως γνωστόν τα "μηχανάκια" είναι το τελευταίο που τους ενδιαφέρει. Ρε άνθρωπε, 5-6 διπλώματα "πουλάς", κάτσε και μάθε τα, την τύχη μου μέσα....

Πολλές σχολές δε δέχονται να βγαλουν δίπλωμα Α για πρώτο, γιατί λέει αμα ανέβεις στη "μεγάλη" μηχανή, κι ααααμα ανοίξεις το γκάζι τέρμα, κι ααααααμα αφήσεις το συμπλέκτη απότομα, θα σε φέρει καπάκι....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Πολλές σχολές δε δέχονται να βγαλουν δίπλωμα Α για πρώτο, γιατί λέει αμα ανέβεις στη "μεγάλη" μηχανή, κι ααααμα ανοίξεις το γκάζι τέρμα, κι ααααααμα αφήσεις το συμπλέκτη απότομα, θα σε φέρει καπάκι....

Αυτό πραγματικά είναι για να γελάς… πήγε να βγάλει φίλος μου, που είναι συλλέκτης διπλωματών, και του είπαν για Α2, δηλαδή τι διαφορά έχει το να δώσεις με CB400SF αντί για Hornet ή Ζ750?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπηκε ετικετα Α2 = επιστρεφει 46 αποτελέσματα = ο πιο γρηγορος τρόπος να ξεψαχνισεις ολα τα σχετικα θεματα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια γνωριζω αυτό που λετε για τις KW και έχω διαβάσει φορουμ που συζητάνε για xt 600  και άλλα μηχανάκια με α2 αλλα δεν μπορώ να βγαλω ακρη αν είναι όντως νόμιμο ο καθένας λεει το μακρυ και το κοντο του στα φορουμ. Εγραψα έως 400 κυβικα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο δεν θέλω να βγαίνω στο δρόμο και να φοβάμαι μην με γραψουν βέβαια θα κανω και μια ερώτηση στη σχολή οδηγών να εξακριβωθεί το τι παίζει. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Κι αμα ξανάρθει ο will o smith και οι εξωγήινοι, θα έχουμε πάλι ημέρα ανεξαρτησίας.

Οτινάναι είναι οι σχολές οδηγών (οι περισσότερες), λες και  δεν τους ενδιαφέρει να έχουν το μαγαζί τους.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 35 λεπτά, το μέλος greggiak έγραψε:

θα κανω και μια ερώτηση στη σχολή οδηγών να εξακριβωθεί το τι παίζει.

Τότε είναι που δεν θα βγάλεις άκρη!!!

Υπάρχουν ένα σωρό καινούργιες μοτοσυκλέτες για Α2, ψάξε λίγο καλύτερα και άσε τις αρχαιολογικές ανασκαφές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαζι σου για τα καινούργια αλλα με το budget αυτο τι καινούριο μπορω να παρω που να μην είναι 125 .. γιατι θέλω να βγαίνω και παραεξω δικαβαλος που και που βολτα μεχρι 100 χλμ πχ .. το πιο safe που εχω σκεφτεί για να μην εχω θεμα με ανταλλακτικά και να μην μου φύγουν πολλά λεφτά σε πιθανες βλαβες η πτωσεις είναι ένα crypton X και έχω ακούσει αν το κάνεις 150 cc με συμπλέκτη είναι βολταδικο δεν βγαζει θέματα το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι εχει μικρο ντεποζιτο λογω του οτι είναι παπι.. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος greggiak έγραψε:

Παιδια γνωριζω αυτό που λετε για τις KW και έχω διαβάσει φορουμ που συζητάνε για xt 600  και άλλα μηχανάκια με α2 αλλα δεν μπορώ να βγαλω ακρη αν είναι όντως νόμιμο ο καθένας λεει το μακρυ και το κοντο του στα φορουμ. Εγραψα έως 400 κυβικα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο δεν θέλω να βγαίνω στο δρόμο και να φοβάμαι μην με γραψουν βέβαια θα κανω και μια ερώτηση στη σχολή οδηγών να εξακριβωθεί το τι παίζει. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Έχε στον νου σου περίπου 45 άλογα. Αν τώρα κάτι κινείται στο όριο, ψάξτο περισσότερο επί τούτου. Το "400 κυβικά" είναι μια παπάτζα που λένε οι σχολές επειδή έχουν σχεδόν όλοι Honda CB400.  Ένα παράδειγμα για να δεις οτι δεν ισχύει, είναι τα Honda CB500 (F/X/R) που βγήκαν ακριβώς μετά την υιοθέτηση του διαχωρισμού Α1/Α2/Α με στόχο το Α2 και είναι ακριβώς σε αυτό το όριο. Στις πιο παλιές μοτοσυκλέτες, προ των κατηγοριών αυτών, όντως τα πράγματα είναι πιο θολά. Γι'αυτό έχε ως μπούσουλα τα 45 άλογα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος greggiak έγραψε:

Η Νομοθεσία για τα διπλώματα, ορίζει για το Α2, αυτό που έγραψα και πριν. Μπορείς να το διαβάσεις και μόνος σου, στο λινκ π.χ. εδώ https://www.e-nomothesia.gr/kat-aytokinita/adeies-odegeses/pd-51-2012.html στην παράγραφο 3, υποπαράγραφο ''γ.Κατηγορία Α2''.

Τα ''400 κυβικά'', το τι λένε τα ''παιδια'' στα ''φορουμ'' , οι σχολές οδηγών, το τι γνώμη-άποψη-αλήθειατου έχει ο κάθε άνθρωπος, και ότι άλλο , ΔΕΝ παίζει κανένα ρόλο. Το τι ορίζει ο Ελληνικός Νόμος θα κοιτάς.

Τέλος η λογική ''θα ψάξω μέχρι 400 κυβικά για να είμαι σίγουρα εντός των ορίων του Α2'', ΟΥΤΕ αυτή είναι σωστή. Υπάρχουν ένα σωρό παλιότερες μοτοσυκλέτες 400 κυβικών που έχουν παραπάνω από 46 ίππους, και ως εκ τούτου είναι παράνομες για Α2. Ακόμα και μοτοσυκλέτες 250 κυβικών υπάρχουν που έχουν παραπάνω από 46 ίππους. Και από την άλλη υπάρχουν ένα σωρό μοτοσυκλέτες με περισσότερα από 400 κυβικά που έχουν λιγότερους από 46 ίππους και είναι νόμιμες για Α2.

Μην το σκέφτεσαι λάθος, προχώρα με το σωστό κριτήριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι φίλοι απαντήσαν στα θέματα προς το δίπλωμα, πιστεύω. 

Εγώ θα σου πω για το Bros. 
Είναι παραεισαγωγή αλλά τσιμπάς και έναν κινητήρα με 250 περίπου ευρώ και τον έχεις να κανίβαλίσεις αν πάθει κάτι ο κινητήρας που είναι πάνω στο bros...
Είναι βαρύ, είναι 400 V-twin, είναι street (Naked, ουπς.) 
Αν πιάνουν τα χέρια σου, όλα κομπλέ. Ανταλλακτικά βρίσκεις (εξωτερικά, όχι μηχανικά) για το Bros. Που όπως πχ το Transalp 400 είναι ίδιο (πλην σύστημα ψύξης) με το Transalp 600 σε περιφερειακά και σκελετό, πιστεύω το ίδιο ισχύει για το Bros 400/650... Δεν κόβω τον λαιμό μου, αλλά ίσως!

Ίσως εδώ βρεις και κάτι παραπάνω να σε βοηθήσει!

Από εκεί και πέρα...
Εκτός από Virago, κοίταξε και τα Steed από Honda και τα Eliminator από Kawasaki.
Από Cruiser δεν ξέρω πολλά... Γλυκοκοίταξα ένα Virago 125 προ Varadero αλλά... Ήταν 1800 Ευρώ και πάνω στην Ξάνθη (Εγώ Αττική...)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μιλησα με κατι μηχανικους και μου προτειναν xt 600e που το οδηγας με α2 και τα βρισκεις και φτηνα απλα το θεμα ειναι οτι ειμαι βολο και ειναι ολα αθηνα λαρισα και γενικα μακρυα θελω να ρωτησω αν καποιος ξερει να μου πει αν παρω το xt με 1300 περιπου και χρειαστουν επισκευες στο μοτερ μεχρι ποσο μπορει να κοστισει για να ερθει στα ισια? δεν θελω να ξεπερασω τα 2000 και γενικα ειναι ενα μηχανακι που πολλοι καγκουρες το εσκιζαν, αλλα απ την αλλη ειναι πολυ καλη επιλογη γι αυτο που θελω να κανω και ανταλλακτικα βρισκεις ευκολα απο οτι εμαθα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρε ενα ΧΤ600Ε με 1800-2000 ευρω, βρες ενα που να μη θελει μαζεματα, αν παρεις κατι φθηνο θα ξοδεψεις πολλα παραπανω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το μονο προβλημα ειναι οτι πωλουνται ολα σε αλλες πολεις εδω στον βολο δεν παιζει τιποτα και δεν ξερω σε ποια αγγελια αξιζει να αφησω δουλειες και να παω να το δω το μηχανακι θα παω σε λιγα ακομη συνεργεια εδω μπας κια πουλαει καποιος κατι αξιολογο και στην αναγκη τρεχω αλλου..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα