Jump to content
Kostakis88

Καθυστέρηση δέματος ελτα

Recommended Posts

πριν 23 λεπτά, το μέλος innova 04 έγραψε:

το τοπικ, ανηκει στην σωστη Κατηγορία, Μπλα-μπλα. 

Κανένας δεν είπε το αντίθετο, δεν βλεπω όμως κάτι κακό σε αυτό που ρώτησα, μια καλύτερη γνωριμία ίσως φέρει περισσότερες απαντήσεις, από την άλλη σε φόρουμ με θέμα τη μοτοσικλέτα είμαστε, δεν ρώτησα κάτι παράλογο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 2 ώρες, το μέλος George.P έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά! Μου έχει στείλει συγγενείς μια κάρτα γραφικών από Σκωτία! Ήρθε Ελλάδα σε 3ης μέρες, 18/08 την έστειλε 21/08 ηταν εδώ! Από 21/08 εως 31/08 ηταν στον αερολιμένα - κ.α.τ Αθηνών! Ετσι έγραφε στο tracking! Στις 31/08 μπήκε τελωνείο, κ απο τις 31/08 έως και σήμερα 14/09 ειναι στο τελωνείο!!!! Ένα γαμημενο δέμα το οποίο ήρθε απο άλλη χώρα στην Ελλάδα μέσα σε 3ης μέρες, κ μέσα στην ίδια την Ελλάδα μέχρι να έρθει Αιγάλεω έχουν περάσει 24 μέρες κ ακόμη να φύγει απο τελωνείο!! Είναι σοβαροί δλδ τώρα???? Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι να το πάρω? Πήρα τελωνείο τηλ. Καί τους ρώτησα να πάω να το πάρω,κ μου είπαν δύσκολο,κ καλά οτι δεν θα βρουν το δέμα και ότι αργεί γιατί υπάρχει σειρά  προτεραιότητας κ πρέπει να περάσουν τα στοιχεία για να βγεί από τελωνείο, πήρα κ στα ΕΛΤΑ κ ρώτησα το ίδιο να δω τι θα πουν,κ λένε οτι δεν μπορώ να πάω να το πάρω ο ίδιος! Ξέρετε τι μπορώ να κάνω να πάρω την κάρτα? Ενα PC , θέλω να φτιάξω, έχω ολα τα πράγματα κ περιμένω την κωλοκαρτα για να τον φτιάξω,κ με τους γιωταδες στο τελωνείο κ στα ΕΛΤΑ κάθομαι και περιμένω τόσο καιρό!!

Υπομονή. Έπρεπε να στη στείλει με ιδιωτική courier, πχ DHL. 

Δυστυχώς είναι όπως στα είπαν και δεν μπορείς να κάνεις κάτι πάρα να περιμένεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

@George.P μηχανη/μηχανακι/παπι/scooter, εχεις κατι απο αυτα?

Εχω ένα z750. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση για άλλο πράγμα έχω κολλήσει στο τελωνείο κ όχι κάτι για μηχανής, αλλά έχει σημασία είτε ήταν μηχανής είτε κάτι άλλο? Αφού η όλη συζήτηση για το τελωνείο και ΕΛΤΑ έχει να κάνει!

πριν 40 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Υπομονή. Έπρεπε να στη στείλει με ιδιωτική courier, πχ DHL. 

Δυστυχώς είναι όπως στα είπαν και δεν μπορείς να κάνεις κάτι πάρα να περιμένεις.

Αν μου το έστελνε με DHL την γάμησα!!! Μακριά τέτοιες εταιρείες!!! Μου ζήτησαν μια φορά που ήταν με αυτήν την εταιρία,80 ευρώ για να μου το φέρουν σπίτι αλλιώς μου είπαν να πάω στην DHL στο αεροδρόμιο να το παραλάβω, που λες... 80 ευρώ + εκτελωνισμο+ για την αποθήκη τους που μου το είχαν 2 μέρες και καλά εκεί! Πήγα κ το εκτελωνισα εγώ τελικά κ με χρέωσαν κ 40 ευρώ  τα παπ@@ρια γιατί το είχαν όπως είπα και πριν 2 μέρες στην αποθήκη τους!! Οπότε ποτέ ξανά με την συγκεκριμένη εταιρία για κανένα λόγο!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μεταχειρισμένο αντικείμενο, προϊόν πώλησης μεταξύ ιδιωτών δεν υπόκειται σε τελωνειακό δασμό. Κάτι κάνατε λάθος στην αποστολή, αν στο έστειλε το ίδιο πρόσωπο που έστειλε την κάρτα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 λεπτά, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Μεταχειρισμένο αντικείμενο, προϊόν πώλησης μεταξύ ιδιωτών δεν υπόκειται σε τελωνειακό δασμό. Κάτι κάνατε λάθος στην αποστολή, αν στο έστειλε το ίδιο πρόσωπο που έστειλε την κάρτα. 

Βασικά όπως είπα συγγενείς μου το έστειλε, συγκεκριμένα η μητριά μου, το δήλωσε αν δεν κάνω λάθος ως δώρο κ δήλωσε αξία 150 ευρώ! Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες, αλλά και εκεί στο ταχυδρομείο της Σκωτίας της είπαν ότι θα περάσει από τελωνείο!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δήλωσε μεγάλη αξία. 

Γενικά: ακόμα και καινούργιο αντικείμενο να σου στείλουν, πρέπει να τα κάνουν να φαίνεται μεταχειρισμένο, ειδικά κάτι ακριβό. Πχ βγάζεις το γνήσιο κουτί και βάζεις ένα δικό σου, δεν στέλνεις manuals κλπ.

Εκεί την πάτησες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιωργοςΤΤ έγραψε:

Δήλωσε μεγάλη αξία. 

Γενικά: ακόμα και καινούργιο αντικείμενο να σου στείλουν, πρέπει να τα κάνουν να φαίνεται μεταχειρισμένο, ειδικά κάτι ακριβό. Πχ βγάζεις το γνήσιο κουτί και βάζεις ένα δικό σου, δεν στέλνεις manuals κλπ.

Εκεί την πάτησες. 

Σε κουτί παπουτσιών την έστειλε!🙂 Δήλωσε αυτά! Γιατί τις είπαν ότι αν γίνει κάτι,την αξία που δήλωσε θα με αποζημιώσουν,600 αξίζει κανονικά 🙂 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μόλις τώρα τό είδα! Γράφει: έξοδος από τελωνείο. Κ πιο κάτω: κλείσιμο από Γ.Ε.Τ.Α Αθήνας (Κ.Α.Τ) Μόλις τό είδα άρχισα να τραγουδάω... Είδαμε το φωωωςςς το αληθινοοο!!! Επιτέλους!! 😅😁

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος George.P έγραψε:

Εχω ένα z750. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση για άλλο πράγμα έχω κολλήσει στο τελωνείο κ όχι κάτι για μηχανής, αλλά έχει σημασία είτε ήταν μηχανής είτε κάτι άλλο? Αφού η όλη συζήτηση για το τελωνείο και ΕΛΤΑ έχει να κάνει!

Το ότι έχεις μηχανή είναι κάτι που ίσως σε κρατήσει στο φόρουμ, υπάρχουν πολλά μέλη που μπήκαν, ρώτησαν κάτι άσχετο και δεν ξαναμπήκαν ποτέ, θα μου πεις… τι σε νοιάζει ρε Τάσο τι θα κάνει ο καθένας, και δεν θα έχεις άδικο, αλλά μου φαίνεται κάπως μαλθακια να μπαίνει κάποιος σε ένα μοτοφόρουμ από τη στιγμή που υπάρχουν άλλα φορά γενικού περιεχομένου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 29 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

αλλά μου φαίνεται κάπως μαλθακια να μπαίνει κάποιος σε ένα μοτοφόρουμ από τη στιγμή που υπάρχουν άλλα φορά γενικού περιεχομένου.

Δε θα'πρεπε να σου φαίνεται.

Ειναι λογικό να μπαίνει, εφόσον το Google μας βγαζει Νο6 στη σειρά, ΠΡΙΝ απο άλλα φόρα ή ακομα και site Ενημερωσης..

Επίσης, επαναλαμβανω οτι ΕΙΝΑΙ στην σωστη κατηγορία, όπου ανηκουν τα Μπλα-μπλα. Ειναι Γενικής φυσης Τοπικ.

Κι ουτε ειναι προαπαιτουμενη η κατοχη μοτό, για την συμμετοχη στο φόρουμ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@innova 04 δε διαφωνώ σε ότι προανέφερες, απλά μια ερώτηση έκανα και εξέφρασα την προσωπική μου άποψη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

παλι τα μπλεξατε 🤣🤣🤣

μονο σε μενα κανει εντυπωση η 600ευρω καρτα στις δυσκολες εποχες των καρτων που ζουμε? 😀

@George.P καμια 2060 σε κοβω να πηρες, η 1660 :peep:

γενικα οι αποστολες εχουν παει πισω, πολυυυ πισω. 

βλεπω δεμα στο τελωνειο απο 4/8 μετα αγνοειται, η το τσιμπησανε η ξεχαστηκε (ευτυχως εκανε 15ευρω, τπτ σπουδαιο σα κοστος απλα το ψιλοχρειαζομαι)🙃

γνωστος δεχεται δεμα απο US το οποιο το εχει στειλει φιλος του (χωρις κοστος, δεν αγορασε, απλα δωρακι). μικρης αξιας αντικειμενα, καινουρια ομως, τυλιγμενα σε χαρτονι κτλ.

τηλ απο ΕΛΤΑ:

"ελατε να το παρετε κοστιζει 55ευρω τελειωνειο"

-τι λετε ειναι δωρο, δεν αγορασα, στειλτο πισω δε πληρωνω τπτ!

μετα απο 3 εβδομαδες

"ναι απο ΕΛΤΑ, ελατε να το παρετε, τα βρηκαμε, 7 ευρω θα πληρωσετε" 🤣🤣🤣🤣🤣

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 14/9/2021 at 8:28 ΜΜ, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Το ότι έχεις μηχανή είναι κάτι που ίσως σε κρατήσει στο φόρουμ, υπάρχουν πολλά μέλη που μπήκαν, ρώτησαν κάτι άσχετο και δεν ξαναμπήκαν ποτέ, θα μου πεις… τι σε νοιάζει ρε Τάσο τι θα κάνει ο καθένας, και δεν θα έχεις άδικο, αλλά μου φαίνεται κάπως μαλθακια να μπαίνει κάποιος σε ένα μοτοφόρουμ από τη στιγμή που υπάρχουν άλλα φορά γενικού περιεχομένου.

Το ξέρεις το ανέκδοτο ''αααααασε Πέτρο τα παιδιααααα να ερθουυυυυυν σε εμέεεενα!'' ; Ε αυτό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 11 ώρες, το μέλος noodles έγραψε:

παλι τα μπλεξατε 🤣🤣🤣

μονο σε μενα κανει εντυπωση η 600ευρω καρτα στις δυσκολες εποχες των καρτων που ζουμε? 😀

@George.P καμια 2060 σε κοβω να πηρες, η 1660 :peep:

γενικα οι αποστολες εχουν παει πισω, πολυυυ πισω. 

βλεπω δεμα στο τελωνειο απο 4/8 μετα αγνοειται, η το τσιμπησανε η ξεχαστηκε (ευτυχως εκανε 15ευρω, τπτ σπουδαιο σα κοστος απλα το ψιλοχρειαζομαι)🙃

γνωστος δεχεται δεμα απο US το οποιο το εχει στειλει φιλος του (χωρις κοστος, δεν αγορασε, απλα δωρακι). μικρης αξιας αντικειμενα, καινουρια ομως, τυλιγμενα σε χαρτονι κτλ.

τηλ απο ΕΛΤΑ:

"ελατε να το παρετε κοστιζει 55ευρω τελειωνειο"

-τι λετε ειναι δωρο, δεν αγορασα, στειλτο πισω δε πληρωνω τπτ!

μετα απο 3 εβδομαδες

"ναι απο ΕΛΤΑ, ελατε να το παρετε, τα βρηκαμε, 7 ευρω θα πληρωσετε" 🤣🤣🤣🤣🤣

Όχι μια 3060 πήρα! Γι'αυτό έχω σκάσει πότε θα την πάρω, όντως γαμιουνται τώρα με τις κάρτες, έχουν βγεί όλοι οι Scalpers και πάνε να βγάλουν διπλάσια καί τριπλάσια την αξία των καρτών!! Κ όταν λέμε για Scalpers όχι μόνο ιδιώτες αλλά και καταστήματα εκμεταλλεύονται την κατάσταση,και πουλάνε τιμές άσχετες απο την τιμή του κατασκευαστή!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για δεμα 3 δολλαριων μου βαλαν αλλα 3 ευρω απο τα ελτα δεν αξιζει πλεον να παιρνεις απ εξω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορώ εφόσον το δέμα είναι τόσο καιρό στο αεροδρόμιο να επικοινωνήσω με ένα άλλο κατάστημα όχι τα ΕΛΤΑ να το πάρουν και να μου το στείλουν; Δεν βλεπω άλλη λύση 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάρε τους τηλέφωνο να τους ρωτήσεις, εμείς στο mybike που να ξέρουμε;

Αλλιώς να σου δώσω το τηλέφωνο του innova που κάνει ότι δεν καταλαβαίνει, να σας εξυπηρετήσει όλους σας. 

Έλα να πέφτουν τα likes βροχή μην σας απαυτώσω παλιομηχανόβιοι τσιράκια των ΕΛΤΑ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Helena έγραψε:

Μπορώ εφόσον το δέμα είναι τόσο καιρό στο αεροδρόμιο να επικοινωνήσω με ένα άλλο κατάστημα όχι τα ΕΛΤΑ να το πάρουν και να μου το στείλουν; Δεν βλεπω άλλη λύση 

Και να στείλεις θα είναι μέσα σε ένα σάκο, καλυμμένο από άλλους σάκους μέσα ένα ένα τεράστιο καλάθι. Δυστυχώς δεν έχεις άλλη επιλογή από το να περιμένεις. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος Helena έγραψε:

εγγυημενο αποτελεσμα χασιμο χρονου!

αραξε και περιμενε, δε μπορεις να κανεις τπτ αλλο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάτι led χαζοφωτάκια που πήρα έκαναν 71 μέρες, μου έκανε τεράστια εντύπωση πάντως, τα είχα για χαμένα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα