Jump to content
Monkas50j

Δεν παιρνει ευκολα το μηχανάκι

Recommended Posts

Εχω ένα Honda monkey z50j το μηχανάκι ήταν του πατερα μου, όπως καταλαβαίνετε είναι ένα παλιο μηχάνημα. Παρόλα αυτα είναι σε σχετικά καλή κατάσταση αν και καθόταν για 10-15 χρόνια περίπου.Για να μην χρονοτριβω θα μπω κατευθείαν μέσα στο θέμα το μηχανάκι εδώ και λίγους μήνες όταν παω να το βάλω δεν παίρνει ευκολα, τι εννοώ... Βαράω Μανιβελα και νιώθω σαν μην έχει συμπίεση το μοτέρ, δεν κάνει τίποτα. Στις τρεις με τέσσερις φορές που θα το κάνω θα παρει . Όταν έχει κρυο αφήστε το δεν παίρνει με τίποτα, σου βγάζει το λαδι. Επίσης όταν το ζορισω λίγο παραπανω και έπειτα το σβήσω , θέλει τον χρόνο του για να παρει . Πατάω Μανιβελα και ακουω την καμπανα να γυρνάει χωρίσ να σκάει για να παρει μπρος (νομίζω είναι η καμπανα). Επιπλέον θέλω να πω ότι είναι και ορισμένες φορές που το όχημα παίρνει κατευθείαν Τσακμακι που λένε.

Λοιπόν θα ήθελα τα φώτα σας, τι μπορεί να φταίει , ποιοι μπορεί να είναι το πρόβλημα.... Τέλος θέλω να αναφέρω ότι με την κατάσταση που επικρατεί δεν έχω εμπιστοσύνη στους μάστορες της περιοχής μου εξάλλου μου αρέσει να ασχολουμαι με το μηχανάκι. Προσπαθώ να λυνω μόνος μου το πρόβλημα, έχω παραγγείλει ένα κάρο πραγματα για να βάλω και να πάρει να πανω του επιτέλους. 

Ευχαριστώ όσους απαντήσουν 🙏

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS
Διόρθωση τιτλου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Για αρχή κοίτα το μπουζί μήπως θέλει αλλαγή όπως και το καρμπυρατέρ αν είναι εντάξει.

Σαν να μην έχει συμπίεση λες...κοίτα η μανιβέλα άλλες φορές θα είναι πέτρα, άλλες φορές θα κατεβαίνει βούτυρο. 

Μπαταρία μήπως;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση σου... Αλλά δεν νομίζω να ειναι αυτα που είπες...το μπουζί το έχω αλλάξει προσφατα (και πριν το έκανε) το καρμπιλατερ το ειχα αγοράσει πειν ένα χρόνο και δεν δείχνει να έχει φθορές(το καθαρίζω οπότε χρειάζεται και το ρυθμιζω) τώρα για την μπαταρία που είπες ίσως να είναι αυτό μιας και η μπαταρία είναι παλιά και σίγουρα θέλει αλλαγή αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό... Για να σου δώσω να καταλάβεις βαράω μανιβελα και δεν νιώθω να γυρνάει ο στροφαλος σαν να κατεβαίνει μόνο η μανιβελα χωρίς να γίνεται έργο

Ελπίζω να κατάλαβες και να μπορέσεις να δώσεις μια απάντηση 

Ευχαριστώ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χμμ....μήπως έχει αρπάξει το κυλινδροπίστονο;

Δηλαδή να έμεινε για παραπάνω πχ χωρίς λάδια/αλλαγή λαδιών και να έφαγε το έμβολο τα τοιχώματα του κυλίνδρου λίγο. Στο Address μου το είχα πάθει αυτό και άλλαξα κυλινδροπίστονο απο την αρχή. Αν γίνει αυτό πέφτει λίγο η συμπίεση...

Αλλά και πάλι όχι σε επίπεδο η μανιβέλα πχ να μην βρίσκει καθόλου συμπίεση...μήπως χάλασε η ίδια η μανιβέλα; 

Μηχανικός δεν είμαι, απλά υποθέσεις κάνω τώρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να φανταστώ οτι τραβάς το τσόκ πριν το βάλεις μπρος στο κρύο έτσι?  Τι κάρμπ είναι αυτο που αγορασες?  Στο κρύο παντός παίρνουν πολλά μηχανάκια με καρμπ δύσκολα, το ΤΕ 410 μου έβγαζε το λάδι σε σημείο να με αφησει και απο μπαταρία 2-3 φορές επειδη δεν ήθελε να πάρει με τίποτα σε θερμοκρασία απο μηδέν βαθμούς και κάτω π.χ.

Οσο για την μανιβέλα, άλλες φορές θα είναι ελαφριά και άλλες θα θελει δύναμη για να την βαρέσεις, επίσης νομίζω δεν ειναι καθόλου παράλογο ορισμένες φορές να βαρέσεις 4 φορές μανιβέλα για να κατεβάσει συμπίεση και στην πέμπτη να πάρει, μην ξεχνάς οτι μιλάμε για ενα μοτέρ πολλών ετών.

Η μπαταρία δεν παίζει ρόλο, και τελείως πεθαμένη 30 ετών να είναι πάλι θα πάρει μπρος εαν είναι να πάρει. Νομίζω και τελείως να την αφαιρέσεις δεν παίζει κανένα ρόλο στην εκκίνηση του μοτέρ.

Γενικα δεν βλέπω καποιο πρόβλημα, όλα αυτά που περιγράφεις φυσιολογικά μου φαίνονται.

edit: Πέρα απο αυτό που λες οτι αν το ζορίσεις λίγο παραπανω θελει χρονο για να παρει παλι μπροστά, εδω δεν εχω ιδέα τι μπορεί να παίζει, δεν μου εχει τυχει και ποτέ βασικά :tongue:

Τροποποιήθηκε από τον graves

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρώτησα και στο άλλο θέμα αλλά δεν απάντησες, όταν το βάζεις σκαστό νιώθεις να πατηναρει ή παίρνει κατ´ευθειαν μπρος?

πριν 13 ώρες, το μέλος graves έγραψε:

Στο κρύο παντός παίρνουν πολλά μηχανάκια με καρμπ δύσκολα, το ΤΕ 410 μου έβγαζε το λάδι σε σημείο να με αφησει και απο μπαταρία 2-3 φορές επειδη δεν ήθελε να πάρει με τίποτα σε θερμοκρασία απο μηδέν βαθμούς και κάτω π.χ.

Το ότι δεν σκάει ένα μηχανάκι στο κρυο είτε με τσοκ ή χωρίς σημαίνει ότι καπου υπάρχει πρόβλημα, το κρύο δεν ευθύνεται για κάτι τέτοιο, απλά θα βγάλει το πρόβλημα στην επιφάνεια, ένα φυσιολογικό μοτέρ θα πάρει μπροστα κάτω από όλες τις συνθήκες, και γω για να βάλω χειμώνα μπρος το XR βαρούσα 40 μανιβελες, μετά το Topend rebuild τα πράγματα βελτιώθηκαν κατά πολύ αλλά βγήκε και πρόβλημα στο καρμπ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σκαστο παίρνει κατευθείαν αν όχι με την πρωτη με την δευτερη σίγουρα... Το θέμα δεν το έχω μόνο στο κρυο (και ναι όταν έχει κρυο ανοίγω το τσοκ)γενικά δεν παίρνει εύκολα. Όταν όμως είναι ζεστό παιρνει Τσακμακι.

Λέτε να είναι τα δυσκακια το προβλημα. Όσο για το κυλινρδοπιστονο που είπες θα το αλλάξω έτσι και αλλιώς θέλω να του βάλω μεγαλύτερο για να ανεβάσω κυβικά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα δισκάκια αν έχουν πρόβλημα τα καταλαβαίνεις εν κινήσει.

Έχεις πχ 2α ή 3η, ανοίγεις απότομα το γκάζι και το μηχανάκι δεν δίνει αμέσος κίνηση, ανεβάζει για λίγο στροφές χωρίς να προχωράει περισσότερο.

Αν είναι σε πολύ κακή κατάσταση τέρμα φαγωμένα το μηχανάκι δεν προχωράει καν κιόλας. Έτσι την είχα πατήσει εγω πριν κανά 1μιση χρόνο.

Δεν μπορώ να καταλάβω....εν τέλει πήγαινε το σε έναν μάστορα να στο κοιτάξει αν είναι.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αλλαγή λαδιού, πόσο καιρο ειναι μεσα το  λάδι ?

Ρυθμιση συμπλέκτη.

Αδειασμα μπωλ καρμπ. απο νερό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λάδια άλλαξα πριν κανα μηνα και δεν έχω κάνει πολλα χιλιόμετρα με αυτά τα που γίνονται ... Ίσα που το βάζω μπροστά να ζεσταθεί και το σβήνω μετά. Άντε να παω καμια βόλτα κοντά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Tasos Meli Όταν το δικό μου είχε θέμα με δίσκους (καρακινέζικο σετ 10€ καθαρά απο ανάγκη τα έβαλα), δεν προχώραγε καν το μηχανάκι αλλά μπρος έπαιρνε με μανιβέλα ή μίζα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 38 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

@Tasos Meli Όταν το δικό μου είχε θέμα με δίσκους (καρακινέζικο σετ 10€ καθαρά απο ανάγκη τα έβαλα), δεν προχώραγε καν το μηχανάκι αλλά μπρος έπαιρνε με μανιβέλα ή μίζα.

1)Η μίζα δίνει κίνηση απ´ευθεις στον στρόφαλο, άρα δεν παίζει ρόλο η κατάσταση των δίσκων.

2) Η μανιβέλα δίνει κίνηση στον στρόφαλο μέσω του σαζμαν, δηλαδή η μανιβέλα δίνει κίνηση στον δευτερεύοντα άξονα ο οποίος με τη σειρά του κινεί τον πρωτεύοντα άξονα και μέσω του αυτόματου φυγοκεντρικού συμπλεκτη ο ποιος εδράζει στον στρόφαλο τον κινεί, αυτό στα λεγόμενα μόνο καμπανα, εκεί παίζει ρόλο η κατάσταση των δίσκων.

3)Το δικό σου έχει χωριά φυγοκεντρικο και χωριά συμπλεκτη, στην διαδικασία εκκίνησης με μανιβέλα η κίνηση περνάει από τον δευτερεύοντα άξονα στον πρωτεύοντα και περιστρέφει τον συμπλεκτη ο οποίος μέσω ενός κομπλερ δίνει κίνηση στον στρόφαλο, ακόμα και φθαρμένα δισκάκια να έχεις δεν θα παρατηρήσεις ποτέ να ολισθαίνουν οι δίσκοι κατά την εκκίνηση γιατί η δύναμη που βάζεις στη μανιβέλα είναι πολύ μικρότερη σε σχέση με αυτή που βγάζει το μοτέρ.

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Δίσκους έχεις αλλάξει?
Εγω από αυτά του διάβασα εκεί προσανατολίζομαι.

Δίσκους δεν έχω αλλάξει 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρε παιδιά μήπως έχει φαγωθεί το καρέ και δεν γυρνάει καν το μοτέρ ή σπινιαρουν τα γραναζια μεταξύ τους γιαυτό παίρνει σκαστο αμεσως;; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αλλαξε δισκους και ελατηρια,πατιναρει και δεν γυριζει τον στροφαλο.
κλασσικο προβλημα αν εχει και αρκετη συμπιεση.

ο συμπλεκτης ειναι σωστα ρυθμισμενος απο την βιδα στο καπακι δεξια?

Τροποποιήθηκε από τον andreaspetr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 13/1/2021 at 12:38 ΠΜ, το μέλος Monkas50j έγραψε:

Εχω ένα Honda monkey z50j το μηχανάκι ήταν του πατερα μου, όπως καταλαβαίνετε είναι ένα παλιο μηχάνημα. Παρόλα αυτα είναι σε σχετικά καλή κατάσταση αν και καθόταν για 10-15 χρόνια περίπου.

Την 15/1/2021 at 12:22 ΠΜ, το μέλος Monkas50j έγραψε:

το καρμπιλατερ το ειχα αγοράσει πειν ένα χρόνο και δεν δείχνει να έχει φθορές(το καθαρίζω οπότε χρειάζεται και το ρυθμιζω)

Βάλε μας 1-2 φωτό, να το δουμε.

Το παλιο καρμπυρατερ, ελπίζω να το κράτησες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι φίλε μου θα βάλω και φυσικά το κράτησα απλά θέλει καθάρισμα (είχε μείνει καιρό με βενζίνη και έγινε σαν λάσπη) όταν παω Α ο μέρος που έχω το μηχανάκι να ανεβάσω

πριν 8 ώρες, το μέλος strokt up έγραψε:

Βρε παιδιά μήπως έχει φαγωθεί το καρέ και δεν γυρνάει καν το μοτέρ ή σπινιαρουν τα γραναζια μεταξύ τους γιαυτό παίρνει σκαστο αμεσως;; 

Δεν ξέρω φίλε μου... Με Μανιβελα κάποιες φορές πέρνει Τσακμακι... Με την πρωτη

πριν 7 ώρες, το μέλος andreaspetr έγραψε:

αλλαξε δισκους και ελατηρια,πατιναρει και δεν γυριζει τον στροφαλο.
κλασσικο προβλημα αν εχει και αρκετη συμπιεση.

ο συμπλεκτης ειναι σωστα ρυθμισμενος απο την βιδα στο καπακι δεξια?

Λεσ αυτο να είναι;το μηχανάκι κάποιες φορές θα σε παγιδέψει με την Μανιβελα αλλά θα πάρει,μέχρι και βόλτα πας. Δεν είναι ότι δεν κουνιέται καθόλου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 16/1/2021 at 8:57 ΠΜ, το μέλος Monkas50j έγραψε:

Ναι φίλε μου θα βάλω και φυσικά το κράτησα απλά θέλει καθάρισμα (είχε μείνει καιρό με βενζίνη και έγινε σαν λάσπη) όταν παω Α ο μέρος που έχω το μηχανάκι να ανεβάσω

φωτό ? Πηγες ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα