Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα ειμαι νεο μελος εχω ενα προβλημα εχει ο πατερας μου ενα Kxf 250 το οποιο αρχισα να το παιρνω βολτα το προβλημα μ ομως ειναι ο συμπλεκτης και το ξεκινηνα δεν μπορω να μαθω να ξεκιναω τη μηχανη ομαλα η μου σβηνει και δεν μπορω να συγχρονισω το γκαζι με τον συμπλεκτη κατι που στην πολη μεσα αυτο ειναι θεμα γι αυτο την παιρνω μονο σε χωραφια για πειτε μου ρε παιδια τι να κανω αν εχετε καμια ιδεα αλλοι λενε οτι το μαθανε σε μιση ωρα εγω εδω κ 2 εβδομαδες τιποτα ευχαριστω προκαταβολικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

...ενα δίχρονο ,motocross δεν είναι;

Το σημείο του γκαζιού για να μη σβήνει και για να ξεκινήσει είναι λίιιιγο πρίν σε φέρει καπάκι. Κάτσε μπροστά μπροστά στο τεπόζιτο και δοκίμασε με πιο πολύ γκάζι. Ελαφρώς ακατάλληλο μηχανάκι για να μάθεις 😆

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εξάσκηση, στην εξάσκηση, της εξάσκησης θέλει. Κανένας δεν έμαθε αμέσως τον συμπλέκτη, ούτε σε μηχανή, ούτε σε αυτοκίνητο. 

Το οτι οι άλλοι λένε οτι το μάθανε σε μισή ώρα μου ακούγεται π@πάτζα, ρώτα τους πόσες φορές τους σβήνει να δούμε την απάντηση. Και αν σου πούνε οτι "εμένα bro δεν μου έσβησε ποτέ" τότε να με χέσεις. 

Θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ....

Έχεις κρατημένη την μανέτα του συμπλέκτη και την αφήνεις σιγαααα σιγαααα. Καθώς το κάνεις δώσε βάση που αρχίζει σιγά σιγά η μηχανή να προχωράει δηλαδή να δίνει κίνηση.  Αυτό απο μηχανή σε μηχανή διαφέρει, ανάλογα τον συμπλέκτη, το μοτέρ κλπ κλπ. 

Στο σημείο που θα δεις οτι η μηχανή αρχίζει να ξεκινάει, τότε ΕΚΕΙ αρχίζεις να ανοίγεις το γκάζι. Κάντο όσες φορές θες, στο τέλος θα το μάθεις δεν είναι κάτι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πέρισυ έμαθα σ ενα πιτσιρικά 16 ετών (εκτός δρόμου, στα χωράφια, να μην παρεξηγούμαστε) με το DR. Σε καμια ωρίτσα το πιασε το θέμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια μην μπρεδευετε, αλλο πραμα ειναι το μηχανακι με συμπλεκτη, και αλλο πραμα ειναι το KXF και γενικοτερα τα MX, ειδικα τα 250αρια που στροφαρουν στις 13Κ δεν ξεκινάνε ποτε ομαλα, τον συμπλεκτη τον εχουν μονο για την εκκινηση και για να μη σβησει σε κανενα σταματημα, τις αλλαγες τις πανε καρφωτες στην πιστα.

Επισης φιλε Καβασακιε αυτο που καβαλας δεν ειναι μηχανακι για δρομο, καλο ειναι να ξεχασεις την πολη με αυτο το πραμα, χωρις πινακιδα και ασφαλεια ακομα και οι χωραφοδρομοι μπορουν κα κλεισουν σπιτια... πιστα να το πηγαινεις μονο, να γινεις αθλητης, οχι ενας ακομα καγκουρας.

Υ.Γ.

Παρε μια ιδεα για το πως και κυριως το που πρεπει να δουλευεις
το μηχανακι σου.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεις την απάντηση μου στο άλλο θέμα του παιδιού, τα ίδια λέω. Αλλά εσύ το έκανες πιο multimedia  το θέμα, ωραίος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Αν δεις την απάντηση μου στο άλλο θέμα του παιδιού, τα ίδια λέω. Αλλά εσύ το έκανες πιο multimedia  το θέμα, ωραίος.

Το θεμα ειναι να εμπνευσεις τον νεο (ηλικιακα) να το δει αλλιως, μακαρι να μπορεσω τα παιδια μου στο μελλον να τα οδηγησω στο αθλητικο σκελος των μηχανων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Το θεμα ειναι να εμπνευσεις τον νεο (ηλικιακα) να το δει αλλιως, μακαρι να μπορεσω τα παιδια μου στο μελλον να τα οδηγησω στο αθλητικο σκελος των μηχανων.

Αν δεν έχει κάποιον του αθλήματος από κοντά, και παλεύει μόνος του σ ένα χωράφι, πως θα γίνει αυτό. Κρίμα. Τεσπα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος kawasaki77 έγραψε:

Καλησπερα στην ομαδα ειμαι νεο μελος εχω ενα προβλημα εχει ο πατερας μου ενα Kxf 250 το οποιο αρχισα να το παιρνω βολτα το προβλημα μ ομως ειναι ο συμπλεκτης και το ξεκινηνα δεν μπορω να μαθω να ξεκιναω τη μηχανη ομαλα η μου σβηνει και δεν μπορω να συγχρονισω το γκαζι με τον συμπλεκτη κατι που στην πολη μεσα αυτο ειναι θεμα γι αυτο την παιρνω μονο σε χωραφια για πειτε μου ρε παιδια τι να κανω αν εχετε καμια ιδεα αλλοι λενε οτι το μαθανε σε μιση ωρα εγω εδω κ 2 εβδομαδες τιποτα ευχαριστω προκαταβολικα

Βρες έναν ομαλό χωματόδρομο ή πάρκινγκ.

Κάτσε με το μηχανάκι να κοιτάει την κατηφόρα.

Όχι κατηφόρα....Διόρθωση. εννοώ τη μεριά που έχει κάποια αδιόρατη κλίση.

Βάλε μπροστά το μοτέρ και ξέχνα το γκάζι. ΧΩΡΙΣ γκάζι λοιπον, πάτα συμπλέκτη, βάλε πρώτη στο σασμάν και άφηνε αργά αργά το συμπλέκτη. Πάντα ΧΩΡΙΣ γκάζι.

Όσο απελευθερώνεις τη μανέτα του συμπλέκτη, θα νιώσεις κάποια στιγμή αύξηση κραδασμών και το μηχανάκι δειλά δειλά να μετακινείται. Αυτό είναι το κρίσιμο σημείο της διαδρομής του συμπλέκτη. Εξακολουθείς να ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΓΚΑΖΙ. Κ συνεχίζεις πολύ γλυκά να αφήνεις τον συμπλέκτη οπότε το μηχανάκι πλέον κυλά με κανένα 5αρι km/h. Όταν ολοκληρώσεις τη διαδικασία (απελευθέρωση πλήρως της μανέτας) πατάς συμπλέκτη ως το γκριπ κ σταματάς.

Επαναλαμβάνεις τη διαδικασία καμιά δεκαριά φορές ώστε να καταχωρηθεί στο εγκέφαλο η διαδικασία.

Στη συνέχεια, το μόνο που μένει είναι να συντονίσεις το ότι όταν το αριστερό χέρι έχει απελευθερώσει λίγο πριν το κρίσιμο σημείο, το δεξί θα ανοίξει ένα 20% το γκάζι 

Voila.

Αυτό ήταν

Υ.Γ.1: Αν δεν έχεις μίζα στο μηχανάκι (λογικά δεν έχεις) θα λιώσεις στις μανιβελιές αλλα αυτό είναι καλό γιατί θα σε αναγκάσει να μάθεις.

Υ.Γ.2: Πήγαινε με τον πατέρα σου. Αφενός θα σου δείξει / δώσει συμβουλές,  αφετέρου θα βοηθήσει σε περίπτωση στραβής

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιλάμε για ΜΧ μηχανάκι τότε....εντάξει, δεν είναι και το πιο ήρεμο σε συμπεριφορά (ποιο ΜΧ είναι εν τέλει?) αλλά με προσπάθεια και εξάσκηση το μαθαίνεις πιστεύω.

Το πολύ πρώτο μηχανάκι με συμπλέκτη που οδήγησα ήτανε CBF125 φίλου στην σχολή. Πραγματικά πολύ καλό σχολείο για άπειρους νομίζω.

Το θέμα είναι να μην το παρατήσεις, και το Kawasaki μπορεί να αποτελέσει ένα εξαιρετικό σχολείο αν πραγματικά θες να ασχοληθείς και να το μάθεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαγκες Σας ευχαριστω πολυ να ειστε όλοι καλα λογικα.προπονηση πολυ θελει ενα χωρο μεγαλο και εξασκηση 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα