Jump to content
Sign in to follow this  
reNos

Μετατροπή σε Motard

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες,

Μετά από απουσία μεγάλης διάρκειας (καθότι σκουτεράκιας) αποφάσισα να ξαναβγάλω το D-tracker (KLX 300) και πάλι στο δρόμο.

Αυτή τη στιγμή το μηχανάκι φοράει 21'' μπροστά και 19'' πίσω, όπως ενημερώθηκα σε 19'' μπαίνει μόνο καθαρά off road λάστιχο.

Είμαι ανάμεσα στο να πάρω στεφάνι 18'' πίσω και να πλέξω ζάντα ή να πάρω έτοιμους τροχούς 17'' η στεφάνια 17'' και να το κάνω motard.

Ξέρει κανείς πως μπορώ να δω τι ρόδα ταιριάζει μήπως βρω από κάποιο άλλο μοντέλο γιατί για αυτό δεν βρισκώ τίποτα.

Γενικά όποια συμβουλή δεκτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

19” ζάντα φοράνε τα MX, είσαι σίγουρος ότι είναι 19αρα και όχι 18αρα που φοράνε τα enduro?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το κοστος για μια οικονομικη μετατροπη θα ειναι γυρω στα 500 ευρω, ειτε βρεις μεταχειρισμενο σετ ζαντες ειτε πλεξεις στεφάνια στα κέντρα σου, στα 500 μεσα βαζω και ενα καινουριο ζευγαρι λαστιχα 110 μπροστα 140 πισω, αν θελεις μετα βαζεις και ενα oversize δισκο για να εχεις πιο δυνατο φρενο μπροστα.

Αν βαλεις πισω 18αρι στεφάνι εχεις αρκετες επιλογες σε λαστιχα, ειτε enduro, ειτε 50/50 ειτε ασφάλτινα, τι χρηση θελεις να κανεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σκεφτόμουν να το βγάλω δρόμο κανονικά σαν motard (μου αρέσει πολύ πως συμπεριφέρεται η μηχανή με motard τροχούς) και να κρατήσω τους άλλους τροχούς για να το ξανα αλλάξω αν είναι στο μέλλον.

Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω τίποτα έτοιμο σε μεταχειρισμένο και δεν ξέρει κανείς αν ταιριάζουν από άλλο μοντέλο τροχοί (φαντάζομαι πως δεν θα ταιριάζουν).

Ίσως να συμφέρει να πάρω απλά ένα 18αρι στεφάνι και να το αφήσω 21''-18'' απλά με τρώνε οι 17αρηδες :afro:

Έκανα βλακεία τότε που αντάλλαξα τις δικές μου Excel 17'' Tubeless με αυτές που έχω τώρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η αληθεια ειναι οτι επρεπε να τις ειχες κρατησει, εγω για το XR ειχα παρει κατι ζαντες με κεντρα απο Cagiva, δεν μπηκαν με τη μια, αλλα δεν μπορω να πω οτι δυσκολευτηκα να τις ταιριαξω, ειχα τα εργαλεια και κυριως το χρονο και την υπομονη να ασχοληθω και τα εβαλα, σιγουρα θα ταιριαζουν και απο κατι αλλο με μικρομετατροπη αλλα δεν ξερω αν αξιζει να μπεις σε αυτη τη διαδικασια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάλλον καλύτερα να πάρω ενα 18αρι στεφάνι για πίσω και να το κάνω enduro και στο μέλλον βλέπουμε.

Φαντάσου ότι έβαλα 19αρι μπροστινό λάστιχο στο πίσω τροχό για να κινούμε για την ώρα και είναι σαν ποδήλατο εμφανισιακά :wallbash:

Παραδόξως πατάει σχετικά κομπλέ...μέχρι και πάντες κάνει χαχα

Τροποποιήθηκε από τον reNos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε 18-21 μπορείς να βάλεις και κανένα Τ63 και να το έχεις για διπλή χρήση, εγώ ακόμα δεν έχω καταλήξει αν θα βάλω μοταρντ ή εντουροζάντες μετα  την “ανακαίνιση” που ξεκίνησα εδώ και 1 χρόνο. Λέω ανακαίνιση γιατί δεν πρόκειται ούτε για restore ούτε για ανακατασκευή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι είναι καλή φάση και αυτό. Σε 18'' και 21'' μέχρι πόσο πλάτος να μπορεί να πάρει? Σε 17'' θυμάμαι ότι επάιρνε και 3.5 πίσω και μπροστά 3.

Αυτό φαίνεται καλή περίπτωση αν ταιριάζουν

https://www.car.gr/parts/view/313834378-set-zantes-super-motard-17-ares

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα κέντρα δεν ταιριάζουν προφανώς. Ωστόσο στεφάνια και λάστιχα συμφέρει να τα πάρω. Ίσως να ταιριάζουν και οι ακτίνες θα το δω τώρα.

Τι λές;;Πιο φθηνά θα έρθει απ'το να πάρω καινούριο στεφάνι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για τις ακτίνες ξέχνα το, και να ταιριάζουν οι μισες θα έχουν σκουριάσει στις βόλτες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τις κάνεις πρόβα. Δεν είναι μόνο το μήκος, είναι πόσες μοίρες κάνουν γωνία στη πλευρά που πάει στο κέντρο(αν κάνουν).

Για να βάλεις αντισκωριακό, πρέπει να ξεβιδώσεις κσι να φανούν οι βόλτες... Και αν αντικαταστήσεις υις τελείως κολλημένες, θα έχεις 2 ρόδες με 1/3 ααημι και 2/3 μαύρες ακτίνες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μμμ κατάλαβα, ίσως για την ώρα πάω στη 18αρα τότε. Ελπίζω να μπορώ να παίξω με 21-18 street λάστιχα και να μη ξενερώσω.

Κάτι άσχετο/σχετικό με τις 17αρες χάνει πολύ ύψος από ότι θυμάμαι έτσι;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικά πήγα σε 17αρες. Η πίσω ζάντα είναι 3.5'' από όσο είδα στο νετ και μπορεί να πάρει 140 λάστιχο, το θέμα είναι θα πατάει καλά;;

Ο λαστιχάς λέει να μείνω στο 130 καλύτερα αλλά θέλω να βάλω 140.

Έχει κανείς εμπειρία;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 ώρες, το μέλος reNos έγραψε:

Τελικά πήγα σε 17αρες. Η πίσω ζάντα είναι 3.5'' από όσο είδα στο νετ και μπορεί να πάρει 140 λάστιχο, το θέμα είναι θα πατάει καλά;;

Ο λαστιχάς λέει να μείνω στο 130 καλύτερα αλλά θέλω να βάλω 140.

Έχει κανείς εμπειρία;;

Αν βαλεις 140, να προσεξεις να εισαι σιγουρος οτι δε βρισκει καπου (πχ στην αλυσιδα). Παντως οταν στο εντουρο (250) ειχα βαλει μεγαλυτερο λαστιχο εχασα σε δυναμη, ευελιξια και η αναρτηση δε δουλευε σωστα με το εξτρα βαρος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος kalimera8764 έγραψε:

Αν βαλεις 140, να προσεξεις να εισαι σιγουρος οτι δε βρισκει καπου (πχ στην αλυσιδα). Παντως οταν στο εντουρο (250) ειχα βαλει μεγαλυτερο λαστιχο εχασα σε δυναμη, ευελιξια και η αναρτηση δε δουλευε σωστα με το εξτρα βαρος.

Ναι εννοείται αυτό! Θα κοιτάξω να ρυθμίσω και την ανάρτηση αντίστοιχα. Λέω να το δοκιμάσω και αν δεν μου αρέσει να γυρίσω στο 130.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 17/12/2021 at 7:45 ΜΜ, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Και στο δικο μου σε 3,5 ζαντα εχω 140 και ειναι οκ, κανενα προβλημα.

Τέλεια! Ευχαριστώ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα