Jump to content
Katia20

Μικροσκουριές σε μεταλλικά μέρη

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε!

Μπορείτε λίγο να με βοηθήσετε? 

Έχω μία μοτοσυκλετούλα Honda cb500f του ΄14 (43.000 χλμ). Πριν 3 μήνες άλλαξα αλυσίδα και γρανάζια. Επίσης λόγω μετακόμισης, πλέον δεν έχω κλειστό πάρκινγκ και την παρκάρω στον δρόμο. Οπότε την τρώει ο ήλιος και η βροχή. Κάποιες φορές που το θυμάμαι, βάζω καμία κουκούλα για να μην γίνεται χάλια.

Το θέμα είναι ότι έχω δει μικροστάμπες σκουριάς σε κάποια μεταλλικά μέρη, ή σε βίδες ή σε μικρογρατζουνιές σε μεταλλικές επιφάνειες από εργαλεία του μηχανικού που προφανώς έφυγε το χρώμα και εκτίθεται το μέταλλο στον αέρα και νερό. Μην φανταστείτε κάτι τρελό. Ναι μεν το μάτι μου πέφτει πάνω τους και τις βλέπω και τρελένομαι αλλά αν τις τρίψω ακόμη και με το χέρι επιφανειακά φεύγουν εύκολα. Το θέμα είναι ότι ξαναβγαίνουν και με εκνευρίζουν.

Επίσης παρά του ότι η αλυσίδα είναι καινούρια βλέπω κάποιες μικρές κηλίδες στην εξωτερική πλευρά σαν σκουριάς που επίσης φεύγουν  με λίγο τρίψιμο παρά το καλό λάδωμα που κάνω συχνά στην αλυσίδα.

Έχω σκοπό στο επόμενο πλύσιμο να πάρω ένα σφουγγαράκι (τύπου πιάτων) και να τις τρίψω ελαφρά να φύγουν με κάποιο αντισκωριακό όπως Rost Off ή WD40. Μετά το στέγνωμα μπορώ να ψεκάσω κάτι ώστε να μην ξαναβγούν ή να καθυστερήσω την επανεμφάνισή τους? 

Επίσης κάποιες στάμπες υπάρχουν σε ένα κομμάτι του πλαισίου βαμμένο γκρι σκούρο (μέταλλο) που έχει κάποιες μικρογρατζουνιές από εργαλεία του μηχανικού. Μπορώ να περάσω μετά το καθάρισμα κάποιο χρώμα ή κάτι να το προστατέψω?  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Για πες κάτι βασικό: Είσαι κοντά σε θάλασσα; Γιατί η περιγραφή κάτι τέτοιο μου κάνει.

Το μόνο εύκολο από όλα που είπες είναι η αλυσίδα. Την τρίβεις άφοβα, με σφουγγαράκι και WD40. Και καλύτερα να βάλεις σπρέι γράσου (σε περίπτωση που χρησιμοποιείς αυτό που είναι σαν κερί).

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βίδες μπορείς να τις αντικαταστήσεις με αλουμινίου ή τιτανίου ή ατσάλι ανοξείδωτο ή ατσάλι γαλβανισμένο, αν κάποια έχει μεγάλο πρόβλημα.

Στις γρατζουνιές σε σιδερένιο εξάρτημα, πάρε οποιουδήποτε είδους μπογιά (σπρέι, λαδομπογιά, μοντελισμού, μέχρι και μανώ κάνουν) και κάνε συμπλήρωμα με ίδιο χρώμα, π.χ. μαύρο σε μαύρο, κόκκινο σε κόκκινο κ.ο.κ.

Κάποιες φορές, όταν η φθορά έχει ξεπεράσει κάποιο όριο, τα μπαλώματα δεν αποδίδουν, κι έρθει η ώρα της ηλεκτροστατικής βαφής. Το εξάρτημα πρέπει να λυθεί, και να βαφτεί με ηλεκτροστατική διαδικασία.

Στο εμπόριο θα βρεις αρκετά προστατευτικά είδη, π.χ. σπρέι σιλικόνης, που προστατεύουν όχι μόνο από σκουριά, αλλά και γενικότερα την διάβρωση χρωμάτων και επιφανειών.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@costikos

Δεν είμαι κοντά σε θάλασσα, καλά θα ήταν! 😕 Στην Αττική μένω, συγκεκριμένα Χολαργό. Απλά το τελευταίο διάστημα (3 μήνες) έχει φάει βρόχα και ζήτημα να την κινώ  δυο φορές την εβδομάδα για κοντινές αποστάσεις λόγω δουλειάς από το σπίτι και πλέον δεν είναι σε κλειστό πάρκινγκ αλλά στον δρόμο παρκαρισμένη. Βάζω κουκούλα αλλά φοβάμαι ότι με την κουκούλα εγκλωβίζεται υγρασία για περισσότερη ώρα πάνω στη μηχανή. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να βρέχεται με τις ώρες αλλά μετά να στεγνώνει πιο γρήγορα ή να αφήνω την κουκούλα (αδιάβροχη). Επίσης είναι και 7ετίας μοτοσυκλέτα, οπότε μικρογρατζουνιές στα μεταλλικά μέρη από βιδώματα-ξεβιδώματα του μηχανικού υπάρχουν. 

Στην αλυσίδα χρησιμοποιώ παραφινέλαιο για καθάρισμα, σκουπίζω και μετά εφαρμόζω motul σπρέυ αλυσίδας και στα rings και στις εξωτερικές επιφάνειες. Πίστευα ότι θα την προστατεύει την αλυσίδα αλλά έβγαλε μικροσημαδάκια σκουριάς. Μήπως να αλλάξω λαδάκι?

@FlyingInADream

Μανό υπάρχουν πολλά και διαφανή επίσης, οπότε μπορώ να τα εφαρμόσω μετά το καθάρισμα και στέγνωμα στα σημεία αυτά. Καλή ιδέα! Αλλά με το μικρό πινελάκι θα φάω όλη την ημέρα...🤪 Ε, ρε τι τραβάω για αυτή τη μηχανή!!! Μέχρι και μανό θα της περάσω!😅

Τώρα για λύσιμο και ηλεκτροστατική βαφή δεν θα ασχοληθώ μιας και είναι μοτο 7ετίας και δεν θέλω να χαλάσω χρήματα για κάτι ασόβαρο όπως μικρές στάμπες που φεύγουν εύκολα. Αν χειροτερέψει το πρόβλημα βλέπουμε. Ας έχω κανά φράγκο στην άκρη για κάτι πιο σοβαρό μηχανικό αν προκύψει. Φτου φτου... μακριά μας! 😜

Κάτι για αστάρι που διαβάζω στο net κάνει? π.χ. βρήκα αυτό : https://www.skroutz.gr/s/22939997/Fleur-Αστάρι-Μετάλλου-Αντισκωριακό-Primer-Antirugginespray-Διάφανο-300ml.html

Αλλά δεν ξέρω πως χρησιμοποιείται. Ψεκάζω την πάσχουσα περιοχή και το αφήνω ή μετά θέλει βάψιμο? Μήπως ξεπλυθεί με το νερό? Πραγματικά, δεν έχω ιδέα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποια υγρασία εγκλωβίζεται με την κουκούλα?:blink:

Πόση περισσότερη υγρασία να εγκλωβιστεί από την σαπίλα της ποτισμένης βροχής στην μηχανή, ανάμεσα στα κουμπιά και στα σωθικά της?

Δες όπως μπορείς να συμμαζέψεις τα ήδη σκουριασμένα σημεία και πάνε πάρα καμιά αδιάβροχη κουκούλα της Kaver από κανα Praktiker. Πάρα πολύ καλή και θα σε σώσει.

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος Katia20 έγραψε:

Κάτι για αστάρι που διαβάζω στο net κάνει? π.χ. βρήκα αυτό : https://www.skroutz.gr/s/22939997/Fleur-Αστάρι-Μετάλλου-Αντισκωριακό-Primer-Antirugginespray-Διάφανο-300ml.html

Αλλά δεν ξέρω πως χρησιμοποιείται. Ψεκάζω την πάσχουσα περιοχή και το αφήνω ή μετά θέλει βάψιμο? Μήπως ξεπλυθεί με το νερό? Πραγματικά, δεν έχω ιδέα...

Δεν είμαι ειδικός από βαφές, αλλά ξέρω πως ότι λέγεται αστάρι, είναι για να μπει μπογιά από πάνω του. Το συγκεκριμένο είναι ΚΑΙ προστασία κατά της σκουριάς.

Πόσο πρόβλημα πια έχει ένα CB500F; Βάλε καμιά φωτό τα σημεία που βλέπεις πρόβλημα να τα δούμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@st3li0s 

Εννοώ υγρασία από την ατμόσφαιρα. Όταν βρέχει υπάρχει γενικά αρκετή υγρασία στην ατμόσφαιρα και μήπως εγκλωβίζεται στην κουκούλα.  Εχω κουκούλα αξίας 47 ευρώ από γνωστό κατάστημα με είδη μοτοσυκλέτας της Πάτρας και Αθήνας.

@FlyingInADream

Όπως ανέφερα και παραπάνω δεν έχει πολλή σκουριά απλά κάποια σημαδάκια σε γρατζουνιές σε βαμμένο πλαίσιο και τοπική πάνω σε 5-6 βίδες που πέφτει το μάτι μου και κάτι μικροστάμπες στην εξωτερική πλευρά της αλυσίδας. Απλά είναι ενοχλητικά στο δικό μου μάτι! Ο περαστικός ούτε που θα τα δει.

- Στην αλυσίδα θα την καθαρίσω και θα την περάσω με αρκετό περισσότερο λαδάκι να προστατεύει και την εξωτερική πλευρά.

- Στις βίδες στο επόμενο πλύσιμο θα ρίξω λίγο WD40 και θα τις τρίψω με μία οδοντόβουρτσα για να φύγει η σκουριά και σκέφτομαι να τις περάσω με κάποιο σπρέυ σιλικόνης ή σπρέυ κεριού ή μανό διαφανές   να αποθείται η υγρασία. Όταν ξαναπάει για service το πολύ πολύ να πω στον μηχανικό να τις αλλάξει με καινούριες. 

- Στο μεταλλικό βαμμένο πλαίσιο επειδή έχει τα πιο πολλά σημαδάκια έλεγα μήπως υπάρχει κάτι σε σπρεύ ή πινέλο να το απλώσω όλο μιας κι έχει έχει μεγαλύτερη επιφάνεια. Γι'αυτό ρώτησα για το αστάρι. Με μανό δεν θα μπορέσω να το περάσω όλο, παρά μόνο τοπικά τα σημαδάκια. Ήθελα να βρω κάτι που να απλώνεται πιο εύκολα σε μεγάλυτερη επιφάνεια (βαμμένη μεταλλική) π.χ. 20 εκατοστά επί 4 εκ.

Αν ξέρει κάποιος κάποιο συγκεκριμένο προιόν ας απάντήσει. Ευχαριστώ για τη μέχρι τώρα βοήθεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για την αλυσίδα, σπρέι γράσο, σε όλα τα καταστήματα με εργαλεία κλπ. Αλλά είναι κλειστά τώρα, οπότε θα πας σε μια AVIN και θα πάρεις βαλβολίνη 90ρα (το mineral, όχι το συνθετικό) . Με 5-6 ευρώ θα λαδώνεις την αλυσίδα για χρόοοονια. Πασαλειψε τη καλά με οδοντόβουρτσα, κάνε μια βόλτα να πετάξει γύρω οτι περισεύει και καθάρισε τη ζάντα κλπ.

Το wd40 είναι μόνο για καθαρισμό, μετά πρέπει να βάλεις κάτι που θα μείνει. Το οποίο θα μαζεύει σκόνες όμως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος Katia20 έγραψε:

@st3li0s 

Εννοώ υγρασία από την ατμόσφαιρα. Όταν βρέχει υπάρχει γενικά αρκετή υγρασία στην ατμόσφαιρα και μήπως εγκλωβίζεται στην κουκούλα.  Εχω κουκούλα αξίας 47 ευρώ από γνωστό κατάστημα με είδη μοτοσυκλέτας της Πάτρας και Αθήνας.

Όταν βρέχει έχει γενικά 100% υγρασία.

Καλύτερα είναι η άμεση υγρασία απευθείας της βροχής? Πόσο πια να συγκρατεί υγρασία η κουκούλα.

Φόρα την αφού το αφήνεις το μηχανάκι έξω. Εδώ εμείς μέσα σε γκαράζ και την κουκουλώνουμε.:meeting:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@st3li0s 

Ρε φίλε τι νόημα έχουν τα post σου? Έχεις απάντηση ή όχι στο ερώτημα του θέματος? Στην βροχή θα κολλήσουμε και πόση υγρασία υπάρχει στην ατμόσφαιρα? 

Κατόπιν βροχής οι δρόμοι, όλες οι επιφάνειες, το πάνω μέρος της κουκούλας κ.λ.π. έχουν ακόμη υγρασία μέχρι να εξατμιστεί από συνδυασμό αέρα και ήλιου και να στεγνώσουν. Εσωτερικά της κουκούλας εγκλωβίζεται υγρασία για περισσότερη ώρα απ΄ότι εξωτερικά λόγω του ότι δεν την διαπερνά τόσος αέρας όσος εκτός κουκούλας. Τι δεν καταλαβαίνεις που θέλεις και επεξήγηση κι έχεις αναλώσει δύο άχρηστα post χωρίς να απαντάς καν στο αρχικό ερώτημα. Επίσης πολλοί κάτοχοι κουκούλας καταλήγουν τελικά στο να μην την χρησιμοποιούν για τον παραπάνω λόγο.

Σε αυτό το post το ερώτημα είναι με τι υλικό θα μπορούσα να περάσω τα μέρη που αναφέρω που έχουν εκτεθεί στην υγρασία κι έχουν αρχίσει να εμφανίζουν επιφανειακή σκουριά.

Αν έχεις συγκεκριμένη απάντηση να δώσεις  και γνωρίζεις κάποιο προιόν π.χ. από προσωπική εμπειρία λόγω παρόμοιου προβλήματος τότε ανέφερε το αλλιώς μην γράφεις στο θέμα αυτό. 

Πάρε παράδειγμα από τους "συμφορουμίτες" όπως costikos ή FlyingInADream.

@costikos

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω για την αλυσίδα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σοβαρά μιλάς και τσατίζεσαι κιόλας? Μου λες ότι εγκλωβίζεται υγρασία με κουκούλα και μαλακίες και αργούν να εξατμιστούν? Δηλαδή αν παπαριάζει μέρες στη βροχή το μηχανάκι και έχει ποτίσει μέχρι το μεδούλι με νερό θα κάνει πιο γρήγορα να στεγνώσει?

Τι είμαστε, χθεσινοί που σου προτείνουμε 2-3 πράγματα?

Τα posts μου έχουν το νόημα της προνόησης και προφανώς της εξάλειψης της σκουριάς στο μηχανάκι σου πράγμα που από ότι βλέπω αδυνατείς να το κατανοήσεις.

Σου πρότειναν άλλα μέλη αλοιφές και λύσεις για σκουριές και εγώ στόχευσα σε κάτι πιο αποτελεσματικό που δεν ειπώθηκε καν. Δεν θα λέμε όλοι τα ίδια.

Εγώ σου προτείνα αυτό που μηδενίζει τα προβλήματα σου και δεν βρίσκω το λόγο να σου προτείνω αλοιφές, αν θες κράτα την γνώμη μου, αν θες προσπέρασε την, αλλά να χαρείς μην μου ξανά απευθυνθείς κατ'αυτό τον τρόπο δα μέσα...

Ο έξυπνος/η θα κρατούσε τις γνώμες όλες, θα έβαζε τις αλοιφές που προτάθηκαν και θα κουκούλωνε την μηχανούλα του. Ο ανόητος/η ξύνεται...

Κάτσε λοιπόν εσύ και τρίβε τις σκουριές με τις αλοιφές που πολύ ορθά σου πρότειναν οι χρόνια συμφορουμίτες μου και έλα μετά από λίγο καιρό ξανά να τα πούμε για τις σκουριές που θα έχουν προχωρήσει...άντε να χαρώ...

Υ.Γ.: Δηλαδή αν είναι δυνατόν...:wallbash:

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η κουκούλα είναι must αν δεν έχεις κλειστό χώρο.

Πολύ σωστά στα λέει ο Στέλιος, κούλαρε μην αρπάζεσαι χωρίς λόγο.

Από τότε που άρχισα να βάζω κουκούλα ξέχασα όλες τα ενοχλητικά με σκουρίτσες κλπ. που τα είχα σερί στο μικρό μου 400άρι

Μια εβδομάδα άφησα την χοντρή χωρίς κουκούλα γιατί έβρεχε συνέχεια και τις 7 ημέρες κοντά στην γιορτές και μετά άρχισαν οι μαλακίες.

Πχ να μην γυρνάει το κλειδί, να μην ανεβαίνει στο σταντ, να κάνει θόρυβο το μπροστινό φρένο και κάηκε το λαμπάκι στην πινακίδα.

Ναι είναι δύσχρηστες οι κουκούλες, κυρίως αν έχεις πάρει την μπλε JT-Marvinτου motoraid που είναι χοντρή, αλλά είναι ότι καλύτερο έχω βάλει ποτέ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα