Jump to content
ChrisM

Pirelli Diablo Rosso sport

Recommended Posts

Καλησπέρα μετά απο πολύ καιρό, ήρθε η ώρα να αλλαχτούν τα λάστιχα στο innova, καθώς τα ΜΕ22 που εχει τώρα πάνω κλείσανε μόλις 3ετια ( πέλμα έχει μπόλικο ακόμα μιας και έχουν 12.000χλμ, σε κρατήματα δεν εχω δει κάποια σημαντική μείωση αλλά έχουν αρχίσει να κάνουν αυτά τα λεπτά μικρά σκασιματακια τοσο στο πέλμα οσο και στα τοιχώματα). Το μηχανάκι χρησιμοποιείται καθημερινά και παντός καιρού (ακομα και τον χειμώνα με τα χιόνια, με το μηχανάκι πηγα δουλειά 😂😂😂) οπότε κοιτάω για ενα λάστιχο που να αποδίδει καλά σε όλες τις συνθήκες. Επίσης επειδή οι διαδρομές μου είναι πολύ σύντομες (2-3 χιλιόμετρα) προτιμώ κάτι το οποίο να αποδίδει οσο πιο σύντομα γίνεται, χωρίς να θέλει αρκετή ώρα πορείας για να ζεσταθεί ( συνεπώς κάτι με μαλακή γόμα). Χιλιομετρική απόδοση δεν με ενδιαφέρει και πιστεύω είναι προφανές γιατί, πρώτα θα ξεραθεί το λάστιχο και μετά θα μείνει από πέλμα. Απο τα ΜΕ22 είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, πολύ σπάνια ένιωσα να ψιλογλυστραει σε περίεργη άσφαλτο, ακομα και στο βρεγμένο είναι βεντούζα, και στο χιόνι δεν με απογοήτευσε. Με μια γρήγορη έρευνα είδα οτι παίζουν 2 λάστιχα τα οποία δεν τα εχω δει να κυκλοφορούν πολύ, επειδή είναι και ψιλοκαινουργια πιθανώς, angel ct (τα οποία μου είπαν είναι πιο σκληρά απο ΜΕ22 οπότε τα απορρίπτω) και τα αναγραφόμενα στον τίτλο pirelli Diablo Rosso sport, τα οποία μου είπαν 2 διαφορετικοί λαστιχαδες ότι είναι πιο μαλακά. Με προβληματίζει ο προσανατολισμός "sport" το οποίο προδίδει οτι σε άνεση θα είναι χειρότερο (καθώς ειναι και tubeless) και οτι είναι πιο επικεντρωμένο σε απόδοση σε στεγνό , οπότε το βρεγμένο λιγο με προβληματίζει παρόλο που λενε ότι είναι πολύ καλο και εκεί. Σε τιμή τσιμπάνε λιγο αλλα δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει ή έχει κάποια εικόνα απο τα συγκεκριμένα ας ενημερώσει για να ξέρω αν αξίζει να τα δοκιμάσω ή να ανανεώσω με τα metzeler ξανά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Από 2016 ως σήμερα πάντως με Michelin City Pro, δεν έχω κανένα παράπονο. Στα προτείνω για την χρήση που τα θες...

Δύο χειμώνες που δούλευα ντελίβερι, σε βρεγμένο καλή απόδοση, δεν γλιστρούσε το μηχανάκι.

Σε στεγνό:

hqPfQC8.jpg

Και πάλι ίχνος αστάθειας ή το οτιδήποτε, το μηχανάκι μέχρι το όριο των μασπιέ στρίβει άνετα.

Εγώ προτείνω City Pro πάντως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τάσο πως είναι η συμπεριφορά τους σε πατημένο χωματόδρομο?, ψευτογλιστρανε? η λογω των αυλακώσεων για το νερο την παλεβουν;
Με ψήνει στην επόμενη αλλαγή να φυγω απο τα angel ct

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 7/11/2021 at 8:35 ΜΜ, το μέλος yoshi έγραψε:

Τάσο πως είναι η συμπεριφορά τους σε πατημένο χωματόδρομο?, ψευτογλιστρανε? η λογω των αυλακώσεων για το νερο την παλεβουν;
Με ψήνει στην επόμενη αλλαγή να φυγω απο τα angel ct

Έχω πάει σε κάμποσους χωματόδρομους, δεν είχα προβλήματα.

Εντάξει δεν δίνουν και 100% εμπιστοστύνη, αλλά και εγώ στο χώμα με πάνω από 40-50 δεν έχω πάει και ποτέ. Δεν πάθανε τίποτα πάντως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχω τα ντιαμπλο φιλε μπορω να σου πω οτι σε ασφαλτο και σε νερα δεν θα σε αφησουν να φυγεις τωρα για χωμα δεν κανουν μια. 

Μια σουπα εφαγα με αυτα και αυτο ηταν μολις η μπροστα μου ροδα απο στρωμενη ασφαλτο επιασε χωμα και με εφτυσε κατω το μηχανακι αμα δεν προβλεπεις χωμα και λασπη στα συνηστω πραγματικα

(να προσθεσω οτι τα οδηγαω κοντα 8 μηνες τωρα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Nιώθω λίγο αδικημένος που δεν έβγαλε διάσταση για το cbf 125 σε αυτό το λάστιχο, ενώ δίνει για το angel ct:sad:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 13/11/2021 at 2:40 ΠΜ, το μέλος DaniD έγραψε:

εχω τα ντιαμπλο φιλε μπορω να σου πω οτι σε ασφαλτο και σε νερα δεν θα σε αφησουν να φυγεις τωρα για χωμα δεν κανουν μια. 

Μια σουπα εφαγα με αυτα και αυτο ηταν μολις η μπροστα μου ροδα απο στρωμενη ασφαλτο επιασε χωμα και με εφτυσε κατω το μηχανακι αμα δεν προβλεπεις χωμα και λασπη στα συνηστω πραγματικα

(να προσθεσω οτι τα οδηγαω κοντα 8 μηνες τωρα)

Όχι χώμα δεν πατάω καθόλου, εντός Αθηνών χρησιμοποιείται μόνο το παπί. Απλα είτε βρέχει είτε χιονίζει θα πάω με αυτό. Και μιας που δεν έχω θέμα με φθορά ζητάω κάτι πιο μαλακό οπου να πιάνει ακόμα καλύτερα ακόμα πιο γρήγορα απο τα ΜΕ22

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα