Jump to content
Cr3a7ur3

XL125V - Πως μπορώ να το βελτιώσω;

Recommended Posts

Την 15/7/2021 at 8:46 ΠΜ, το μέλος Cr3a7ur3 έγραψε:

Δεν έχω βγει ακόμα εκτός Αττικής... Κυρίως λόγο Οικονομικής κατάστασης,

Όταν κάποια στιγμή έχεις 5 φράγκα στην άκρη για καμιά εκδρομή δοκίμασε το.

Πέρσι τέλη καλοκαιριού με το Address έφυγα 3μερο απο Βόλο μέχρι Μεσοχώρι (παππούς-γιαγιά εκεί) και μετά προς Λιβάδι Ολύμπου 355km σε 3 μέρες έκανα συνολικά. Μια χαρά με έβγαλε ο πάπιος, πόσο μάλιστα το δικό σου που είναι και υδρόψυκτο και δικύλινδρο ένα πλεονέκτημα παραπάνω το έχει κιόλας, σε σχέση με το δικό μου. Είναι ωραία φάση, θα το δεις και εσυ με το καλό όταν έρθει η ώρα.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 2 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Όταν κάποια στιγμή έχεις 5 φράγκα στην άκρη για καμιά εκδρομή δοκίμασε το.

Πέρσι τέλη καλοκαιριού με το Address έφυγα 3μερο απο Βόλο μέχρι Μεσοχώρι (παππούς-γιαγιά εκεί) και μετά προς Λιβάδι Ολύμπου 355km σε 3 μέρες έκανα συνολικά. Μια χαρά με έβγαλε ο πάπιος, πόσο μάλιστα το δικό σου που είναι και υδρόψυκτο και δικύλινδρο ένα πλεονέκτημα παραπάνω το έχει κιόλας, σε σχέση με το δικό μου. Είναι ωραία φάση, θα το δεις και εσυ με το καλό όταν έρθει η ώρα.

355 δεν ειναι τιποτα σε 3 μερες, εγω με φιλο μου πηγαμε απο το χωριο μας στην καβαλα μεσω εγνατιας οδου στο λιμανι Αλεξανδρουπολης ταπα για να προλαβουμε το πλοιο, 2 ατομα + 40 κιλα αποσκευες, υπερκυβισμενο Crypton 105 (128cc) με καρμπ και εξατμηση, εκαψε 3 ντεποζιτα βενζινη σε 200 χλμ, δεν εκανε κιχ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

355 δεν ειναι τιποτα σε 3 μερες, εγω με φιλο μου πηγαμε απο το χωριο μας στην καβαλα μεσω εγνατιας οδου στο λιμανι Αλεξανδρουπολης ταπα για να προλαβουμε το πλοιο, 2 ατομα + 40 κιλα αποσκευες, υπερκυβισμενο Crypton 105 (128cc) με καρμπ και εξατμηση, εκαψε 3 ντεποζιτα βενζινη σε 200 χλμ, δεν εκανε κιχ.

Τώρα εντάξει, για 1ο ταξίδι δεν τα έλεγες και άσχημα....φέτος τέλη καλοκαιριού σκέφτομαι για Πλαταμώνα ή κάτι τέτοιο, αμα κάτσει η φάση.

Αν είναι σε καλή κατάσταση, έχει λαδάκια και δεν το σκίζεις non stop όλη μέρα 24 ώρες το 24ωρο μια χαρά αντέχει. Πριν φύγω για Λιβάδι Ολύμπου είχαμε μια κουβέντα την προηγούμενη μέρα με τον φάδερ περί του αν θα βγάλει το ταξίδι το παπί και μου είχε πει "είναι πιθανότερο να σε αφήσει μια μηχανή στον δρόμο, παρά το παπί. Το παπί δύσκολα θα σε αφήσει"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

"είναι πιθανότερο να σε αφήσει μια μηχανή στον δρόμο, παρά το παπί. Το παπί δύσκολα θα σε αφήσει"

Να σου πω κι εγώ μια ατάκα ?

¨είναι προτιμότερο όποιος ξέρει μόνο από παπί, να μιλάει μόνο για παπί"

Και για να το εξηγήσω καλυτερα. Είσαι σε φόρουμ με μοτό που αρκετά μέλη έχουν γυρίσει την Ελλάδα και τον κόσμο με μηχανές διάφορες. Είναι εδώ το μέρος να επαναλαμβάνεις πράγματα που σου είπαν και δεν ισχύουν;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Να σου πω κι εγώ μια ατάκα ?

¨είναι προτιμότερο όποιος ξέρει μόνο από παπί, να μιλάει μόνο για παπί"

Και για να το εξηγήσω καλυτερα. Είσαι σε φόρουμ με μοτό που αρκετά μέλη έχουν γυρίσει την Ελλάδα και τον κόσμο με μηχανές διάφορες. Είναι εδώ το μέρος να επαναλαμβάνεις πράγματα που σου είπαν και δεν ισχύουν;

Ναι αλλά τα αφρικα καίνε ανορθωτή, το GLX όχι…

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Είσαι σε φόρουμ με μοτό που αρκετά μέλη έχουν γυρίσει την Ελλάδα και τον κόσμο με μηχανές διάφορες. Είναι εδώ το μέρος να επαναλαμβάνεις πράγματα που σου είπαν και δεν ισχύουν;"

Oκ δεν ξαναμιλάω τότε για ταξίδια ή βόλτες εως ότου να αποκτήσω μια μηχανή. Όχι τίποτα άλλο, αφού βρίσκομαι στον πάτο του βαρελιού των κυβικών ας βγάλω τον σκασμό καλύτερα....εξάλλου τι δουλειά έχει το 125 εκτός πόλης, δίκιο δεν έχω;

Ή μάλλον τι δουλειά έχει ο ιδιοκτήτης παπιού ανάμεσα στις μεγαλύτερες μηχανές;

Over and out μέχρι να αποκτήσω μηχανή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

"Είσαι σε φόρουμ με μοτό που αρκετά μέλη έχουν γυρίσει την Ελλάδα και τον κόσμο με μηχανές διάφορες. Είναι εδώ το μέρος να επαναλαμβάνεις πράγματα που σου είπαν και δεν ισχύουν;"

Oκ δεν ξαναμιλάω τότε για ταξίδια ή βόλτες εως ότου να αποκτήσω μια μηχανή. Όχι τίποτα άλλο, αφού βρίσκομαι στον πάτο του βαρελιού των κυβικών ας βγάλω τον σκασμό καλύτερα....εξάλλου τι δουλειά έχει το 125 εκτός πόλης, δίκιο δεν έχω;

Ή μάλλον τι δουλειά έχει ο ιδιοκτήτης παπιού ανάμεσα στις μεγαλύτερες μηχανές;

Over and out μέχρι να αποκτήσω μηχανή.

Ρεεεεε Τάσο, κατάλαβες οτι υποτιμώ εσένα και το παπάκι σου;

Πάμε πάλι: Είσαι εδώ, ρωτάς και μαθαίνεις και ανεβάζεις φωτο από τις βόλτες σου και καλά κάνεις. Κάποια στιγμή θα πάρεις και μεγαλύτερη μηχανή και θα είναι όλα καλύτερα. βοηθάς και απαντάς σε ότι ξέρεις. Μέχρι εδώ μαζί σου. Ομως. Εδώ μέσα υπάρχουν αρκετοί που έχουν μεγάλες μηχανές και πάνε και ταξίδια. Τα βλέπεις σχεδόν κάθε μέρα. Έχουν μια κάποια εμπειρία σε αυτό. Δεν τους βλέπεις να παραπονιούνται για την αξιοπιστία. συνήθως μάλιστα γυρίζουν με το ίδιο μηχανάκι που πήγαν.

Οοοολα αυτά που βλέπεις εδώ, προτιμάς να τα κάνεις στην άκρη και να πεις "Εμένα ο πατέρας μου μου είπε οτι το παπάκι είναι πιό αξιόπιστο στο ταξίδι". Ποιος ξέρει από που το είδε και πού το άκουσε αυτό και γιατί έχει τέτοια γνώμη.

Αυτό σου είπα Τάσο. Απόψεις κατηγορίας καφετερίας τις ακούμε όλοι κάθε μέρα.

Παράδειγμα ένας γνωστός μου , μια ζωή με παπί και σκούτερ 200 κυβικά, απέκτησε ΧΤ250. Και μας ανακοίνωσε οτι πάνω από 250 κυβικά δεν χρειάζονται σε κανέναν, για κανέναν λόγο (φαντάζομαι οτι αν είχε πάρει 300 κυβικά θα έλεγε οτι όλοι χρειάζονται μέχρι 300). Επίσης ο κουμπάρος του του είπε οτι τα ΚΤΜ είναι άχρηστα και θέλουν κάθε 4000 χιλιόμετρα ανακατασκευή.  Με βλέπεις να έχω πει κάτι τέτοιο εδω μέσα;  Τού είχα απάντήσει τότε "Να ευχαριστηθείς το ΧΤ, και να αφήσεις αυτούς που έχουν μεγαλύτερες μηχανές να ξέρουν γιατί τις έχουν"

Κριτική σκέψη, Τάσο. Σκεφτόμαστε, κρίνουμε, μιλάμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα κάνω μια προσπάθεια να εξορθολογίσω την έκφραση που έδωσε έναυσμα στις απο πάνω απαντήσεις.

Ο κινητήρας ενός παπιού, και ειδικά με καρμπυρατέρ, είναι αρκετά απλός ώστε να αστοχήσει κάτι και να σε αφήσει στο δρόμο σε σχέση με μια μεγαλύτερη μηχανή, αλλά… τι εννοούμε όταν λέμε μεγαλύτερη μηχανή… το XR που έχω είναι τεχνολογίας παπιού, ίσως και πιο απλο, ένα gs, vstrom, tenere είναι πιο περίπλοκα σαν σύνολο και υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες  να αστοχήσει κατι και να σε αφήσει στο δρόμο, βέβαια όλα είναι πιθανότητες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Θα κάνω μια προσπάθεια να εξορθολογίσω την έκφραση που έδωσε έναυσμα στις απο πάνω απαντήσεις.

Ο κινητήρας ενός παπιού, και ειδικά με καρμπυρατέρ, είναι αρκετά απλός ώστε να αστοχήσει κάτι και να σε αφήσει στο δρόμο σε σχέση με μια μεγαλύτερη μηχανή, αλλά… τι εννοούμε όταν λέμε μεγαλύτερη μηχανή… το XR που έχω είναι τεχνολογίας παπιού, ίσως και πιο απλο, ένα gs, vstrom, tenere είναι πιο περίπλοκα σαν σύνολο και υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες  να αστοχήσει κατι και να σε αφήσει στο δρόμο, βέβαια όλα είναι πιθανότητες.

Μαζί σου. Γι αυτό κι εγώ έχω δύο ματρακάδες του προηγούμενου αιώνα. Για την... αξιοπιστία.  Για παράδειγμα, όταν ήθελα μηχανάκι για χώμα λέω, τι να πάρω τώρα, το αναξιόπιστο και αμφίβολο CRF 250 Rally ηηηηηη ένα DR παρατημένο στο χωράφι, με τον κινητήρα λυμένο σ ένα καφάσι; Εννοείται το αξιόπιστο και δοκιμασμένο DR.😄🔥

Το γεγονός οτι το πρώτο είχε 6000+ ευρώ ως καινούργιο και το δεύτερο 150 ευρώ δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την απόφασή μου. Από την άλλη, είμαι ο τελευταίος που θα χλευάσω κάποιον που αγοράζει σημερινή μηχανή.

PS Ο ανορθωτής/σταθεροποιητής του Honda (ίδιος με Africa, Transalp) δουλεύει μια χαρά.😛

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω κάνει σχεδόν όλοι την Αττική βόλτα και δεν έχω κανένα παράπονο... Πολύ αναπαυτικό, και ειδικά όταν παίρνω φίλο/φίλη και πάμε βόλτα.

Πρώτη φορά που την έβγαλα εκτός Αθήνας ήταν περίπου 1 μήνα μετά την αγορά, που πρωτοπήγα Σούνιο και έμεινα... Έκατσα κοίταγα τα άστρα ξέρω 'γω, δίπλα από τον ναό του Απόλλωνα. Πανέμορφα αλλά δεν είχε φώτα καθόλου και είχα φρικάρει στην επιστροφή μέσω Λαύριου. Ήταν υπέροχα.

Σιγά σιγά ξεκίνησα να πηγαίνω και αλλού. Ωρωπό, Πειραιά, Λαύριο και τελευταία φορά πήγα Ελευσίνα έτσι για το γαμώτο όταν πρωτοανοίξαμε μετά το lockdown...

Το μόνο παράπονο που έχω είναι η τελική της. Η κατανάλωση, εντάξει, τσούζει λίγο αλλά τι να κάνεις.
Εκτός όλων αυτών, πάντα μου είναι περίεργο και δεν έχω συνηθήσει, ακόμα και μετά από ένα χρόνο ότι δεν έχει δείκτη βενζίνης!

Έχω σχεδιάσει να πάω Ναύπλιο τον Αύγουστο με το καλό. Όμως, παιδιά, έχω να πω ότι Παραλιακή από Πειραιά μέχρι Λαύριο είναι από τις ποιο ωραίες βόλτες που έχω κάνει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οκ ίσως έφταιγε λίγο το οτι δούλευα 5 μέρες σερί 14ωρα στην δουλειά και απάντησα κάπως απότομα. Ζητώ συγνώμη λοιπόν....

Τώρα που είμαι ξεκούραστος θα γράψω τι ακριβώς εννοώ.

Τα παπιά μέχρι απο την αρχή τους μέχρι και σήμερα είναι πάνω-κάτω η ίδια ακριβώς φιλοσοφία κινητήρα. Ένας οριζόντιος κύλινδρος, ένα φυγοκεντρικό και ένα 4αρι σασμάν. Οι μόνες εξελίξεις είναι τα μέταλλα (πιο ανθεκτικά) και η έλευση του injection απο το Euro 3 και μετά. Και φυσικά ότι αλλαγές κάνουν οι εταιρίες για να βελτιώσουν το προϊόν τους. Είναι μια δοκιμασμένη λύση που έχει αποδείξει την αξιοπιστία της ανα τα χρόνια μέσα απο την απλή κατασκευή της. Και μπορούν να αποτελέσουν και ένα καλό σχολείο για να μάθεις και 5 πράματα. Αλλά να θες πραγματικά να μάθεις.

Πχ όταν έπρεπε να γίνει ανακατασκευή σε Astrea φίλου μου, καθαρά και μόνο για την κ*υλα μας είπαμε να το κάνουμε μόνοι μας. Κάτσαμε απο νωρίς το πρωί μέχρι αργά απόγευμα και το λύναμε βίδα βίδα μέχρι να έχουμε τα πάντα όλα στον πάγκο μπροστά μας. Μετά να πάμε τα κάρτερ για άνοιγμα, έπειτα να τα καθαρίσουμε, να αλλάξουμε το κυλινδροπίστονο, εκκεντροφόρος, δίσκοι συμπλέκτη, καρμπυρατέρ όλα. Μας είχε πάρει κάναν μήνα θυμάμαι για να το ολοκληρώσουμε μα εν τέλει άξιζε 1.000.000% γιατί και μάθαμε ΠΟΛΛΑ πράματα και ήτανε και μια φουλ διασκεδαστική εμπειρία. Rock κομμάτια, καφές, τσιγάρο και μαυρισμένα χέρια.... Και μέχρι και σήμερα δουλεύει καλά το μηχανάκι και το παιδί το έχει πάρει στην Σαντορίνη που δουλεύει σεζόν. Και φυσικά έχω και την "αυτοπεποίθηση" να λύσω αν χρειαστεί και το δικό μου στο μέλλον αν βγάλει κάτι.

Όλα αυτά είναι το παπί γενικά σαν έννοια και νομίζω για αυτό πούλησε καλά. Αξιόπιστο, απλοϊκό, οικονομικό και σχολείο αν θες πραγματικά να ασχοληθείς.

Και αν είναι και καρμπυρατέρ ακόμα καλύτερα....όχι σαν εμένα που την άκουσε ο ψεκασμός και έπρεπε να σκάσω 300€ για νέο ανταλλακτικό....που και ακόμα και όταν χάλασε δεν έμεινε ποτέ, απλά δεν έδινε γκάζι απο μεσσαιές και πάνω. Απο την άλλη ΟΛΑ κάτι θα βγάλουν. Και το 50αρι Daytona και το Transalp, και το GS και όλα. Μηχανήματα είναι εν τέλει, τι να κάνουμε.

Αυτά! Και οοοταν κάποια στιγμή έρθει το μεγαλύτερο, εκεί ναι....γυρνάω και τον κόσμο αμα λάχει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα