Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες... Ως νέος στο forum δεν ξέρω αν αναφέρετε την επωνυμία συνεργείων (για να αποτρέψουμε ή να προτείνουμε κάποιο)... Θα αναφερθώ μόνο στις εξωφρενικές τιμές ενός συγκεκριμένου (θα το γράψω από κάτω ως απάντηση ποιο είναι αυτό)... Για αλλαγή ενός πλαστικού (μεταχειρισμένο fairing kle) και βαφή ενός άλλου πλαστικού και του σκελετού 600... Δεν ξέρω αν αυτό το ποσό φαντάζει σε κάποιους φυσιολογικό, αλλά για μια μηχανή που κοστίζει 1200-1500€ το θεωρώ τραγικό...ίδιος όταν έχω πρόσφατα βάψει 4 κομμάτια σε αυτοκίνητο 300€... Ποια η γνώμη σας 

Τροποποιήθηκε από τον Giorgosdk99

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

insufficient data

''βαφή του σκελετού'' είναι και το 

1-πήρε ένα σπρέι 3 euro από τo Leroy Merlin, μόνωσε με χαρτόνια γύρω-γύρω απλο το πλαίσιο και έκανε δύο περάσματα ότι φαίνεται

ειναι και το

2-ελυσε ΟΛΗ την μοτοσυκλέτα, έμεινε πλαίσιο ΣΚΕΤΟ, ΚΑΤΑΣΚΕΤΟ, το πήγε για ηλεκτροστατική βαφή, μπήκαν καινούρια ρουλεμάν τιμονιού-ψαλιδιού, έδεσε ΟΛΗ την μοτοσυκλέτα.

Προσδιόρισε με τρόπο αμφιμονοσήμαντο τι εργασίες έγιναν στην μοτοσυκλέτα σου, να σου πούμε αν ήταν ακριβές ή όχι.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άλλο βασικό. Το πόσο κάνει αυτή η μηχανή σήμερα, δεν έχει καμία σημασία. Αν ήταν μια μηχανή καινούργια των 15.000 θα σου φαίνονταν κανονικό το ποσό δηλαδή;

Σημασία έχει μόνο πόση δουλειά (ώρες) χρειάζονται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

insufficient data

''βαφή του σκελετού'' είναι και το 

1-πήρε ένα σπρέι 3 euro από τo Leroy Merlin, μόνωσε με χαρτόνια γύρω-γύρω απλο το πλαίσιο και έκανε δύο περάσματα ότι φαίνεται

ειναι και το

2-ελυσε ΟΛΗ την μοτοσυκλέτα, έμεινε πλαίσιο ΣΚΕΤΟ, ΚΑΤΑΣΚΕΤΟ, το πήγε για ηλεκτροστατική βαφή, μπήκαν καινούρια ρουλεμάν τιμονιού-ψαλιδιού, έδεσε ΟΛΗ την μοτοσυκλέτα.

Προσδιόρισε με τρόπο αμφιμονοσήμαντο τι εργασίες έγιναν στην μοτοσυκλέτα σου, να σου πούμε αν ήταν ακριβές ή όχι.

Όπως το είπες... Το έλυσε και το πήγε για ηλεκτροστστικη βαφή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η τιμη της μηχανης δεν εχει καμια σημασια, η δουλεια που απαιτει ολη αυτη η διαδικασια ειναι αρκετη, τα 600 ευρω τα βρίσκω νορμαλ, κανω το ιδιο σε δικο μου μηχανακι με πολυ λιγοτερα εξαρτηματα για λυσε-δεσε και μου φαινεται βουνο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανονική είναι τιμή εννοείται μαζί με την βαφή.

Δεν ρώτησες κοστολόγιο πριν ξεκινήσεις τις εργασίες;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

100-150 ευρώ έχει η ηλεκτροστατική για πλαίσιο.

Λύσε ΟΛΗ την μοτοσυκλέτα, γέμισε το μαγαζί κούτες με πράγματα, πήγαινε το πλαίσιο στον βαφέα, πάρε το πλαίσιο από τον βαφέα, δέσε ΟΛΗ την μοτοσυκλέτα. ΕΓΩ για την εργασία μόνο, κάτω από 300ρι δεν έπαιρνα.

Στις δουλειές αυτές ο μάστορας έχει μεγάλο ρίσκο να μπλέξει με κάτι που δεν υπολόγιζε, π.χ. να εχει κάπου φθορά η πλεξούδα, και με το λύσιμο να κόπηκε κάποιο καλώδιο, και μετά όταν ξαναδεθεί να μην λειτουργεί η μοτό. Κιάλλη δουλεια για τον μάστορα, και μάλιστα εκνευριστική, που δεν θα την πληρωθεί, γιατί εσύ την πήγες να δουλεύει, και οφείλει ο μάστορας να την πάρεις να δουλεύει. Ή να βρει φρακαρισμένες βίδες, να κάτσει να φτιάξει σπειρώματα κ.ο.κ.

Ρουλεμάν τιμονιού, τα παλιά ξαναμπήκανε; Ψαλίδι βγήκε, με τα παλιά ρουλεμάν το ξανάβαλε;

'Ολα αυτά μαζί, αρχίζει και μαζεύεται το ποσό, βάλε και ένα 80-100ρι το πλαστικό που βάφτηκε, δεν ξέρω τι κόστισε το πλαστικό που αλλάχθηκε αλλά στο εμπόριο μεταχειρισμένων δεν είναι φτηνά ανταλλακτικά, αρχίζει και δεν μου φαίνεται πολύ ακριβό το 600ρι, ειδικά αν έκανε και εργασίες όπως για παράδειγμα, έχουμε το μοτέρ στον πάγκο, να μια καλή ευκαιρία να γίνουν βαλβίδες εύκολα και χωρίς να στριμωχνόμαστε.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος klab έγραψε:

Δεν ρώτησες κοστολόγιο πριν ξεκινήσεις τις εργασίες;

επίσης, (υποθετω) οτι ειναι  ΑΠΙΘΑΝΟ κάποιος συνεργας εν ετει '21 με KLE στο μαγαζί, να ΜΗΝ ενημερωσε για το κόστος της εργασίας αυτής.

Πχ. Δεν άλλαξε τακάκια '' να, 20 τα τακακια, 15 η εργασία, ολα μαζι ενα 30ρι'', ΚΑΤΟΠΙΝ εργασίας. Αν φανουν πολλά, βγαζε τα νεα, βαζει τα παλιά, δρόμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα