Jump to content
kostaskos027

ΒΑΖΩ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΝΕΚΡΑ

Recommended Posts

καλησπερα σε ολη την ομαδα!
εχω ενα kymco spike 125 με περιπου 40.000 χιλιομετρα.βαζω πρωτη και το γκαζι δεν ανταποκρινεται καθολου ειναι σαν να εχω νεκρα βαζω δευτερα το ιδιο τριτη τεταρτη το ιδιο.οι ταχυτητες μπαινουν γιατι το δεινχει και στο κοντερ δεν ξεκιναει το μηχανακι ειναι σαν να ειναι ολες οι ταχυτητες νεκρα.τι πιστευετε φταιει ?κανω κατι λαθος?ευχαριστω εκ των προτερων!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει κοπεί ο στροφαλοφόρος άξονας, έξω από το δεξί ''μάγουλο''. Ο κινητήρας δουλεύει, περιστρέφεται (τα πηνία ανάφλεξης είναι από την αριστερή άκρη), αλλά το δεξί άκρο έχει κοπεί και έχει πέσει ακουμπιστό στο πλαινό καπάκι.

Μεγειές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ενας γνωστος μου ειπε οτι μπορει να ειναι Καμπάνα και σιαγόνες δεξί καπάκι ισχυει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πιθανόν να έχει σκορπίσει το φυγοκεντρικό, όπως σου είπε ο φίλος σου, αλλά να μην δίνει καθόλου; Κάτι λίγο κίνηση έπρεπε να δίνει όσο και να έχει σκορπίσει.

Είχα δικό μου Spike R 125 και εμένα κόπηκε ο στροφαλοφόρος, όπως το περιγράφω, απλά ήμουν εντός εγγύησης και μου το αλλάξανε.

Εύχομαι να είναι η απλή περίπτωση του φυγοκεντρικού συμπλέκτη στο δικό σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και με τα 2 φιλε μου και με μανιβελα και με μιζα και με τα 2 το ιδιο
λες να ειναι εκκεντροφοροι?

ποσο κοστιζει?

Τροποποιήθηκε από τον kostaskos027

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο εκκεντροφορος είναι οκ, πρώτα θα ανοιχτεί το δεξί καπάκι ώστε να διαπιστώσεις γιατί δεν μεταφέρει κίνηση από το στρόφαλο στο σαζμαν, ίσως όντως να έκοψε σε κάποιο σημείο τον άξονα του στροφάλου, ή υπάρχει πρόβλημα στο φυγοκεντρικό όπως προαναφέρθηκε, με βάση  τις περιγραφές και το θέμα που είχε και ο συντροχος FlyingInADream, πιο πολύ για κομμένο άξονα μου κάνει, στο σημείο που έχει το καρέ του φυγοκεντρικού.

Η εκκίνηση με μανιβέλα γίνεται μέσω του σαζμαν χωρίς την εμπλοκή του φυγοκεντρικού παρά μόνο της καμπάνας φυγοκεντρικου στην οποία υπάρχει ένα κομπλερ, το ότι παίρνει μπρος με μανιβέλα μας δείχνει ότι υπάρχει ζεύξη μεταξύ γραναζιού μανιβελας-σαζμαν-συμπλεκτη-καμπάνας-στροφάλου. Από τη στιγμή όμως που θα πάρει μπρος η κίνηση μεταδίδεται ανάποδα, δηλαδή, στρόφαλος- φυγοκεντρικο-καμπανα- συμπλέκτης-σαζμαν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε super tenere φιλου παντως που του εκανε ακριβως το ιδιο προσφατα,ειχε απλα ξεβιδωθει το μπροστα γραναζι.

ξεκινηστε απο τα πιο απλα πρωτα και μετα φερνετε την καταστροφη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 32 λεπτά, το μέλος Στέργιος Βήχος έγραψε:

σε super tenere φιλου παντως που του εκανε ακριβως το ιδιο προσφατα,ειχε απλα ξεβιδωθει το μπροστα γραναζι.

ξεκινηστε απο τα πιο απλα πρωτα και μετα φερνετε την καταστροφη.

Σωστά τα λες, αφήσαμε το απλούστερο και πήγαμε στο ακραίο σενάριο, προσωπικά το θεώρησα αυτονόητο ότι αυτό που είπες το εχει τσεκάρει ήδη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πως μπορω να δω αν ειναι ξαβιδομενο το μπροστα γραναζι μονος μου? ευχαριστω

Τροποποιήθηκε από τον kostaskos027

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θα παλευει ακομα να βγαλει το καπακι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 33 λεπτά, το μέλος Στέργιος Βήχος έγραψε:

θα παλευει ακομα να βγαλει το καπακι

Άλλος ένας διάττων αστέρας στον ουρανό του MyBike…

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν θα έχει βγάλει άκρη ο άνθρωπος ακόμα, δεν είναι και γνώστης απότι φαίνεται να κάνει τσακ μπαμ διάγνωση μόνος του, από κανά μάστορα θα κρέμεται πότε και αν. Μπορεί να μην έχει και λεφτά και να μαζεύει. Μπορεί να έχει και άλλα πιο επείγοντα στην ζωή του.

Και στην τελική, πες ότι βρήκε τι έφταιγε και ήταν κάτι βαρύ (σε κόστος) και έχει την στεναχώρεια του, το φόρουμ θα σκέφτεται;

Μην βιάζεστε να κακολογήσετε, θα δείξει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Μην βιάζεστε να κακολογήσετε, θα δείξει.

Δεν νομίζω να κακολογήσαμε κανένα, μια διαπίστωση έκανα, επισης δεν είμαστε κάθολου βιαστικοί, απο ενδιαφέρον ρωτάμε, βιαστικοί είναι οι τυπάδες που μπαίνουν στο φόρουμ σηκώνουν 2-3 ίδια θέματα και μόλις πάρουν κάποιες απαντήσεις την κάνουν με ελαφρά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Δεν νομίζω να κακολογήσαμε κανένα, μια διαπίστωση έκανα, επισης δεν είμαστε κάθολου βιαστικοί, απο ενδιαφέρον ρωτάμε, βιαστικοί είναι οι τυπάδες που μπαίνουν στο φόρουμ σηκώνουν 2-3 ίδια θέματα και μόλις πάρουν κάποιες απαντήσεις την κάνουν με ελαφρά.

και φαντασου καποιες φορες που θελει και ψαξιμο η απαντηση,και καθεσαι και ψαχνεις και γραφεις και εξηγεις και απλα δεν ξαναμπαινουν ποτε.

ειναι ενα ειδος αντικοινωνικης συμπεριφορας και ψιλοκαθρεφτης αυτων που γινονται και εξω απο τα φορουμ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 44 λεπτά, το μέλος Στέργιος Βήχος έγραψε:

και ψιλοκαθρεφτης αυτων που γινονται και εξω απο τα φορουμ.

Μικρογραφία της κοινωνίας που ζούμε, οπως το ειπες ακριβώς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα