Jump to content

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Μπαγλαμάστορας έγραψε:

η πτώση τάσης που γονατίζει κατά την μιζιά μέχρι κι 6 βολτ είναι πρόβλημα

Της μπαταρίας. Είναι για πέταμα.

πριν 1 ώρα, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

LoL

Μαζί σου, αλλά ο φίλος έμαθε πια να χρησιμοποιεί πολύμετρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Την 7/7/2021 at 11:02 ΠΜ, το μέλος ksino1100 έγραψε:

Σε πρώτη φάση ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ κάθε ασφάλεια που βρίσκεται στο κρίσιμο κομμάτι που σε προβληματίζει. Με καινούριες.

Προφανώς ίδιων Amperes

Σε καμία περίπτωση μεγαλύτερες.

Εννοείται πως κοιτάς και τα ρελέ.

Στα έλεγα με το καλημέρα.

Αντικατάσταση ασφαλειών σου είχα πει και απάντησες πως το είχες κάνει.

Ο οπτικός έλεγχος που είχες κάνει, άνετα σε ξεγελάει κ γιαυτό τόνιζα το να τις αντικαταστήσεις.

Κόστος σχεδόν μηδαμινό και θα είχες γλυτώσει τοοοοοοση βαβούρα.

Ένα πολύ μεγάλο μπράβο στον @arneπου έδωσε ρέστα με τις απαντήσεις του. Ευχαριστούμε για το χρόνο κ την υπομονή σου 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο κύριος @arne παρακαλείται να ξεσκονισει τις γνώσεις του για GLX 90 γιατί έχω μπλέξει.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδιά υποτίθεται άλλαξα την ασφάλεια που έπρεπε απλά μπέρδεψα το διάγραμμα εκείνη την στιγμή με άλλη ασφάλεια και άλλαξα λάθος. Να άλλαζα την ασφάλεια του ρολογιού δεν είχε κανένα νόημα. Όταν. Είπα τις άλλαξα εννοούσα αυτες του ιντζεξιον και αυτή του ρελέ μίζας. Όπως και να χει ακόμα υπάρχει πρόβλημα όμως με την πτώση τάσης. 

Εγώ χάρηκα γιατί έμαθα πολλά διαβάζοντας αναλυτικά το μάνιουαλ και με την πολύτιμη βοήθεια ενός καλού ανθρώπου με μεγαλείο ψυχής με υπομονή που δεν το έπαιξε ηλεκτρολόγος κράχτης που χαίρεται με την άγνοια και την ατυχία του άλλου. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί από τους τελευταίους. Ίσως να είχαν δύσκολα παιδικά χρόνια. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

Της μπαταρίας. Είναι για πέταμα.

Μαζί σου, αλλά ο φίλος έμαθε πια να χρησιμοποιεί πολύμετρο.

Ισχύει! κάτι έμαθα! Έτσι είναι, καθένας στο είδος του. Όπως ο Λουμίδης στους καφέδες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Μπαγλαμάστορας έγραψε:

Ισχύει! κάτι έμαθα! Έτσι είναι, καθένας στο είδος του. Όπως ο Λουμίδης στους καφέδες. 

...και οι ασφάλειες με το πολύμετρο. Γιατί νομίζεις οτι έχουν στο πάνω μέρος (εκει που γράφει τα ampere) εκτεθειμένο το μέταλλο; Για να βάλεις τα ματσούκια του πολύμετρου χωρίς να τις βγάλεις από την ασφαλειοθήκη (με σβηστό το όχημα εννοείται)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 32 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

...και οι ασφάλειες με το πολύμετρο. Γιατί νομίζεις οτι έχουν στο πάνω μέρος (εκει που γράφει τα ampere) εκτεθειμένο το μέταλλο; Για να βάλεις τα ματσούκια του πολύμετρου χωρίς να τις βγάλεις από την ασφαλειοθήκη (με σβηστό το όχημα εννοείται)

Αυτονόητο γίνεται κάτι όταν ήδη το γνωρίζεις! Ευχαριστώ για την μια επιπλέον πληροφορία, ομολογώ ότι δεν την γνώριζα και δεν ντρέπομαι καθόλου για αυτό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 9 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Ο κύριος @arne παρακαλείται να ξεσκονισει τις γνώσεις του για GLX 90 γιατί έχω μπλέξει.....

Πολύ ευχαρίστως

Τροποποιήθηκε από τον arne

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανονίζω να κάνω τραμπα μπαταρίες με έναν άλλο να δουμε διαφορες στο μιζαρισμα. Να δω αν είναι χαλασμένη η μπαταρία μου. Αλλιώς μετά θα υποθέσω ρελέ. Ανόρθωτη Ταϊβάν έχει κανείς άποψη;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρέπει να αλλάξεις και την μπαταρία μαζί με τον ανορθωτή,εφ'οσον σου κάνει τέτοια βύθιση τάσης.
Δυστυχώς ο καμένος ανορθωτής ,της προκάλεσε ζημιά.Έχει πάθει αυτό που λέμε 'θειωση'.
Αν αλλάξεις μόνο ανορθωτή δεν επανέρχεται,θα κουράζεις τον καινούριο ανορθωτή και υπάρχουν
πολλές πιθανότητες να βραχυκυκλώσει και στοιχείο,οπότε θα πάρει μαζί της και τον καινόυριο
ανορθωτή, και πάλι από την αρχη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 λεπτά, το μέλος arne έγραψε:

Πρέπει να αλλάξεις και την μπαταρία μαζί με τον ανορθωτή,εφ'οσον σου κάνει τέτοια βύθιση τάσης.
Δυστυχώς ο καμένος ανορθωτής ,της προκάλεσε ζημιά.Έχει πάθει αυτό που λέμε 'θειωση'.
Αν αλλάξεις μόνο ανορθωτή δεν επανέρχεται,θα κουράζεις τον καινούριο ανορθωτή και υπάρχουν
πολλές πιθανότητες να βραχυκυκλώσει και στοιχείο,οπότε θα πάρει μαζί της και τον καινόυριο
ανορθωτή, και πάλι από την αρχη.

Αα για αυτό άκουγα παλιά άλλαξε ανόρθωτη και μπαταρία κ έλεγα γιατί να αλλάξω μπαταρία είναι κομπλέ. Κάτι σαν άλλαξε σιαγωνες μαζί με καμπάνα 😂. Κατάλαβα! Ανόρθωτη όμως δεν θέλω να σκάσω 100 ευρώ έλεγα να παίξω μέχρι 50-60 πχ καλό Ταϊβάν για να πάρω κ μπαταρία. 

Αυτη που έχω τώρα είναι δύο καλοκαίρια σε χρήση και το χειμώνα την μετρούσα κ την έβαζα σε συντήρητη που κ που. Varta

Τροποποιήθηκε από τον Μπαγλαμάστορας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 λεπτά, το μέλος Μπαγλαμάστορας έγραψε:

Αα για αυτό άκουγα παλιά άλλαξε ανόρθωτη και μπαταρία κ έλεγα γιατί να αλλάξω μπαταρία είναι κομπλέ. Κάτι σαν άλλαξε σιαγωνες μαζί με καμπάνα 😂. Κατάλαβα! Ανόρθωτη όμως δεν θέλω να σκάσω 100 ευρώ έλεγα να παίξω μέχρι 50-60 πχ καλό Ταϊβάν για να πάρω κ μπαταρία. 

Αυτη που έχω τώρα είναι δύο καλοκαίρια σε χρήση και το χειμώνα την μετρούσα κ την έβαζα σε συντήρητη που κ που. Varta

καν το έτσι,μην βάλεις όμως πάλι τον κινέζικο πού είχες.

Δεν έχω κάτι πρόχειρο να σου προτείνω απο ταϊβαν.
Δέν ξέρω άν έχει κάποιος άλλος να προτείνει που να τον έχει βάλει.

καλές βόλτες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 λεπτά, το μέλος arne έγραψε:

καν το έτσι,μην βάλεις όμως πάλι τον κινέζικο πού είχες.

Δεν έχω κάτι πρόχειρο να σου προτείνω απο ταϊβαν.
Δέν ξέρω άν έχει κάποιος άλλος να προτείνει που να τον έχει βάλει.

καλές βόλτες!

Όχι τον κινεζικό απλά τον αγόρασα κ τον πήγα πίσω πήρα τα λεφτά. Εγώ πάνω έχω sx electronics ελληνικό ανορθωτη αλλά έβγαλε μόνο 10κ. Απ' την αρχή όμως δεν λειτουργούσε φυσιολογικά θεωρώ αλλά ο sx electronics λέει έτσι δουλεύει αυτός. Έγινε να σαι καλά.🤝🙏 σου έχω στείλει και μύνημα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

SUN με 100 ευρώ, δεν ξέρω. 'Οπως δεν έχω εμπειρία από SX electronics αν και ακούω καλά λόγια.

SUN με 60-70 ευρώ που βάζω μια ζωή π.χ. από Τόγελο, όπου μπήκε, δεν ξαναλλάχθηκε.

Βέβαια, κάνω ΠΑΝΤΑ πατέντα να μεταφερθεί οριστικά ο ανορθωτής από το εσωτερικό της ουράς, σε εξωτερικό μέρος που να λούζεται με αέρα συνεχώς σε συνδυασμό με κατέβασμα των καταναλώσεων δλδ αντικατάσταση ΟΛΩΝ των λαμπών (εξωτερικού φωτισμού-ενδείξεων-φωτισμού οργάνων) με LED. Μικρότερες καταναλώσεις=> μικρότερη τιμής ρεύματος να διαρρέει καλώδια, φις και εξαρτήματα => μικρότερη θερμότητα σε αυτά => μακροζωία συστήματος.

Επίσης.

Η Honda έχει την συνήθεια στις μοτοσυκλέτες της, να ενώνει το + του ανορθωτή με το + της μπαταρίας, περνώντας το ρεύμα μέσα από το φις του ρελέ μίζας. Αυτό που κρύβει και την ασφάλεια 30Α (συνήθως) μέσα. Ομοίως το - του ανορθωτή, δεν το πάει απευθείας στο σασί, αλλά το περνάει μέσα από ματίσεις των γειώσεων στην πλεξούδα. Αυτή η ''λοξοδρόμηση'' συχνά έχει απώλεια, με αποτέλεσμα μια μικρή αλλά σημαντική ωμική αντίσταση να παρουσιάζεται με τα χρόνια ρίχνοντας την τάση που αποδίδεται τελικά στην μπαταρία.

Η προτασή μου: Το - και το + του ανορθωτή, κατασκευή καλωδίωσης να πηγαίνει ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ στο - και το + της μπαταρίας αντίστοιχα. Μου έχει τύχει, καινούρια γεννήτρια, καινούριος ανορθωτής, καινούρια μπαταρία και να τρομάζει να δείξει 13 volt στην φόρτιση. Μπαίνει απευθείας καλωδίωση, όλα τα άλλα τα ίδια, τσουπ, 14+ volt άάάάνετα.

ΟΛΑ αυτά, τα προτείνω σε ανθρώπους που ΕΧΟΥΝ μια κάποια αντίληψη της φύσης των πραγμάτων. Όχι σε μαστροχαλαστήδες.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γειά. Επανέρχομαι αλλά αυτή την φορά για ενημέρωση. Όπως είχα πει σε προηγούμενα ποστ εκτός από βραχυκύκλωμα που είχα προκαλέσει και είχα μπερδέψει τις ασφάλειες και δεν άναβε, είχα και πτώση τάσης στην μπαταρία. Τελικά όντως όπως έχουν πει άτομα εδώ μέσα το πρόβλημα ήταν η μπαταρία. Δοκίμασα μια λιθίου και έπαιρνε πολύ εύκολα λόγω αμπέρ. Η μπαταρία μου ήταν βαρτα σχεδόν δύο ετών με καλή σχετικά συντήρηση. Η προηγούμενη βαρτα παλιά μου είχε κρατήσει 5+ χρόνια.

Παρέμενε ένα όμως πρόβλημα. Είχα απότομη αύξηση τάσης από τον ανορθωτη στα 18.9 βολτ σε όλες τις στροφές. Με δυο πολύμετρα ταυτόχρονα. Αυτό κρατούσε σε μια διαδρομή 1-2.5 λεπτά και ξανά γυρνούσε στα "κανονικά" βολτ. Ο sx electronics δουλεύει περίεργα: ρελαντί 14.1 βολτ και όσο δίνεις γκάζι τόσο πέφτει μέχρι 13.5 περίπου. (Αυτά με καινούρια μπαταρία υγρών, με λίθου ήταν σταθερή η τάση στα 13.8.) αυτά τα βολτ όπως δουλεύει τον κάνουν ιδανικό ανόρθωτη για λιθίου αλλά όμως δεν το ρισκαρα διότι είχα αυτές τις αυξομειώσεις πριν κι έτσι αγόρασα μια φτηνή απλή μπαταρία δοκιμαστικά. Πριν από αυτό είχα πάει στον sx electronics χωρίς πλαστικά να δει τον ανορθωτη του. Φυσικά εκείνη την στιγμή δεν είχα αυτά τα σπαικς που κρατάνε 1-2 λεπτά και μου λέει είναι μια χαρά, άλλαξε μπαταρία από αυτό είναι. Μένω μλκς και του λέω μάστορα η μπατ δεν δίνει τάση, παίρνει τάση! Πως λες ότι η μπαταρία φταίει για τα 19βολτ;  Λέει θα σου είχαν καεί τα φώτα καταρχάς. Εγώ βέβαια όταν γινόταν αυτό είχα μεγάλη αύξηση της δέσμης του προβολέα στα 19βολτ. Μου λέει η μπαταρία είναι σαν πυκνοτης με αντίσταση και κάτι κουλά για εμένα και λέω καλά δεν θα βγάλω άκρη. Μου λέει όχι λιθίου είναι τραγικές, βάλε απλή. Εε αυτό έκανα και όντως είχε δίκιο. Τον αδίκησα τον sx electronics. Σταμάτησα να έχω 19βολτ από τον ανόρθωτη, το μετράω πολλές μέρες τώρα και δεν είχα ποτέ! Θεωρώ όμως ότι με λιθίου θα ήταν καλύτερα γιατί λειτουργεί με ιδανικά βολτ έως 14ν για λιθίου οι οποίες φορτίζουν πολύ γρήγορα, ενώ με τα 13.6 πχ βολτ δεν προλαβαίνει να φορτίσει καλά μια απλή μπαταρία.  Οι λιθίου πάνω από 15ν σκάνε. 

Άρα όλα καλά μεν αλλά είναι κάπως παράξενο  να έχω αύξηση τάσης λόγο χαλασμένης μπαταρίας. Σαν να ξεγελά τον σταθεροποιητή. Αδίκησα τον sx electronics απ' ότι δείχνει αλλά για εμένα η λειτουργία του παραμένει ενα μυστήριο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Τώρα δα, το μέλος arne έγραψε:

δηλαδή εσύ όταν είχες τα spikes, είχες μπαταρία λιθίου στο μηχ?

Όχι φίλε είχα την απλή βαρτα. Με λιθίου δεν πήγα πολύ ώρα δοκιμή αλλά είχε σχεδόν κολλημένα τα 13.8 βολτ. Με τη. Καινούρια που έβαλα εξαφανίστηκε η υπερφόρτιση για μια εβδομάδα. Μέχρι χθες δηλαδή γιατί εδώ κι ένα 24 Ώρο άρχισε πάλι τα ίδια. Ναι οκ ανορθωτης. Αλλά πώς του ήρθε και σταμάτησε για μια εβδομάδα με την νέα μπαταρία δεν ξέρω. Τα σπαικς κρατάνε 1-2 λεπτά. Η δέσμη φώτων γίνεται λες κι έχω καλά ξενον όταν κρατάνε τα 17-18 βολτ. Σκέφτομαι να το αφήσω έτσι για φέτος αν κρατάει μόνο 1-2 λεπτά, όταν ξεκινάω μετά από κάποια μέτρα συνήθως όταν είναι κρύο το σκούτερ το κάνει. Δεν ξέρω αν προλαβαίνει να βράσει η μπαταρία. Αν καεί λάμπα οκ θα είναι κακό σημάδι κ θα το σβήσω.  

Πολυ παράξενη κατάσταση. Λες κι έχουν αισθήματα και κάνουν ότι γουστάρουν και όποτε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχουμε και λέμε , ο  arne είναι θεούλης με τις πληροφορίες που σου έδωσε και πρέπει να βγεις να τον κεράσεις.

SX ELECTRONIC τίποτα ιδιαίτερο σαν ανορθωτής , τον είχα βάλει και το μετάνιωσα.

Στο δια ταύτα , όταν παίρνεις μετρήσεις πρέπει να είναι ζεστό το moter για να κάνεις σωστό έλεγχο του ανορθωτή και η μπαταρία πλήρως φορτισμένη..

Αν σου κάνει αυτά που λες απλά τον πετάς γιατί θα τα κάψεις όλα , κάνει υπερφόρτιση όταν ζεσταίνετε, το ίδιο είχα πάθει εγώ με τον συγκεκριμένο ανορθωτή.

Από τότε έβαλα mosfet της RMSTATOR και απλά ησύχασα.

Τροποποιήθηκε από τον dankannn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος dankannn έγραψε:

Έχουμε και λέμε , ο  arne είναι θεούλης με τις πληροφορίες που σου έδωσε και πρέπει να βγεις να τον κεράσεις.

SX ELECTRONIC τίποτα ιδιαίτερο σαν ανορθωτής , τον είχα βάλει και το μετάνιωσα.

Στο δια ταύτα , όταν παίρνεις μετρήσεις πρέπει να είναι ζεστό το moter για να κάνεις σωστό έλεγχο του ανορθωτή και η μπαταρία πλήρως φορτισμένη..

Αν σου κάνει αυτά που λες απλά τον πετάς γιατί θα τα κάψεις όλα , κάνει υπερφόρτιση όταν ζεσταίνετε, το ίδιο είχα πάθει εγώ με τον συγκεκριμένο ανορθωτή.

Από τότε έβαλα mosfet της RMSTATOR και απλά ησύχασα.

Απ' ότι είδα δεν υπάρχει μοσφετ για sh 150. Μόνο μια περίπτωση είχα δει ebay αλλά νομίζω δεν με έπεισε η περιγραφή. Μάλλον ένας Ταϊβάν είναι μονόδρομος. Δεν θέλω να δώσω 100 για sun. Ο sx electronics έβγαλε μόνο 10κ δηλ κάπου έλεος! Το θέμα είναι ότι δουλεύε οκ για μια εβδομάδα με νέα Μπατ. Απλά δεν ξέρω αν προλαβαίνει να βράσει η μπαταρία σε 2 λεπτά και να κάψω τα πάντα αν δεν καούν πρώτα λάμπες απ' τις οποίες είχε λιώσει παλιά μόνο του προβολέα όταν είχα μόνιμα 16+ βολτ για μια εβδομάδα με έναν κινέζικο ανορθωτη το 16 που έκανα κάπου στα 500 χλμ έτσι αλλά πήγαινα σαν κότα. Θέλω να πω 17-18 βολτ είναι πολλά αλλά για 1-2 λεπτά ίσως να μην έχω θέμα. Δεν ξέρω!

Ο arne είναι τόσο καλός που ούτε κέρασμα δεν θέλει. Έχω μιλήσει μαζί του.

Ευχαριστώ που μου είπες την εμπειρία σου για τον sx

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να σιγοντάρω και εγώ καθώς είχα βάλει στο cb400 τον sx και δεν κράτησε ούτε δύο χρόνια.

Μου έκανε και εμένα αυτά τα ανέβα κατέβα στα φώτα και το ψυλλιάστηκα.

Την επόμενη ημέρα το πήγα στον μάστορα και όντως ήταν εκεί το πρόβλημα οπότε τον άλλαξα με έναν sun και τον έχω κοντά 8 χρόνια, ευτυχώς γλύτωσα την μπαταρία.

Ο sx πρέπει να είχε πάει στα 110€ με τα μεταφορικά, ο sun 80€ και μου βγήκε σκυλί μαύρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 λεπτά, το μέλος klab έγραψε:

Να σιγοντάρω και εγώ καθώς είχα βάλει στο cb400 τον sx και δεν κράτησε ούτε δύο χρόνια.

Μου έκανε και εμένα αυτά τα ανέβα κατέβα στα φώτα και το ψυλλιάστηκα.

Την επόμενη ημέρα το πήγα στον μάστορα και όντως ήταν εκεί το πρόβλημα οπότε τον άλλαξα με έναν sun και τον έχω κοντά 8 χρόνια, ευτυχώς γλύτωσα την μπαταρία.

Ο sx πρέπει να είχε πάει στα 110€ με τα μεταφορικά, ο sun 80€ και μου βγήκε σκυλί μαύρο.

Έλα ρε. Λίγο κράτησε κι εσένα. Εγώ πήγα σε αυτόν και του είπα έτσι κι έτσι και έκανε τον Κινέζο του λέω δεν έχω εγγύηση δεν θέλω να το αλλάξεις τσάμπα απλά θέλω να μάθω τι γίνεται και τα έριχνε στην μπαταρία. Νομίζω ούτε απ' έξω παιδιά σε αυτόν μην περνάτε με αυτά τα δεδομένα που λέμε εδώ. Sun λογικό είναι ότι καλύτερο εκτός αν υπάρχει μοσφετ.εχουν για το δικό μου με 70 sun αλλά είναι για το καρμπυρατέρ. Δεν ξέρω αν έχει διαφορές με τον ιντζεξιον εκτός απ' την φυσά που οκ πες το μονταρεις αυτό. Πόσα λεπτά σου κρατούσε η υπερφόρτιση;; Αν είχες δει βέβαια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποια λεπτά;

Δευτερόλεπτα θες να πεις.

Έφαγε σουτ αμέσως, δεν παίζω με αυτά να μου χαλάσει λάμπες-μπαταρία κλπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος klab έγραψε:

Ποια λεπτά;

Δευτερόλεπτα θες να πεις.

Έφαγε σουτ αμέσως, δεν παίζω με αυτά να μου χαλάσει λάμπες-μπαταρία κλπ.

Κανονικά σπαικς δηλαδή! Εγώ με δευτερόλεπτα δεν θα τον άλλαζα δεν προλαβαίνει να καει τιποτα, στο δικό μου σκούτερ τουλάχιστον. Κανονικά εγώ  επιβάλλεται να τον αλλάξω απλά έχω ρίξει πολύ χρήμα τελευταία σε αυτό και έχω γίνει σκρουτζ. Στην καλύτερη θα βγάλω καλοκαίρι όπως είναι. Σίγουρα με πιο ακριβό εργαλείο δεν θα ρισκαρα τόσο εύκολα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μανουαλ λεει όχι πάνω από 15v αν θυμάμαι καλά στο cbr στις 5000 στροφές με τα μεγάλα φώτα αναμμένα. Σε βλέπω όμως παράτολμο, αν και την εχεις γλυτώσει θες σώνει και καλά να τα κάψεις όλα. 

ΟΚ, το ηλεκτρικό συστημα έχει περιθώρια αλλά για μια, δυο φορές. 

Αν εσύ δουλεύεις συνέχεια έτσι σίγουρα θα λιώσεις κάποιο καλωδιο η θα κάψεις κάποιο εξάρτημα της ηλεκτρονικής σου. 

Τροποποιήθηκε από τον dankannn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι εξάρσεις στις τιμές τάσης, ενδέχεται να μην συμβαίνουν μόνο λόγω βλάβης στον ανορθωτή, αλλά να έχεις βλάβη και η γεννήτρια(πηνία).

Η γεννήτρια είναι αυτό που αναφέρεται ως alternator στο σχέδιο στην σελίδα 21-3 (351 στο σύνολο), κάτω δεξιά.

Αν έχουν καψαλιστεί τα μονωτικά της, ενδέχεται να γειώνει που και που, κάποια από τις φάσεις στο σασί, και να έχει ως αποτέλεσμα και την βλάβη του ανορθωτή, και τις τάσεις που βλέπεις.

Σταμάτα να το χρησιμοποιείς έτσι, γιατί τα προβλήματα αυτά ΠΑΝΤΑ χειροτερεύουν με το πέρασμα του χρόνου, και αργά ή γρήγορα η υπέρταση, αφού στεγνώσει την μπαταρία θα σου κάψει την ηλεκτρονική. Το ότι αρχικά δεν σου έκανε υπερτάσεις, και μετά από λίγο καιρό άρχισε πάλι, δείχνει ότι άρχισε ήδη να ''νικιέται'' η μπαταρία από τις υπερτάσεις.

Οταν θα αλλάξεις ανορθωτή, θα πρέπει να μετρήσεις με το πολύμετρο και την γεννήτρια, για να αποκλείσεις μερικές περιπτώσεις να είναι κι αυτή χαλασμένη. Να μην γειώνει καμία φάση με το σασί, να έχουν την ίδια αντίσταση όλοι οι συνδυασμοί φάσης με φάση και με την γεννήτρια ασύνδετη, όλοι οι συνδυασμοί φάση με φάση να βγάζουν τα ίδια volt σε κλίμακα AC αναλόγως των στροφών του κινητήρα.

ΠΡΟΣΕΧΕ, το πας για μεγάλη βλάβη αν το συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς έτσι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα