Jump to content
Sign in to follow this  
Datr

Αλλαγη ελαστικων ktm 640

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους ειμαι για λαστιχακια συντομα, θελω κατι να ζεστενονται σχετικα γρηγορα για χρηση μεσα στη πολη κυριως και σε επαρχιακους δρομους στροφες κτλπ. Η χρηση σε βροχη και χωμα δεν με ενδιαφερει αλλα να μην ειναι και σλικ... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,

Θες να μείνεις σε κάποιο συγκεκριμένο budget, ή δεν έχεις θέμα; Επειδή και εγώ κοιτάω λάστιχα στην ίδια κατηγορία, υπάρχει μια υπολογίσιμη διαφορά τιμής στις διαθέσιμες επιλογές (200-300 ευρώ χοντρικά αν υπολογίσεις και σαμπρέλες).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μεχρι τα 270 τα δινω... το θεμα ειναι να μαθω τις διαφορες. Τα μοντελα που παιζουν αποτι εχω κλτβει ειναι mt60,sportsmax,diablo rosso 2 και pilot power 3. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν υπάρχει diablo rosso 2 . Καταργήθηκαν.

Από Pirelli 

Diablo rosso 3 τώρα πια.(δρομολαστιχα)

Diablo rosso corsa 2(δρομολαστιχα με δυνατότητα για πίστα)

Supercorsa Sp v3 (πίστα και λίγο δρόμος)

Πάει και πιο πάνω αλλά ξεφύγει από το μπάτζετ σου 400+ε για supercorsa sc2, που δεν σε ενδιαφέρει κιόλας λόγο καθαρά πισταδικης εφαρμογής .

Έχεις 5αρα ζάντα πίσω στο 640?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 λεπτά, το μέλος Denzo έγραψε:

Δεν υπάρχει diablo rosso 2 . Καταργήθηκαν.

Από Pirelli 

Diablo rosso 3 τώρα πια.(δρομολαστιχα)

Diablo rosso corsa 2(δρομολαστιχα με δυνατότητα για πίστα)

Supercorsa Sp v3 (πίστα και λίγο δρόμος)

Πάει και πιο πάνω αλλά ξεφύγει από το μπάτζετ σου 400+ε για supercorsa sc2, που δεν σε ενδιαφέρει κιόλας λόγο καθαρά πισταδικης εφαρμογής .

Έχεις 5αρα ζάντα πίσω στο 640?

χμμμ την εργοστασιακη του εχω.. με διασταση ελαστικου 160/60-17

αποτι βλεπω ολα τα μοντελα που ανεφερες στα λαστιχαδικα site τα κατατασσουν σε supersport/naked κατηγοριες.. αυτο δεν θα κανει το ζεσταμα τους πιο αργο στο 640? Και λογω βαρους και λογω χιλιομετρων...? Αν κανω λαθος πες μου, τωρα ξεκινησα να ψαχνομαι με λαστιχα ειμαι ασχετος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι επιλογές γενικά πέφτουν σε 2 κατηγορίες:

Τα all around sport λάστιχα δρόμου (Bridgestone S22, Michelin Pilot Power 3, Pirelli Diablo Rosso II/III κ.λπ.) που προσπαθούν να προσφέρουν καλή απόδοση εξίσου σε όλους τους τομείς, καλή πρόσφυση στο στεγνό αλλά και στο βρεγμένο, καλή λειτουργία σε μεγάλο εύρος θερμοκρασιών, καλή διάρκεια σε χιλιόμετρα κ.λπ.

Και τις πιο sport μαλακές επιλογές (Bridgestone RS10, Pirelli Rosso Corsa  II, Michelin Power RS κ.λπ.), που θυσιάζουν σε ένα βαθμό χιλιομετρική απόδοση και πρόσφυση στο βρεγμένο για πιο καλή πρόσφυση και αίσθηση στο στεγνό.

Υπάρχουν και τα ContiAttack SM που είναι μια κατηγορία από μόνα τους, σχεδιασμένα εξαρχής αποκλειστικά για motard, αλλά ξεφεύγουν σε τιμή και πάνω κάτω πέφτουν στην ίδια κατηγορία με τα τελευταία παραπάνω.

Ζυγίζεις τι μετράει πιο πολύ για σένα να σου προσφέρει το λάστιχο, και επιλέγεις αντίστοιχα. :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προφανως αποτι καταλαβαινω με ενδιαφερει η 2η κατηγορια που αναφερεις.. δεν με ενδιαφερει η βροχη.. δεν εχω σκοπο να το βγαζω με βροχη, τωρα αν με πιασει στο δρομο με πιασε. Οποτε απο αυτα που ανεφερες MIchelin power RS (265 ευρω), Diablo rosso 3 (300 ευρω), και Rosso corsa 2 (γυσω στα 270 ευρω), εχεις καποιο να προτινεις δοκιμασμενο? Παντως σιγουρα κανουν αυτα για motard? Σε ολα τα site τα εχουν στα ss. 

Τα Michelin power RS ειναι πανεμορφα παντως 😜

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εφόσον καταλήγεις στη δεύτερη κατηγορία, δε θεωρώ πως υπάρχει λόγος να πας στα Rosso III, ειδικά όταν παίζουν στην ίδια τιμή με τα Conti. Στο δικό μου που φοράει 120/150 κλίνω προς τα Power RS, γιατί τα βρίσκω σε καλή τιμή (205€ μπρος πίσω) και πολλά reviews λένε καλά λόγια.

Όσο έχει να κάνει με το αν θα δουλέψουν στο motard, 150 κιλά μηχανάκι είναι με αρκετή δύναμη, κανονικά θα τα ζεσταίνει εφόσον είναι στις σωστές διαστάσεις, μιλάμε για μαλακά λάστιχα που προορίζονται κυρίως για δρομίσια χρήση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 31/5/2021 at 4:46 ΜΜ, το μέλος Datr έγραψε:

χμμμ την εργοστασιακη του εχω.. με διασταση ελαστικου 160/60-17

αποτι βλεπω ολα τα μοντελα που ανεφερες στα λαστιχαδικα site τα κατατασσουν σε supersport/naked κατηγοριες.. αυτο δεν θα κανει το ζεσταμα τους πιο αργο στο 640? Και λογω βαρους και λογω χιλιομετρων...? Αν κανω λαθος πες μου, τωρα ξεκινησα να ψαχνομαι με λαστιχα ειμαι ασχετος

καλες οι γομες τυπου power rs κτλ, αλλα μη πας σε αυτες αρχικα.

ξεκινα με hypersport οπως s22, pilot power 5, rosso iii

στην 2η αλλαγη που θα εχεις feedback απο το ελαστικο και θα γνωριζεις περισσοτερα, αν δε σε καλυπτει το hypersport πας σε κατι ανωτερο 😉

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 31/5/2021 at 5:00 ΜΜ, το μέλος The Dread Rider έγραψε:

Υπάρχουν και τα ContiAttack SM που είναι μια κατηγορία από μόνα τους, σχεδιασμένα εξαρχής αποκλειστικά για motard, αλλά ξεφεύγουν σε τιμή και πάνω κάτω πέφτουν στην ίδια κατηγορία με τα τελευταία παραπάνω.

Μπορείς λίγο να μου εξηγήσεις τι εννοεις ότι είναι μια κατηγορία από μόνα τους; Είναι στις επιλογές μου γιαυτο ρωτάω.

σορρυ για το οφφ…

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 16 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

καλες οι γομες τυπου power rs κτλ, αλλα μη πας σε αυτες αρχικα.

ξεκινα με hypersport οπως s22, pilot power 5, rosso iii

στην 2η αλλαγη που θα εχεις feedback απο το ελαστικο και θα γνωριζεις περισσοτερα, αν δε σε καλυπτει το hypersport πας σε κατι ανωτερο 😉

Ντάξει, πιστεύω πως γόμες θεωρουνται λάστιχα όπως το Power Cup Evo, Supercorsa SC κ.λπ., το Power RS είναι ένα street λάστιχο φτιαγμένο για καλύτερη απόδοση στο στεγνό από λάστιχα όπως Pilot Power 3, S22 κ.λπ.

Εφόσον ο op λέει πως δεν τον ενδιαφέρει η απόδοση στο βρεγμένο, δε το θεωρώ κακό να πάει σε ένα λάστιχο όπως το power RS, δεδομένου ότι έχει δύναμη σαν μηχανάκι το 640 και της γνωστής κατάστασης των περισσότερων ελληνικών δρόμων.

πριν 16 ώρες, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Μπορείς λίγο να μου εξηγήσεις τι εννοεις ότι είναι μια κατηγορία από μόνα τους; Είναι στις επιλογές μου γιαυτο ρωτάω.

σορρυ για το οφφ…

Κυρίως το λέω απτην άποψη πως είναι ένα λάστιχο σχεδιασμένο αποκλειστικά me τα motard στο νου, ζεσταίνεται εύκολα ακόμα και σε ελαφριά μηχανάκια, προσφέρει πολύ καλή πρόσφυση στο στεγνο και ωραία πληροφόρηση, και γενικά όσοι SMακηδες τα έχουν βάλει λένε τα καλύτερα. Είναι κάτι αντίστοιχο με το Supercorsa SP για τους SSακηδες.

Τροποποιήθηκε από τον The Dread Rider

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτα τα λαστιχα τα κατατασουν σε κατηγοριες supersport/hypersport και εχουν δεικτη ταχυτητας W. Ενω στα μοταρντ θεωρητικα ειναι για H. Αυτο δεν ειναι προβλημα? Μονο το diablo rosso 3 βγαινει με H αποτι ειδα.

Το καταλληλοτερο βασικα πρεπει να ναι το contiattack οπως λεει και ο φιλος απο πανω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Διάβασες αυτά που έγραψα στο μήνυμα;

εννοειται.. αλλα γιατι να προτιμησω εστω και 69W οταν μπορω να παρω H? Δηλαδη κατι που ειναι φτιαγμενο για τις συγκεκριμενες μηχανες? Επισης αντιμετωπισα το εξης προβλημα. Πηγα να αλλαξω λαστιχα.. θα πηγαινα για τα s22. Μου ειπαν οτι γενικα δεν υπαρχουν λαστιχα. Ειχε μονο Pirelli τα diablo rosso 2. Μου ειπε οτι ειναι του 2021.. @Denzo Ειχες πει οτι εχουν καταργηθει??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγχώνεσαι υπερβολικά για κάτι απλό. Ότι και να βάλεις μια χαρά θα είναι. Κοίτα να χαρείς την μοτοσυκλέτα σου και μην κολλάς σε κατηγορίες ονόματα και μάρκες. Και στο λέει άνθρωπος που γυρνάει με 125 και έχει τακαρισμενα ένα 600 και ένα 1.300.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαν μοντέλο έχουν καταργηθεί. Rosso 3 και νομίζω έρχεται και το Rosso 4 από την πιρελι.

Αφού θες κάτι παραπάνω από απλό sport ελαστικό έχεις επιλογές.

Pirelli rosso corsa 2 160/60/17

Dunlop TT 

Michelin power RS( αν υπάρχει)

Bridgestone rs10

Continental Conti Attack SM Evo

(το χωρίς evo είναι παλιό στοκ)

Παίζουν και supercorsa sp v3 τα οποία διάλεξα εγώ όταν τα βάλω θα πω εντυπώσεις αλλά ακριβουτσικα.

Όπως λέει και ο @ΓιωργοςΤΤΜην αγχώνεσαι με δείκτες ταχύτητας , καλύτερα να κοιτάς δείκτη φορτίου. Που και πάλι ούτε το πιο ελαφρύ sm έχεις ούτε το πιο αδύναμο, άμα το γεμίσεις καυσιμο και ανέβεις πάνω ζεστενεις σχεδόν τα πάντα, σε 150/160.

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα