Jump to content
Kostakis88

Καθυστέρηση δέματος ελτα

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω πόσες μέρες είναι λογικό να μένει ένα αντικείμενο στο αεροδρόμιο?

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Επι 15 μέρες έχει κολλήσει εκεί (αγορά απο κίνα)

Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι έχει τεράστειο όγκο αποστολών

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Και εγώ περιμένω από 24/12 δέμα.

Αεροδρόμιο Αθηνών ήταν κανα 20ήμερο...τώρα είδα στο 17track ότι προχώρησε και έρχεται Θεσ/νίκη

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πλέον να είσαι χαρούμενος αν μείνει κολλημένο λιγότερο από μήνα.

Τροποποιήθηκε από τον ΓιωργοςΤΤ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Kostakis88 έγραψε:

Ήθελα να ρωτήσω πόσες μέρες είναι λογικό να μένει ένα αντικείμενο στο αεροδρόμιο?

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Επι 15 μέρες έχει κολλήσει εκεί (αγορά απο κίνα)

Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι έχει τεράστειο όγκο αποστολών

Δύο είναι οι πιθανότητες,να στο κρατήσουν τελικά για εκτελωνισμό ή να το απελευθερώσουν.

Όπως και να χει μια καθυστέρηση θα την έχεις.Να εύχεσαι να γράψει 'αποστολή σε Κ(έντρο)Δ(ιαλογής) Αττικής'. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σήμερα έκανα dispute στο Ali express για παραγγελία του Νοεμβρίου. Η κατάσταση στα ΕΛΤΑ είναι τραγική. Είμαι 100% σίγουρος ότι είναι στο κολλημένο στο αεροδρόμιο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αποστολη δεματος απο Ιταλια 12 Δεκεμβριου, παρελαβα σημερα.

τα Ελτα εχουν κανει απολυσεις-συγχωνευσεις τους τελευταιους μηνες.

ο ογκος δεματων απο Νοεμβρη-Ιανουαριο ηταν το λιγοτερο 10πλασιος για ολες τις μεταφορικες-κουριερ.

υπολειτουργουσανε πριν με το λιγοστο προσωπικο και τα λιγα δεματα, στην κατασταση αυτη απλα παραδωσανε τα οπλα.

λιγακι υπομονη, ολοι μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να ξέρετε οτι στις αγορές από Κίνα τα δέματα έρχονται σαν πρώτη στάση στην Ευρώπη την Ολλανδία και μπορεί να πάνε και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες πριν έρθουν Ελλάδα και συνήθως το tracking number αλλάζει. Μπορει να γράφει άφιξη στην χώρα προορισμού εσφαλμένα (μόλις φτάσει Ευρώπη)

Για να αποφεύγετε προβλήματα, οταν αγοράζετε πολλαπλά αντικείμενα από έναν έμπορο να απαιτείτε και να διευκρινίζετε να τα βάζουν σε ένα κουτί, μια φορά είχα πάρει 5 διαφορετικά DVD και ο παπάρας ο πωλητής έστηλε 5 ξεχωριστά πακέτα, το ένα δεν έφτασε ποτέ. Εγω απο την αρχή είχα πεί στον έμπορο να τα βάλει σε ένα πακέτο αλλα με αγνόησε.

Τέλος θέλω να μου πείτε αν ξέρετε κάποια αξιόπιστη εταιρία τύπου forwarding (Αμερική και Αγγλία) δηλαδή αυτή που αναλαμβάνει να προωθήσει πακέτα επειδή ο έμπορος δεν στέλνει πακέτα στην Ελλάδα. 

Τροποποιήθηκε από τον Kostakis88

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Kostakis88 έγραψε:

Να ξέρετε οτι στις αγορές από Κίνα τα δέματα έρχονται σαν πρώτη στάση στην Ευρώπη την Ολλανδία και μπορεί να πάνε και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες πριν έρθουν Ελλάδα και συνήθως το tracking number αλλάζει. Μπορει να γράφει άφιξη στην χώρα προορισμού εσφαλμένα (μόλις φτάσει Ευρώπη)

Για να αποφεύγετε προβλήματα, οταν αγοράζετε πολλαπλά αντικείμενα από έναν έμπορο να απαιτείτε και να διευκρινίζετε να τα βάζουν σε ένα κουτί, μια φορά είχα πάρει 5 διαφορετικά DVD και ο παπάρας ο πωλητής έστηλε 5 ξεχωριστά πακέτα, το ένα δεν έφτασε ποτέ. Εγω απο την αρχή είχα πεί στον έμπορο να τα βάλει σε ένα πακέτο αλλα με αγνόησε.

Τέλος θέλω να μου πείτε αν ξέρετε κάποια αξιόπιστη εταιρία τύπου forwarding (Αμερική και Αγγλία) δηλαδή αυτή που αναλαμβάνει να προωθήσει πακέτα επειδή ο έμπορος δεν στέλνει πακέτα στην Ελλάδα. 

Αν τ βάλει όλα μαζί κ είναι πάνω από 25ευρα δε τρως τελωνείο μετά;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παραγγελια και εγω ενα ακουστικο bluetooth απο τις 15 νοεμβρη και ακομα περιμενω, καταστημα gearbest χωρις tracking number, το δεμα περασε ολλανδια και απο τοτε αγνοειται η τυχη του.

Στο μπουρδελοκωδικο που μου εστειλαν δειχνει το δεμα ακομα ολλανδια 68 μερες σημερα αλλα οι κινεζοι μου λενε πως δεν ισχυει γιατι δεν εχω παρει tracking number και πως το δεμα εχει περασει ελλαδα, στα ελτα πετανε χαρταετο μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα μαζι τους και εγω σαν μλκ περιμενω.

Εν`τω μεταξυ ζητησα τα λεφτα μου πισω και μου κανουν τους κινεζους οι κινεζοι.

Τι αλλο να κανω δεν ξερω, ποσο υπομονη πια, σε λιγο κλεινουμε 3 μηνες αναμονης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 27 λεπτά, το μέλος fasarias έγραψε:

Παραγγελια και εγω ενα ακουστικο bluetooth απο τις 15 νοεμβρη και ακομα περιμενω, καταστημα gearbest χωρις tracking number, το δεμα περασε ολλανδια και απο τοτε αγνοειται η τυχη του.

Στο μπουρδελοκωδικο που μου εστειλαν δειχνει το δεμα ακομα ολλανδια 68 μερες σημερα αλλα οι κινεζοι μου λενε πως δεν ισχυει γιατι δεν εχω παρει tracking number και πως το δεμα εχει περασει ελλαδα, στα ελτα πετανε χαρταετο μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα μαζι τους και εγω σαν μλκ περιμενω.

Εν`τω μεταξυ ζητησα τα λεφτα μου πισω και μου κανουν τους κινεζους οι κινεζοι.

Τι αλλο να κανω δεν ξερω, ποσο υπομονη πια, σε λιγο κλεινουμε 3 μηνες αναμονης.

Την διεύθυνση σου την έγγραψες με ελληνικούς χαρακτήρες ή Greeklish?
Όταν γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες υπάρχει περίπτωση να γίνει μπέρδεμα, μπορεί ο υπολογιστής του έμπορου να μην κωδικοποιεί ελληνικά.
Πάντα Greeklish. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Kostakis88 έγραψε:

Την διεύθυνση σου την έγγραψες με ελληνικούς χαρακτήρες ή Greeklish?
Όταν γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες υπάρχει περίπτωση να γίνει μπέρδεμα, μπορεί ο υπολογιστής του έμπορου να μην κωδικοποιεί ελληνικά.
Πάντα Greeklish. 

Ναι σε ευχαριστώ αλλά το γνωρίζω αυτό, όλα τα στοιχεία μου στα greeklish τα έχω γραμμένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έλαβα απάντηση απο τα ΕΛΤΑ

Δυστυχώς, το δέμα σας δεν έχει εισαχθεί ακόμα στο σύστημα εκτελωνισμού, συνεπώς η υπηρεσία μας δεν δύναται ακόμα να λάβει ενέργειες με κανέναν τρόπο, σύμφωνα με τις αρμοδιότητές της. Θα πρέπει να περιμένετε μέχρι να εισαχθεί στο σύστημα προς τελωνιακό έλεγχο/εκτελωνισμό, διαδικασία που δεν επιδέχεται παρεμβάσεων μιας και τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας των ταχυδρομικών containers/σάκων. Λόγω μεγάλου όγκου δεμάτων, δεν μπορούμε να σας δώσουμε συγκεκριμένη χρονική τοποθέτηση εισαγωγής του δέματός σας προς τελωνιακό έλεγχο και καταγραφή από τα ΕΛΤΑ, συνεπώς θα πρέπει να περιμένετε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτο το μηνυμα συνηθως δεν εχει καμμια σχεση με την πραγματικοτητα.Εγω πλεον δεν τα λαμβανω υποψιν μου.

Μπορει μολις εφτασε Ολλανδια να σταλθηκε αυτοματα οτι εφτασε Ελλαδα.Μου εχει τυχει να μου ερθει μεχρι και 45 μερες μετα την υποτιθεμενη αφιση του στην Ελλαδα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από Κίνα/Ali Express αγόρασα κάτι αρχές Νοεμβρίου, έφτασε Ελλάδα κάπου τέλη Δεκεμβρίου, παρέμεινε στο Ελ.Βεν για πολύύύ καιρό μέχρι να το πάρουν τα τσακαλάκια στο τελωνείο, μου ήρθε μέηλ και χαρτί να τους στείλω την απόδειξη (€28), μου έβαλαν ένα καπέλο €21 και το παρέλαβα τις προάλλες από το ΕΛΤΑ που παραλαμβάνω δέματα.

Πλέον δεν αξίζει να αγοράσεις κάτι από χώρα εκτός Ε.Ε...

Και πολύ αναμονή και τελωνείο για μικροπράγματα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενας διακόπτης για φώτα, παραγγελία 14 Νοεμβρίου, ήρθε σήμερα.

Περιμένω ακόμα το μικρόμετρο και το φις του λάπ-τόπ θα ενημερώσω εδώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για αγορές άνω των 21€, να προτιμάτε sites που έχουν priority direct shipping. Μόνο έτσι γλιτώνεις το τελωνείο. 

Η αναμονή πλέον είναι τραγική. 110 μέρες έκανε να έρθει μια θήκη κινητού.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια που πιασαμε θεμα με τα δεματα, περιμενω ενα δεμα απο 12 Γεναρη απο Κινα. 

Αυτο που μου βγαζει στα ΕΛΤΑ ειναι

15/1/2021, 05:28 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Που να ρωτησω? Να παρω τηλεφωνο τα ελτα? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 21 λεπτά, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Για το Γεναρη του 21 μιλας; Σαν πολυ δε βιαζεσαι; ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 8 λεπτά, το μέλος pitapola έγραψε:

Για το Γεναρη του 21 μιλας; Σαν πολυ δε βιαζεσαι; ?

Ειχα παρει 4 δεματα. Τα 2 ηρθαν στις 15 μερες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να καλείται στα ΕΛΤΑ και να ρωτάτε για τα δέματα σας. Θα σας πούνε ότι βλέπεται στο tracking. Ο όγκος ακόμα και υπό φυσιολογικές συνθήκες είναι τεράστιος. Δεν είναι το ταχυδρομείο του χωριού μου να έχει πέντε πακέτα και να μου πει "ναι εδώ, ειναι έλα να το παραλάβεις". 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να καλείται στα ΕΛΤΑ και να ρωτάτε για τα δέματα σας. Θα σας πούνε ότι βλέπεται στο tracking. Ο όγκος ακόμα και υπό φυσιολογικές συνθήκες είναι τεράστιος. Δεν είναι το ταχυδρομείο του χωριού μου να έχει πέντε πακέτα και να μου πει "ναι εδώ, ειναι έλα να το παραλάβεις". 

Ελεγα μηπως αυτοι εχουν καποιο αλλο συστημα ετσι ωστε να ξερουμε αν ειναι Ελλαδα αν εχει χαθει η αν εχει κολλησει καπου. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος spiros!!! έγραψε:

Αυτο που μου βγαζει στα ΕΛΤΑ ειναι

15/1/2021, 05:28 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Κάνε αναζήτηση και με αυτά τα site: https://parcelsapp.com/ & https://m.17track.net/el
Δείχνουν περισσότερες λεπτομέρειες, μπορεί να σου δείξουν την τοπική μεταφορική της Κίνας απο όπου μπορείς να επικοινωνήσεις απευθείας με email, συνiστώ να κάνεις μετάφραση στα κινέζικα για οποιαδήποτε απορία. 

Μπορεί να έχουν συμβεί διάφορα πράγματα, να μην έχει φύγει το πακέτο απο την Κίνα ακόμα, έχει τύχει και σε εμένα , ήταν ένα μήνα στην Κίνα, έστειλα email στα Κινέζικα στην τοπική μεταφορική και μετά απο μια βδομάδα έφυγε. Μπορεί το πακέτο να έχει αλλάξει tracking number. Μπορεί να έβαλες τα στοιχεία σου στα Ελληνικά και να μήν αναγνωρίζονται οι χαρακτήρες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα