Jump to content
Σταλιος

Μπουζί

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω μια ερώτηση με θέμα το μπουζί πιο μπουζί δίνη πιο πολύ ρεύμα σε ένα μιχανακη το ιριδίου η το τριακιδω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το ρεύμα ήταν μπούζι, άσε που είχε κάνει και δίνη. Πήρε και τον μιχανάκη και φύγανε μαζί με την μαλάκω την τριακίδω.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σάν μπούζι είναι πολύ καλύτερο του ιριδίου.

όσα ηλεκτρόδια γείωσης και να έχει 2 ή 3 ή 103,μόνο ένας σπινθήρας δημιουργείται κάθε φορά μεταξύ της ακίδας και ενός

μόνο ηλεκτροδίου.Τα υπόλοιπα  δεν συμμετέχουν, απλώς μπλοκάρουν το μέτωπο της φλόγας,και απορροφούν θερμική

ενέργεια.

Υποτίθεται οτι κατασκευάστηκαν για να μήν υποφέρουν από τα προβλήματα που προκαλούν οι εναποθέσεις άνθρακα,αλλα δεν..

είναι μόνο marketing.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και 5 διαφορετικά να δοκιμάσεις στο μηχανάκι όλα το ίδιο ρεύμα δίνουν.

Η μόνη διαφορά σε ένα μπουζί ιριδίου είναι οτι έχει μεγαλύτερη αντοχή σε επικαθήσεις άνθρακα και άλλα κατάλοιπα της καύσης που γίνεται στο μοτέρ. Ουσιαστικά το ιριδίου θα θελήσει αλλαγή σε περισσότερα χλμ σε σχέση με ένα συμβατικό. 

Κάτι no-name κινέζικα "racing spark plug" με 3 ακίδες δεν έχουν απολύτως τίποτα το καλύτερο σε σχέση με ένα απλό NGK των 4€. Εγω προσωπικά δεν θα έβαζα τέτοιο μπουζί στο μηχανάκι μου. Τόσα χρόνια NGK CR6HSA βάζω, αυτό που λέει και στο manual, και είναι μια χαρά. 

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Το ρεύμα ήταν μπούζι, άσε που είχε κάνει και δίνη. Πήρε και τον μιχανάκη και φύγανε μαζί με την μαλάκω την τριακίδω.

Σήμερα νομίζω οτι το τερμάτισες άδικα. Ο άνθρωπος έχει το θέμα του, αν δεις δυσκολεύεται να γράψει το όνομά του....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν θα πω για τα μπουζί, γιατί και απαντήθηκε και εύκολα θα βρει ο φίλος πληροφορίες. 

Αλλά ρε παιδιά 2021 έχουμε ! Αν ο φίλος έχει πρόβλημα, που πολύ κόσμος έχει, είτε μαθησιακές δυσκολίες, είτε απλά δεν γνωρίζει καλή ορθογραφία, όπως εγώ άλλωστε, μπορεί είτε να googlάρει είτε να κατεβάσει μια εφαρμογή !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ή απλά τον βοηθάμε όπως κάθε άλλον άνθρωπο. 

Πιστεύω οτι δεν είναι ανάγκη να σχολιαστεί κάτι τέτοιο, κυρίως γιατί ο άλλος δεν ξέρεις πως μπορεί να το εκλάβει όλο αυτό ή αν ενοχληθεί/προσβληθεί ή το οτιδήποτε. Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το μπουζι δεν δινει ρευμα, το μπουζι γινεται αποδέκτης του ρευματος, ο παραγομενος σπινθηρας εχει να κανει μονο με το ρευμα που τροφοδωτει το μπουζι (ταση/ενταση) και οχι με το ιδιο το μπουζι ως εξαρτημα/ανταλλακτικο, αν θελεις πιο ισχυρο σπινθηρα αλλαζεις ολα οσα προηγουνται του μπουζι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Ή απλά τον βοηθάμε όπως κάθε άλλον άνθρωπο. 

Πιστεύω οτι δεν είναι ανάγκη να σχολιαστεί κάτι τέτοιο, κυρίως γιατί ο άλλος δεν ξέρεις πως μπορεί να το εκλάβει όλο αυτό ή αν ενοχληθεί/προσβληθεί ή το οτιδήποτε. Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου.

Ας μην υπάρχουν κανόνες (γραπτοί ή άγραφοι) 

Ας γράφουμε χωρίς τόνους

Ας γράφουμε greekglish

Δεν είναι έτσι ακριβώς φίλε.

Καταλαβαίνω τη καλή σου διάθεση  και το σκεπτικό και μπράβο σου αλλά δεν είναι και τόσο δύσκολο εν έτη 2021 να βρούμε ένα τρόπο να δείξουμε στα υπόλοιπα μέλη της κοινότητας σεβασμό ! 

Αν καταλαβαίνεις το δικό μου σκεπτικό...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπερβολική σημασία στο αστείο μέρος ενός ποστ, δείχνετε μερικοί. Όταν βλέπετε π.χ. Ράδιο Αρβύλα, διαμαρτύρεστε για τα αστεία;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Υπερβολική σημασία στο αστείο μέρος ενός ποστ, δείχνετε μερικοί. Όταν βλέπετε π.χ. Ράδιο Αρβύλα, διαμαρτύρεστε για τα αστεία;

https://youtu.be/EIMqOAwt4p0

Εδώ είσαι ???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 20 λεπτά, το μέλος Ratamahatta έγραψε:

https://youtu.be/EIMqOAwt4p0

Εδώ είσαι ???

Πχιότις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ArisD Σίγουρα δεν αντιλέγω σε αυτό που είπες. Τέλος πάντων όπως και να έχει η απάντηση στον φίλο πάντως δώθηκε πιστεύω.

πριν 1 ώρα, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Πχιότις

Αγαπάμε ZZ Top ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 ώρες, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Εχει διαφορά να βλέπεις 3 μαλάκες (με όλη τη σημασία) να προσποιούνται τους προβληματικούς, από το να έχεις ένα άνθρωπο με θέμα. Τέλος πάντων, εγω πιστεύω οτι δεν είσαι κακοπροαίρετος , απλά μθα άστοχη στιγμή.

ΥΓ Δεν τους βλέπω, μου γυρνάνε τ άντερα. Ειδικά με τον κοντό που το παίζει και σοβαρός.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 50 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Δεν τους βλέπω, μου γυρνάνε τ άντερα. Ειδικά με τον κοντό που το παίζει και σοβαρός.

Να λοιπόν και η εξήγηση που ψάχνεις για τα φαινόμενα που ερμηνεύεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 16/3/2021 at 10:44 ΜΜ, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

υπαρχει αθρωπος ανω των 18 που βλεπει αυτους τους τρομπες? ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα