Jump to content
Sign in to follow this  
GeorStrat

Ελαστικα αυτοκινητου

Recommended Posts

Εχοντας ισως την πιο περιεργη διασταση ελαστικων στο αυτοκινητο,ειμαι σε αναζητηση του επομενου σετ .

Με μια πρωτη ματια που εριξα ειδα οτι ειναι ελαχιστες οι επωνυμες εταιριες που βγαζουν για την διασταση μου.

Μεχρι στιγμης εχω τσεκαρει το goodygear asymmetric 5,εχει κανεις εμπειρια απ το εν λογω ελαστικο η αν εχει να προτεινει κατι σε 205/45/17.

Η χρηση ειναι σχεδον καθημερινη αλλα για μικρες αποστασεις,δεν ζηταω την ελαχιστη δυνατη καταναλωση αλλα να κραταει καλα σε στεγνο κ βρεγμενο.Χιλιομετρα ανα ετος (αν βοηθαει) < 8K.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 1 ώρα, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Εχοντας ισως την πιο περιεργη διασταση ελαστικων στο αυτοκινητο,ειμαι σε αναζητηση του επομενου σετ .

Με μια πρωτη ματια που εριξα ειδα οτι ειναι ελαχιστες οι επωνυμες εταιριες που βγαζουν για την διασταση μου.

Μεχρι στιγμης εχω τσεκαρει το goodygear asymmetric 5,εχει κανεις εμπειρια απ το εν λογω ελαστικο η αν εχει να προτεινει κατι σε 205/45/17.

Η χρηση ειναι σχεδον καθημερινη αλλα για μικρες αποστασεις,δεν ζηταω την ελαχιστη δυνατη καταναλωση αλλα να κραταει καλα σε στεγνο κ βρεγμενο.Χιλιομετρα ανα ετος (αν βοηθαει) < 8K.

Michelin Pilot sport 4. 205/45/17

30k στο αμάξι(120ps fwd) μέχρι τώρα πραγματικά υπέροχα λαστιχα σε κρατήματα και αίσθηση.

Είναι με μαλακουλη σκελετό οπότε δεν κοπαναει κιόλας. 

Γενικά στον επαρχιακό ζωντανεύει το αμάξι χωρις θυσίες στα καθημερινά χιλιόμετρα.

Αρνητικό η κατανάλωση που  πήρε μια αισθητή αύξηση και η τιμή αγοράς τους .

Αυτά σε σύγκριση με τα sport contact που είχε πριν. 

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 51 λεπτά, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Τι αμαξι τα φοραει?

Νομιζω πως και εγω την ιδια περιεργη διασταση εχω.

Εβαλα τα Hankook Ventus Prime 3 εδω και ενα χρονο.

Μετα απο 20κ χιλιομετρα μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Σε στεγνο σε βρεγμενο και χωμα ειναι εξαιρετικα. Τα επομενα σιγουρα θα ειναι αυτα γιατι ειναι vfm.

Μετα απο αυτο τα επελεξα

https://www.tyrereviews.com/Article/2019-SUV-4x4-Summer-Tyre-Test.htm 

Υ.γ.  Δεν το κυνηγαω. Το αμαξι το εχω για μεταφορικο και οχι για διασκεδαση. Αν ζητας πολυ γρηγορη οδηγηση δεν ξερω να σου απαντησω αν ειναι καλα ή οχι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις .

Michelin θα ελεγα να μην βαλω,φοραει τωρα τα primacy 3 που δεν ειναι ουτε κρυο ουτε ζεστη,σαφως υποδεεστερα των pilot sport ,αλλα ελεγα να δοκιμαζα και μια αλλη μαρκα.

Το αυτοκινητο ειναι ενα clio iv 1,2t με 120 αλογακια το οποιο σε συνδυασμο με το χαμηλο βαρος γινεται ενα μικρο παιχνιδακι οταν το ζητησεις.

Εξαιρετικη τιμη το hankook απ οτι ειδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 ώρες, το μέλος Denzo έγραψε:

Michelin Pilot sport 4.

Τα φοραω σε Golf 6 122 περιπου 6 μηνες πολυ ωραιο λαστιχο, δεν εχει σχεση με το primacy 3, ειναι ενα σπορ ελαστικο και δεν ειναι φτιαγμενο για να βγαζει πολλα χιλιομετρα οπως το primacy.

Εγω πριν καταληξω σε αυτο διαβασα αρκετες κριτικες, βεβαια οι μισοι τα θεοποιουσαν και αλλοι μισοι δεν ηταν ευχαριστημενοι.

Στο δικο μου αμαξι δειχνουν οτι δουλευουν πολυ καλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ολα με σπρωχνουν στο ps4 οσο αντιμισελενακιας κι αν ειμαι.

Ψαχνοντας και διαβαζοντας καπου πηρε το ματι μου να αποφυγω την ενδειξη XL (extra load) γιατι κανει τα πλαινα πιο σκληρα (ισχυει??) για να αντεχει παραπανω φορτιο,πραγμα που δεν το χρειαζομαι στα 900 σκαρτα κιλα που ζυγιζει το αυτοκινητο και επισης θα κοπαναει αρκετα παραπανω σε συνδυασμο με το ηδη πολυ μικρο προφιλ.

ΕΙδα και το potenza sport ,μ αρεσε πολυ και διαβασα καλες κριτικες....αλλα στην διασταση μου βγαζει με δεικτη ταχυτητας Y (300km/h) ενω φοραω V (240km/h),παιζει να μην το ζεστανω ποτε μαλλον ε?

Οι επιλογες δειχνουν να ειναι αυτες,το οικονομικο δεν ειναι κριτηριο επιλογης

• pilot 4
  • premium contact 6
  • ventus prime 3
  • asymmetric 5    
  • potenza sport ??
  • extreme contact sport
Τροποποιήθηκε από τον GeorStrat

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συγκρίνεις λίγο ανόμοια πράγματα ως την κατηγορία Γιώργο.

Για τα hankook πρέπει να πας σε V12 evo για να είμαστε στην ίδια κατηγορία με τα ps4. 

Υπάρχουν και τα απλά pirelli p zero για τα οποία λένε καλά πράγματα.αλλα δεν είναι pzero4

(μακριά από τα nero/nerogt)

Με τα Bridgestone μην ασχολείσαι προς το παρόν φέτος έβγαλαν μοντέλο(potenza re980as) UHP λάστιχου να χτυπήσουν τον ανταγωνισμό γιατί τα re0050 είναι αρχαία όπως και τα άλλα που προσφέρει η συγκεκριμένη εταιρεία στην κατηγορία  . Αλλά σε μεγαλύτερες διαστάσεις προς το παρόν.

Το μεγαλύτερο πλήγμα για μένα είναι ότι δεν βγαίνουν pirelli pz4 στην διάσταση 205, από 225 και απάνω. Τα είχε φίλος σε αουντι και πραγματικά ήταν τσίχλα. Εντυπωσιαστηκα χωρίς πλάκα, αλλά πίνουν τζινα μπόλικη.

Eπισης καλά πράγματα έχω να πω για τα verdestein ultrac satin. Τα είχε το κάρο οταν το πήρα μτχ (στα τελειώματα τους)  ήταν πολύ καλά στην οικονομία καυσίμου αλλά και στο κράτημα τους .

Asymmetric 5ψήνομαι να δοκιμάσω όταν τα φτύσουν τα pilot από περιέργεια απλά.

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα εχω λιωσει ολα αυτα τα βιντεακια.

Επειδη ειμαι λατρης της bridgi ,αν ηξερα οτι δεν υπαρχει θεμα με τον δεικτη ταχυτητας θα πηγαινα σε potenza sport.

Τεινω προς asymmetric μεχρι στιγμης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε ολα αυτα που εχεις βαλει, τα pilot παιζουν χωρις ανταγωνισμο!

αν σε ενδιαφερει η μεγιστη αποδοση στο στεγνο πας σε αυτα. 

αν στριβεις, θα τα φας γρηγορα, εχουν μαλακο πλαϊνο και δε θα βγαλουν χλμ αν βγαινεις εθνικη με 150 σταθερα και γενικα σε ταξιδια. 

• extreme contact sport ειναι λιγο παρακατω απο pilot sport 4.
  • ολα τα αλλα πολυ υποδιεστερα. 
  • Premium contact, αρκετα καλα σε ολων των ειδων τερεν με αντοχη στα χλμ. 

αν το αμαξι ειναι καλα στημενο και κινησε σβελτα σε στροφιλικι θα λατρεψεις το pilot sport 4. 

πες τι θες απο το λαστιχο και τι χρηση κανεις με το αμαξι.

το οτι ειναι αριστο λαστιχο το ps4 γιαυτο που ειναι δε σημαινει πως κανει και σε σενα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα pilot 4 καλως η κακως μετρουν 5 χρονια στην πλατη τους σαν τεχνολογια σε σχεση με τα potenza sport.

Τα asymmetric 5 ειναι λιγο νεοτερα με οτι αυτο συνεπαγεται.

Με το λαστιχα που μιλησα ειναι υπερ των bridge κι ας εχουν πιο μεγαλο δεικτη ταχυτητας καθως ειναι ολοκαινουργιο λαστιχο με πρωτες θεσεις σε διαφορα συγκριτικα.

Δεν με ενδιαφερει να κρατησουν 10 χρονια τα λαστιχα και να εχουν ακομα πελμα,ουτως η αλλως τα αλλαζω λογω ετων και οχι φθορας,το αυτοκινητο χρησιμοποιειται σχεδον καθημερινα σε παλια εθνικη οδο και οχι με 150αρες σε εθνικες.

Η διαφορα τιμης ειναι πολυ μικρη μεταξυ assymetric 5 και potenza.Κατα πασα πιθανοτητα θα τα δοκιμασω.

πριν 18 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

• extreme contact sport ειναι λιγο παρακατω απο pilot sport 4.. 

Το extreme contact sport παιζει με το 4s,δεν λεω για το sport contact 6.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν νομιζω οτι αξιζει να δωσω 100-130 ευρω το τεμαχιο για να βαλω nokian οταν με τα ιδια η και λιγοτερα χρηματα βαζω potenza sport/pilot 4 που εχoυν διακριθει στα συγκριτικα αναμεσα των ανταγωνιστων τους ενω αυτα δεν υπαρχουν ουτε σαν κατι εναλλακτικο-οικονομικο.

Το να βαζουμε ενα λινκ  απ το σκρουτζ δεν λεει κατι,αυτο το εκανα κ μονος μου, για ανταλαγη αποψεων και εμπειριων ανοιχτηκε το θεμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω εβαλα kuhmo ecsta le sport ku39 . εκανα 40.000χλμ.

τα αλλαξα γιατι τα ειχα 6 χρονια σχεδον .ειχαν ψωμι ακομα αλλα θεωρω οτι ειχαν ξεραθει πια.

εβαλα uniroyal rainsport 5 . δεν εχω κανει πολλα χλμ για να εχω αποψη.

φαινονται καλα λαστιχα εκ πρωτης αποψης και στη τιμη ειναι ιδια με τα hankook.

στη δικη μου διασταση 215/40/17 παιζουν γυρο στ 300-350 αυτες οι μαρκες.

αν παω σε continental michelin παω στα 450 - 480.

παντως εχουν πεσει οι τιμες στα λαστιχα τουλαχιστον στη δικη μου διασταση. καποτε για τις τοπ μαρκες ακουγα απο 550 και πανω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 29/4/2021 at 1:26 ΜΜ, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Δεν νομιζω οτι αξιζει να δωσω 100-130 ευρω το τεμαχιο για να βαλω nokian οταν με τα ιδια η και λιγοτερα χρηματα βαζω potenza sport/pilot 4 που εχoυν διακριθει στα συγκριτικα αναμεσα των ανταγωνιστων τους ενω αυτα δεν υπαρχουν ουτε σαν κατι εναλλακτικο-οικονομικο.

Το να βαζουμε ενα λινκ  απ το σκρουτζ δεν λεει κατι,αυτο το εκανα κ μονος μου, για ανταλαγη αποψεων και εμπειριων ανοιχτηκε το θεμα.

Δεν εβαλα τυχαια τα συγκεκριμενα λαστιχα.Αλλαζω δυο φορες τον χρονο και εχω φορεσει ολες τις μαρκες τις οποιες τις εχω οδηγησει σε ολεςτις συνθηκες σε οτι δρομο μπορεις να φανταστεις,συνηθως με μεγαλες ταχυτητες και σε πολυωρα ταξιδια.

Εβαλες δυο κριτηρια.Το ενα να παει καλα στο στεγνο  και το αλλο στο βρεγμενο.Ειναι μακραν το καλυτερο λαστιχο που εχω δοκιμασει.

Το οικονομικο δεν εδειξε να σε απασχολει γι αυτο σου προτεινα κατι με βαση τα κριτηρια που εθεσες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 28/4/2021 at 6:07 ΜΜ, το μέλος GeorStrat έγραψε:

Τα pilot 4 καλως η κακως μετρουν 5 χρονια στην πλατη τους σαν τεχνολογια σε σχεση με τα potenza sport.

Τα asymmetric 5 ειναι λιγο νεοτερα με οτι αυτο συνεπαγεται.

Με το λαστιχα που μιλησα ειναι υπερ των bridge κι ας εχουν πιο μεγαλο δεικτη ταχυτητας καθως ειναι ολοκαινουργιο λαστιχο με πρωτες θεσεις σε διαφορα συγκριτικα.

Δεν με ενδιαφερει να κρατησουν 10 χρονια τα λαστιχα και να εχουν ακομα πελμα,ουτως η αλλως τα αλλαζω λογω ετων και οχι φθορας,το αυτοκινητο χρησιμοποιειται σχεδον καθημερινα σε παλια εθνικη οδο και οχι με 150αρες σε εθνικες.

Η διαφορα τιμης ειναι πολυ μικρη μεταξυ assymetric 5 και potenza.Κατα πασα πιθανοτητα θα τα δοκιμασω.

Το extreme contact sport παιζει με το 4s,δεν λεω για το sport contact 6.

το "θεμα" με τη χρονολογια δεν νομιζω πως ισχυει εδω. αν μπορουσανε να βρουνε κατι τοσο καλο σε αποδοση και σε λογικη τιμη θα το ειχανε κανει.

στην κατηγορια του ειναι top, δεν υπαρχει λογος να βαλεις κατι αλλο, αν εισαι στα κριτηρια που καλυπτει αυτο το λαστιχο.

εχω ιαπωνικο 17ετιας με 15αρα ζαντα. ηθελα κατι καλο μονο για στριψιμο (διαστασεις 195-50/15), τι καλυτερο απο το pilot sport 3?

ας ειναι παλιο, ας ειναι οτι θελει, ειναι το μονο που με καλυπτει πληρως σε αυτο που ηθελα να κανω (το θεμα ειναι τι θα βαλω αν το σταματησουν😆).

σε δυνατα αυτοκινητα (evo, m3 με 18αρες-19αρες ζαντες) υπαρχουν ακομα τυποι που βαζουν το απιστευτο λαστιχο michelin pilot super sport (ας εχει βγει ο αντικαταστατης το pilot sport 4s το οποιο δε ειναι τοσο καλο στο στεγνο οσο το αλλο)...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν οχι το πρωτο σετ που πουληθηκε στην Ελλαδα,σιγουρα μεσα στα 4 πρωτα.

Potenza sport λοιπον....για να δουμε η καλη μας bridgi τι ψαρια πιανει και στα αυτοκινητα.

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.

spacer.png

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις, φυσικά θα περιμένουμε feedback στα σχετικά κοντά και αρκετά πιο μετά για να αποκτήσουμε πλήρη εικόνα σε βάθος χρόνου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

3 δαχτυλα απατητο  απ την πρωτη μερα ,οσο ειναι το υψος του προφιλ :tooth:

Θα υπαρξει ενημερωση σε περιπτωση που ενδιαφερει καποιον στο μελλον,οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες καθως εχει γινει πολυ πιο ανετη η κυλιση σε σχεση με τα ξυλινα primacy 3 που ειχα πανω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος GeorStrat έγραψε:

3 δαχτυλα απατητο  απ την πρωτη μερα ,οσο ειναι το υψος του προφιλ :tooth:

Θα υπαρξει ενημερωση σε περιπτωση που ενδιαφερει καποιον στο μελλον,οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες καθως εχει γινει πολυ πιο ανετη η κυλιση σε σχεση με τα ξυλινα primacy 3 που ειχα πανω.

ποσο το μαλλι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα