Jump to content
gti

Αγορά καινούργιου σκούτερ 125cc

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.Τωρα που θα μπορώ να οδηγώ με το δίπλωμα του αυτοκινήτου 125cc και καθως ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ απο την αγορά scooter θα ήθελα την γνώμη σας.

Κατά πρώτον ψάχνω κάτι άνετο αποκλειστικά για κίνηση μέσα στην πόλη (Ρέθυμνο) ασφαλές  αξιόπιστο να εχει άφθονα ανταλακτικά ,και κατα δεύτερον θα ήθελα να έχει ίσιο πάτωμα γιατί πιστεύω είναι βολικό για ψώνια .

Πιστεύεται ότι αν δεν έχει το scooter ABS είναι αποτρεπτικό για την αγορά του?Τι άλλο πρέπει να προσέξω??

Να σας πω ότι είμα 48 ετών 120 κιλα 1.80 (βαρύς με όγκο) 

με μια πρώτη αναζήτηση έχω καταλήξει στα παρακάτω χωρίς να σημαίνει ότι θα έλεγα όχι σε κάτι άλλο

1. HONDA VISION 11Occ

2. HONDA SH MODE 125cc

3. SYM SYMPHONY ST 125cc

4. PIAGGIO LIBERTY 125cc

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

48 ετών ανίδεος, χωρίς ABS, μη το κάνεις. Οχι οτι δε θα πέσεις και με ABS, αλλά μειώνεις τις πιθανότητες.
Γιατί θέλει άλλου είδους αντανακλαστικά το δίτροχο και άλλου το τετράτροχο. Ειδικά άμα το χεις φορτώσει σακούλες. Τα σκουτεράκια που σε ενδιαφέρουν θεωρούνται όλα από τα "καλά" της κατηγορίας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος gti έγραψε:

Τωρα που θα μπορώ να οδηγώ με το δίπλωμα του αυτοκινήτου 125cc

Ποιος στο είπε αυτό και πόσο σίγουρος είσαι οτι γίνεται; Γιατί βλέπω οτι δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα, και θα έχει και κάποια εξέταση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άμα κάνεις κανονικά ποδήλατο, τότε έχεις την ισορροπία του δίτροχου σαν αίσθηση ΠΟΙΟΤΙΚΑ. Αυτό που δεν έχεις είναι η αίσθηση ΠΟΣΟΤΙΚΑ.

Δλδ το ποδήλατο και το σκούτερ, είναι το ίδιο πράγμα σαν αίσθηση, απλά αλλάζουν τα νούμερα των δυνάμεων και των ταχυτήτων που πιάνεις. Την ποιότητα την έχεις, η μισή δουλειά έχει γίνει, μένει να συνηθίσεις και την ποσότητα, πράγμα το οποίο δεν είναι για όλους τόσο εύκολο όσο ακούγεται.

125 μπορείς να οδηγήσεις αν έχεις δίπλωμα Β κατηγορίας (αυτοκίνητο ερασιτεχνικό δλδ) και πρέπει να κάνεις και ΠΕΝΤΕ μαθήματα σε μια σχολή οδηγών. Σκέτο το δίπλωμα Β, χωρίς μαθήματα οδηγάς 50ρι και μόνο.

Αυτά με την πρόσφατη αλλαγή του νόμου.

Τώρα για τα σκούτερ που ζητάς, θα σου πουν άλλοι πιο ειδικοί, εγώ δεν ξέρω και πολλά από τα μοντέλα αυτά.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οποίο και να επιλέξεις από τις επιλογές σου , δεν θα έχεις θεμα. Μια χαρά είναι όλα , πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Νομίζω πως σε αφθονία και αμεσοτητα ανταλλακτικών , υπερτερεί η Piaggio της Χόντα by far. Το abs κατά την προσωπική μου άποψη δεν παίζει απολύτως κανέναν ρόλο στη φάση που θες. Καλές αγορές. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 38 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ποιό σκούτερ μέχρι 125 κυβικά έχει ABS;

Vespa 125 GTS , ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Ποιό σκούτερ μέχρι 125 κυβικά έχει ABS;

και το LIBERTY και το SYM εχουν ΑBS απ αυτα που γραφω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 ώρες, το μέλος gti έγραψε:

Να σας πω ότι είμαι 48 ετών 120 κιλα 1.80 (βαρύς με όγκο) 

με μια πρώτη αναζήτηση έχω καταλήξει στα παρακάτω

Ανέβα κυβικά, πήγαινε τουλάχιστον 200.

Τα 125άρια, θα ξελιγώνονται απο το βάρος σου. Θα σε πάνε, αλλά θα έχεις αργή εκκίνηση παντού, θα κολώνουν σε καμμια ανηφόρα και το πιο βασικό θα εχουν ΠΙΟ σύντομα φθορές (ιμάντας κίνησης, ρουλεμάν τροχών/τιμονιού , φυγοκεντρικό, τακάκια)

ΑΝ πάρεις και κάνα δικάβαλο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος innova 04 έγραψε:

Ανέβα κυβικά, πήγαινε τουλάχιστον 200.

Τα 125άρια, θα ξελιγώνονται απο το βάρος σου. Θα σε πάνε, αλλά θα έχεις αργή εκκίνηση παντού, θα κολώνουν σε καμμια ανηφόρα και το πιο βασικό θα εχουν ΠΙΟ σύντομα φθορές (ιμάντας κίνησης, ρουλεμάν τροχών/τιμονιού , φυγοκεντρικό, τακάκια)

ΑΝ πάρεις και κάνα δικάβαλο...

Φιλε innova o4 μεχρι125 εχω δικαιωμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

α, ναι σωστα.

Δε ξερω, ειναι θεμα με τα κιλά. Δοκίμασε με κανένα 125αρι δανεικό/φιλου και βλέπεις.

Γενικά πάντως, η ισχύς στα μοτό λειτουργει σωτήρια σε πολλές περιπτώσεις (που θα τις διαπιστωσεις στο δρόμο) και χρειάζεται πάντα να έχεις απόθεμα ισχύος (εστω και μικρή). Στα αμάξια ΔΕΝ εχει νόημα, δεν φαινεται καν (στην καθημερινη χρήση).

Αν τελικά σε τραβηξει, γιατι όχι να μην δωσεις και για Α2.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα