Jump to content
giorgos.boun

Αγορά σκούτερ

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι στην διαδικασία που ψάχνω το επόμενο σκούτερ μου. 
Μέχρι τώρα είχα ένα 50αρι που από το 12 που το είχα πάρει καινούργιο έχει κάνει 6000 χλμ. Ουσιαστικά ήταν ένα όχημα που με ανεβοκατέβαζε κέντρο για καφέ. (Θεσσαλονίκη)

Το πρόβλημα μου ήταν με το 50αρι ότι ήταν λίγο επικίνδυνο στις κεντρικές λεωφόρους τις πόλης που οι ταχύτητες ξεπερνούν τα 50 συνήθως με αποτέλεσμα να αναγκάζω τα αμαξια να με περάσουν.

περα από αυτό κανένα άλλο πρόβλημα δεν είχα.

Αποφασισα να το αλλάξω γιατί τα αλλά δυο μηχανάκια που έχω έχουν γίνει αποκλείστηκα για πίστα με αποτέλεσμα να μου λείπει η βολτα λίγο παραπέρα από τα όρια τις πόλης.

και η ερώτηση είναι:

Να πάω για 300 μτχ του 2019-2020

ή πχ ένα symphony 200 καινούργιο θα κάνει την δουλειά μου; ή κάτι αντίστοιχο. Ίσως 125 υδρόψυκτο.

Οι απαιτήσεις μου δεν είναι φοβερές.

Ιδανικά θα το ήθελα με μεγάλους τροχούς και ίσιο πάτωμα αλλά οκ.

δεν θέλω να ξεφύγω από τα 3000 και κάτι ίσως ευρώ.

έτσι όπως το σκευτομαι για μένα το ιδανικό θα ήταν ένα σκούτερ γύρω στα 20 άλογα και ελαφρύ. Ένα symphony 200 υδρόψυκτο δεν μπορούν να βγάλουν;;;

Για πείτε καμία ιδέα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Από σκούτερ δεν ξέρω, αλλά αυτό το μεγάλο που έχεις το Daytona, βγάζει και κάτι ωραία παπάκια. Τσεκαρε τα 😜

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απο 50 κυβικα κατευθειαν σε 300 ειναι μεγαλο αλμα, δεν ξερω αν θα μπορεσεις να το διαχειριστεις.

Κρατα το 50αρι και κανε βελτιωση να παρει τα πανω του. Προγραμμα, φιλτρο, εξατμιση συν μερικα αυτοκολλητα πιστευω θα σε καλυψουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιώργη οι από πάνω ζηλεύουν :_zeppelin: 

Πάρτο: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36924086-sym-symphony-st-200i

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 59 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Από σκούτερ δεν ξέρω, αλλά αυτό το μεγάλο που έχεις το Daytona, βγάζει και κάτι ωραία παπάκια. Τσεκαρε τα 😜

Ένας μου το είχε πει αυτό.

ημουν με την παραπάνω κυρία που ειρωνεύεται και βλέπει το Daytona ο τύπος.

“Πολύ ωραίο αυτό, δεν ήξερα ότι βγαζει και τέτοια η Daytona”

πάντως παπάκι τι να το κάνω; Για καφέ θέλω να πηγαίνω όχι ντελίβερι ή άλλη δουλειά.

πριν 20 λεπτά, το μέλος klab έγραψε:

Γιώργη οι από πάνω ζηλεύουν :_zeppelin: 

Πάρτο: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36924086-sym-symphony-st-200i

Ναι ρε άσε τους τους ζηλιάρηδες. 
Ειναι στις επιλογές μου.

αυτο ή το hd300.

έχει κανένας εμπειρία από kymco people 300?

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γμτ αν ανεβαίνες λίγο παραπάνω θα σου έδινα το σκουτερι μου.

2019 με 5500χλμ.

Δεν έχω άποψη για το κυμκο αλλά η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις τα 300αρια.

Δεν βρίσκω λόγω να πάρεις 200 που είναι καθαρά για πόλη.

Με το 300 πας και μια Χαλκιδική ανετηλας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος HLIAS έγραψε:

Γμτ αν ανεβαίνες λίγο παραπάνω θα σου έδινα το σκουτερι μου.

2019 με 5500χλμ.

Δεν έχω άποψη για το κυμκο αλλά η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις τα 300αρια.

Δεν βρίσκω λόγω να πάρεις 200 που είναι καθαρά για πόλη.

Με το 300 πας και μια Χαλκιδική ανετηλας

Τι Χαλκιδική ρε Ηλία; Πλάκα με κανεις; Θα αφήσω το ωραίο μου αμάξι με το καφέ μου και χαλαρός που πάει μόνο του για να βολοδέρνομαι με το μηχανακι; Σε καμία περίπτωση. Ούτε να το σκευτομαι δεν θέλω....

να καμία βολτούλα γύρω από την πόλη με τον Πέτρο θέλω να κάνω παραπάνω από ότι κάνω με το 50αρι. Και αυτό όχι με την ταχύτητα που πάει αυτός ο τρελός. Ας φτάνω και 10 λεπτά μετά. Απλά να φτάνω με κάποια άνεση και να μην μετανιώνω την ώρα και την στιγμή.

Πιο σκούτερ έχεις θυμησε μου. Και πόσο περίπου το δίνεις;

Τροποποιήθηκε από τον giorgos.boun

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιώργη, το έχει φίλος το Κύμκο και του έχει πιει το αίμα. Πολλά χιλιόμετρα ακόμα και σε ταξιδια. Αν θες, πες μου να σε φερω σε επαφή να ρωτήσεις ο,τι θες. Τα sh300 ξεφεύγουν στην τιμή ; Είχα το 150 και ήταν πραγματικά πάρα πολύ τίμιο απλά είχα κάνει το λάθος και το είχα πάρει στα λάθος κυβικά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 7 λεπτά, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Γιώργη, το έχει φίλος το Κύμκο και του έχει πιει το αίμα. Πολλά χιλιόμετρα ακόμα και σε ταξιδια. Αν θες, πες μου να σε φερω σε επαφή να ρωτήσεις ο,τι θες. Τα sh300 ξεφεύγουν στην τιμή ; Είχα το 150 και ήταν πραγματικά πάρα πολύ τίμιο απλά είχα κάνει το λάθος και το είχα πάρει στα λάθος κυβικά. 

Α ωραία!!! Ε δεν θέλω να ρωτήσω και τπτ σημαντικό. Αν είναι αξιόπιστο και δεν βγαζει χαζές βλάβες. Αν είναι άνετο για βολτουλες. Αυτά πάνω κάτω. Για το people 300 λες Ε;

Για το hd300 λεω για το sym. Όχι το χοντα γιατί αυτό όντως ξεφευγει.

μπραβο εδώ ειμαστε, στο τελευταίο που είπες. 
Γιατι λες ότι το πήρες λάθος κυβικά;
Τι δεν μπορούσες να κανεις καλα;

Σε ρωτάω γιατί το 150αρι σου είναι περίπου ίδιο με το 200αρι τις sym.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

μπραβο εδώ ειμαστε, στο τελευταίο που είπες. 

Γιατι λες ότι το πήρες λάθος κυβικά;
Τι δεν μπορούσες να κανεις καλα;

Σε ρωτάω γιατί το 150αρι σου είναι περίπου ίδιο με το 200αρι τις sym.

Δύο πράγματα με χαλούσαν πάρα πολύ. Το πρώτο ότι μέσα στην κίνηση το πήγαινα τέρμα , σε φάση η διήθηση γινόταν με τη φόρα από το τέρμα γκάζι και αυτό από ένα σημείο και μετά μου δημιουργούσε ανασφάλεια. Τώρα με το Forza έχω πολύ περισσότερο έλεγχο και νιώθω πως ιιιιιισως και να προλάβω ή να μειώσω την στραβή. Το δεύτερο ήταν οι κεντρικές οδικές αρτηρίες. Σε παραλιακή , Κηφισό απλά ήταν εντελώς ακατάλληλο για τα γούστα μου και προφανώς ξεχνούσα κάθε υποψία δικαβαλου. Για κάποιον που θέλει να κινείται σαν άνθρωπος μέσα στην πόλη είναι εξαιρετική λύση τα 150αρια. Εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα ποτέ ξανά σκούτερ μικρότερο των 300 κυβικών. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρες καποιο BV300 ... θα σε καλυψει και με το παραπανω.

Μη πας σε 150αρια ή 200αρια και ασε το επιπεδο πατωμα για τις γυναικες.

Ο χωρος κατω απο τη σελα μετραει και μονο αυτος.  70.000χλμ με το Nexus... ανεκτιμητος ο μεγαλος "κουβας".

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 ώρες, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

αυτο ή το hd300.

HD 300 μακραν. Ο,τι καλυτερο κυκλοφορει σε budget 300αρι.
Μην πας σε κατω απο 300 κυβικα δεν αξιζουν τον κοπο.

Πχ το hd 300 ειναι κλασεις ανωτερο του hd2 200i.

Απο προσωπικες εμπειριες +φιλων τα λεω αυτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 13 ώρες, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Πιο σκούτερ έχεις θυμησε μου. Και πόσο περίπου το δίνεις;

Έχω το sym cruisym 300

Τιμή δεν ξέρω έλεγα 3700

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 ώρες, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

καμία βολτούλα γύρω από την πόλη με τον Πέτρο θέλω να κάνω παραπάνω από ότι κάνω με το 50αρι. Και αυτό όχι με την ταχύτητα που πάει αυτός ο τρελός.

Θα το διαβασει και κανενας που δεν ξερει πως εχω μηχανακι με 25 αλογα και θα σε πιστεψει. 😅

Επι του θεματος τωρα... Γιωργο οπως βλεπεις ο,τι σου ειπα κι εγω σου λενε ολοι, γιατι αυτη ειναι η "πικρη" αληθεια. Απο την αλλη επειδη απο την επιμονη σου εχω καταλαβει οτι θες πολυ να το γλυτωσεις αυτο το χιλιαρικακι αναμεσα στα 2 και τα 3Κ €... και μπορει να σου μεινει στο μυαλο η υπονοια οτι ισως και να σου εφταναν τα 170 κυβικα, υπαρχει και αλλη λυση. Παρε με εναμιση χιλιαρικο ενα 200i μτχ και κανε τη δοκιμη. Θα το κρατησεις κανα 2-3 μηνες, θα καταλαβεις πως ειχαμε δικιο και θα σου φυγει απο το μυαλο σαν σκεψη. Στη μεταπωληση δε θα χασεις τιποτα σοβαρο, αντε κανενα ζευγαρι λαστιχα που μπορει να του εχεις βαλει στο ενδιαμεσο. Και υπαρχει και μια πιθανοτητα (<5%) να δεις οτι τελικα σε καλυπει και το μικρο.

Αν δε θες τη μανουρα της αγοραπωλησιας, η σιγουρη λυση ειναι το HD300.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χωρίς να ξέρω αν βγάζουν ή όχι ζημιές , αν έχουν χώρους ή χαζοπροβληματα κτλπ , τα Aprilia τα 300αρια τα έχεις τσεκαρει ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι δεν είναι επιμονή επειδή θέλω να πάρω το μικρό λόγω χιλιάρικου. Δεν το βρίσκω και κάτω βέβαια... 

Για μεγάλο μάλλον θα πάω. Απλά έχω μια σκέψη μήπως κάνω λάθος και κάθεται να σαπίζει ένα πιο ακριβό σκούτερ. Γιατι πραγματικά μέσα σε 9 χρόνια έκανα 6κ χλμ. Άντε με το καινούργιο στα 9 χρόνια να κάνω 12κ.

Γιαυτο και ρώτησα μήπως κάποιος είχε μια παραπάνω εμπειρία από εμάς...

οχι Γιάννη δεν τα ειδα καθολου τα απριλια. Από φίλο που έχει δεν έχω ακούσει τα καλυτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 25 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

Για μεγάλο μάλλον θα πάω. Απλά έχω μια σκέψη μήπως κάνω λάθος και κάθεται να σαπίζει ένα πιο ακριβό σκούτερ. Γιατι πραγματικά μέσα σε 9 χρόνια έκανα 6κ χλμ. Άντε με το καινούργιο στα 9 χρόνια να κάνω 12κ.

Κοίτα, αυτό είναι ένα θέμα. Ούτε εγώ κάνω πολλά χιλιόμετρα με το σκούτερ. Πάνω-κάτω να κάνω δηλαδή 4-5κ το χρόνο. Η διαφορά είναι πως γίνονται σε καθημερινή χρήση. Αν πρόκεται δηλαδή το όχημα που θα πάρεις να χρησιμοποιείται μια φορά στις 15 μέρες για 5-10 χιλιόμετρα ( τυχαία τα νούμερα, δεν τα έχω προσαρμόσει στο παράδειγμά σου ) τότε αλλάζει και δεν ξέρω κι εγώ αν αξίζει να πας σε περισσότερα κυβικά ή απλά να κοιτάξεις για την πιο vfm επιλογή που μπορείς να κάνεις. Δεν ξέρω τι συνολικά χιλιόμετρα γράφεις το χρόνο με όλες σου τις μηχανές απλά αν είναι λίγα και σκοπεύεις να "κλέψεις " και ορισμένα εξ αυτών φορτώνοντάς τα στο σκούτερ, ίσως ξενερώσεις από την άποψη πως το αυτόματο έχει το εξής μοναδικό για εμένα μειονέκτημα , ότι σου αφαιρεί "εργατοώρες" από τη μηχανή και αναπόφευκτα χάνεις την επαφή σου με την οδήγηση μοτοσυκλέτας το οποίο προσθετικά το καταλαβαίνεις μετά από κάποιο διάστημα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Gouky7 έγραψε:

Κοίτα, αυτό είναι ένα θέμα. Ούτε εγώ κάνω πολλά χιλιόμετρα με το σκούτερ. Πάνω-κάτω να κάνω δηλαδή 4-5κ το χρόνο. Η διαφορά είναι πως γίνονται σε καθημερινή χρήση. Αν πρόκεται δηλαδή το όχημα που θα πάρεις να χρησιμοποιείται μια φορά στις 15 μέρες για 5-10 χιλιόμετρα ( τυχαία τα νούμερα, δεν τα έχω προσαρμόσει στο παράδειγμά σου ) τότε αλλάζει και δεν ξέρω κι εγώ αν αξίζει να πας σε περισσότερα κυβικά ή απλά να κοιτάξεις για την πιο vfm επιλογή που μπορείς να κάνεις. Δεν ξέρω τι συνολικά χιλιόμετρα γράφεις το χρόνο με όλες σου τις μηχανές απλά αν είναι λίγα και σκοπεύεις να "κλέψεις " και ορισμένα εξ αυτών φορτώνοντάς τα στο σκούτερ, ίσως ξενερώσεις από την άποψη πως το αυτόματο έχει το εξής μοναδικό για εμένα μειονέκτημα , ότι σου αφαιρεί "εργατοώρες" από τη μηχανή και αναπόφευκτα χάνεις την επαφή σου με την οδήγηση μοτοσυκλέτας το οποίο προσθετικά το καταλαβαίνεις μετά από κάποιο διάστημα. 

Κοιτά Γιάννη για να καταλάβεις τι περίπου θέλω.

εμενα η δουλειά μου είναι Χαλκιδική. Που θα πάω με το αμάξι ακόμη και αν είχα το καλύτερο μηχανακι. Δεν συγκρίνονται στα δικά μου μάτια.

ανοιξη καλοκαίρι λόγο δουλειάς ο ελεύθερος μου χρόνος είναι περιορισμένος. Το σκούτερ θα το πάρω μια στο τόσο να πάω για ένα καφέ ή να πάρω κάτι από την αγορά για την δουλειά. Γιαυτο και θα με βόλευε το πάτωμα αλλά οκ πες το κανεις και αυτό με το αμάξι. Σιγά. Σε αυτά το 50αρι μου έκανε την δουλειά.

Τωρα λόγο ότι τα αλλά δυο μηχανάκια έγιναν πίστας αποκλειστικά και μόνο, (Τελευταία φορά που πήρα για μια μικρή βολτα το triumph ήθελα να γυρίσω πίσω στο πρώτο χιλιόμετρο) θέλω ένα σκούτερ να με πηγαίνει μια βολτα και λίγο έξω από την πόλη. Όχι τπτ τραγικό. Ούτε να ακολουθώ τον Πέτρο ούτε τπτ απλά να με πάει στον προορισμό μου άνετα. 
Δυστυχως δεν βρίσκω καμία χαρά πια σε οδήγηση στον δρόμο. Για την παρέα θέλω να πάω και όχι για την οδήγηση. Αυτό που με κάνει χαρούμενο είναι μόνο η πίστα.

Αν κάνω σχετικά άνετα αυτό που περιγράφω πάνω με ένα 200αρι αυτό θα πάρω. Αν όχι τότε θα πάω σε 300. Δεν είναι το πρόβλημα μου αν θα δώσω 1 ή 1,5 χιλιάρικο παραπάνω για την άνεση μου. Δεν τα βρίσκω στον δρόμο αλλά δεν θέλω να βρίζω κάθε φορά που επιχειρώ την βολτα.

Απο την άλλη δεν θέλω να τα δώσω και να κάθεται αν πραγματικά δεν χρειάζομαι τα παραπάνω κυβικά.

Γιαυτο λοιπόν ρωτάω εσάς που ξέρετε κάτι παραπάνω γιατί δεν έχω εμπειρία πάνω από τα 50cc.

ελπιζω να γίνομαι κατανοητός γιατί άλλο είναι ο γραπτός και άλλο ο προφορικός λόγος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 27 λεπτά, το μέλος giorgos.boun έγραψε:

...

Αν κάνω σχετικά άνετα αυτό που περιγράφω πάνω με ένα 200αρι αυτό θα πάρω. Αν όχι τότε θα πάω σε 300. Δεν είναι το πρόβλημα μου αν θα δώσω 1 ή 1,5 χιλιάρικο παραπάνω για την άνεση μου. Δεν τα βρίσκω στον δρόμο αλλά δεν θέλω να βρίζω κάθε φορά που επιχειρώ την βολτα.

Απο την άλλη δεν θέλω να τα δώσω και να κάθεται αν πραγματικά δεν χρειάζομαι τα παραπάνω κυβικά.

Εμένα μου δημιουργήθηκε μια απορία!

Τι είναι αυτό που θα κάνεις με το 200 (και δεν θα κάθεται) και αυτό που δεν θα μπορείς να κάνεις με το 300 (και θα κάθεται);;;
Αν και είμαι παντελώς άσχετος (από σκούτερ) τα περισσότερα κυβικά μου φαίνεται ότι σου δίνουν περισσότερες δυνατότητες, από τα 200 που πιθανολογείς ότι μπορεί και να μην σου φτάσουν.

Βόλτες πέριξ της πόλεως και "φραπεδοκαταδρομικές" εντός θα κάνεις και τα 300 στα δικά μου αυτιά μοιάζουν για safe bet.
Το 1.5 χιλιάρικο παραπάνω μπορώ να το καταλάβω.
Είναι σεβαστό ποσό (για  εμένα τουλάχιστον).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

SH 150i. Με 16 άλογα και 130 κιλά, θα βγάζει άνετα 100-110 και σε καλύπτει σχεδόν παντού.

Το 300ρι παίζει πλέον σε παραπλήσιες τιμές, όμως το βάρος εκτοξευεται στα 160 κιλά. Βγαζει βεβαια μια 150ρα στο δρόμο, αλλά   τετοιες ταχυτητες δεν κυνηγας, η καταναλωση ανεβαινει, και γενικά το 300ρι ειναι για μεγαλύτερη εμβέλειας βόλτα απο αυτα που ζητας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 54 λεπτά, το μέλος Canardo έγραψε:

Εμένα μου δημιουργήθηκε μια απορία!

Τι είναι αυτό που θα κάνεις με το 200 (και δεν θα κάθεται) και αυτό που δεν θα μπορείς να κάνεις με το 300 (και θα κάθεται);;;
Αν και είμαι παντελώς άσχετος (από σκούτερ) τα περισσότερα κυβικά μου φαίνεται ότι σου δίνουν περισσότερες δυνατότητες, από τα 200 που πιθανολογείς ότι μπορεί και να μην σου φτάσουν.

Βόλτες πέριξ της πόλεως και "φραπεδοκαταδρομικές" εντός θα κάνεις και τα 300 στα δικά μου αυτιά μοιάζουν για safe bet.
Το 1.5 χιλιάρικο παραπάνω μπορώ να το καταλάβω.
Είναι σεβαστό ποσό (για  εμένα τουλάχιστον).

Όχι ρε κωστα και τα δυο θα κάθονται.

αλλο να κάθονται 1 χιλιάρικο άλλο 2,5 και άλλο 4.

ποια είναι η vfm προσπαθώ να βρω από άτομα που τα έχουν οδηγήσει στην πραγματική ζωή. Γιατί και εγώ ασχετος είμαι.

ξερω με το ένα χιλιάρικο δεν το κάνω αυτό που θέλω γιατί έχω εμπειρία. Με τα υπόλοιπα δεν έχω ούτε στατικά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν καταλαβαίνω καλά, το σκουτεράκι θα είναι το μοναδικό σου δίτροχο για χρήση εκτός πίστας...πόλη και άνετες βόλτες. Προσωπικά, γι'αυτή τη χρήση δε θα επέλεγα κάτι με λιγότερα από 300cc, συνυπολογίζοντας ότι οι τιμές δεν είναι απαγορευτικές  για τα 300άρια.

Αν θέλεις μεγάλους τροχούς, μπορείς να κινηθείς για το SYM Citycom (ή το HD300 που προαναφέρθηκε), είναι ένα αξιόπιστο scooter με χώρους (και γάντζο) και αξιοπρεπή οδική συμπεριφορά.

Αν θέλεις κάτι με μικρότερους τροχούς και πιο καναπεδάτη θέση οδήγησης για πιο άνετες μεγάλες βόλτες, θα μπορούσες να δεις για cruisym 300(υπάρχει και 250).

Αν δεν υπάρχει πολύ σφιχτό budget με όριο τα 3 χιλιάρικα, προτείνω να εξετάσεις και την πιθανότητα για καινούριο 300άρι κοντά στα 3.800€, υπάρχουν πολλές επιλογές σ'αυτά τα χρήματα (Beverly, Citycom, HD300, Agility, X-Town, Joymax).

Σε κάθε περίπτωση και αφού δηλώνεις άσχετος με τα σκουτεράκια, θα βοηθούσε να καβαλήσεις κάποια από αυτά, έστω στατικά, να τσεκάρεις τη θέση οδήγησης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 6 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

SH 150i. Με 16 άλογα και 130 κιλά, θα βγάζει άνετα 100-110 και σε καλύπτει σχεδόν παντού.

Τανασεν, εγώ εδώ διαφωνώ εντελώς. Είχα το σκουτερακι που λες και τα 110 δεν τα βγάζει άνετα σε καμία περίπτωση. Ναι, βλέπεις 110 στο κοντέρ αλλά : 1) Ήθελα τη μισή Συγγρού για να τα δω ( στην κάθοδο που έχει κατηφόρα, στην άνοδο ούτε καν ) , 2) για να πας από τα 110 στα 111 θα πρέπει να περάσει κανένα διλεπτο ή να μεγαλώσει κι άλλο η κλίση και 3) δεν πατάς φρένο για κανέναν λόγο γιατί ααααααντε μετά να ξαναμαζεψει χιλιόμετρα. Για αυτό είπα πως το θεωρώ επικίνδυνο , διότι πρακτικά μαζεύεις όσα περισσότερα χιλιόμετρα μπορείς, διαγράφεις μια πορεια κι απλά κινείσαι. Δεν μπορείς να συμμετέχεις πλέον στην οδήγηση καθώς το γκάζι δεν φτάνει για να διορθώσεις μια κατάσταση ή να ξεφύγεις από μια άλλη. Σε κίνηση ροής 0-60 χλμ/ώρα είναι σούπερ, από εκεί και πάνω όλα γίνονται αργά και βασανιστικά. Ναι, η κατανάλωση είναι όντως αυξημένη. Εγώ στο Forza έχω 4,8 σταθερό ενώ με το sh ήμουν στο 3,5 περίπου. @giorgos.boun αν δεν μπορέσεις να βρεις 1-2 να τα οδηγήσεις , εγώ θα έλεγα 300αρι. Ξέρεις πολύ καλά πως το 300 θα οδηγηθεί και σαν 200 ενώ το αντίθετο με τίποτα. Μια ζωή την έχουμε , ριξτο έξω 😅

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για το Aprilia Scarabeo 200ie Dual Map ξέρουμε κάτι; Στα χαρτιά φαίνεται να ταιριάζει στα κριτήρια. Επίπεδο πάτωμα, υδρόψυκτο/4V/2ΕΕΚ (180cc-19 άλογα), 16αρηδες τροχοί. Δεν έχει ABS, αλλά έχει CBS.

Και μια αγγελία από Θεσσαλονίκη (τιμή παρκαρισμένου 1700€).

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/36253699-aprilia-scarabeo-200

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για μένα πήγαινε κατευθείαν σε 300... Έχω το hd200 και μου σπάει τα @@... Η καθημερινή μου διαδρομή είναι 40χλμ αλλά από Βουλιαγμένης καλά για κάτι παραπάνω από αυτό δεν σκέφτομαι καν να το πάω...αν έλεγες όμως ότι το θες πχ μόνο για κέντρο εκεί είναι ότι πρέπει και δεν θα το άλλαζα!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα