Jump to content
Μιχαήλ_

Honda Innova anf ΔΕΝ ΠΑΊΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣ!

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά ήρθε η ώρα μου να ζητήσω και εγώ τις συμβουλές σας έπειτα από πολυυυ ψάξιμο και μιας που δεν μπόρεσα να βρω κάτι αντίστοιχο στα forum. Έχω ένα Honda Innova anf το οποίο στα καλά καθούμενα έσβηνε στον δρόμο. Σαν μέγας αυτοδίδακτος μάστορας είπα θα το φτιάξω και αυτό... Αλλά δυστυχώς... Για να μην πλατείαζω... Ενώ γυρνάω on off το κλειδί δεν δίνει κανένα ρεύμα και ούτε παίρνει μπρος με μανιβέλα... Μετά από λίγη έρευνα είδα πως όταν ενώνω το κόκκινο με το μπλε καλώδιο παρακαπτοντας τον κεντρικό διακόπτη από την φισα το μηχανάκι δουλεύει κανονικότατα.... Οπότε σε αυτή την περίπτωση τι πιστεύετε πως ευθύνεται? Και τι μου συμβουλεύετε να κάνω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το ίδιο πιστεύω και εγώ για αυτο το απόγευμα θα πάω να πάρω ένα ιμιτασιον κεντρικό διακοπτη να δω εάν δουλεύει... Που θεωρώ πως θα δουλεύει... Το θέμα μου είναι όμως ότι καθώς έκανα αυτά τα υπέροχα πειράματα για να ανακαλύψω τι ευθύνεται σταμάτησε να δουλεύει η κόρνα και όταν πατάω στοπ ανεξαρτήτου φρενου δεν ανάβει πιο έντονα το πίσω φως... Οπότε εδώ θα θέσω μια καινούρια ερώτηση που βρίσκονται οι ασφάλειες στο innova... Η μία είναι κάτω από την σέλα... Ξέρει κανείς που βρίσκεται η άλλη? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά κουμπωσα πάνω το ιμιτασιον και το μηχανάκι δούλευε κανονικά αλλά το θέμα με την κόρνα και το πίσω φως συνεχίζει να υπάρχει... Έχω σπάσει το κεφάλι μου αλλά δεύτερη ασφάλεια δεν μπόρεσα να βρω παρόλο... Ξέρει κανείς άμα ευθύνεται η ασφάλεια που δεν μπορώ να βρω ή κάτι άλλο?🙃

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα φισάκια σε τι κατάσταση είναι; Μέσα στο lockdown ΑΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ φισάκια στο Address μου τα οποία μετά απο βροχές, υγρασίες και πλυσίματα την άκουσαν και δεν δούλευαν και σάπισαν.

Το λέω γιατί φαίνεται να είναι ένα σχετικά συχνό αίτιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 49 λεπτά, το μέλος Μιχαήλ_ έγραψε:

Έχω σπάσει το κεφάλι μου αλλά δεύτερη ασφάλεια δεν μπόρεσα να βρω παρόλο... Ξέρει κανείς άμα ευθύνεται η ασφάλεια που δεν μπορώ να βρω ή κάτι άλλο?🙃

Η μιζα γυρνά ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα μπορούσε να ευθύνονται τα φυσακια γιατί εδώ και δύο χρόνια είναι εκτεθειμένα λόγω ελλείψεις πλαστικών... Θα κοιτάξω να τα αλλάξω και ευελπιστώ να φτιάξει... Ναι η μίζα δουλεύει κανονικότατα!! Παιδιά καινούργια ερώτηση... Ξέρει κανείς πως βγαίνει η κεντρική κλειδαριά διότι βλέπω ότι είναι δύο βίδες αλλά είναι πολύ δύσκολο να βγουν έτσι όπως είναι... Οπότε ξέρει κανείς άμα υπάρχει κάποια μαγκιά ή κάποιο ειδικό κατσαβίδι? Πάντως σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας! 😊😊

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος Μιχαήλ_ έγραψε:

εκτεθειμένα λόγω ελλείψεις πλαστικών

Βάλε τα πλαστικά ξανά πάλι στην θέση τους. Δεν είναι μόνο για ομορφιά πάνω στο μηχανάκι....

Αν η μίζα δουλεύει τότε ποντάρω στα φισάκια. Για τον διακόπτη ας απαντήσει κάποιος με το ίδιο μηχανάκι καλύτερα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μακάρι να τα είχα να τα βάλω... Αλλά βλέπεις το μηχανάκι έχει κλαπεί στο παρελθόν οπότε μου τα είχανε σπάσει ώστε να παραβιασουν τα καλώδια... Εξαιτίας εκείνων των καλό παίδων που τα έχω μέσα στην καρδιά μου τώρα εγώ έχω προβλήματα... Nevermind... Με τι μου προτείνεις να τα καθαρίσω? Με dw40? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχουν σπρέι επαφών στην αγορά, τα οποία κάνουν για αυτήν την δουλειά. Όταν μου έκανε νερά ο διακόπτης για την μεγάλη σκάλα στο Address έριξα λίγο και έστρωσε, δεν έχει πρόβλημα τώρα. Πάνω από 10€ δεν κάνουν, έχει και τις WD40 στα 7€ αν θυμάμαι καλά. Ρίξε και δοκίμασε, και αν δεν δουλέψει χαλάλι το κρατάς για το μέλλον, δεν θα πάει χαμένο.

Και προσοχή το μηχανάκι, μέχρι στιγμής 3 φίλοι εδώ τους τα φάγανε...το ένα δεν βρέθηκε ποτέ...

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ λέω να πάω στο WD40 και ευελπιστώ να γίνει... Αστοοοο ας μη το πιάσουμε αυτό το θέμα... Ευτυχώς το είχε βρει η Δίας... Αλλά από τότε οπότε ακούω κάτι πετάγομαι με την μία... Όσο αφορά τα λουκέτα... Ας μη το συζητήσουμε καλύτερα... 🤣🤣Αλλά όπως και να έχει από εκεί που ήτανε πιπίλα το μηχανάκι πλέον έχει γίνει.... 😢

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τουλάχιστον δεν κλάπηκε το μοτέρ.

Ένα από αυτά τα παιδιά είχε ένα Kymco Jetix 125. Το μηχανάκι βρέθηκε μεν, αλλά το μοτέρ αντίο...

Έχεις σκεφτεί για συναγερμό;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι ιδιαίτερα γιατί θα πέφτει η μπαταρία όλη την ώρα... Παρόλα αυτά έχω πάρει λουκέτα με αυτόνομη μπαταρία τα οποία όταν κουνηθουν χτυπάνε! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλό είναι και αυτό. Αν έχεις και την δυνατότητα να το βάζεις σε κλειστό χώρο πχ ποδηλατόστασιο, αυλή, είσοδος πολυκατοικίας (αν επιτρέπεται) τότε ακόμα καλύτερα.

Το δικό μου πάντα μέσα στο ποδηλατοστάσιο της πολυκατοικίας το βάζω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρίν παιδευτέις με φισάκια κλπ τσέκαρε ασφάλειες.

Αφού χάλασε όπως λες αφού ένωσες κάτι καλώδια. 

Εκτός αν κάτι διάβασα λάθος. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα