Jump to content
crussifier

Αγορά μοτοσυκλέτας 3000-4000

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους :cheers:

θυμήθηκα μετά απο συζήτηση και την πρόσφατη παρέμβαση του @costikos και για να μην κάνω hijack το θέμα του παιδιού με το G310R

είπα να δω τι έχετε να προτείνετε, τι έχετε να κράξετε κυρίως εννοείται :tongue: και τι σκέφτεστε γενικά όταν ακούτε για αγορά μηχανης με τα εξής :

α) 3000-4000 (βαριά το 4000 , για κάτι εξαιρετικό

β) ΑBS όπωσδήποτε (ή έστω CBS σαν του VFR) 

γ) 1-2 βόλτες την εβδομάδα προβλέπονται , περιαστικά κυρίως , δεν έχω όρεξη πλέον για περαιτέρω , υπάρχει και ένα Τρανσάλπ 650 στο προσκήνιο

δ) δε με ενδιαφέρει το ατέρμονο στροφιλίκι, κυνήγι apex, πίστα κλπα. 

ε) Με ενδιαφέρει ο ήχος , η ροπή για τα δεδομένα κυβικά και το ντιζάιν (σφόδρα υποκειμενικό αυτό, οκ) 

στ) Δεν έχω κόλλημα με κυβικά, δεκτά απο 200cc έως 800cc + , τα πολλά δεν τα χρειάζομαι γιατί δεν προβλέπεται ταξίδι όπως προείπα

Μηχανάκια που είδα σε αγγελίες και κάτι μου είπαν , το καθένα για τους δικούς του λόγους αλλά ίσως δείξω έτσι το πως σκέφτομαι :

- Vitpilen 401-250 : δεν έχουμε πολλά δείγματα σε μτχ Ελλάδα, είμαι σε group στο FB όπου κατα καιρούς έχουν αναφερθεί αρκετά προβλήματα, συνήθως παρόμοια με το Δουκάκι. 

- BMW F800S : ελαφρυ για το σκοπό του, φτιάχνει πολύ με AC ΣΝΙΤΣΕΛ 😆 , υπάρχουν 1-2 αγγελίες στα 3500+ στο car που φαίνονται κάπως προσεγμένα. Αξίζει ? Γνώρισε μυριάδες ανακλήσεις,  έχουν ακουστεί απίστευτες ιστορίες για αγρίους, τι έχετε ? 

- Yamaha MT-07 : το έχω οδηγήσει αρκετές φορές, δεν είναι κ τίποτα απίστευτο αλλά συμπληρώνει αρκετά τσεκ. Με ένα βάψιμο στα επετειακά 
   της , κάπως έρχεται κοντά , αφού παίζουν στα 4000 συζητήσιμη . Ο αντίπαλος, το SV650 - Gladius, δεν πολυ-υπάρχει σε μτχ.

- Voge 300 AC : ως καινούργιο προφανώς στα 3840,προς ώρας. Είδα πολλά review , μέχρι και απο Ρώσο stuntman σαν να ήθελε να δείξει την αντοχή του, προφανώς άγνωστη ποσότητα και θα χρειαστεί test ride αλλά μου κάνει ένα αλφα κλικ , αν και πολλά χαμένα χρήματα μου ακούγονται 

- Honda Rebel 500 , Yamaha XV950 : ναι, έχουμε μια έφεση στα custom , πριν βγει το Sons Of Anarchy. Τα έχω οδηγήσει , το Yamaha είναι καθαρά για λόγους
  σκεπτικού, το φθηνότερο Honda είναι στα 5300 (νομίζω μη συζητήσιμα) , αρκετά. Μ'άρεσει ομως, είναι μοτο βόλτας και το ψάχνω μελλοντικά.

- Ηonda CB600F "Hornet" : για 4κύλινδρο, είναι σχετικά ελαφρύ και δείχνει ποιότητα. Δε με τρελαίνει ούτε ο ήχος του ούτε ο τρόπος αποδοσης που θέλει σκούξιμο και χλμ για απόδοση. Καταλαβαίνεται νομίζω τι εννοώ 😆

Αυτά έχω ξεχωρίσει μέχρι τώρα βάσει απόδοσης, βάρους, στυλ, τιμή κλπα . Ήρωας όποιος τα διάβασε όλα , ρισπέκτ :tongue:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Μοταρντ θα καβαλούσες?

για πες 

@Gouky7 , είδες κάτι για να το καλοκοιτάξω ? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος crussifier έγραψε:

για πες 

@Gouky7 , είδες κάτι για να το καλοκοιτάξω ? 

Όχι, οι προϋποθέσεις στις οποίες αναφέρομαι αφορούν τη φύση του μοντέλου και το κατά πόσο μπορείς να κάνεις υποχωρήσεις στην καθημερινότητά σου ώστε να το αποκτήσεις. Είναι μια μηχανή γεμάτη μειονεκτήματα και πρέπει να είσαι πολύ συνειδητοποιημένος στο τι αγοράζεις για να περάσεις καλά μαζί της απλά είπα να το αναφέρω ως επιλογή γιατί από αναλογία κιλών / ίππο , ροπή και ήχο νομίζω είναι από τις τοπ επιλογές σε αυτό το μπάτζετ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 λεπτό, το μέλος crussifier έγραψε:

καλά όλα αυτά ,μα δε βλέπω κάτι στο budget μου 

Έχει , απλά δεν είναι R. Αν βάλεις στο car 675 σκέτο θα σου βγάλει τις επιλογές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχεις ήδη πολιτικη/καθημερινή μηχανή μεσαίων κυβικών και ζητάς να πάρεις και δεύτερη; Γιατί να έχεις δύο παρόμοιες μηχανες;;;; Αν είναι ξεφορτώσου το Transalp και δώσε λίγο budget σε αυτό που θα έρθει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Εχεις ήδη πολιτικη/καθημερινή μηχανή μεσαίων κυβικών και ζητάς να πάρεις και δεύτερη; Γιατί να έχεις δύο παρόμοιες μηχανες;;;; Αν είναι ξεφορτώσου το Transalp και δώσε λίγο budget σε αυτό που θα έρθει.

Είναι μεγάλη ιστορία για μιαν άλλη φορά ,ας το βγάλουμε από το κάδρο 😆

Εσύ τι θα έπαιρνες λοιπόν με αυτές τις προδιαγραφές ? 

Για την F800 S κάτι έψαξες είπες νομίζω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εψαξα αλλά νομίζω τα "καλά" είναι πιο πάνω απ το μπάτζετ και πάνε σε επίπεδο καινούργιου SV650. To CB500F το βλέπεις; Ειναι αυτό που σου κάνει περισσότερο από τη σειρά και το λιγότερο "εμπορικό".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έρχονται στο μυαλό

Εσώρουχο 675  όπως είπε ο @Gouky7

Να προσθέσω και το monster 696. Άμα μιλάμε για feel good factor ο (αλεξίσφαιρος)L2 με μία σκαλωσιά για πλαίσιο είναι ότι πρέπει.

Aprilia tuono gen1/gen2S ,

Shiver 750/gt 

Άμα θες κάτι πιο μπάτζετ υπάρχει και το swm grand Milano και το classic. Πιθανώς καλύτερες επιλογές από ορίτζιναλ κινεζιες.

Άμα δεν σε χαλάνε τα ψηλόφτερα sm με 3500 τσιμπας από τα πιο πάνω ράφια , ελαφριές μοτό με μοτερουκλες πιουριλα και περιφερειακά της προκοπής. Επιλογές υπάρχουν.

Τα υπόλοιπα είναι τα κλασικά τζαπαν που δεν ασχολούμαι γιατί απλά δε με τραβάνε και έχουν ειπωθεί σελίδες επί σελίδων για αυτά.

Από όλα αυτά η πιο value επιλογή είναι ένα shiver 750 από 2011/2012 και μετά. Κάνει τα πάντα και με 4 θα βρεις με εξτραδακια και έτοιμο για βόλτα.

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@costikos υπάρχουν 2 F800S, το ένα λέει απο Γερμανία στα 3800Ε συζητήσιμη. Θέλω παραπάνω πληροφόρηση για το μοντέλο όμως , ψάχνομαι δηλαδή.

Το CB500F μου τράβηξε το ενδιαφέρον γιατί το μοτέρ το είδα στο Rebel και αξίζει το κόπο + ότι η σέλα του πίσω δεν είναι τελείως μινιόν. Παίζει ένα στα
4000 περίπου αλλά απο εμφάνιση μιλάμε για κάτι αδιάφορο. Κάπου θα συμβιβαστώ εδώ σε τέτοια κίνηση.

@Denzo  , θα το δω πιο σφαιρικά το 675 αλλά ποτέ δε με τράβηξε ιδιαίτερα να πω, ιδιαίτερα  οπτικά. 

Απο Triumph δηλαδή έχω πάρει για βόλτα το 800 Tiger Sport νομίζω, πραγματικά δεν θυμάμαι τίποτα, όπως και το Thruxton R. Πιο πολύ μου έκανε αίσθηση η Bonnie T120 και το Speed Twin, για να δώσω στίγμα.

Τα SWM πραγματικά τα βλέπω στις φωτό και μου φαίνονται πολύ ψεύτικη κατασκευή, θα επιδιώξω να δω και απο κοντά για να μην τα αδικώ.

Το μόνο σε motard που είδα επειδή το ψιλογούσταρα είναι κατευθείαν η υπερβολή η ίδια, το 690 Duke , το σκέτο όχι το R, που διαβάζω οτι εκπολιτίστηκε.  Βγαίνει εκτός budget νομίζω , γύρω στα 5000+ ενώ σίγουρα ενώ μηχανάκι που φτιάχτηκε για χουνιγκανισμόν και αποτρόπαιες οδηγικές συμπεριφορές :tongue:  θα χαραμιστεί με εμένα νομίζω που δεν επιδιώκω προς το παρόν , κάτι τέτοιο.

Αυτό εννοούσες σε μοτάρντ ? 

Το Shiver , έχω δει ότι έχει ορκισμένους φίλους. Ένας συμφοιτητής το είχε πριν απο χρόνια και τον είχε ταράξει στα ηλεκτρολογικά. Δεν έτυχε και να το περιεργαστώ τότε, έστω μια βόλτα. 
Τι αξίζει σε αυτό ? Έχει ήχο ας πούμε καλό ? Ειλικρινά, πολύ σπάνια συναντώ. Το καινούργιο το 900άρι είναι μούρλια.

Για Tuono, μιλάμε για 1000άρι και ειλικρινά δε ξέρω πως πάει απο κόστη σε συντήρηση κλπα. Είναι ωραίο , έχει πολύ ωραίο ήχο. Αν το είχε κανείς, να μοιραστεί μια - δυο απόψεις.

Ευχαριστώ πάντως για τις ενδιαφέρουσες πολύ προτάσεις, αν έχετε κ άλλες, παρακαλώ :smile:

Ξέχασα το Μονστερ , δεν έχω οδηγήσει τα μικρά (μόνο το 821) αλλά δενκακό. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι, υπάρχει ένα 2010 husqy sm 630 στο καρ αυτό σκέφτηκα στην αρχή . Μετά τα κλασικά διμπουκα  625smc/640 .

Το 690 δεν είναι υπερβολή ίσα ισα  μια χαρά είναι,( υπερβολή είναι τα fs,sxv,smr ) αν δεν σε νοιάζουν τα χιλιόμετρα με 4 κάτι βρίσκεται. Δεν είναι και καθαρό sm μια πετυχημένη διασταύρωση sm με naked είναι , όπως και σχεδον όλα τα duke, απλά η φάση πήγε πιο προς το naked μετά από αυτό .

Ούτε εμένα με άρεσει το 675 , σε πολλούς αρέσει όμως. 

Το σιβερ είναι ένα χαμηλό naked dorsoduro 750. Ήχο , συμπεριφορά, φρένα μπορείς να περιμένεις τα καλύτερα. 

Αν το 750 shiver είναι το value, το tuono είναι το πραγματικό αισθητηριακό μηχανημα στην όλη συζήτηση για εμένα.(έχει φίλος rsv1000)

Τα σέρβις είναι σε πολύ λογικά πλαίσια έως και φθηνά, αλλά όπως με όλα τα 1000 , τα αναλώσιμα ανεβάζουν το κόστος σε σχέση με τα μικρότερα κυβικά συνήθως.Αν θες μηχανή για ΣΚ , δεν νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός.

Πάντως πολύ ευρύ το πεδίο σου κάνει για ενδιαφέρουσα συζήτηση αλλά και πολύπλοκη.

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Denzo πολύ ωραία , τα τσεκάρω και αυτά αν και να θυμίσω οτι ψάχνω μονο με ABS + βαριά μέχρι 4000Ε για κάτι εξαιρετικό , κάτι που φυσικά σε παλαιότερα μηχανάκια περιορίζει αρκετά το διαθέσιμο εύρος, ίσως γι'αυτό και δεν εντοπίστηκαν κάποιες προτάσεις. 

Απο Ducati που είδα χθες, κοντά σε αυτά που ψάχνω, είναι κάτι τέτοιο 

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/312182720-ducati-scrambler

Είχα οδηγήσει το αδερφάκι του με διπλάσια κυβικά και δεν μου είπε και πολλά , ίσως και γιατί δοκιμάστηκε back to back με ένα 821 😆

Κάνει κλικ όμως και φαίνεται σαν καμβάς για διάφορες προσθαφαιρέσεις στη πορεία (αν και αερόψυκτο 400cc, βγαίνουν για αυτά λύσεις για να ζωντανέψει λίγο άμα χρειαστεί τύπου pcv  ? )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 53 λεπτά, το μέλος crussifier έγραψε:

φαίνεται σαν καμβάς

Εμένα μου φαίνεται σαν κουβάς.😆

Εξαιρετική πρόταση το Shiver, δεν τα παίρνουν πιτσιρικάδες, αξιόπιστο, ride by wire, δυνατό, με χαρακτήρα κλπ

Το μόνο του θέμα είναι τα κιλά, το έβγαλαν για οικονομικό και είναι όλο σιδερένιο. Να πας να το κάνεις βόλτα οπωσδήποτε.

Τώρα δα, το μέλος costikos έγραψε:

Εμένα μου φαίνεται σαν κουβάς.😆

Εξαιρετική πρόταση το Shiver, δεν τα παίρνουν πιτσιρικάδες, αξιόπιστο, ride by wire, δυνατό, με χαρακτήρα κλπ

Το μόνο του θέμα είναι τα κιλά, το έβγαλαν για οικονομικό και είναι όλο σιδερένιο. Να πας να το κάνεις βόλτα οπωσδήποτε.

Τα ίδια ισχύουν για το Dorsoduro.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το αξιόπιστο είναι ειδικά που δεν το έχω ακούσει , μακάρι 

Δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα από ήχο , εμφάνιση κλπα

Θα το τσεκαρω περαιτέρω μήπως βρεθεί κάτι κ εκεί

Από Ιάπωνες κ Γερμανούς  πάντως δε πολυβλεπω κίνηση .Οκ, κάναν μια κουτσουκελα στο Β Παγκόσμιο , πάνε αυτά όμως 😁

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε tuono μαλλον θα πηγαινα η 675. με λιγο ψαξιμο και υπομονη κατι θα βρεις σε αυτη το budget.

mt07 καλη επιλογη παιρνει τσεκ σε ολα, αλλα δεν εχει κατι το απιστευτο για να ξεχωρισει.

ss εχεις σκεφτει? εχεις καλο budget για να βρεις ενα απο τα λιγα καλα που εχουν μεινει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πριν 10 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

σε tuono μαλλον θα πηγαινα η 675. με λιγο ψαξιμο και υπομονη κατι θα βρεις σε αυτη το budget.

mt07 καλη επιλογη παιρνει τσεκ σε ολα, αλλα δεν εχει κατι το απιστευτο για να ξεχωρισει.

ss εχεις σκεφτει? εχεις καλο budget για να βρεις ενα απο τα λιγα καλα που εχουν μεινει.

κάτι σε καθαρόαιμο λες ε ? όχι , δεν έτυχε να με τραβήξει κάτι γιατί δεν το ψάχνω με σπορ οδήγηση τόσο το θέμα , τι είχες κατα νου ? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάτι SV650 δεύτερης γεννιάς (με το ορθογώνιας διατομής αλουμινένιο πλαίσιο) στο car.gr τα έχεις πάρει γραμμή; ΟΚ, δεν εχουν το κριτηριο ABS, αλλά αν το βγάζαμε αυτό, πας λιγο πιο προσεκτικα σε κακές συνθήκες ρε αδερφέ, δεν χάθηκε κι ο κόσμος για το ABS.

Ένα παράδειγμα >>> https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/25941868-suzuki-sv-650-s

Έχεις ιδέα πόσο καλός μέσος όρος street μοτοσυκλέτας που τα κάνει όλα είναι, και θα σου μείνουν και ρέστα;

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, τα SV650 προφανώς μπήκαν απο νωρίς στο παιχνίδι , όπως και το βελτιωμένο στα σημεία, Gladius.

Δεν κάνει και κάνα φοβερό κλικ σε κομμάτι εμφάνιση ή ήχος αλλά το κυριότερο, δεν έχει abs 

Τα Gladius/SV 650 3ης γενιάς με abs, σε αγγελίες μτχ , όταν βρίσκονται, συνήθως δεν είναι καν στο budget.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

- γνώμη για τα πολύπαθα τούτα μηχανάκια ? 

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/26513556-bmw-f-800-s ,

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36798990-bmw-f-800-s 

- υπάρχει περίπτωση με κάποιο φιλικό τρόπο (προς τα bitcoin κάτω απο το μαξιλάρι) , το ανωτέρω μηχανάκι να ακούγεται σαν κάτι τέτοιο ή η Husq τότε έκανε μαγικά εξόν υπερκυβισμού ?   -> 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μήπως να το παραδεχτείς ότι σου έχει κάνει κάτι το F800S;

Για τις παραπάνω αγγελίες τώρα, χωρίς να ξέρω, μου φαίνονται ωραίες και "καθαρές"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 49 λεπτά, το μέλος crussifier έγραψε:

- γνώμη για τα πολύπαθα τούτα μηχανάκια ? 

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/26513556-bmw-f-800-s ,

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36798990-bmw-f-800-s 

Ναι. Πολύ υποτιμημένο μοντέλο ΙΜΟ.

πριν 50 λεπτά, το μέλος crussifier έγραψε:

- υπάρχει περίπτωση με κάποιο φιλικό τρόπο (προς τα bitcoin κάτω απο το μαξιλάρι) , το ανωτέρω μηχανάκι να ακούγεται σαν κάτι τέτοιο ή η Husq τότε έκανε μαγικά εξόν υπερκυβισμού ?   -> 

Καμία, λόγω στροφάλου 360 μοιρών. Σαν GS ακούγεται. (Για τον ίδιο λόγο δεν ανεβάζει πολλές στροφές)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 λεπτά, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Μήπως να το παραδεχτείς ότι σου έχει κάνει κάτι το F800S;

Για τις παραπάνω αγγελίες τώρα, χωρίς να ξέρω, μου φαίνονται ωραίες και "καθαρές"

άντε καλέ, τι σε κάνε να γράψεις κάτι τέτοιο  , επειδη το λέω ξεκάθαρα σε καναδυό θρεντ ? :tongue: 

το πρόβλημα φίλε μου είναι ότι ούτε το έχω οδηγήσει για να έχω μια αίσθηση , ούτε τελικά ξέρω τι ετυμηγορία έχει βγει για το μοντέλο αυτό απο πλευράς συμβίωσης (κόστη, αξιοπιστία,ανταλλακτικά κλπα) . Γι'αυτό κρατώ και εναλλακτικές και φυσικά δέχομαι προτάσεις για ότι αρέσει στον καθένα , όλα χρήσιμα πολύ είναι 

Με παραθέτω για να δείξω πόσο αδιάφορος είμαι προς το F800 S 

Εδώ και καιρό σκεφτόμουν το F800 S γιατί το λατρεύω σαν design , λογική, τιμή ως μτχ  αλλά με έχουν κρατήσει και εκεί πίσω οι αλήτες/μούργα/καθιζήματα/εχθροί του καναλιού 67  με αυτά που διαβάζω. Δηλαδή , να θες να το πάρεις γιατί το γουστάρεις αλλά να σφίγγεσαι με το αν θα πετάξεις τα λεφτά σου ή όχι, τελείως όμως 

Για την F800 S κάτι έψαξες είπες νομίζω 

- BMW F800S : ελαφρυ για το σκοπό του, φτιάχνει πολύ με AC ΣΝΙΤΣΕΛ , υπάρχουν 1-2 αγγελίες στα 3500+ στο car που φαίνονται κάπως προσεγμένα. Αξίζει ? Γνώρισε μυριάδες ανακλήσεις,  έχουν ακουστεί απίστευτες ιστορίες για αγρίους, τι έχετε ? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα