Jump to content
marilena_qiou

αντίβαρο τιμόνι

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα που έχω. Πριν λίγες μέρες έχοντας παρκάρει τη μηχανή μου κάποιος έκανε όπισθεν και την έριξε κάτω με αποτέλεσμα να σπάσει το δεξί αντίβαρο και να σφινώσει μέσα στο τιμόνι. Δεν μπορούν στο συνεργείο να το ξεσφινώσουν με τίποτα. Μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να έχει τη μηχανή μόνο ένα αντίβαρο.

Την οδήγησα έτσι και  δε βλέπω τεράστια διαφορά, γενικά δεν τρέχω.  Πιστεύετε ότι σε μια κρίσιμη στιγμή μπορεί να με βάλει σε κίνδυνο;;;

*Σε λίγους μήνες θα αγοράσω καινούρια μηχανή, οπότε δεν καίγομαι να αγοράσω καινούριο τιμόνι. Θα ήθελα τη συμβουλή σας!!! 🙂 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το αντίβαρο το τοποθετούν για να μειωθούν οι κραδασμοί που περνάνε στα χέρια σου μέσω του τιμονιού.

Στα νιάτα μου με ένα 250cc τα είχα βγάλει γιατί άλλαξα τιμόνι, με αποτέλεσμα να μουδιάζουν τα χέρια μου σε πολύωρη οδήγηση, οπότε αγόρασα ένα σετ αντίβαρα και ξεμπέρδεψα.

Τροποποιήθηκε από τον klab

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε δικό μου μοτό, έχω καταργήσει όχι μόνο τα αντίβαρα, αλλά και τον μαμά σωλήνα των clipons (που ειναι διαιρούμενα και βγαίνει ο σωλήνας τους) που ηταν ενα χωρίς λόγο βαρύ παλιοσίδερο της κακιάς ώρα, με αλουμινένιο σωλήνα 22mm και για αντίβαρο ούτε λόγος.

Δεν υπήρξε ποτέ το παραμικρό θέμα.

Δεν μου άρεσαν ποτέ τα αντίβαρα, δεν ένοιωσα ποτέ κάποια διαφορά με-χωρίς, δεν κατάλαβα ποτέ στην πράξη για ποιό λόγο τα έχουν.

Από την άλλη, δεν έχω τετρακύλινδρο εν σειρά (που παράγουν κραδασμούς υψηλής συχνότητας), οπότε ίσως για αυτό δεν έχω δει διαφορά.

Δεν νομίζω ότι θα έχεις ''προβλημα'', σε κάθε περίπτωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πες τους να βάλουν τρυπάνι ή κάτι τέτοιο και να βγάλουν το σπασμένο κομάτι, να βγάλουν και το άλλο αντίβαρο και να βάλουν καινούργια γκρίπ (τα λαστιχένια χερούλια) κλειστά στην άκρη, να κλείσουν οι τρύπες στο τιμόνι.

Οταν με το καλό θα πας να το πουλήσεις θα είσαι Αντίβαρα; Ποιά αντίβαρα; Ετσι μΕ το δωκε ο άντρας μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος klab έγραψε:

Το αντίβαρο το τοποθετούν για να μειωθούν οι κραδασμοί που περνάνε στα χέρια σου μέσω του τιμονιού.

Στα νιάτα μου με ένα 250cc τα είχα βγάλει γιατί άλλαξα τιμόνι, με αποτέλεσμα να μουδιάζουν τα χέρια μου σε πολύωρη οδήγηση, οπότε αγόρασα ένα σετ αντίβαρα και ξεμπέρδεψα.

Συμφωνώ με την προϋπόθεση πως τα αντίβαρα είναι εργοστασιακά και ικανής μάζας/βάρους.

Τα "αντίβαρα" τύπου 5€ έκαστο/ψευτοκάρμπον/μπλε-κόκκινα κλπ είναι μόνο για να διακοσμούν κάποιοι τα παπιά/σκούτερ τους ως wannabe αναβάτης gixxer στο μέλλον.

Υπάρχει και ένας ακόμη λόγος ύπαρξης των αντίβαρων.

Αν το μηχανάκι πέσει δεξιά, το αντίβαρο ΙΣΩΣ καταφέρει να μην επιτρέψει στο γκάζι να μείνει κολλημένο και το μοτέρ να στροφάρει κόφτη ή να αρχίσει το μηχανάκι να κάνει περιστροφές με κέντρο περιστροφής το γκριπ.

Όλα αυτά σε παλιότερα μηχανάκια, τα σύγχρονα έχουν αισθητήρα πτώσης.

Όπως και να έχει, επιπλέον, το αντίβαρο πιθανότατα θα προστατέψει και την γκαζιέρα για να επιστρέψει ο αναβάτης σπίτι του μετά τη χαζοπτώση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα