Jump to content
LiakosXaR

κληση για ελλειψη διπλωματος α1

Recommended Posts

Καλησπερα παιδιαα 

σημερα με σταματησε η τροχαια για εναν ελεγχο αλλα δε ειχα διπλωμα ειχα κρανος και χαρτια κλπ κλπ

βεβαια μαζι με το διπλωμα με εγραψαν για τη εξατμιση κιολας παροτι δε ακουγεται ιδιαιτερα χωρις τον σιγαστηρα.... 

ο αστυνομος μου πηρε την αδεια κυκλοφοριας αλλα οχι πινακιδες και μ ειπε να παω στη τροχαια (να παρω τη πινακιδα μαζι) να κανω ενσταση (3 μερες περιθωριο) καθως εχω και 3 μηνες περιθωριο να πληρωσω τα 150 του προστιμου

η απορια μου ειναι πως τι θα πω στον διοικητη? πρεπει να βγαλω το διπλωμα για να παρω τη αδεια πισω?θα μου τη δωσει γενικα πισω ο διοικητης η θα μεινω με ενα μηχανακι χωρις αδεια για παντα;

δε θελω λογια τυπου καλα να παθω η οτι επρεπε απο πριν να βγαλω το διπλωμα... το εχω ξεκινησει και ειμαι στα σηματα απλα ειμαι ατυχος που με γραψαν πριν βγαλω τα απαραιτητα χαρτια προσωρινης οδηγησης και το εχω ως εργαλειο δουλειας το μηχανακι μου...

οποιος εχει ερθει στη θεση μου η γνωριζει κτ ας με διαφωτισει !!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Την πινακίδα θα την πάρεις για να την καταθέσεις, από τη στιγμή που δεν έχεις δίπλωμα λογικά θα πας δικαστήριο, το μηχανάκι είναι δίκη σου ιδιοκτησία ή συγγενικού προσώπου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειναι στο ονομα της μητερας μου. Μου ειπε ο αστυνομος πως αν βγαλω το διπλωμα πριν το δικαστηριο (θα γινει σε 1μισι χρονο περιπου) τοτε δε χρειαζεται καν να αγχονωμαι για αυτο. Απλα δε ξερω αν μπορω να παρω την αδεια πισω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την άδεια δεν θα στην πάρουν για πάντα.

Φίλος στην Χαλκιδική τον γράψανε με CBR600 (το Α2 είχε από δίπλωμα, ενώ το 600 θέλει Α) και η άδεια μου είπε θα επιστρέψει μετά από 2 μήνες. Πρόστιμο όμως βαρβάτο όχι απλά 150€....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πληρωσα σημερα το προστιμο 4 μερες αφου με εγραψαν και εχω πισω πινακιδες και αντιγραφο της αδειας. 

Τωρα μενει να παω σε κτεο για ηχομετρηση να δωσω το χαρτι για τον σιγαστηρα (ναι δε μου μετρησαν καν με μηχανημα τον ηχο και με γραψαν) και να επανελθω στα παλια

με  το καλο να μη εχω και αγχος πλεον τωρα που βγαινει το α1 😛

σας ευχαριστω ελπιζω ολο αυτο να βοηθησει καποιον που θα ερθει στη θεση μου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος LiakosXaR έγραψε:

(ναι δε μου μετρησαν καν με μηχανημα τον ηχο και με γραψαν)

Έχε υπ όψιν σου ότι δεν χρειάζεται ντεσιμπελόμετρο για να σε γράψουν όταν δεν έχει σιγαστήρα (που είναι οφθαλμοφανές)

Η παράβαση είναι: Μη εφοδιασμός οχήματος με αποτελεσματικό σιγαστήρα 

Ο κινητήρας εσωτερικής καύσης, ο οποίος χρησιμοποιείται για την προώθηση οδικού οχήματος, επιβάλλεται να είναι εφοδιασμένος με αποτελεσματικό σιγαστήρα, κατάλληλο να μειώνει το θόρυβο, ο οποίος προκαλείται από την έξοδο των καυσαερίων και τέτοιας κατασκευής, ώστε να μην δύναται να τεθεί εκτός λειτουργίας από τον οδηγό από τη θέση του.

Νόμος Ν.2696/1999 άρθρο 81 παράγραφος 12 φεκ 57α και αναπροσαρμογή νόμων Ν.3542/02.03.2007 φεκ 50Α & Ν.4530/30.03.2018 φεκ 59Α 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οποτε δε χρειαστηκε καν να χρησιμοποιησουν μηχανημα. Σε ποιες περιπτωσεις χρησιμοποιουν ντεσιμπελομετρο; ( απο περιεργεια ρωταω)

Επησεις επειδη η εξατμιση φτυνει φλόγες μερικες φορες (με και χωρις σιγαστηρα) θα εχω θεμα με κτεο για το χαρτι ηχομετρησης ;

να ξερω αν ειναι να το ρυθμισω πριν το παω μη τρεχω τσαμπα χαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχουν συνεργεία ελέγχου στάθμης θορύβου της τροχαίας, κοινώς μπλόκα με ηχόμετρα.

Είναι σαν τα γνωστά που γράφει και η αστυνομία τα μπαράκια για ηχορύπανση, κοινώς ο εξοπλισμός υπάρχει.

Αν πέσεις σε τέτοιο έλεγχο (όχι κωλόμπαρου) με εξάτμιση εκτός ορίων πχ +3db πάνω από ότι λέει η άδεια κυκλοφορίας τσιμπάς πρόστιμο.

Ακόμα χειρότερα αν είσαι +6db ή βεβαιωθεί υπέρβαση των 105db, θα παρακαλάς να αρκεστούν στο πρόστιμο, αλλιώς έχει κατάσχεση επί τόπου.

Έλεγχο κάνεις μόνο για τον θόρυβο και τίποτε άλλο, φλόγες, καπνοί και ουράνιο τόξα είναι για "άλλες" εξετάσεις.

ΥΓ πως βάζουμε spoiler γμτπτνμ;

Υπάρχει υπουργική απόφαση του 1992 που στην ουσία ακολουθεί οδηγίες από την ΕΕ όταν ακόμα λεγόταν ΕΟΚ πριν το 1980 η οποία μιλάει για χρήση κάρτας θορύβου αλλά ας το κάνουμε γαργάρα γιατί δεν θα μπορούμε ούτε στο ρελαντί να οδηγούμε χωρίς "θερμοσίφωνες".

Για να μην καρφωνόμαατε μόνοι μας δεν θα γράψω  φεκ και αριθμούς κοινοτικών οδηγιών.......και πολλά είπα . :_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ωραια παντως τα ειπες και με διαφωτησες :biggrin: κατασχεση ειναι ο εφιαλτης ολλονων μας ας ελπιζουμε να μη συμβει σε κανεναν... 

ωραια αν δε υπαρχει θεμα τοτε θα το παω χυμα με τον σιγαστηρα

ως εκτουτου αν με σταματησουν επειδη ριχνει φλογες ο θεος βοηθος:_innocent:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα