Jump to content
thomas1914

Πρωτη μηχανη 125cc

Recommended Posts

Ενα ποστ που ειμαι σιγουρος οτι γινεται συχνα σε ενα φορουμ σαν αυτο,ετσι και γω με την σειρα μου θα ηθελα να ακουσω διαφορες αποψεις οι οποιες θα με βοηθησουν στην καταλληλη επιλογη πρωτης μηχανης.

Αρχικα αυτην την στιγμη ειμαι 17 χρονων κ σε εναν μηνα γινομαι 18,ειμαι ηδη στην αναμονη για να δωσω τα σηματα (περιπου 2.5 μηνες) για το διπλωμα Α1 και απο το καλοκαιρι περιπου ειμαι καθε μερα στο car.gr σπαζοντας το κεφαλι μου στο ποια μηχανη να επιλεξω ως πρωτη . Μαζευω αυτην την στιγμη τα χρηματα ωστε οταν περιπου βγει το διπλωμα να αγορασω και την πρωτη μου μηχανη. Το μπατζετ μου υπολογιζω να ειναι περιπου στα 1000-1500 ευρω . 

Ιδανικα εγω θα ηθελα να μην παω σε παπι η σε σκουτερ αλλα σε μια κανονικη μηχανη με συμπλεκτη. Συγκεκριμενα κοιταω εδω και καιρο καποια Husqvarna WRE125 στα οποια βεβαια με αγχωνει αρκετα το γεγονός οτι ειναι διχρονα και εχω ακουσει οτι ειναι λιγο αποτομα και οτι εχουν καποιες δυσκολιες και ειδικα σε εναν οδηγο με μηδενικη εμπειρια οπως εγω. Επισης οχι μονο στο husqvarna αλλα σε ολες τις μηχανες που κοιταω (ειδικα αυτες που ειναι εικοσαετιας) με αγχωνει το γεγονός οτι ισως εχουν καποιο προβλημα ειτε μηχανικα ειτε οτιδηποτε αλλο,το οποιο εγω ως ασχετος δεν θα αντιληφτω, με αποτελεσμα να παει σκαρτο το μηχανακι. Ταυτοχρονα ανησυχώ και για τα ανταλλακτικα τα οποια δεν γνωριζω κατα ποσο θα υπαρχουν σε μηχανες οπως το husqvarna σε σχεση ας πουμε με ενα παπακι yamaha honda η daytona που βρισκεις πανευκολα ανταλλακτικα . Τωρα εγω σαν αρχαριος οδηγος μπορει να παρω το husqvarna και στην πρωτη μου βολτα να μου πεσει απτα χερια και να σπασουν δυο πλαστικα, θα μπορεσω να βρω ανταλλακτικα η παει το μηχανακι;

Γενικοτερα αυτες ειναι καποιες ανησυχίες που με απασχολούν εδω και καιρο και θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας για αυτες . Πιστευετε ειναι καλυτερα ως πρωτο μηχανακι να παρω ενα παπακι που ισως να μην μου αρεσει καθολου αλλα ισως μου μαθει πολλα και ειναι ας πουμε ¨σχολειο¨ και σε 2 χρονια οταν γινω με το καλο 20 να παω σε ενα μοταρντ τυπου XT με αφθονα ανταλλακτικα και φουλ καυλα , η να παω τωρα για το μηχανακι το οποιο με καυλωνει αλλα μου δημιουργει ολες τις παραπανω ανησυχιες . Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας !!!

παραθετω καποια απτα μηχανακια που κοιταω αυτον τον καιρο για να μου πειτε τις αποψεις σας.

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/317130204-husqvarna-wre-125

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316695536-daytona-remix-125

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316811305-husqvarna-wre-125

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316076168-yamaha-xt-125r

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/315912675-honda-xr-125-l

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Στον ύπνο σου βλέπεις μηχανές ε? Πολύ καλή αρχή και καλώς ήρθες.

Θα πρέπει να ξέρεις κάτι για τα παπάκια: Όσο άσχημα σου φαίνονται στο μάτι, το ίδιο απαίσια είναι και στην οδήγηση. Τα σκούτερ πάλι, καμία σχέση με μηχανή, θα πρέπει να ξεμάθεις αυτά που ξέρεις αν ξεκινήσεις με σκούτερ.

Σε αυτά που γράφεις, δεν υπάρχει "σκάρτο" μηχανάκι. Ολα θα βγάλουν κάτι (από φτηνό έως ακριβό) και όλα φτιάχνουν. "σκάρτο" θα έλεγα κάποιο με στραβό σκελετό η κάτι τέτοιο μόνιμο.

Δίχρονο, θα έλεγα όχι . Θα βρωμάς ολόκληρος ,κι είναι πολύ εύκολο να κολλήσεις το μοτέρ και να τραβιέσαι και να στη χαλάσει. Τα περι απότομου κλπ κλπ είναι για να τα λέμε στην καφετέρια. Συν τα ακριβουτσικα ανταλλάκτικά από husqvarna (θα στα πούν άλλοι αυτά εγώ είμαι άσχετος)

πριν 2 ώρες, το μέλος thomas1914 έγραψε:

στην πρωτη μου βολτα να μου πεσει απτα χερια και να σπασουν δυο πλαστικα

Αμ δεν είναι πιατέλα να σου πέσει και να σπάσει... Τα κοκαλάκια σου να σκέφτεσαι. Οτι θα πέσεις, να ξέρεις είναι στο πρόγραμμα. Το θέμα είναι αν πχ πέσεις με το husqvarna, δεν είναι μόνο τα πλαστικά, αν στραβώσει κανένα ψυγείο το μηχανάκι θα μείνει ακίνητο. Αν πέσεις με κανένα από τα υπόλοιπα τα αερόψυκτα, το πολύ να κάτσεις να ισιώσεις το τιμόνι και να συνεχίσεις . Μιλάω πάντα για απλή καθημερινή πτώση.

Στα υπόλοιπα μοντέλα που σου αρέσουν τώρα. Πρώτον, να ξέρεις οτι είναι πιό αργά κι από καλό παπάκι (επειδή είναι περίπου 20 κιλά πιό βαριά από παπί) Τα δύο ιαπωνικά μοντέλα είναι αξιοπιστότατα αλλά όπως είπαμε όλο και κάτι θα βγάλουν. Αν είσαι λίγο προσεκτικός μαζί τους και δεν έχοεθ γίνει ένας σωρό παλιοσίδερα, θα καταφέρεις να τα πουλήσεις σχεδόν όσο τα πήρες. Το daytona, δεν κρατάει τιμή λογω κινέζικου. Από δυο αυτά, προτιμώ το Honda λόγω του αρχαίου μέν αλλά αθάνατου μοτέρ (αρχαίων πνεύμα αθάνατο με ωστήρια)

πριν 2 ώρες, το μέλος thomas1914 έγραψε:

XT με αφθονα ανταλλακτικα και φουλ καυλα ,

αν εχεις dream bike το ΧΤ των 90ς, με προβληματίζει πραγματικά που νέα παιδιά έχουν αυτή τη ματρακαδολαγνεία.... Τελοσπάντων και μόνο που σκέφτηκες να ρωτήσεις εδώ προηγείσαι στον τρόπο σκέψης από τους περισσότερους που ξεκινάνε με μηχανές.

Και πάλι καλώς ήρθες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από τη στιγμή που σου αρέσουν τα εντουροειδη μηχανάκια ρίξε μια μάτια και σε αυτό —> https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316440412-suzuki-dr-125?event=from-seen-by-others

πιο πρόσφατο μοντέλο.

Συμβουλή μου είναι να μην αγοράσεις φθηνό μηχανάκι, να στοχεύεις σε μηχανάκια με τιμή και κατάσταση άνω του μέσου όρου της κατηγορίας. Επίσης όταν βλέπεις μέτρια/κακή εξωτερική κατάσταση κατά 99% και ο κινητήρας είναι στην ίδια φάση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

το ίδιο απαίσια είναι και στην οδήγηση

OBJECTION 🤣😅

Καλά κάνεις και κοιτάς μοτοσυκλετάκι και όχι παπί. Ασχέτως αν το παπί γενικά στην Ελλάδα το συναντάς παντού, αν το 2016 που έβγαλα Α1, δεν είχε ο πατέρας μου το Address, λογικά σε κάποιο μοτοσυκλετάκι θα πήγαινα.

Για τα WRE, δεν γνωρίζω, αλλά το XR125/XT125 σαν αξιοπιστία βγήκανε σκυλιά, βέβαια έχουμε 2021, και τα συγκεκριμένα μοντέλα είναι αρκετά παλιά πλέον. Το XR125 επίσης πιο αργό και από παπί 125.

Θα πω ναι στο DR125SM όμως, το έχει και συμφοιτητής στην σχολή μοντέλο 2011. Ο κινητήρας του έχει φορεθεί και σε άλλα 125αρια της Suzuki στο παρελθόν, έχει αποδείξει την αξιοπιστία του και στο συγκεκριμένο η μόνη διαφορά είναι πως αντί για καρμπυρατέρ έχει injection. Οικονομικό, τον χειμώνα παίρνει αμέσως μπρος και μπαίνει και χώμα. Το μόνο που ίσως θα χρειαστεί (με βάση ότι έχω ακούσει) είναι λίγο καλύτερα φώτα, κάτι το οποίο αναβαθμίζεις εύκολα.

Οτιδήποτε όμως και να πάρεις προφανώς και θα το ελέγξεις σε έναν μάστορα που εμπιστεύεσαι για τυχόν ζημιές ή το οτιδήποτε.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια και για το καλωσόρισμα  . Ειμαι σιγουρος πως σε αυτο το φορουμ σιγουρα μπορειτε να καταλάβετε πως νιωθω τους τελευταιους μηνες και το να πω οτι ονειρευομαι μηχανες ειναι το λιγοτερο. Πραγματικα περναω τουλαχιστον ενα δυωρο καθημερινα στο car.gr βλεποντας αγγελιες , οταν ειμαι εξω στο δρομο οποια μηχανη και αν περασει γυρναω αυτοματα να την κοιταξω χαχαχα πραγματικα δεν ξερω τι εχω παθει. Τωρα για τα διχρονα αν το μονο θεμα ειναι η μυρωδια πραγματικα δεν εχω θεμα διοτι την μηχανη δεν την θελω για καθημερινη π.χ. να πηγαινω δουλεια η σχολειο αλλα την θελω απλα για βολτες . Επισης προφανως και το XT δεν ειναι Dream bike εννοειται αυτο αλλα ειναι κατι σε ρεαλιστικη τιμη στην κατηγορια που μου αρεσει και φυσικα ειναι μια μηχανη με φθηνα ανταλλακτικα. Επισης επειδη εχω ψαξει για το suzuki dr πραγματι φαινεται ωραια μηχανη αλλα βεβαια το μονο αρνητικο ειναι δεν υπαρχει καμια αγγελια κοντα στην περιοχη μου (Θεσσαλονικη)  και εχω ακουσει οτι καλο ειναι να κανω πρωτα μια βολτα την μηχανη που θα παρω ακομα και αν ειμαι ασχετος . Οπως και να εχει ευχαριστω παλι για τον χρονο σας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Από τη στιγμή που σου αρέσουν τα εντουροειδη μηχανάκια ρίξε μια μάτια και σε αυτό —> https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/316440412-suzuki-dr-125?event=from-seen-by-others

πιο πρόσφατο μοντέλο.

Συμβουλή μου είναι να μην αγοράσεις φθηνό μηχανάκι, να στοχεύεις σε μηχανάκια με τιμή και κατάσταση άνω του μέσου όρου της κατηγορίας. Επίσης όταν βλέπεις μέτρια/κακή εξωτερική κατάσταση κατά 99% και ο κινητήρας είναι στην ίδια φάση.

Φιλε στην περιπτωση που δεν εχω μαστορα που εμπιστευομαι τι κανω 😅😅 επισης πες οτι βρισκω, πως ακριβως το οργανώνω το ολο πραγμα , λεω τον αλλον να φερει την μηχανη και να συναντηθουμε στο συνεργειο ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος thomas1914 έγραψε:

Φιλε στην περιπτωση που δεν εχω μαστορα που εμπιστευομαι τι κανω 😅😅 επισης πες οτι βρισκω, πως ακριβως το οργανώνω το ολο πραγμα , λεω τον αλλον να φερει την μηχανη και να συναντηθουμε στο συνεργειο ;

Φίλοι, γνωστοί, συγγενείς κλπ σχετικοί, θα επιστρατευσεις  ωστε να μπορέσεις να κανεις τη δουλειά. Η τελικη επιλογη ανηκει σε σενα, αν χρειαστει θα μπεις σε ΚΤΕΛ να πας εκει να το δεις (και γιατι όχι, να γυρισεις και με αυτό αν όλα πάνε καλά)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 17 λεπτά, το μέλος innova 04 έγραψε:

Φίλοι, γνωστοί, συγγενείς κλπ σχετικοί, θα επιστρατευσεις  ωστε να μπορέσεις να κανεις τη δουλειά. Η τελικη επιλογη ανηκει σε σενα, αν χρειαστει θα μπεις σε ΚΤΕΛ να πας εκει να το δεις (και γιατι όχι, να γυρισεις και με αυτό αν όλα πάνε καλά)

εννοειται φιλε αυτο εννοω αν ενα μηχανακι ειναι σε αλλη περιοχη γιατι εδω θεσσαλονικη μπορω να βρω πως ακριβως θα το παω σε μηχανικο εκει 🤔🤔

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 29 λεπτά, το μέλος thomas1914 έγραψε:

εννοειται φιλε αυτο εννοω αν ενα μηχανακι ειναι σε αλλη περιοχη γιατι εδω θεσσαλονικη μπορω να βρω πως ακριβως θα το παω σε μηχανικο εκει 🤔🤔

Του κάνεις τα έξιδα να έρθει ένα Σαββατο πχ και τραπέζωμα μετά.

Τα δίχρονα τώρα. Εκτός οτι πίνουν πολλές βενζίνες, οοοολοι που τα αγόρασαν τα είχαν για σκίσιμο. Αντιθετα με τα άλλα που λέμε, που συνήθως τα παίρναν μεγαλύτεροι άνθρωποι ή κοπέλες αντί για παπάκι. (Παντα στατιστικά το λέω, αλλά αυτό φαίνεται στο όχημα). Ανεβασε αγγελίες εδώ όταν έρθει η ώρα και θα σου πούμε και μια γνώμη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Του κάνεις τα έξιδα να έρθει ένα Σαββατο πχ και τραπέζωμα μετά.

Τα δίχρονα τώρα. Εκτός οτι πίνουν πολλές βενζίνες, οοοολοι που τα αγόρασαν τα είχαν για σκίσιμο. Αντιθετα με τα άλλα που λέμε, που συνήθως τα παίρναν μεγαλύτεροι άνθρωποι ή κοπέλες αντί για παπάκι. (Παντα στατιστικά το λέω, αλλά αυτό φαίνεται στο όχημα). Ανεβασε αγγελίες εδώ όταν έρθει η ώρα και θα σου πούμε και μια γνώμη.

Εννοειται να περιμενετε ποστ σε 1-2 μηνες οταν βγει το διπλωμα 😅 .Ευχαριστω και παλι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εαν ανεβάσεις το μπατζετ σου λιγο μπορεις να κοιταξεις για καποιο wr125x/r το οποιο δέχεται αρκετα ανταλλακτικα απο το crypton x. Πιστεύω οτι ειναι απο τις καλυτερες επιλογες σε 4τ 125 μοτο αυτης της κατηγοριας. Κοιτα και αλλες κατηγοριες που τυχον μπορει να σου κινησουν το ενδιαφερον πχ οπως κανα cbr 125, cbf 125, yzf-r125, ybr 125 η ακομα και καποιο duke 125 αν βρεθει κοντα στο μπαντζετ που κοιτας. Το διχρονο θα σου προσφερει πολλες λαχταρες ειτε κακες ειτε καλες. Δεν θα το προτεινα σε καποιον που ξεκιναει τωρα εκτος αν ειναι παθιασμενος δεν θα ντραπει να πιασει κανα κατσαβιδι και προπαντως θα εχει ενα axe στην μπανανα/σακιδιο του. Το χασκι παει πιο πολυ σε χομπιστικο παρα βολτισιο μηχανακι. Επισης παντα κρανος και ενα εξοπλισμο μιας σχετικης ποιότητας και οχι κατι "τελευταιο"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Η αληθεια ειναι οτι το WR ειναι πανεμορφο παρολα αυτα ειναι στα 2000+ και επισης υπαρχουν μονο 3 αγγελιες στο car και οι 3 ειναι στην αθηνα (ειμαι θεσσαλονικη).

Πραγματι και εγω καταλαβα οτι καλυτερα να παω σε ενα τετραχρονο παρολο που το husqvarna με ειχε αρεσει πολυ . Επισης δεν κοιτα μηχανες τυπου cbr διοτι δεν με αρεσουν πολυ οι super sport, θα προτιμουσα καποιο Motard η καποιο naked. Ευχαριστω και παλι πολυ και παντα κρανος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να παραθεσω και εγω την γνωμη μου εδω λογο του οτι ημουν στην θεση σου ακριβως πριν απο κανα χρονο το μηχανακι που κατεληξα να παρω μετα απο ΠΑΡΑ πολυ σκεψη ηταν ενα sym wolf 125 στριταδικο naked με χοντρα λαστιχα και κατα την γνωμη μου ΠΟΛΥ καλος δασκαλος. Το μηχανακι εχει φθηνα ανταλλακτικα με λιγο τσιμπιμενα τα λαστιχα λογο του οτι ο σκελετος και τα λαστιχα ειναι απο το δυομισαρι μοντελο του. Δουλευει στα ψηλα. Καρμπυρατερ και να θες να το δουλεψεις μονος σου τα βασικα σερβις θα μαθεις πολλα. Εμφανισιακα κατα την γνωμη μου ειναι πανεμορφο 

Τα μηχανακια αυτα μπορεις να τα βρεις πολυ φθηνα σκεψου το δικο μ το πηρα 900ευρω με πολυ παζαρι πραγματικα σε παει οπου θελεις σκυλι μαυρο. Θεση οδηγησης δεν ειναι πολυ σκυφτη δεν θα σε κουρασει (εκτος αν θες να το τελικιασεις τοτε θα σκυψεις γιατι και τα 2 χλμτρα θα μετρησουν :D) το εχω φαει με το κουταλι αυτο το μηχανακι αμα σε ενδιαφερει οτι θες ρωτα και καλο ψαξιμο σε οτι βρεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αδερφε το εχω δει το sym και ειναι οντως πανεμορφο , το εχω υποψιν μου . Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο καιρο σου πηρε να βγαλεις το διπλωμα ρε φιλε, γιατι εγω ειμαι ηδη δυο μηνες στην αναμονη και δεν εχω δωσει καν τα σηματα @DaniD

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@thomas1914 τι να σου πω τωρα εγω μολις εμαθα τα σηματα πηγα και τα εδωσα καπακια μετα αφου τα πηρα πηγα και για τα πρακτικα κατευθειαν 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος DaniD έγραψε:

@thomas1914 τι να σου πω τωρα εγω μολις εμαθα τα σηματα πηγα και τα εδωσα καπακια μετα αφου τα πηρα πηγα και για τα πρακτικα κατευθειαν 

Εγινε αδερφε ευχαριστω για την απαντηση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα