Jump to content
JhonF

Αγορά μηχανής. (Yamaha xtx ή xtr)

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι, ψάχνω φώτιση για αγορά μηχανής και νομίζω βρήκα το καλύτερο μέρος για πληροφόρηση. 

Θέλω να παρω μηχανή και σκέφτομαι για τα xt. 

Εχω οδηγήσει πολλές φορές μηχανές κ μεγάλου κυβισμού από φιλαράκια παρόλα αυτα εγώ έρχομαι από Honda στρογγυλό. 

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε με μερικές απορίες που έχω. 

Ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων για την έλλειψη γνώσεων στο κομμάτι των μηχανών. (Είμαι λίγο άσχετος ναι) 

Λοιπόν ξεκινώ με το ότι σκέφτομαι να παρω μια xt για χρήση μέσα στην πόλη κυρίως και επαρχιακούς δρόμους (καθώς μενω Κρήτη και μόνο τέτοιους έχουμε). Επίσης θέλω σίγουρα να βγαινω και εθνική κάθε εβδομάδα (αλλά μιλάμε για μια απόσταση 50-70χλμ συνολικά). 

ΕΡΩΤΗΣΗ: βλέπω ότι τα xtx με τα xtr έχουν κάποια διαφορά στην τιμή τους με το r να το βρίσκω γενικά πιο χαμηλά από το x. Από διαφορές στην εμφάνιση περα απο τις ζάντες λάστιχα δεν βλέπω. Οπότε Μπορώ να παρω μια xtr και να το κανω super motard με άλλες ζάντες; και αν ναι ποιο είναι το κοστολόγιο περίπου. Τι επιπτώσεις θα έχει αν έχει ; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και παλι συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και καλώς ήρθες!

Αυτό που σκέφτεσαι δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση. 

Το τελικό κόστος θα είναι μεγαλύτερο από το να το πάρεις έτοιμο.

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλως σας βρήκα, ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση πανω στο θέμα. Τείνω στο  xtx τότε καθώς το r δεν μου αρέσει στο μάτι. Μιας που σε βρήκα μήπως έχεις κάποια άποψη συγκριτικά με την xtx κ την KTM 950 super moto. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν έχεις βρεί κανένα ΚΤΜ 950, κάνε το μια βόλτα και θα σου απαντηθούν όλες οι ερωτήσεις! Αν και κάπως πολύ για Κρήτη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδώ Κρήτη όχι.. Αλλά για να πάρω την μηχανή εννοείται πως δεν έχω θέμα μα ανεβω και προς τα πάνω. Φαντάζομαι πως σαν δυναμη δεν συγκρίνονται εννοείται.. Αλλά ρωτάω για σύγκριση σε αξιοπιστία και κοστολογιο συντήρησης . Γενικά τα KTM σαν μηχανές καθημερινής χρήσης αξίζουν; είναι αξιόπιστα; βγάζουν τόσα προβλήματα όσο λένε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 35 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Το λεω επειδή είναι ένα στο Ρέθυμνο και είπα μήπως τον ξέρεις.

Α όχι δεν τον ξέρω τον φίλο. Δεν θυμάμαι να το έχω πετυχει το μηχανάκι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος JhonF έγραψε:

Εδώ Κρήτη όχι.. Αλλά για να πάρω την μηχανή εννοείται πως δεν έχω θέμα μα ανεβω και προς τα πάνω. Φαντάζομαι πως σαν δυναμη δεν συγκρίνονται εννοείται.. Αλλά ρωτάω για σύγκριση σε αξιοπιστία και κοστολογιο συντήρησης . Γενικά τα KTM σαν μηχανές καθημερινής χρήσης αξίζουν; είναι αξιόπιστα; βγάζουν τόσα προβλήματα όσο λένε;

ειδικα αυτο που κοιτας δεν ειναι για καθημερινη χρηση.

ειναι μηχανη για γουστα και συγκεκριμενη χρηση και θα σου φαει το χριστο αν την δουλευεις καθε μερα.

θα αγανακτησεις,πιστεψε με.

το χτχ απο την αλλη ειναι εργατης και οτι πρεπει για ανετη και απροβληματιστη καθημερινη χρηση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος Στέργιος Βήχος έγραψε:

ειδικα αυτο που κοιτας δεν ειναι για καθημερινη χρηση.

ειναι μηχανη για γουστα και συγκεκριμενη χρηση και θα σου φαει το χριστο αν την δουλευεις καθε μερα.

θα αγανακτησεις,πιστεψε με.

το χτχ απο την αλλη ειναι εργατης και οτι πρεπει για ανετη και απροβληματιστη καθημερινη χρηση

Ναι υστερα από ολημερίς διήμερο ψάξιμο😆 καταλήγω στο xtx. Ευχαριστώ πολυ όλους σας για τις συμβουλές και τις γνώμες σας. 

Καμιά συμβουλή όσον αφορά την μηχανή; ποια ειναι τα sos που πρέπει να κοιτάω στο μηχανάκι που θα παρω; τι να ψάχνω πέρα από χιλιόμετρα και κατάσταση ; ποια ειναι τα απαγορευτικά που πρέπει να ξέρω ώστε να αποκλείσω αγγελίες ; 

Ευχαριστώ και παλι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τη γενικότερη κατάσταση του.μη πας στο φθηνότερο.

Απέφυγε βαμμένα και καγκουρεμενα μηχανάκια που τους λείπουν μέρη,κομμένα φτερά πχ,χωρίς καθρεφτες, μονές εξατμίσεις,λάστιχα φυτίλια,αλυσίδες σκουριασμένες,monster αυτοκόλλητα κτλ κτλ

Όλα αυτά δείχνουν μηχανάκι που δεν συντηρούνταν όπως έπρεπε από καγκουρα ή αδιάφορο ιδιοκτήτη.

Προτίμησε τα πιο τελευταία μοντέλα με το αλουμινένιο ψαλίδι.

Θέματα δεν είχαν,άξια αναφοράς τουλάχιστον.

Πήγαινε το οπωσδήποτε σε κάποιο συνεργείο να το τσεκαρεις η πήγαινε μαζί με κάποιον που μπανιζει.

Μη βιαστείς.

Σίγουρα θα βρεις κάτι καλο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν σου φτάνουν τα χρήματα για καλό ΧΤΧ, δες κάποιο ΤΤ. Υπάρχουν αρκετά έτοιμα με 17" ρόδες. 

Έχω ένα και σκέφτομαι να το δώσω μιας και δεν το χρησιμοποιώ όσο θέλω. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου πμ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 18 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Αν δεν σου φτάνουν τα χρήματα για καλό ΧΤΧ, δες κάποιο ΤΤ. Υπάρχουν αρκετά έτοιμα με 17" ρόδες. 

Έχω ένα και σκέφτομαι να το δώσω μιας και δεν το χρησιμοποιώ όσο θέλω. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου πμ. 

Οχι δεν είναι αυτό το θέμα μου.. Εχω ερωτευτεί  τα xt και τα κτμ. Ευχαριστώ πάντως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά βρήκα ένα του 5 στα 3200€ .. Προσεγμένο φαίνεται μίλησα με τον ιδιοκτήτη το επιβεβαιώνει.. Εννοείται ότι θέλω να το δω από κοντά . Θέλω να μου πείτε αν αξίζει μοντέλο του 5 ; .. Γτ δουλευω και είναι στην άλλη άκρη της Κρήτης, μην παω τσάμπα κ φάω ολο το ρεπο μου χωρίς να γυρίσω με το μωρό. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα μπορουσες να δεις και για dorsoduro 750,θεωρω πως ειναι κατι ενδιαμεσο απο xtx και sm950 αφου σου αρεσουν τετοιο στυλ μοτοσυκλετες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα