Jump to content
S. Duc

θέμα ύψους 😓

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους θελω τα φώτα σας με την εμπειρία σας γιατί οσο πλησιάζει ο καιρός να πάρω το 3ο μου μηχανάκι σκαλωνω όλο και πιο πολύ! 

Μεχρι τώρα εχω οδήγηση ενα σκουτερακι sym 50cc και στην συνεχεια το τελευταιο καιρό ενα σκουτερ 150cc. 

Θέλω τώρα να ξεφύγω απο τα σκούτερ και να πάρω μια μηχανή! Εχω βάλει στο μάτι την HONDA CB500X και είμαι ενθουσιασμένος ( ειδικά με την άσπρη του 2021 ). 

Το μονο θεμα μου ειναι οτι ειμαι 174 και δεν πατάει ολο το πελμα κάτω και φοβάμαι λιγο στην ιδέα βασικα αγχώνομα γιατι λεω οτι με δευτερο ατομο απο πίσω ισως να ειναι δυσκολο ή γενικα να είναι πιο επικίνδυνο αφου δεν πατάω τελειως κάτω .

Εσείς που έχετε περισσότερη εμπειρία λέτε οτι δεν γίνετε ; γίνετε απλα θα δυσκολεύομαι ; ή ενταξει θα την συνηθισω ; 

https://drive.google.com/drive/folders/10XCwHS0fEGsM8c-ndIWWlHvWuTC1hf6d

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

https://cycle-ergo.com

Πατάς σχετικά καλά κάτω.

Πόσα κιλά είσαι και πως τα πας μυϊκά?

Να θυμάσαι πως με δεύτερο άτομο και αναρτήσεις μαμά, χαμηλώνει το πίσω μέρος, οπότε θα πατάς ευκολότερα κάτω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειναι 174 , 22 χρονών 70 κιλά 

Και στο 150αρι σκουτερ δεν πατάω τελείως κάτω επειδή οι σελες στα σκουτερ ειναι πιο πλατείες. Απλα για την CB500X σκαλωνω λίγο γιατι είναι ψιλή και αγχώνομαι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω θα σου πω οτι δεν πατας καλα κατω, φαντάσου σε δρομο με κλίση εχεις πεσει σίγουρα.

Γιατί δεν κοιτας προς σουπερ σπορτ μοτοσυκλέτες cbr500 κλπ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγω αυτό σκέφτομαι 😓😓

Δεν κοιτάω για ss γιατί θα εχω σχεδόν καθημερινά συνοδηγό... Οποτε δεν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ για να είμαι ειλικρινής δε πιστεύω ότι θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο θέμα, μηχανάκι με 17αρες είναι, δεν είναι κάνα Africa με 21 και 18, ούτε είναι τόσο βαρύ. Απότι βλέπω στις φωτό αν την ρίξεις λίγο από τη μια μεριά με το ένα πόδι πατάς με ολόκληρο το πέλμα. Μόλις μάθεις και το γκάζι/συμπλέκτη δε θα χεις θέμα με την ισορροπία πιστεύω.

Δες αν μπορείς να βρεις ένα από γνωστό να το κάνεις λίγο ένα test drive, να μάθεις το βάρος του. Αποσο θυμάμαι όταν είχα δώσει το Α2, είναι πολύ "εύκολο" μηχανάκι στην ισορροπία το X.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν ελεγες οτι εισαι 1.64 θα σου ελεγα οτι θα εχει θεμα αλλα το 1.74 που εισαι ειναι οκ, απλα θα μαθεις να τη χειριζεσαι, οι πρωτες μερες σιγουρα θα ειναι καπως μεχρι να συνιθισεις το βαρος και τη γεωμετρια της μηχανης, κυριως σε στατικες μανουβρες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οπότε λέτε μέχρι να την στρώσω θα την έχω μάθει κιόλας κατα ένα μεγάλο βαθμό 

Και γω εκει το κλείνω! Οπότε σε κανα μήνα περίπου λεω να την πάρω 

Ευχαριστώ πολύ όλους όσους μου έγραψαν 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

22 χρονων και θες cb500x? σιγουρα? τα supermoto τα γνωριζεις? 🤣

περα απο την πλακα, ειναι καλα στημενο και φιλικο μηχανακι, δε θα εχεις κανενα θεμα που δε πατας ολο το ποδι κατω, go for it! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρά θα είναι το παιδί. Μην κάνουμε την τρίχια, τριχιά!

1.74 είναι, όχι 1.50.

Θα ζοριστεί τις πρώτες μέρες αλλά θα τα βρει τα πατήματα του.

Ίσως τον ζορίσει το μηχανάκι σε παρκαρίσματα/ξεπαρκαρίσματα που τυχόν κάνει σε δρόμους με κλίση γιατί ίσως χρειαστεί να σπρώξει προς τα πίσω το μηχανάκι για να ξεπαρκάρει και ίσως να μην μπορεί.

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρήκα αυτό στο ίντερνετ το οποίο λεει οτι η καλύτερη λύση αν δεν πατάς τόσο καλά κάτω ειναι η ρύθμιση του sag. 

https://www.mototriti.gr/motoaccessories/news/data/beltiwsh/Den-ftaneis-kala-sth-motosykleta-Na-ti-prepei-na-kaneis-_122205.asp

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαι 1,72, παταω ανετα και τα δυο ποδια κατω φουλ πελμα και μαλιστα με λυγισμενα γονατα σε ΜΥ2016

Το νεο cb εχει υψος σελας 830mm απο 810mm που εχουν τα προηγουμενα ΑΛΛΑ και ΠΙΟ ΣΤΕΝΗ ακριβως για να παραμεινει στα πλαισια του προηγουμενου.

Αρα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ (και χωρις να λαμβανουμε υποψιν το inseam του καθενος) δεν θα εχεις κανενα απολυτως θεμα.

Το εχεις καβαλησει;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@S. DucDuc

Καλή χρονιά να έχεις! 

Με έκανες και γέλασα με αυτό που ανέβασες, να'σαι καλά!!!!

Αν δεν ρυθμίζονται οι αναρτήσεις τότε τι κάνεις; 

Γενικά μην διαβάζεις τα άρθρα από αυτό το περιοδικό. Είναι από ηλίθια έως επικίνδυνα. 

Βασικά μόλις είδα τις φωτό που είχες ανεβάσει. Μια χαρά πατάς. Και εγώ στις 2 από τις τρεις μηχανές μου έτσι πατάω. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαχαχ δυστυχώς δεν εχω τόση εμπειρία απο μηχανές και δεν τα ξέρω 😅. θα ειναι η πρώτη μου μηχανή και λεω να την πάρω μέχρι την πρώτη Φεβρουαρίου. Μέχρι τωρα ειχα μονο σκούτερ. 

Οπότε θα δω τις πρώτες μέρες πως θα πάει και αν δω και δυσκολευτω λίγο με το ύψος θα ρωτήσω και τον μηχανικό εκει. 

Καλή χρονιά σε όλους σας με υγεία! 

Τροποποιήθηκε από τον S. Duc

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ίδιο ύψος έχουμε. Μόλις μάθεις την μηχανή, το βάρος της, τα φρένα δεν θα εχεις πρόβλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άσχετο

Πήρε ο κολλητός μου το 1090adv.R

και δεν μπορώ να το πάρω βόλτα καθώς ούτε για αστείο δεν φτάνω (1,75).

Τον π.....ς η όχι;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα