Jump to content
Cr3a7ur3

Πρόσεγμα μηχανής άλλου κατόχου...

Recommended Posts

Καλημέρα, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις.

Ο κολλητός μου είναι να φύγει για εξωτερικό για δύο μήνες περίπου και θέλει να μου αφήσει την μοτοσυκλέτα του να την προσέχω, ένα TW-125 όπου το καλύπτει το δίπλωμα μου. Θα ήθελα να ρωτήσω, εγώ μπορώ να το βγάζω έξω χωρίς να υπάρχει θέμα; Δηλαδή, ξέρω ότι είμαι καλυμμένος από θέμα διπλώματος, αλλά όλα τα υπόλοιπα; Θα μου δώσει τα χαρτιά, την ασφάλιση και όλα τα σχετικά που πήρε όταν αγόρασε το μηχανάκι. Αν εγώ τα κουβαλάω αυτά, θα έχω κάποιο θέμα από έλεγχο αστυνομίας; Είμαι τυπικός σε όλα αυτά, αλλά στην προκειμένη περίπτωση, δεν γνωρίζω τι είναι νόμιμο και τι όχι. Σε μια εβδομάδα φεύγει, οπότε αν χρειαστούν τίποτα εξτρά, θα τα βγάλουμε.

Έχω ακούσει ότι ίσως χρειαστεί καινούρια ασφάλιση, ισχύει; Όσο για την άδεια που δεν είναι στο όνομα μου, τι κάνω; Είναι κομπλέ όσο την κουβαλάω η θα με πάνε στο τμήμα ότι έκλεψα το μηχανάκι του; Θα χρειαστεί να ξαναβγεί άδεια με πχ, 10% συνιδιοκτησία;
Επίσης, αν την βγάζω εκτός δρόμου, σε χωράφι πχ, κινδυνεύω στο να με γράψουν ακόμα και αν είναι off-road?

Το μηχανάκι θέλω να του κάνω κάποια χιλιόμετρα την εβδομάδα, μην παραδώσει πνεύμα η μπαταρία, ή μπουκώσει τίποτα. Συμβουλές δεκτές και για αυτό το θέμα...

Ευχαριστώ πολύ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πες του να καλέσει την ασφαλιστική και να σε δηλώσει ως οδηγό οχήματος.(πιθανώς να υπάρχει μια μικρή χρέωση)

Με αυτό + τα υπόλοιπα χαρτιά κυκλοφορείς κανονικά 

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Denzo έγραψε:

Πες του να καλέσει την ασφαλιστική και να σε δηλώσει ως οδηγό οχήματος.(πιθανώς να υπάρχει μια μικρή χρέωση)

Με αυτό + τα υπόλοιπα χαρτιά κυκλοφορείς κανονικά 

Δε χρειάζεται δήλωση άλλου οδηγού.

Είναι γενικά μια παρανόηση αυτή η σκέψη που κάποιος την έχει κυκλοφορήσει.

Το μοναδικό που χρειάζεται είναι επασφάλιστρο αν είναι κάποιος οδηγός/αναβάτης νέος οδηγός ή/και νέος σε ηλικία.

Δε θυμάμαι τα όρια ηλικίας ή ετών διπλώματος που ο αναβάτης θεωρείται "νέος" ηλικιακά ή οδηγός. Μια ερώτηση στην ασφαλιστική εταιρεία θα δώσει απαντήσεις.

Άμεσα όμως 

Πριν βγει το μηχανάκι στο δρόμο 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 29/7/2021 at 1:32 ΜΜ, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Δε θυμάμαι τα όρια ηλικίας ή ετών διπλώματος που ο αναβάτης θεωρείται "νέος" ηλικιακά ή οδηγός. Μια ερώτηση στην ασφαλιστική εταιρεία θα δώσει απαντήσεις.

Άμεσα όμως 

Πριν βγει το μηχανάκι στο δρόμο 

Οκ, θα πάρω τηλέφωνο το συντομότερο. Θα ενημερώσω εδώ για όποια απάντηση μου δώσουν, αν και δεν πιστεύω να υπάρξει κάποιο θέμα και θα μου καλύψει ο ίδιος το επασφάλιστρο. Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από το 2016 μέχρι σήμερα, το Address είναι δηλωμένο στο όνομα του πατέρα μου. Δεν είχα ποτέ θέματα, βέβαια στις περιπτώσεις που το όχημα είναι γονιού και το οδηγάει το παιδί το προσπερνάνε κιόλας από όσο έχω ακούσει.

Η ασφάλεια νέων οδηγών (ηλικιακά) πιάνει για άτομα κάτω των 23 ετών. Εμένα πχ που τον Μάιο έκλεισα τα 23 και μπήκα στα 24, έπαψε να ισχύει και έχω την στάνταρ ασφάλεια.

Δεν νομίζω να θελήσει κάτι το ιδιαίτερο, αλλά προφανώς κάνε μια ερώτηση στην ασφαλιστική και ενημέρωσε και εδώ για να ξέρουμε και τι γίνεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρες.

Λοιπόν, τα πράγματα είναι πολύ απλά μου λένε.
Τηλεφώνησα στην Ασφαλιστική του κολλητού, και μαζί με αυτόν ρωτήσαμε:
"Κύριοι, τι γίνεται στην τάδε περίπτωση με τάδε πληροφορίες;"
Μας απάντησαν ότι...

• Δεν χρειάζεται κάποιο ασφάλιστρο εξτρά.
  • Αυτός, που έχει βγάλει το δίπλωμα ποιο μετά από εμένα έχει "ασφάλιση νέου οδηγού", εγώ όχι. (Άρα λογικά, μας επηρεάζει στο παρακάτω...)
  • Όπως και να έχει, η ασφαλιστική μου λέει ότι θα πρέπει να ξαναβγεί με το ΟΝΟΜΑ ΜΑΣ για να είμαι και εγώ καλυμμένος
    • Δηλαδή θα πρέπει να πάρω ένα 10% συνιδιοκτησία για να πάρω ασφάλιση εξτρά στο όνομα μου.
    • Η πολύ απλά να δηλωθεί όταν ξανακάνουμε το συμβόλαιο.

Έτσι και αλλιώς το τρίμηνο μας βγαίνει πολύ φθηνό, Σήμερα Τρίτη θα καταβληθεί, Πέμπτη θα φύγει.
Από εκεί και πέρα, όταν έχουμε την ασφάλεια στα χέρια μας, θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Την 1/8/2021 at 10:02 ΠΜ, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Η ασφάλεια νέων οδηγών (ηλικιακά) πιάνει για άτομα κάτω των 23 ετών. Εμένα πχ που τον Μάιο έκλεισα τα 23 και μπήκα στα 24, έπαψε να ισχύει και έχω την στάνταρ ασφάλεια.

Επίσης, η Ασφαλιστική που πήγαμε μας λέει ότι θα έχουμε επασφάλιστρο νέου οδηγού μέχρι τα 21 μας.
Εγώ είμαι 21, αλλά έχω το δίπλωμα (Α1) δύο χρόνια τώρα, οπότε δεν ξέρω τι φάση παίζει για εμένα. Αυτός προ λίγο έβγαλε το Α2.

Τροποποιήθηκε από τον Cr3a7ur3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 29 λεπτά, το μέλος Cr3a7ur3 έγραψε:

Καλημέρες.

• Όπως και να έχει, η ασφαλιστική μου λέει ότι θα πρέπει να ξαναβγεί με το ΟΝΟΜΑ ΜΑΣ για να είμαι και εγώ καλυμμένος
    • Δηλαδή θα πρέπει να πάρω ένα 10% συνιδιοκτησία για να πάρω ασφάλιση εξτρά στο όνομα μου.
    • Η πολύ απλά να δηλωθεί όταν ξανακάνουμε το συμβόλαιο.

Αυτά περί συνιδιοκτησίας είναι τόσο μεγάλη ΜΑΛΑΚΙΑ που με κάνει να ανησυχώ για το πόσο γίδι είναι η/ο υπάλληλος που σας μίλησε εκ μέρους της ασφαλιστικής!!!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι πιό γίδι κι από ιδιοκτήτη σχολής οδηγών.....

Δηλαδή θα είναι μια ζωή το όνομα σου εκεί, και θα πρέπει να ασχοληθείς και αν γίνει κατάθεση πινακίδων, πώληση, διαγραφή κλπ κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βλακειες σου ειπε.Ασε το ασφαλιστρο οπως ειναι και κυκλοφορησε το κανονικα.

Με τη λογικη τους,αν δωσεις το αυτοκινητο σε ενα φιλο να παει μια τηλεοραση,θα πρεπει να τον βαλεις συνιδιοκτητη και να κανεις και νεο ασφαλιστρο 🤣

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το παπί που έχω είναι ιδιοκτησία του αδελφού μου ο οποίος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΩΜΑ, όταν έβγαλα εγώ το ασφαλιστήριο συμβόλαιο αναφέρει ως οδηγό εμένα, τώρα στη δίκη σας περίπτωση δεν ξέρω αν χρειάζεται να αλλάξετε την ασφάλεια για ένα δίμηνο που θα λείπει, πόσες βόλτες θα το κάνεις..?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

πόσες βόλτες θα το κάνεις..?

Μια φορά την εβδομάδα θα το βγάζω, 10χλμ το πολύ. Μην βουλώσει τίποτα η πεθάνει η μπαταρία. Οπότε, γύρω στις 12-13 φορές θα το βγάλω έξω πριν γυρίσει ο κολλητός.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άρα, το βγάζω έξω με τα χαρτιά του φίλου και είμαι κομπλέ, πιστεύω. Ρώτησα μερικούς γνωστούς, μου είπαν ότι εφόσον έχω τα χαρτιά όλα είναι μια χαρά. Η ασφαλιστική μου λένε ότι με καλύπτει και ας είναι στο όνομα του φίλου... Δεν ξέρω ρε παιδιά όμως. 

Δεν πιστεύω να γίνει τίποτα σε αυτούς τους δύο μήνες, με άδειους σχεδόν δρόμους κλπ αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Εδώ αρκετές φορές με σταμάταγαν γιατί νόμιζαν το Βαραντεράκι μεγαλύτερο από 125, αλλά ως εκεί... 🤣🤣

Εφόσον μου λέτε ότι λέει βλακείες, να γράψω καμιά υπεύθυνη δήλωση η κάτι τέτοιο; 

Επίσης, πάνω στο θέμα, πόσα χιλιόμετρα να του κάνω την εβδομάδα για να μην μπουκώσει η παραδώσει πνεύμα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά καλημέρα. Επιστρέφω σε αυτό το θέμα για να δώσω ένα closure...

Ο κολλητός μια χαρά περνάει Ισπανία, και εγώ βγαίνω που και που μια βολτίτσα με το TW στα χωράφια δίπλα να το ευχαριστηθώ (Μιας που δεν θέλω να κάνω βλακεία με το varadero...)

Όλα καλά μέχρι στιγμής. Του έχω αλλάξει λαδάκια, το έχω πλύνει και του έχω βάλει και 10 ευρώ βενζίνη μιας που το βγάζω 1-2 φορές την εβδομάδα. Σύνολο γύρω στα 80χλμ, πάνω κάτω. Δεν με έχουν σταματήσει και ούτε φοβάμαι.

Μάλιστα, μια μέρα που ήμουν δίπλα στο τμήμα, πήγα ρώτησα. Δεν ξέρω πόσο έξυπνη κίνηση ήταν αυτή, αλλά ο αστυνόμος που ήταν έξω, πήγα δειλά-δειλά και ρώτησα. Γέλασε και μου είπε "αφού έχεις δίπλωμα, όλα καλά." και έφυγα με ένα μίνι καρδιακό.

Θα γυρίσει στις 15 Σεπτεμβρίου, με το καλό. Μέχρι τότε, βλέπουμε.

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. ❤️

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.....που να γινει και καμμια Πανελλήνια, να σ'εχουμε παρέα....

@klab  vs @karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

@klab  vs @karellen

:tooth:

spacer.png

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος Cr3a7ur3 έγραψε:

Παιδιά καλημέρα. Επιστρέφω σε αυτό το θέμα για να δώσω ένα closure...

Ο κολλητός μια χαρά περνάει Ισπανία, και εγώ βγαίνω που και που μια βολτίτσα με το TW στα χωράφια δίπλα να το ευχαριστηθώ (Μιας που δεν θέλω να κάνω βλακεία με το varadero...)

Όλα καλά μέχρι στιγμής. Του έχω αλλάξει λαδάκια, το έχω πλύνει και του έχω βάλει και 10 ευρώ βενζίνη μιας που το βγάζω 1-2 φορές την εβδομάδα. Σύνολο γύρω στα 80χλμ, πάνω κάτω. Δεν με έχουν σταματήσει και ούτε φοβάμαι.

Μάλιστα, μια μέρα που ήμουν δίπλα στο τμήμα, πήγα ρώτησα. Δεν ξέρω πόσο έξυπνη κίνηση ήταν αυτή, αλλά ο αστυνόμος που ήταν έξω, πήγα δειλά-δειλά και ρώτησα. Γέλασε και μου είπε "αφού έχεις δίπλωμα, όλα καλά." και έφυγα με ένα μίνι καρδιακό.

Θα γυρίσει στις 15 Σεπτεμβρίου, με το καλό. Μέχρι τότε, βλέπουμε.

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. ❤️

🤣

Αυτά τα νέα παιδιά ή θα τα κυκλοφορύν χωρίς διπλώματα + ασφάλειες ή θα ξεψειρίζουν το παραμικρό.

Ακούς εκεί πήγε δειλά δειλά να ρωτήσει τον αστυνομικό? Δεν είναι κλεμμένο μάνα μου, ερώτηση πήγες να κάνεις με στόχο την πρόληψη σου. Δεν θα σε βάλουν φυλακή.

Μια του ύψους, μια του βάθους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος st3li0s έγραψε:

🤣

Αυτά τα νέα παιδιά ή θα τα κυκλοφορύν χωρίς διπλώματα + ασφάλειες ή θα ξεψειρίζουν το παραμικρό.

Ακούς εκεί πήγε δειλά δειλά να ρωτήσει τον αστυνομικό? Δεν είναι κλεμμένο μάνα μου, ερώτηση πήγες να κάνεις με στόχο την πρόληψη σου. Δεν θα σε βάλουν φυλακή.

Μια του ύψους, μια του βάθους.

Τι να κάνω, κυρ' Στέλιο!

Καλύτερα να ξεψειρίζω τα πάντα, παρά να με πιάσουν κορόιδο! Θέλω να είμαι σωστός σε ότι κάνω πάνω στα διπλώματα και στο δίκυκλο.

πριν 20 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

@klab  vs @karellen

Ωωω, αν μπορώ να έρθω, γιατί όχι;; 🤣🤣

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα