Jump to content
Sign in to follow this  
dimrap

Αγορά μεταχειρισμένου BMW G 310 R

Recommended Posts

Θέλω γνώμες από ιδιοκτήτες και όσους γνωρίζουν κάτι για το συγκεκριμένο μηχανάκι.. Είναι μοντέλο του 17' με 6.300 χιλιόμετρα σε πολύ καλή κατάσταση..Το θέλω αποκλειστικά για αστική καθημερινή χρήση και τίποτα παραπάνω. Δεν μπορώ κάτι πιο μεγάλο και λόγω διπλώματος (Α2).Θα πάω για το συγκεκριμένο γιατί στην περιοχή δεν βρίσκω κάτι πιο οικονομικό και βολικό στην εξόφληση από αυτό..Το μηχανάκι βέβαια μου αρέσει εξ αρχής σαν σχεδίαση, εμφάνιση κ.τ.λ...Σας ακούω.. δώστε μου τα φώτα σας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

H ποιότητα στα μηχανικά μέρη δεν φημίζεται θα λέγαμε , είχαν γίνει ανακλήσεις για το κιβώτιο νομίζω  (που είχε καθυστερήσει η παρουσίαση του μοντέλου ακριβώς επειδή είχαν πει οτι το κιβώτιο παρουσίαζε προβλήματα) 

Στις δοκιμές στο bikeit.gr κλπα, θα δεις κάποιες αναφορές για την ποιότητα και για τη συμπεριφορά κινητήρα , αναρτήσεων , κάποια πράγματα είναι λίγο αταίριαστα

Το δικό μου σχόλιο , καθώς το έψαχνα και για οδήγηση χωρίς να παρουσιαστεί η ευκαιρία , είναι οτι βρίσκεις πολλά στο car.gr , 2-3 ετών με σημαντικά μειωμενη τιμή απο τη τιμή αγοράς

Να το κοιτάξεις δηλαδή αλλά μήπως να ψάξεις εναλλακτική ? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 λεπτά, το μέλος crussifier έγραψε:

H ποιότητα στα μηχανικά μέρη δεν φημίζεται θα λέγαμε , είχαν γίνει ανακλήσεις για το κιβώτιο νομίζω  (που είχε καθυστερήσει η παρουσίαση του μοντέλου ακριβώς επειδή είχαν πει οτι το κιβώτιο παρουσίαζε προβλήματα) 

Στις δοκιμές στο bikeit.gr κλπα, θα δεις κάποιες αναφορές για την ποιότητα και για τη συμπεριφορά κινητήρα , αναρτήσεων , κάποια πράγματα είναι λίγο αταίριαστα

Το δικό μου σχόλιο , καθώς το έψαχνα και για οδήγηση χωρίς να παρουσιαστεί η ευκαιρία , είναι οτι βρίσκεις πολλά στο car.gr , 2-3 ετών με σημαντικά μειωμενη τιμή απο τη τιμή αγοράς

Να το κοιτάξεις δηλαδή αλλά μήπως να ψάξεις εναλλακτική ? 

Αφού είναι πεμφε μήπως λασπολογεις φιλτατε?:grin:

Πλάκα κάνω και εγώ ελπίζω ο φίλος να κοιτάξει μια εναλλακτική όπως το mt03 και ,call it a day.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 λεπτά, το μέλος Denzo έγραψε:

Αφού είναι πεμφε μήπως λασπολογεις φιλτατε?:grin:

Πλάκα κάνω και εγώ ελπίζω ο φίλος να κοιτάξει μια εναλλακτική όπως το mt03 και ,call it a day.

έτσι εξηγούνται κάτι απειλητικά (χ)sms που λαμβάνω τη τελευταία ώρα απο Fritz, Hans, Rudolf κλπους συγγενείς 😆

εμένα μ'άρεσε το μηχανάκι, είδα το (ψιλοκουραστικό είναι η αλήθεια το συγκεκριμένο)  review του Φ9, λέω μλκίες λέει αλλά 
όσα έψαξα και είδα σε ειδικό τύπο, fora κλπα , δεν με έπεισαν προσωπικά ότι το παίρνεις ως κάτι που αξίζει τα λεφτά του και ίσως αντιμετωπίσεις καμια χαζοβλάβη αλλά μάλλον το αντίθετο. Μακάρι να κάνει ευτυχισμένους τους κατόχους του.

Εδώ και καιρό σκεφτόμουν το F800 S γιατί το λατρεύω σαν design , λογική, τιμή ως μτχ  αλλά με έχουν κρατήσει και εκεί πίσω οι αλήτες/μούργα/καθιζήματα/εχθροί του καναλιού 67  με αυτά που διαβάζω. Δηλαδή , να θες να το πάρεις γιατί το γουστάρεις αλλά να σφίγγεσαι με το αν θα πετάξεις τα λεφτά σου ή όχι, τελείως όμως 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος crussifier έγραψε:

Εδώ και καιρό σκεφτόμουν το F800 S

Πολυυυυυυ καλύτερο απ ότι είχα ψάξει για ένα φίλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά συμφωνώ με όλους σας σε ότι αφορά την αξιοπιστία και την ποιότητα. Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο της κατηγορίας αλλά την δουλειά του για αυτό που τό θέλω θα την κάνει.Επισης μιλάμε για πρώτο μηχανάκι το οποίο δεν θά κρατήσω πάνω από δύο χρόνια! Επίσης για την περιοχή μου δεν βρήκα κάτι πιο οικονομικό και καινούργιο πέραν αυτού.. Μιλάμε δηλαδή μια εύκολη και οικονομική λύση.Επισης ακριβώς επειδή είναι αντιπροσωπείας και όχι ιδιώτη μπορώ να το αποκτήσω εύκολα βάσει δόσεων μιας βολικης χρηματοδότησης της ΒΜW. Ελπίζω να με καταλαβαίνετε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 26/4/2021 at 6:30 ΜΜ, το μέλος dimrap έγραψε:

Παιδιά συμφωνώ με όλους σας σε ότι αφορά την αξιοπιστία και την ποιότητα. Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο της κατηγορίας αλλά την δουλειά του για αυτό που τό θέλω θα την κάνει.Επισης μιλάμε για πρώτο μηχανάκι το οποίο δεν θά κρατήσω πάνω από δύο χρόνια! Επίσης για την περιοχή μου δεν βρήκα κάτι πιο οικονομικό και καινούργιο πέραν αυτού.. Μιλάμε δηλαδή μια εύκολη και οικονομική λύση.Επισης ακριβώς επειδή είναι αντιπροσωπείας και όχι ιδιώτη μπορώ να το αποκτήσω εύκολα βάσει δόσεων μιας βολικης χρηματοδότησης της ΒΜW. Ελπίζω να με καταλαβαίνετε!

Μωρε σε καταλαβαινουμε αλλα για ψαξτο λιγο παραπανω.Τα bmw ειναι καλα οσο ειναι μακρια απο συνεργεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 ώρες, το μέλος dimrap έγραψε:

pan(dvs) έχεις κάτι να προτείνεις?

Στο car που κοιταζω βλεπω οτι οι τιμες παιζουν απο 4000 εως 5000 ευρω.Επισης αυτο που βλεπω ειναι οτι πολλοι τα δινουν με ελαχιστα χιλιομετρα και να σου πω την αληθεια με προβληματιζει αρκετα.

Τι να παρεις δεν μπορω να σου πω μιας και δεν γνωριζω πως το σκεφτεσαι.Εγω ομως αν ειχα να διαλεξω αναμεσα στο CF 300NK που κανει 3500 καινουργιο και στο 310 που κανει τοσο μεταχειρισμενο και επαναλαμβανω οτι δεν μου κολλαει που τα δινουν με τα λαστιχα απατητα,θα προτιμουσα το πρωτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή μου λες ότι θεωρίες αξιόπιστο το CF 300 NK? Δεν μου αρέσει τόσο ως λύση να σου πω προτιμώ κάνα Z 300 τουλάχιστον στα ίδια λεφτά 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 ώρες, το μέλος dimrap έγραψε:

Δηλαδή μου λες ότι θεωρίες αξιόπιστο το CF 300 NK? Δεν μου αρέσει τόσο ως λύση να σου πω προτιμώ κάνα Z 300 τουλάχιστον στα ίδια λεφτά 

Σου λεω οτι παιρνεις μηχανακι κουτα με τρια χρονια εγγυηση και οχι πενταετιας και "οτι ηθελε προκυψει".

Φυσικα το μηχανακι η σου καθεται η οχι.Εσυ θα βαλεις τις δικες σου προτεραιοτητες και θα αποφασισεις αναλογα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω δεν θα ρισκραρα 3500 για κουτα κινεζο παντως σε σχεση με καποιο επωνυμο μτχ.

Αφου σου αρεσει το 310 και θα το παρεις απο αντιπροσωπεια,εχεις ενα λογο παραπανω να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Αλλιως οπως προαναφερθηκε z300,versys 300,mt-03,ktm 390.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα