Jump to content
Polikratis

Αγορά μηχανής και τρόπος

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ! Έχω διαβάσει άπειρα από όσα γράφετε ! 

παντα ήθελα μηχανή αν κι έχω τον φόβο πράγμα καλό θεωρώ . Λεφτά δεν έχω . Θα μου πείτε τότε γιατί στέλνεις ! ; Μια κουβέντα να κάνουμε καλοί μου άνθρωποι. Σκέφτομαι και το δάνειο και το φοβάμαι όμως παράλληλα ! Παίρνω 650 ευρώ για 9ωρος 5ημερος. Δεν είμαι πιτσιρικάς και γενικά λόγω πρώην κακιάς ζωής ( χρήστης ) , τώρα είμαι καθαρός 6 χρόνια το μυαλό μου θεωρώ ότι είναι αρκετά εκεί που πρέπει με πράγματα σοβαρά όπως πχ μηχανή . Ποτέ δεν μου άρεσαν τα καγκουριλικια αν και μου άρεσε καμία φορά να τα βλέπω σε άλλους . Με το αμάξι ήρεμα άντε να ανοίξω όσο μπορώ με το αμάξι καμία φορά ! Οδηγώ από το 13 και επαγγελματικά ( με ερασιτεχνικό) και μα την Παναγία μου το λένε όλοι και το ξέρω είμαι πολύ καλός οδηγός ! Έχω σώσει παρε πολύ κόσμο στο δρόμο από μαλακιες τους έχω σωθεί κι εγώ κι έχω σώσει και πολλούς μαλακες μηχανόβιους 

θελω ktm 950 adv. Τέλος αυτό θέλω για πρώτη μηχανή παρθενική . Όχι δεν έχω εμπειρία αλλά αυτό θέλω και θα μάθω . Ο φόβος φυλάει τα έρμα . Να πάρω ένα δάνειο εάν μου το δώσουν να το αγοράσω ; Η να περιμένω να μαζέψω ; Του Αγίου π**** δηλαδή ; Επίσης εάν το προσέχω και το συντηρώ σωστά ( εφόσον βρω ένα σε καλή κατάσταση ) θεωρώ θα είμαι οκ ; 
βοηθήστε λίγο σε αυτά που ρωτάω εσείς που ξέρετε και μην αρχίζετε τα παρε ένα παπί πρώτα η παρε vstrom πρώτα . Δεν θελωωωωωω λέμεεεεε 

σας φιλώ κι ευχαριστώ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Λεφτα δεν εχεις, εμπειρία δεν εχεις και θελεις ktm 950 adv οχι αγαπητέ πάρε κατι μεχρι 500cc και πολλά σου λεω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος nikoskallithea έγραψε:

Λεφτα δεν εχεις, εμπειρία δεν εχεις και θελεις ktm 950 adv οχι αγαπητέ πάρε κατι μεχρι 500cc και πολλά σου λεω

Νίκο ο άνθρωπος θέλει να μπει στον χώρο της μοτοσυκλετας με ενα σωστό μηχάνημα και εσυ τον αποπαιρνεις. 
Αν θέλεις να ακούσεις εμενα που είμαι πολύ έμπειρος στις μηχανές, είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με Hayabusa πρώτης γενιάς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με 650 ευρώ, θέλεις να βάλεις δόσεις, και θα συντηρείς και παλιό ΚΤΜ;

Αφού το πάρεις, όταν θα μείνει, και θα έρθει το πρώτο μπουγιουρντί του συνεργείου με τα πράγματα που θέλουν μάζεμα για να δουλεύει σωστά, τι ακριβώς θα κάνεις με 650 ευρώ και δόσεις στην τράπεζα; Σπίτι έχεις δικό σου τουλάχιστον ή στα 650 έχεις ΚΑΙ ενοίκιο;

Η κατάσταση όπως την περιγράφεις είναι συνταγή σίγουρης οικονονικής αποτυχίας.

Τα χριστούγεννα που θα έρθει το ειδοποιητήριο των 120 ευρώ για το τέλος του 2022, θα πας να το κάνεις ακινησία και θα έχεις ένα παροπλισμένο όχημα, μέχρι ''να βελτιωθεί το οικονομικό''.

Το καλό είναι ότι οι ακινησίες είναι πλέον ηλεκτρονικές και δεν χάνεις πήγαινε-έλα σε ΔΟΥ.

Όσο για το καθεαυτό 950, το έχω οδηγήσει και έμεινα έκπληκτος με το πόσο εύκολο είναι. Βλέπεις ένα ψηλό μοτό, φαίνεται θηρίο, και είναι γαιδουράκι που δεν λέει όχι σε τίποτα. Αλλά για 950 στις μέρες μας, που θα θέλει το μισό μοτέρ μαζέματα, και όλο το υπόλοιπο μοτό ένα μάζεμα όλο, βλέπε προηγούμενες παραγράφους πως θα πάει το πράγμα με τα 650 ευρώ που βγάζεις.

Ρεαλιστικά, και με μετρημένη ζωή(=χωρίς γκόμενα), με σπίτι δικό σου, υπολόγιζε τουλάχιστον 1000 ευρώ εισόδημα, για να πάρεις ένα 950 και να το κινείς&συντηρείς όπως του αξίζει. Πιο κάτω από αυτό το εισόδημα, απλά ξεχασέ το, και πάρε κάτι πιο φτηνό και σε απόκτηση, και σε χρήση.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Με 650 ευρώ, θέλεις να βάλεις δόσεις, και θα συντηρείς και παλιό ΚΤΜ;

Αφού το πάρεις, όταν θα μείνει, και θα έρθει το πρώτο μπουγιουρντί του συνεργείου με τα πράγματα που θέλουν μάζεμα για να δουλεύει σωστά, τι ακριβώς θα κάνεις με 650 ευρώ και δόσεις στην τράπεζα; Σπίτι έχεις δικό σου τουλάχιστον ή στα 650 έχεις ΚΑΙ ενοίκιο;

Η κατάσταση όπως την περιγράφεις είναι συνταγή σίγουρης οικονονικής αποτυχίας.

Τα χριστούγεννα που θα έρθει το ειδοποιητήριο των 120 ευρώ για το τέλος του 2022, θα πας να το κάνεις ακινησία και θα έχεις ένα παροπλισμένο όχημα, μέχρι ''να βελτιωθεί το οικονομικό''.

Το καλό είναι ότι οι ακινησίες είναι πλέον ηλεκτρονικές και δεν χάνεις πήγαινε-έλα σε ΔΟΥ.

Όσο για το καθεαυτό 950, το έχω οδηγήσει και έμεινα έκπληκτος με το πόσο εύκολο είναι. Βλέπεις ένα ψηλό μοτό, φαίνεται θηρίο, και είναι γαιδουράκι που δεν λέει όχι σε τίποτα. Αλλά για 950 στις μέρες μας, που θα θέλει το μισό μοτέρ μαζέματα, και όλο το υπόλοιπο μοτό ένα μάζεμα όλο, βλέπε προηγούμενες παραγράφους πως θα πάει το πράγμα με τα 650 ευρώ που βγάζεις.

Ρεαλιστικά, και με μετρημένη ζωή(=χωρίς γκόμενα), με σπίτι δικό σου, υπολόγιζε τουλάχιστον 1000 ευρώ εισόδημα, για να πάρεις ένα 950 και να το κινείς&συντηρείς όπως του αξίζει. Πιο κάτω από αυτό το εισόδημα, απλά ξεχασέ το, και πάρε κάτι πιο φτηνό και σε απόκτηση, και σε χρήση.

Σε ευχαριστώ έχεις δίκιο ! Τι θα πρότεινες σε παρακαλώ ; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Νίκο ο άνθρωπος θέλει να μπει στον χώρο της μοτοσυκλετας με ενα σωστό μηχάνημα και εσυ τον αποπαιρνεις. 
Αν θέλεις να ακούσεις εμενα που είμαι πολύ έμπειρος στις μηχανές, είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με Hayabusa πρώτης γενιάς.

Δεν τον αποπαίρνω, απλα κατω από τις συνθήκες που περιέγραψε δεν είναι εφικτά αυτά που ζητά, και εγω ημουν κάποτε πιτσιρικάς χωρις μια στην τσέπη δεν κοίταζα τέτοια, και η απαντηση μου είχε σχέση μονο με το οικονομικό της υπόθεσης.

Μακάρι να πάρει και ενα 1000rr no problem

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πες οτι γινονται ολα αυτα που λες και το αγοραζεις, για ποσο πιστευεις πως θα μπορεις να το κυκλοφορεις? 

μεχρι να ερθει το 1ο σερβις ή η 1η αλλαγη ελαστικων. 

ξεκινα με ενα 250-300-500αρι (αναλογα τα γουστα και τα $$) μεταχειρισμενο. μαθαινεις να καβαλας, μαθαινεις κοστος χρησης/συντηρησης κτλ.

οταν αργοτερα καλυτερεψουν τα οικονομικα σου βλεπεις για κατι ανωτερο.

και εγω θελω κουτα 701 η L9 αλλα δε παω να παρω δανειο για να τα αγορασω 😄

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 ώρες, το μέλος Polikratis έγραψε:

Σε ευχαριστώ έχεις δίκιο ! Τι θα πρότεινες σε παρακαλώ ; 

Δεν θες παπί, δεν θες μικρό σκούτερ, βρες κάτι σε μικρή μοτοσυκλέτα στα 250 κυβικά.

Π.χ. βρες ένα αξιοπρεπές(=μηχανικά σωστό μας καίει, δεν μιλάμε να αστράφτουν τα πλαστικά) Honda AX1 με κανά 700ρι ευρώ. 250 κυβικά, άρα 22 ευρώ τέλος, και μικρότερη ασφάλιση από ότι το 950. Και ανάλογα είναι όλα πιο φτηνά. Παράδειγμα είναι το AX1, θα βρεις πολλά στην κατηγορία του. Θα δώσεις και κανά 300ρι για μαζεματάκια, καμιά ανόρθωση, κανά τεντωτήρα καδένας και ένα καλό σέρβις και βουρ.

Θα κάνεις οδήγηση και θα είναι μοτοσυκλέτα όχι παπιοσκούτερ, ντάξει δεν θα είναι σαν το 950, θα πας παντού,  θα το ευχαριστηθείς σεμνά, θα σου κάνει οικονομική καθημερινή μετακίνηση, αν πάθει βλάβη ή  φάει καμιά τουμπίτσα ΔΕΝ θα κοστίσει εξωφρενικά ποσά και γενικά με μια κάποια στοιχειώδη προσοχή από εσένα (τα λάδια στην ώρα τους, όχι σκίσιμο κρύο, αν ζητήσει κάτι να το φτιάχνεις και όχι να κάνεις πατέντες που συσσωρεύουν προβλήματα κ.ο.κ.), θα έχεις ΜΗΧΑΝΗ που ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΓΟΝΑΤΙΣΕΙ.

Θα μάθεις-εκπαιδεύσεις τον ευατό σου, να κάνει εργασιούλες συντήρησης και μικροεπισκευές μόνος σου, να μην στα τρώνε οι μάστορες για το παραμικρό.

Κι αν αργότερα αλλάξουν τα πράγματα, και βελτιωθεί η οικονομική σου κατάσταση, πας και σε αυτό που θέλεις πιο πολύ.

Εννοείται από δάνεια και τέτοια που σκέφτεσαι, εκτός που ΔΕΝ θα μπορείς να βγάλεις το πιο πιθανό, μένεις μακριά κι αγαπημένος. Μην βάλεις μπελάδες στην ζωή σου.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ότι είπαν και οι προλαλησαντες.Ευρωπαϊκό μηχανάκι με επιδόσεις  =  κατανάλωση και ακριβή συντήρηση και όχι στον οποιοδήποτε.Δύσκολο με τέτοιο μισθό.ή που θα κάθεσαι και θα το κοιτάς ή που θα γίνει άλλο ένα κακοσυντηρημενο μηχανάκι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα